Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

BAD ESN?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
11 replies to this topic

#1
so_OzZz

so_OzZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.09.2008
Vad pe ebay in ultima vreme o gramada de telefoane cu BAD ESN, intrebarea este.. se poate face ceva in legatura cu acest lucru sa mearga pentru operatorii romani? Din cate stiu acestia nu folosesc acest sistem de "marcare" a telefoanelor.
Se poate decoda telefonul pur si simplu iar apoi se poate folosii?
Trebuie rootat, flashuit, apoi decodat?
A facut cineva acest experiment?
Ma refer in special la telefoane cu Android.

#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Chiar e asa de greu sa cauti pe google? An ESN is an Electronic Serial Number which is used to identify a specific CDMA cell phone.

#3
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@so_OzZz: sa-ti zic pe Romana, sa intelegi si tu. Telefoanele cu BAD ESN, sunt telefoane CDMA. Te rog, scrie-mi operatorii CDMA din Romania.
off: nu fac post hunt, poate faci tu, deschizand topic inutil, cu informatii ce le poti gasi si pe google.

Edited by easy90rider, 03 July 2012 - 20:07.


#4
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 12.02.2010

View Posteasy90rider, on 3rd July 2012, 21:05, said:

@so_OzZz: sa-ti zic pe Romana, sa intelegi si tu. Telefoanele cu BAD ESN, sunt telefoane CDMA. Te rog, scrie-mi operatorii CDMA din Romania.
off: nu fac post hunt, poate faci tu, deschizand topic inutil, cu informatii ce le poti gasi si pe google.


CDMA la noi nu mai are decat defunctul ZAPP care a fost preluat in acte de catre COSMOTE dar efectic, niciodata nu s-au "unit"

Mai clar : CDMA ROMANIA merge numai pe 450 Mhz, iar CDMA USA numai intre 800- 900 Mhz , deci, tehnic vorbinc, orice i-ai face, resoftare, alt sim, etc, nu va functiona deoarece nu va receptiona semnal aici

Daca cineva a reusit sa ne anunte si pe noi, poate a reusit cineva sa faca un s2 pe cdma USA sa mearga pe zapp, pt ca atunci ar fi bataie pe el si ar reinvia ZAPP

#5
djpadrecito

djpadrecito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 12.02.2010

View Posteasy90rider, on 3rd July 2012, 21:05, said:

@so_OzZz: sa-ti zic pe Romana, sa intelegi si tu. Telefoanele cu BAD ESN, sunt telefoane CDMA. Te rog, scrie-mi operatorii CDMA din Romania.
off: nu fac post hunt, poate faci tu, deschizand topic inutil, cu informatii ce le poti gasi si pe google.


CDMA la noi nu mai are decat defunctul ZAPP care a fost preluat in acte de catre COSMOTE dar efectic, niciodata nu s-au "unit"

Mai clar : CDMA ROMANIA merge numai pe 450 Mhz, iar CDMA USA numai intre 800- 900 Mhz , deci, tehnic vorbinc, orice i-ai face, resoftare, alt sim, etc, nu va functiona deoarece nu va receptiona semnal aici

Daca cineva a reusit sa ne anunte si pe noi, poate a reusit cineva sa faca un s2 pe cdma USA sa mearga pe zapp, pt ca atunci ar fi bataie pe el si ar reinvia ZAPP

#6
so_OzZz

so_OzZz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 10.09.2008
Nu poti folosi un telefon CDMA pe reteaua GSM?

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
CDMA nu are SIM.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,294
  • Înscris: 12.08.2006

View Postso_OzZz, on 3rd July 2012, 21:49, said:

Nu poti folosi un telefon CDMA pe reteaua GSM?
   Nu,cu totul alta branza.

View Posteasy90rider, on 3rd July 2012, 21:53, said:

CDMA nu are SIM.
  Nu este obligatoriu sa aiba sim,cateodata are si un fel de SIM(RUIM).
  Am un Zapp Z168 care are SIM.

Edited by alexa32, 03 July 2012 - 21:13.


#9
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@alexa32: stiu de RUIM dar e mai usor de inteles ca SIM nu are, ci ceva similar.

#10
coup3z

coup3z

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 29.09.2006

View Posteasy90rider, on 03 iulie 2012 - 20:05, said:

@so_OzZz: sa-ti zic pe Romana, sa intelegi si tu. Telefoanele cu BAD ESN, sunt telefoane CDMA. Te rog, scrie-mi operatorii CDMA din Romania.
off: nu fac post hunt, poate faci tu, deschizand topic inutil, cu informatii ce le poti gasi si pe google.
ESNs are currently mainly used with CDMA phones (and were previously used by AMPS and TDMA phones), compared to International Mobile Equipment Identity (IMEI) numbers used by all GSM phones.

Deci e posibil ca si un telefon GSM sa aiba ESN. (mainly used nu inseamna 100%).
Redeschid topicul pt. ca am vazut o oferta de iphone 4s AT&T unlocked dar cu bad esn. Din cate stiu eu, AT&T e retea GSM deci nu vinde terminale CDMA.
Vreo parere?

#11
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 03.02.2005
Discutia asta nu prea are ce cauta pe aria de Android.
Articol:
Part 2. How to Tell the Differences between iPhone 4 (GSM) and iPhone 4 (CDMA)

Quote

iPhone 4 CDMA

While there is no SIM card tray on the iPhone 4 CDMA, and you will notice on this model there are 2 black lines located at the top of the mid frame on both the left and right side, which is different from iPhone 4 GSM.

Attached Files



#12
mercenar123

mercenar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 11.02.2013
Redeschid si eu topicul cu actualul 5s . Acest telefonu nu exista decat in varianta gsm universala. Singura problema e ca cele pentru SUA nu ar functiona in tara pe 4g dar in rest de 2g,3g ar trebui sa functioneze ca unse . Se pot aduce astfel de telefoane cu bad esn, imei si sa se foloseasca aici in tara la un operator local ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate