Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 

De ce sunt psihiatrii cei mai atei dintre medici?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#37
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postkonami, on Jul 6 2008, 01:18, said:

mai degraba filmul "Zbor deasupra unui cuib de cuci" e despre psihiatrie decat "THE AWAKENINGS"  :peacefingers:
Adevărat, dar are cu totul alt mesaj. Ken Kesey ataca societatea americană în cartea lui, nu aborda bolile psihice în primul plan.

#38
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posttzotzolyno, on Jul 6 2008, 01:21, said:

Adevărat, dar are cu totul alt mesaj. Ken Kesey ataca societatea americană în cartea lui, nu aborda bolile psihice în primul plan.


adica tu intr-un film vezi triumful psihiatriei si in celalalt problemele societatii americane ... buna, buna asta  :coolspeak:

#39
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View Postkonami, on Jul 6 2008, 01:26, said:

adica tu intr-un film vezi triumful psihiatriei si in celalalt problemele societatii americane ... buna, buna asta  :coolspeak:
citeşte şi ai să te convingi.

#40
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008

View Posttzotzolyno, on Jul 6 2008, 01:40, said:

citeşte şi ai să te convingi.

am vazut filmele  :rolleyes:

Edited by konami, 06 July 2008 - 00:43.


#41
ryanna

ryanna

    Cel ce Vede

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,804
  • Înscris: 17.06.2007

View Postkonami, on Jul 6 2008, 00:18, said:

mai degraba filmul "Zbor deasupra unui cuib de cuci" e despre psihiatrie decat "THE AWAKENINGS"  :peacefingers:

Ai perfecta dreptate !

primul e cu cei care se cred Napoleon, celalalt e cu persoane infectate cu un virus.

chiar daca ar fi fost prezenti psihiatri sau erau intr-un sanatoriu asta nu inseamna ca il transforma in altceva decat o epidemie cu un virus....si nu are ce cauta pe topicul asta.

#42
ready432

ready432

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.03.2007
A mai fost un topic pe tema asta in care un studiu arata ca cei cu un IQ mare sant atei, dupa care tudorel666 lea pregatit ateilor o ghicitoare(problema de logica) sai verifice, sant curios ce le pregateste medicilor psihiatrii:)))) de pe forum, daca sant

#43
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

View Postready432, on Jul 6 2008, 02:49, said:

A mai fost un topic pe tema asta in care un studiu arata ca cei cu un IQ mare sant atei, dupa care tudorel666 lea pregatit ateilor o ghicitoare(problema de logica) sai verifice, sant curios ce le pregateste medicilor psihiatrii:)))) de pe forum, daca sant

o sa-i "innebuneasca" tudorel :)))

#44
askey

askey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 31.08.2005

View Postmingus, on Jul 3 2008, 18:45, said:

Se pare ca psihiatrii inclina sa nu creada in Dumnezeu, in comparatie cu medicii de alte specializari:

Psychiatrists least religious but most interested in patient's religion

Oare de ce se intampla acest lucru? Ipoteza mea este ca ei inteleg cum se formeaza si cum se perpetueaza credintele religioase, si ca isi dau seama, in consecinta, ca ele nu au o baza reala.

O parte din informatiile relevate de studiu sugereaza ca psihiatrii privesc credintele religioase ca pe un fel de calmante improvizate instinctiv de pacienti, care pot sa ajute pe termen scurt, dar pot si sa faca rau:

"Although psychiatrists may not agree with the claims of religion, they often witness its powerful effects on patients' mental health, both for good and for ill."

Psihiatrii nu-si permit sa nu fie atei, la fel cum nu-si permit sa fie microbisti, afemeiati, betivi, homosexuali. Intelegi logica fiule ? Nu-si permit luxurile astea pentru ca ar fi semn de boala. Dar viata lor privata e la fel de normala ca a oricui. Te-ai prins prietene de ce sondajele nu reflecta realitatea ?

#45
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postaskey, on Jul 6 2008, 05:25, said:

Psihiatrii nu-si permit sa nu fie atei, la fel cum nu-si permit sa fie microbisti, afemeiati, betivi, homosexuali. Intelegi logica fiule ? Nu-si permit luxurile astea pentru ca ar fi semn de boala. Dar viata lor privata e la fel de normala ca a oricui. Te-ai prins prietene de ce sondajele nu reflecta realitatea ?

Sa inteleg ca eu am un semn de boala pt ca sunt ateu?

Si 2 miliarde de oameni dau semne de boala pentru ca le place sportul?

Dar cei care respira nu dau semne de boala?



Sa iti zic eu de ce nu reflecta realitatea!

" E un sondaj de opinie.
  Nu imi place concluzia acestuia
  Imi doresc sa fie fals..
  La dracu'....e fals!"

#46
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006
Dar chiar ce importanta are?
In cel mai rau caz, daca ajungeti sa aveti nevoie neaparata de un psihiatru credeti ca ati da doi bani pe orientarea lui religioasa? Din cate stiu un crestin adevarat nu poate fi convins sa devina ateu. Dimpotriva argumentele ce i se aduc le considera erezii, semne de pacat de neiertat.

#47
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

View Postaskey, on Jul 6 2008, 05:25, said:

Psihiatrii nu-si permit sa nu fie atei, la fel cum nu-si permit sa fie microbisti, afemeiati, betivi, homosexuali. Intelegi logica fiule ? Nu-si permit luxurile astea pentru ca ar fi semn de boala. Dar viata lor privata e la fel de normala ca a oricui. Te-ai prins prietene de ce sondajele nu reflecta realitatea ?

E hai ca asta nu arew nici o logica.
Ce treaba are una cu alta?!!! Daca viata lor privata e ca oricare alta (si asa si e) atunci de ce nu are relevanta sondajul pentru ca intrebarea nu e una profesionala.
Ce are a face ateismul cu psihiatria?!!!! La fel de bine ii putea intreba  daca ei mai cred ib iubire.Sau prietenie.
Dupa cum am spus ei inteleg mintea umana si de aceea sunt atei.
Ce nu ti se pare logic rational in asta?!!!!
Religia si dumnezeu e in mintea omului , puterea rugaciunii e in mintea lui, minuni , au chiar si un respect pentru haina preoteasca inainte de a avea respect pentru omul ce o poarta, adica au mintea sucita rau.
Si psihiatrii , precum si psihologii, INTELEG toate lucrurile astea.

#48
konami

konami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,493
  • Înscris: 25.04.2008
am uitat sa mentionez un film care mi-a placut foarte mult: "A Beautiful Mind" - un film de exceptie dupa parerea mea  ;)

#49
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,046
  • Înscris: 31.07.2007
Sondajul respectiv este o mare porcarie. Cunosc medici psihologi/psihiatrii si sunt oameni ca toti ceilalti, unii credinciosi, altii mai putin.

#50
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postedy_wheazel, on Jul 7 2008, 09:00, said:

Sondajul respectiv este o mare porcarie. Cunosc medici psihologi/psihiatrii si sunt oameni ca toti ceilalti, unii credinciosi, altii mai putin.


Si care e procentul de psihologi/psihiatrii din totalul lor pe care il cunosti! Daca tu cunosti 10 din ei inseamna ca restul sunt la fel?
E un sondaj! Majoritatea nu inseamna "toti" ci inseamna cel putin 50%+1 din totalul lor!
Sondajul din care reiese ca 80% dintre romani sunt ortodoxi e o porcarie?  Dar celelelte sondaje sunt o porcarie?
Crezi ca la eleborarea lui au fost vicii de procedura? Ca nu a fost realizat pe un esantion reprezentativ?

Edited by eu_unul, 07 July 2008 - 09:11.


#51
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,046
  • Înscris: 31.07.2007

View Posteu_unul, on Jul 7 2008, 10:11, said:

Si care e procentul de psihologi/psihiatrii din totalul lor pe care il cunosti! Daca tu cunosti 10 din ei inseamna ca restul sunt la fel?
E un sondaj! Majoritatea nu inseamna "toti" ci inseamna cel putin 50%+1 din totalul lor!
Sondajul din care reiese ca 80% dintre romani sunt ortodoxi e o porcarie?  Dar celelelte sondaje sunt o porcarie?
Crezi ca la eleborarea lui au fost vicii de procedura? Ca nu a fost realizat pe un esantion reprezentativ?

In primul rand sondajul a fost realizat in SUA, cava imi spune ca este o diferenta intre un esantion format din psihiatrii din SUA si unul din Romania. In al II-lea rand mi se pare o porcarie sa iei o bucata din ceea ce reprezinta medicina si sa spui ca astia sunt mai atei ca restu', indiferent de rigurozitatea metodei de analiza folosita de sondaj. Proctologii pe ce loc sunt? Dar ginecologii?

#52
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View Postedy_wheazel, on Jul 7 2008, 09:26, said:

In primul rand sondajul a fost realizat in SUA, cava imi spune ca este o diferenta intre un esantion format din psihiatrii din SUA si unul din Romania.
In al II-lea rand mi se pare o porcarie sa iei o bucata din ceea ce reprezinta medicina si sa spui ca astia sunt mai atei ca restu', indiferent de rigurozitatea metodei de analiza folosita de sondaj. Proctologii pe ce loc sunt? Dar ginecologii?

1) Corect ar fi "majoritatea psihiatrilor din SUA sunt atei"!
2) Daca sondajul afirma ca psihiatrii sunt cei mai atei dintre doctori inseamna ca in sondaj au fost incluse si celelalte ramuri ale medicinei!
Tot nu inteleg de ce e o porcarie? Unde e eroarea?

#53
ApaRece

ApaRece

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 26
  • Înscris: 06.07.2008

View Postmingus, on Jul 3 2008, 18:45, said:

Se pare ca psihiatrii inclina sa nu creada in Dumnezeu, in comparatie cu medicii de alte specializari:

Psychiatrists least religious but most interested in patient's religion

Oare de ce se intampla acest lucru? Ipoteza mea este ca ei inteleg cum se formeaza si cum se perpetueaza credintele religioase, si ca isi dau seama, in consecinta, ca ele nu au o baza reala.

O parte din informatiile relevate de studiu sugereaza ca psihiatrii privesc credintele religioase ca pe un fel de calmante improvizate instinctiv de pacienti, care pot sa ajute pe termen scurt, dar pot si sa faca rau:

"Although psychiatrists may not agree with the claims of religion, they often witness its powerful effects on patients' mental health, both for good and for ill."
Se pare că psihiatrii nu prea sunt medici, cam asta e.

#54
eu_unul

eu_unul

    mason lvl 78

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 20.05.2008

View PostApaRece, on Jul 7 2008, 09:33, said:

Se pare că psihiatrii nu prea sunt medici, cam asta e.

Pe ce iti bazezi afirmatia? Ce inseamna "nu prea sunt"? Unii medici sunt mai medici decat alti medici?

Edited by eu_unul, 07 July 2008 - 09:57.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate