Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Sfat achizitie masina noua!

- - - - -
  • Please log in to reply
215 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Salut! Doresc sa imi cumpar o masina noua intre 13.000-15.000 Euro. Inca nu m-am hotarat ce marca, vreau sa fie ceva spatios, sa vina cu cat de multe dotari se poate. Problema este rata, nu vreau o rata mai mare de 150- maxim 200 de euro. Credeti ca ma incadrez in toate criterile astea? Astept si niste recomandari.

#2
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
ai putea incerca asa ceva, singura pb este ca fiind model nou nu stii nimic despre fiabilitate
un Ford b-max; sau un Logan MCV full

#3
GeorgVe

GeorgVe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 17.12.2014
Cred ca te incadrezi si la Skoda Rapid cu motor de 1.2 si full, dar nu prea are rost sa iei cel mai slab motor doar ca sa ai incarcator usb din fabrica. Ce fel de motorizare ai vrea?

#4
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
In banii astia intra si Hyundai i30 motorul de 1.4.

Problema e ca rata nu are cum sa iasa sub 200 euro. Ca sa iasa 200 euro, pe 5 ani, masina ar trebui sa coste 8000 EUR, sau sa ai tu ca avans diferenta de la 8000 la pretul masinii.

#5
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
http://www.renault.r...luence/fluence/

In 15.000 il iei full options cu dotari care la skoda te ajunge 20.000 euro. Daca vei in rate n-ai cum sa scoti masina de 15.000 euro cu rata sub 200 pe luna decat daca dai un avans mai mare gen 5000+ euro. Normal o sa fie intre 200 si 250 cu avans minim.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
am vazut si eu un cactus dala prin oras
arata ok

#7
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Ford Ka, noua

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu recomand Cactus in 2014.
O sa va saturati de Cactusi peste 10-15 ani. Adica masini usurate la maxim, renuntandu-se la tot ce se poate de pe masina, ramand doar 4 roti, un volan si o tableta trantita sus pe bord care face tot, inclusiv comandarea climatizarii. Stiu ca oricum la asta se va ajunge la toti producatorii dar deocamdata se mai gasesc si masini obisnuite chiar daca au o suta sau doua de kg in plus.

Edited by undercoverbrother, 19 December 2014 - 13:32.


#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,625
  • Înscris: 23.04.2007

View PostOctavian_SK, on 19 decembrie 2014 - 13:27, said:

Ford Ka, noua

noua ?

#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
5 x 12 x 200 = 12000 euro, asta fara dobanzi, comisioane si casco, daca n-ai de unde sa dai avans mare nu te incadrezi la masina asa scumpa.

#11
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Am uitat sa mentionez, vreau ca motorul sa fie pe benzina. Nu sunt adeptul la Diesel doar pentru ca are un consum mic, in timp apar alte probleme care cu un motor pe benzina pot fi evitate. Sincer,mi-a atras privirea Citroen Cactus din mai multe puncte de vedere:
- are un aspect total nou
-este destul de spatios
-pentru un pret destul de mic pot extinde garantia cu 40.000km
-are multe dotari standard care la restul masinilor trebuie platite
-are foarte multe spatii de depozitare

Am mai facut cateva calcule si pot sa cresc rata la maxim 250 euro nici un cent peste, Pot sa dau un avans 2500-3000 euro.

Multi prieteni mi-au recomandat varianta cu masina SH dar nu, pica din start. M-am saturat sa tot stau cu stres, vai de ce s-a auzit aia, ce mai trebuie sa schimb, stai ca bate aia, incepe sa pocneasca aia, schimba senzorul ala ca ii dus...

Ford Ka nu imi place deloc, pe langa faptul ca este mica. La vechiul model (anterior celui rosu din link-ul acela) esapamentul se vede foarte urat, zici ca este de la alt model de masina.

#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Citroen Cactus e un experiment in stilul marcii dar, desi am Citroen si nu exclud sa mai am vreodata unul, si culmea ca imi place si mie Cactus, nu m-as risca la unul. Poate un urmas al lui Cactus, dupa ce se dumiresc pe unde mai trebuie taiat si pe unde adaugat.
Ma degraba frate bun Pejo 2008 care e cam aceeasi masina.

Edited by undercoverbrother, 19 December 2014 - 19:51.


#13
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Crezi ca ii proasta masina, nu-i fiabila?

#14
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu. Am scris de 2 ori de ce dar nu mi-a luat.

O sa revin. Oricum nu la fiabilitate ma refer.
Al naibii, acum merge.

Pb e scaderea in greutate.
Platforma e buna, imbunatatita vreo 15 ani. E cea a lui C3.
Nu s-a schimbat mare lucru.

Ce s-a schimbat e ca s-a renuntat la multe pt a reduce greutatea. Nu mai ai bancheta fractionabila, nu mai ai comenzi separate, totul e pe un ecran, dar absolut totul, antifonare mai slaba, geamurimfixe pe spate si mai mult ca sigur multe altele pe care vezi daca iti lipsesc sau nu dupa un timp de utilizare a masinii.

Edited by undercoverbrother, 19 December 2014 - 20:21.


#15
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013

View Postundercoverbrother, on 19 decembrie 2014 - 20:16, said:

Nu mai ai bancheta fractionabila, nu mai ai comenzi separate, totul e pe un ecran, dar absolut totul, antifonare mai slaba, geamurimfixe pe spate si mai mult ca sigur multe altele pe care vezi daca iti lipsesc sau nu dupa un timp de utilizare a masinii.
Nu stiu cum procedati voi la caratul bagajelor, dar eu am rabatat o singura data bancheta spate(toata) in rest nu am avut nevoie de rabatare, mie personal nu mi se pare un minus rabatarea banchetei , iar despre folosirea ecranelor tactile mie mi se pare chiar un plus , sunt chiar interesante , rezolutia displayului  de pe consola centrala este super OK( peste ce avea Mercedes la a classe).
Pretul e Ok, iar dotarile si calitatea materialelor peste Duster, mai mult este o masina destul de inalta , ceea ce pe timp de iarna este un mare plus, iar chestia cu airbump mi se pare geniala.

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
Ce air bump ?

Gata, am vazut

#17
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
@joseph_lacroix: Pe vechiul telefon (Nokia 6630) raspundeam la mesaje in timp ce conduceam fara sa ma uit la ecran si in acelasi timp cu podul palmei in care tineam telefonul schimbam vitezele lejer. Pe cel cu taci scrin mi-e greu si sa apelez numerele de pe speed dial, ce sa mai vorbim de scris mesaje.

Asa si inlocuirea in masini a butoanelor cu display-uri taci scrin - o cretinitate fara limite din dorinta de a mai lua ochiul omului cu ceva si de a iesi mai ieftin cu productia. Nu mersi, nu vreau sa ma plimb 30 de secunde prin meniu invartind o rotita si apasand-o de 5 ori, vreau sa apas butonul de degivrare si atat.

#18
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Jlc, si clima? Da-o-n colo. Nu stiu sigur dar parca unele chestii legate de clima sunt in meniu, nu pe ecranul principal.
Chiar si azi am rabatat bancheta pt ca o aveam pe fi'mea regulamentar in spate cand am adus braji acasa.

BV, de aia inca mai folosesc vechiul telefon cu butoane si nu un touch.

Am in schimb o tab a carei baterie tine mai mult decat pot eu sa conduc.

Oricum, nu asta e pb. Mi-e ca daca inainte, in loc de 2 suruburi PSA folosea unul, acum nu mai e niciunul pt a atinge pragul de o tona.

Nu cred ca e o intamplare faptul ca aceeasi suspensie care pe vechiul C3, noul C3, 208, 2008 nu era zgomotoasa, pe Cactus e zgomotoasa. Antifonarea e destul de grea sa stiti.

Initiator, daca nu te-ai prins, Cactusul e unul din multii urmasi directi ai C3ului, ala mic si pricajit doar ca e mai usor si mult mai mare decat C3 in conditiile in care densitatea otelului nu s-a schimbat prea mult intre timp

E foarte posibil sa-l fi nimerit si, in afara de ce se vede, sa nu fie alte "inovatii" dar cred ca e mai bine sa treaca vreo cativa ani pt a se confirma treaba asta si sa-i lasam pe altii sa fie "early adoptershi".

PS. Sa nu uitam tavanul de sticla fara paravan. E tratat antiradiatii dar deocamdata nu stiu decat ei daca e de ajuns. Cum ziceam, chestii la vedere care pot indica si ce se intampla prin locuri mai ascunse.
Personal imi doresc sa fie totul ok, poate chiar va fi, dar nu as vrea sa aflu pe pielea mea toata povestea masinii asteia.

Nevasta-mea e topita dupa el (are un C4 acum, masina care a FOST a noastra).

Edited by undercoverbrother, 19 December 2014 - 21:37.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate