Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

incep sa ma las de fumat

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
4372 replies to this topic

#2377
ana321

ana321

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.11.2010
Buna. Am citit intamplator si din curiozitate catva postari de pe acest topic. Eu nu sunt fumatoare insa acum ceva timp o prietena de-a mea s-a lasat de fumat cu ajutorul unei cure de detoxifiere a organismului.. M-a mirat ca expectora si spunea ca scoate inclusiv nicotina prin piele iar tratamentul consta intr-un produs pe baza de morcovi (betacaroten) vitamine si minerale. Dupa aproximativ 2 luni povestea ca simtea un gust dulceag in gura cand se apropia cu tigara si nu mai putea fuma decat jumatate din ea, apoi reusind sa scape definitiv deoarece corpul nu mai simtea nevoia. Parerea mea este ca atunci cand vrei sa te lasi de fumat trebuie consultat si un medic deoarece spre exemplu corpul unui fumator are nevoie de destul de multa Vitamina C pt a-l fortifica si pt a ajuta caile respiratorii. De obicei majoritatea oamenilor au impresia ca niciun viciu nu le influenteaza direct sanatatea (pe principiul n-o sa mi se intample tocmai mie) insa pt a reusi, este foarte bine sa te si informezi cat de putin despre ceea ce presupune o schimbare. Daca vo pot fi de ajutor, va las adresa mea pentru detalii: [email protected]

#2378
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

View PostDau, on 9th November 2010, 17:24, said:

Update: am facut 1 an si cateva zile de cand nu am mai fumat nicio tigara.
De 2-3 luni am reusit sa scap si de kilogramele in plus acumulate imediat dupa renuntarea la fumat.
Asa am patit si eu.

A trebuit sa treaca un an dupa ce m-am lasat ca sa dau jos in 2 luni cele 10kg acumulate, cu tot elanul meu indreptat spre sport.
Incep sa cred ca totul tine de metabolism.

#2379
PASHU_BOOSSU2005

PASHU_BOOSSU2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.07.2010
Update

9 zile fara sa trag un fum, super tare faptul ca nici macar nu ma trenteaza sa fumez. merg toata ziua in masina cu o colega de serviciu care fumeaza peste 1 pachet la zi dar nici macar nu-mi face pofta.

doamnea ajuta sa scriu ceva asemanator si peste 1 an :)

#2380
obuzul

obuzul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 10.06.2009
o sa vina si momente cand o sa-ti vina apa in gura de o tigare. atunci conteaza cat de tare esti. acum daca nu ti-e pofta n-ai nici un stres.

tin minte ca m-am lasat mai demult 2 luni de tigari. n-am simtit nevoia sa fumez dar dupa doua luni au inceput sa apara poftele si.... am cedat. vezi tu, atunci nu eram pregatit mental sa fac fata acestor provocari si rezultatul a fost reintoarcerea la drog. acum, cand m-am lasat ultima oara am luptat eroic si am invins. mi-a fost groaznic de greu. nu stiu daca as mai reusi a doua oara.

acum ca m-am vindecat ma uit la fumatori cu alti ochi. e un sentiment de mila amestecat cu frustrare si scarba. mi-e mila de ei, sunt frustrat ca nu-i pot face sa realizeze cat rau isi fac singuri si scarba pentru cat de prosti sunt ca nu vor sa deschida ochii dar precum spunea cineva pe aici pe forum, si-asa suntem prea multi...

#2381
lumeaecolorata

lumeaecolorata

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 15.05.2010
ce parere aveti despre plasturele nicorette?

eu fumez peste un pachet pe zi si incerc sa ma las. am cautat pe internet produse antufumat si am gasit tot felul de chestii de care nu auzisem pana acum, ca de pilda un medicament, Zyban, care cica ar fi bun. a mai auzit cineva de asa ceva? eu l-am gasit la o farmacie online: www.farmablu.ro/farmacie/zyban-150mg-30cp-film-elib-prel

in fine, ma gindesc totusi sa-mi cumpar plasturi. a folosit careva? sunt buni de ceva?

#2382
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Ia topicul de la inceput si vei gasi atat pareri pozitive, cat si negative :). Poate ajuta, dar retine un singur lucru: nici un adjuvant de pe lumea asta, nu va inlocui vointa. Toate celelalte sunt menite doar sa ajute.

#2383
andreea1001

andreea1001

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 23.11.2010

View PostTilihoi, on 21st January 2009, 23:03, said:

cel mai rau e cand te lasi brus de fumat. pentru ca te poti apuca la fel de brusc
Sunt de aceeasi parere trebuie sa ai o vointa de fier,ambitia ta trebuie sa invinga pentru ca stii ca fumatul dauneaza grav santatii.Sper sa reusesti

#2384
PASHU_BOOSSU2005

PASHU_BOOSSU2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.07.2010
15 zile fara sa fumez......
treaba se pare ca merge brici, pofta de tigara am foooooaaaarte rar, sper sa reusesc sa scap de necazul asta cu nicotina ;)

#2385
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
1 an. Azi.

#2386
oana_delea

oana_delea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.02.2010
foarte interesante posturile, eu traiesc cu impresia ca atunci cand o sa vreau o sa ma las de fumat, se pare ca nu e asa de usor!

#2387
silviu_n

silviu_n

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,459
  • Înscris: 11.12.2008

View Postlumeaecolorata, on 19th November 2010, 23:02, said:

ce parere aveti despre plasturele nicorette?

eu fumez peste un pachet pe zi si incerc sa ma las. am cautat pe internet produse antufumat si am gasit tot felul de chestii de care nu auzisem pana acum, ca de pilda un medicament, Zyban, care cica ar fi bun. a mai auzit cineva de asa ceva? eu l-am gasit la o farmacie online: www.farmablu.ro/farmacie/zyban-150mg-30cp-film-elib-prel

in fine, ma gindesc totusi sa-mi cumpar plasturi. a folosit careva? sunt buni de ceva?
Am folosit plasturi timp de 3 săptămâni, consider că m-au ajutat... adică, într-o zi am vrut să fiu viteaz, nu  mi-am pus plasture dimineața și spre seară era cât pe ce să-mi iau țigări, mi-am pus repede un plasture și n-am mai simțit nevoia.
Dar, așa după cum au spus richelieu și andreea, voința este cea mai importantă!

View PostPASHU_BOOSSU2005, on 24th November 2010, 20:01, said:

15 zile fara sa fumez......
treaba se pare ca merge brici, pofta de tigara am foooooaaaarte rar, sper sa reusesc sa scap de necazul asta cu nicotina ;)
Așa pare, că merge brici, până te ia o dată pofta, de zici că mori dacă nu aprinzi o țigară! Trebuie să ai voință, să-ți propui (când te lași) că nu vei mai pune țigară în gură și să-ți aduci aminte de promisiunea asta. Vezi și cartea lui Carr ”Never take another puff”

View Postoana_delea, on 26th November 2010, 14:25, said:

foarte interesante posturile, eu traiesc cu impresia ca atunci cand o sa vreau o sa ma las de fumat, se pare ca nu e asa de usor!
Poate fi ușor sau greu... sunt mărturii pe aici că ar fi renunțat foarte ușor, sunt oameni și oameni, caractere și caractere...

#2388
cris10kta

cris10kta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.09.2009
Am stat am citit posturi cred ca de o ora intruna in timpu asta am fumat 2 tigari. sunt fumator de 4 ani si am avut tentative de a ma lasa da mai mult de gura altora e cam aiurea pentru ca traiesc in medii in care se fumeaza la greu (aksa-mama, la liceu(toti colegii), la munca(aproape toata lumea). as vrea sa ma las din cauza "crizei" si a sanatatii da la 17 ani nu ar avea fecte imediate de sanatate oricum nu vreau sa ajung sa fumez zeci de ani e nasol. o sa revin cu posturi chiar sunt dispus sa ma las nush cata voita am asta e problema...

#2389
TupaC

TupaC

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,220
  • Înscris: 05.02.2006
Primu motiv ar trebui să fie sănătatea, nu criza, și da, la 17 ani are efecte devastatoare ( pe viață ), chiar dacă nu le "simți"/relizezi momentan, și asta pentru că ești în creștere, deci un moement critic pentru sănătatea ta.

Edited by TupaC, 27 November 2010 - 09:46.


#2390
drtinte

drtinte

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 30.01.2007
Si eu am azi 15 zile de cand am lasat-o. Si am avut anterior tentative cu Nicorette dar fara succes. Acum cartea lui Allen Carr a fost suficienta. Chiar merita citita!!!
http://www.scribd.co...carte-antifumat.

Edited by drtinte, 27 November 2010 - 22:39.


#2391
PASHU_BOOSSU2005

PASHU_BOOSSU2005

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 02.07.2010
21 de zile fara tigara, chiar nu le simt lipsa
si nu inteleg ce o fi cu mine =))
la tentativele anterioare daca rezistam 21 de zile imi venea o pofta nebuna de tigara, dar acum nimic!!!
doamne ajuta!

#2392
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Cred ca ma inscriu si eu aici.
Am inceput sa fumez in clasa a 7-ea (acum 4 ani) cand,in curtea scolii, m-au "apostat" baietii.Cand sunt mai prost cu banii fumez jumate de pachet pe zi,cand am bani fumez chiar si 3 pachete.Astazi am fumat o singura tigara,si asa dimineata.Ma doare gatul de nu mai pot si nu sunt racit.Imi vine sa arunc cu iPodul de toti peretii,dar ma tin tare.De azi incolo nu mai fumez...De ce?Pentru ca vreau....si pentru ca pot.
Le urez succes tuturor celor ce vor(si reusesc) sa se lase de fumat!Bafta multa!

#2393
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View PostPS2RO, on 6th December 2010, 17:55, said:

Cred ca ma inscriu si eu aici.
Am inceput sa fumez in clasa a 7-ea (acum 4 ani) cand,in curtea scolii, m-au "apostat" baietii.Cand sunt mai prost cu banii fumez jumate de pachet pe zi,cand am bani fumez chiar si 3 pachete.Astazi am fumat o singura tigara,si asa dimineata.Ma doare gatul de nu mai pot si nu sunt racit.Imi vine sa arunc cu iPodul de toti peretii,dar ma tin tare.De azi incolo nu mai fumez...De ce?Pentru ca vreau....si pentru ca pot.
Le urez succes tuturor celor ce vor(si reusesc) sa se lase de fumat!Bafta multa!


felicitari tuturor celor ce rezista fara sa mai puna tigarea in gura... eu, pana sa reusesc, mai incercasem de vreo 2 ori insa fara izbanda.... victoria cea mare a fost acum 3 ani si jumatate, cand m-am lasat brusc fara sa mai pun deloc tigarea in gura... mi-a fost greu primele zile, apoi la interval de 2 saptamani am avut 2 reprize de sevraj,sa zicem, in care corpul cerea nicotina si ma dureau toate cele plus un tremur al muschilor si o agitatie foarte mare timp de vreo 10-15 minute... insa, dupa toate astea, numai de bine... acum am 3 ani jumate fara tigari, m-am mai ingrasat, ma simt muuuult mai bine (nu ma asteptam sa fie asa mare diferenta) si ii voi sustine pe cei carora le este greu sa se lase... bafta!

#2394
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Eu am ajuns la faza in care mancarea nu mai are gust si florile nu mai miros.E nasol,dar sper sa merita.Oare cati bani am ars in 4 ani de fumat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate