Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sfaturi de la un medic nutritionist

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3 replies to this topic

#1
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Salut la toata lumea.
Am facut acest topic special pentru a primi sfaturi de la medici nutritionisti in ceea ce priveste o alimentatie corecta.
In ultima vreme nu am mai fost la alergat deoarece mi-am rupt piciorul si am stat acasa foarte mult, timp in care am mancat tot ce am gasit de mancat  :thumbup:
Astept sa-mi spuneti ce trebuie sa manc dimineata, la pranz, seara si ma refer la ceva de genul: dimineata cereale, la pranz orez cu piept pui s.a.m.d. caci am mai intrebat pe ici pe colo si am fost sfatuit sa am grija cu carbohidratii (nici macar nu stiu ce-s aia :P), sa nu mananc dupa ora 6 sau sa ma uit pe forumuri de specialitate sa vad ce au facut altii si au slabit, dar eu vreau sfaturi pentru mine nu pentru x,y,z care au o anumita inaltime, o anumita masa si o anumita varsta.
Am 16 ani, 1,79 si 85-86 kg.
Astept sfaturi din partea dumneavoastra cat mai grabnic pentru ca vreau ca de luni sa incep sa alerg si implicit sa tin si dieta  :peacefingers:

#2
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Având in vedere varsta pe care o ai, naivitatea ta este absolut normala, asa ca, desi nu sunt medic nutritionist, o sa incerc sa-ti raspund eu :
-niciun medic nutritionist nu-ti va raspunde pe acest forum și nu-ți va recomanda nicio dieta, deoarece asta este meseria lui, din care traieste și daca ar da sfaturi pe forum la toata lumea, nimeni nu ar mai veni la consultație, ca atare nu ar mai avea bani;
-in librarii exista o multime de carti despre alimentatia corecta; sfatul meu este sa citesti mai multe, pentru a vedea astfel mai multe pareri și a alege ce ti se potriveste - iti recomand insa pe cele ale Mihaelei Bilic, care este chiar medic;
-ca idee de baza, uita cuvintele : dieta, regim etc - și asta pentru ca o dieta sau un regim dureaza o perioada, dupa care revii la obiceiurile alimentare anterioare, iar te ingrasi, apoi iar tii dieta și tot așa;
-incearca pur și simplu sa manânci ceva mai putin,dar fara a te infometa sau a renunta la diverse alimente, cu exceptia dulciurilor;

#3
codita_codos

codita_codos

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.04.2009

 DarkEnemy, on Apr 9 2009, 20:09, said:

Salut la toata lumea.
Am facut acest topic special pentru a primi sfaturi de la medici nutritionisti in ceea ce priveste o alimentatie corecta.
In ultima vreme nu am mai fost la alergat deoarece mi-am rupt piciorul si am stat acasa foarte mult, timp in care am mancat tot ce am gasit de mancat  :thumbup:
Astept sa-mi spuneti ce trebuie sa manc dimineata, la pranz, seara si ma refer la ceva de genul: dimineata cereale, la pranz orez cu piept pui s.a.m.d. caci am mai intrebat pe ici pe colo si am fost sfatuit sa am grija cu carbohidratii (nici macar nu stiu ce-s aia :P), sa nu mananc dupa ora 6 sau sa ma uit pe forumuri de specialitate sa vad ce au facut altii si au slabit, dar eu vreau sfaturi pentru mine nu pentru x,y,z care au o anumita inaltime, o anumita masa si o anumita varsta.
Am 16 ani, 1,79 si 85-86 kg.
Astept sfaturi din partea dumneavoastra cat mai grabnic pentru ca vreau ca de luni sa incep sa alerg si implicit sa tin si dieta  :peacefingers:
daca datele referitoare la greutate si inaltime sunt corecte inseamna ca ai un BMI (indice de masa corporala)=27 adica te incadrezi la supraponderali. ai putea slabi usor cu o ratie calorica de 1500-1800kcal/zi. pe net gasesti o groaza de liste cu alimente si caloriile aferente fiecaruia. deci nu e mare greutate sa-ti calculezi ratia calorica. nimeni n-o sa-ti spuna azi manaci asta dimineata si asta la pranz si asta seara.
ca linii generale poti renunta la dulciurile de zi cu zi, la mancarea gatita grasa, painea, fainoasele (pastele et co.) prajeli si sosuri, orez, poromb, cartofi, mezeluri, sucurile acidulate. acum nu spun ca sunt total interzise. poti manca toate cele enumerate inainte dar mai rar ca inainte si in cantitati mai mici.
poti manca proteine gen carne de pui, de curcan, muschi de vita, peste alb preparata cum vrei tu, la gratar, fiarta, cuptor, oua, branza lapte iaurt. exclus smantana margarina
avand in vedere ca vine vara, iti poti face diverse salata din legume proaspete in ce combinatie vrei tu. de asemenea si fructe proaspete si suc din fructe.
si ca tot ai pomenit de cereale, toate pe care le vezi in comert si la reclamele de le tv au adaos de zahar asa ca......concluzia o tragi singur.
iti poti face un jurnal in care sa-ti notezi ce ai mancat in fiecare zi adica:  cele 3 mesele principale si cele doua gustari dintre care se vor rezuma de fructe, iaurt, etc si la sfarsitul fiecarei saptamani sa te urci pe cantar si sa vezi ce rezultate ai avut.
avand in vedere ca ai doar 16 ani si esti in crestere nu-ti poti reduce semnificativ ratia calorica. iar sportul, alergatul, este bine venit.
succes!

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Exista un topic mare despre mancatul sanatos la Gastronomicus: Sa ne hranim sanatos, unde poti gasi multe sfaturi utile (desi nu cred ca exista vreun medic nutritionist pe-aici). Mai sunt si alte topicuri interesante pe-acolo:
Cura mea anuala de slabit, Cura de detoxifiere,
Cum renunt la mancat chestii care ingrasa?, AKA "cum renunt la mancat" / "mancatul sanatos",
Cum ma las de mancat ?, sfaturi, diete, incurajari, reusite si deceptii, etc.
Poate mai gasesti ceva si pe la Fitness, Sali de sport, Sala de forta...

Ideea e ca sunt destule, asa ca il inchid pe acesta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate