Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

VW Golf 6 vs Ford Focus 3

- - - - -
  • Please log in to reply
249 replies to this topic

#1
gf_andrei

gf_andrei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.07.2007
Salutare,

Vreau sa achizitionez o masina SH de pana in 11000 euro. Ezit intre VW Golf 1.6 TDI sau 2.0 TDI dupa 2010 sub 100 000km  si Ford Focus 3 model 2011 1.6 TDCI sau 2.0 TDCI. Ma intereseaza sa stiu care dintre cele doua este mai fiabila, care motor dintre cele 4 duce mai multi km ? Vreau o masina decenta in care sa nu bag foarte multi bani in reparatii. Masina va fi luata din germania de la dealer.
Astept sfaturile voastre.

Va multumesc!

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nici unul dintre motoarele alea nu moare in mod normal inainte sa moara masina; ma rog inainte sa ajungi la punctul in care trebuie sa repari de 1000 euro si masina nu mai face 1000 euro.

#3
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
Ford ka ce are?

#4
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Care-ti place tie mai mult ;) .

#5
Alin1me

Alin1me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 14.02.2013
Cum sa dai atatia bani pe un Ford Ka
Numa Ford Ka stiti oameni buni sa mori io deja deveniti enervanti cu fordurile ka

Eu as merge pe ford pentru ca arata mai bine si ii tanara si cu km mai putini

#6
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
e absurd comentariul, fara suparare, omul a spus clar ce dorinte are si are buget de 11 mii de euro. el tinteste la golf sau focus care ii este rival, de ce s-ar putea gandi cineva ca ar fi Ford ka de preferat in locul celorlalte ? in fine, n-are sens discutia asta.

eu votez pentru golf pentru ca mi se pare un model mai atent lucrat la detalii, mi se pare ca are materiale mai calitative comparativ cu focus. de asemenea portbagajul la Ford Focus 3 este o mizerie si o bataie de joc pe langa ce ofera concurentii. la banii pe care vrei sa-i dai tu, nu ar trebui ( in sensul ca nu este de asteptat ) sa gasesti un model in care sa bagi bani ca sa-l repari, indiferent ca-i golf sau focus. cat despre "cat duce un motor", iti recomand sa intri pe autoscout24 sau mobile si sa te interesezi masinile cu acest motor cati km au, ai sa fii surprins sa vezi ca sunt multe trecute chiar si de 400 de mii. ramane alegerea ta, orice alegere ai face nu vei fi dezamagit din pricina motorului. ti-am explicat punctele care le diferentiaza, cel putin din opinia mea. mai sunt elemente de design dar deja acolo intram prea mult in subiectiv si nu este cazul.

#7
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009
Mai voi cei doi dinaintea mea (ca ordine a comentariilor), daca nu stiti faza nu va luati de om :) .

#8
robert8197

robert8197

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,017
  • Înscris: 20.04.2011
mai multe Ford ka  atunci.

#9
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
ce faza ? ca este un utilizator super incantat de achizitia sa numita Ford ka ? si o recomanda tot timpul cand cineva are buget de 2-3000 de euro ? cred ca toata aria auto stie asa-zisa faza despre care vorbesti, dar tot nu reusesc sa inteleg ce legatura are cu subiectul dezbatut aici.

#10
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Focusu ai sanse sa-l iei cu putini km la 11k. Motorul il alegi dupa cum stii tu ca esti, daca iti place s-o calci mergi pe 2.0

#11
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009

View Postwld-ro, on 18 decembrie 2014 - 00:51, said:

ce faza ? ca este un utilizator super incantat de achizitia sa numita Ford ka ? si o recomanda tot timpul cand cineva are buget de 2-3000 de euro ? cred ca toata aria auto stie asa-zisa faza despre care vorbesti, dar tot nu reusesc sa inteleg ce legatura are cu subiectul dezbatut aici.

Era o ironie la adresa lui Petre. Trebuie tratata ca atare si nu luata in nume de rau!

#12
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 04.09.2013
mea culpa. imi accept criticile. let's move on ...

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Am condus focus timp de 2 ani si golf 6 apoximativ 5 luni. Parerea mea este sa mergi pe golf.
La Focus motorul este excelent, provine de la Peugeot-citroen si nu prea am ce sa ii reprosez, de la schimb la schimb nu consuma gram de ulei in schimb piesele sunt foarte scumpe. Daca trebuie sa schimbi vreo fulie sau ceva piese si faci comparatie cu preturile de la VW nu o sa fi prea incantat plus ca atunci cand ajungi la mecanic si ii spui ca ai un Ford majoritatea o sa isi puna mainile in cap :)  Totul la motoarele astea este mai complicat de la pozitionare pana la spatiul de lucru. Pretul unui focus din 2011 trebuie sa fie undeva sub suma aia de bani pe care esti tu hotarat sa o investesti.
Despre Golf pot sa iti spun ca are materiale mai placute la interior si parca este mai legat, antifonat mai bine si simti ca e mai solid: de la directie pana la cutia de viteze - e alta senzatie. Peste 2-3 ani o sa ai o valoare mai buna la revanzare (pretul la focus se prabuseste rapid) Motorul de 1,6 pe golf este in regula (sa nu te astepti la senzatii) dar mai bine mergi pe 2.0 cu 105 cai (nu 140) pt. ca ai cutie in 6 trepte si consum decent.

#14
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La Golf vei plati mai mult la intretinere si trebuie sa fii atent ca suge ulei destul de mult.

#15
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Multi se plangeau de 2.0 tdi 140 cai in 2010-2011. Este un anume cod de motor care face probleme. Trebuie sa te interesezi.

#16
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
Golf 2.0tdi 110cp.

#17
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,692
  • Înscris: 30.01.2006
Eu as alege Golful pentru interior, este parca mai confortabil si mai bine lucrat decat Focus, sau Focus pentru cum se conduce.

Singurul lucru care l-as avea de reprosat este doar in partea Focusului, consola centrala este destul de ne ergonomica. In rest bubele obisnuite ale acestor masini. Totusi ambele ar trebuii sa duca pana la 150 000km si chiar mai mult fara nici o problema.

#18
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
E putin cam stupid sa platesti impozit pentru 2.0 si sa ai 105-110 cai. Mai bine mergi pe 1.6 105 cp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate