Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

instalare "xp pro" dupa "vista"

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
drncroitoru

drncroitoru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.04.2007
Acer travel mate 5520, 2G, 2G DDR,160 GB, vista preinstalat. Doua partitii, din care una de 70G pe care vreau sa instalez xp-cu licenta.
Poate cineva sa ma lamureasca ce si cum cu instalarea xp-ului, ca vista nu ma lasa sa-l instalez. Imi spune ca nu este compatibil ! :D
Multam!

#2
frexxl

frexxl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,589
  • Înscris: 16.05.2005

View Postdrncroitoru, on Nov 15 2007, 21:55, said:

Acer travel mate 5520, 2G, 2G DDR,160 GB, vista preinstalat. Doua partitii, din care una de 70G pe care vreau sa instalez xp-cu licenta.
Poate cineva sa ma lamureasca ce si cum cu instalarea xp-ului, ca vista nu ma lasa sa-l instalez. Imi spune ca nu este compatibil ! :D
Multam!
alegi sa boteze de pe cd
botezi....formatezi c-ul
si instalezi xp-ul
daca ai hard sata vei avea nevoie de drivere sata

#3
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Daca vrei sa pastrezi si Vista si XP:
http://www.google.co...&...-8&oe=utf-8
Primul link, metoda 'Vista already installed'....

Edited by queensoft, 15 November 2007 - 22:11.


#4
gabiblondu

gabiblondu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2007

View Postfrexxl, on Nov 15 2007, 22:07, said:

alegi sa boteze de pe cd
botezi....formatezi c-ul
si instalezi xp-ul
daca ai hard sata vei avea nevoie de drivere sata

Scuze ca intervin!
Sunt in urmatoarea situatie : - am instalat vista cu licenta, si pentru ca nu am decat 2.4G, merge foarte prost.
vreau sa formatez si sa instalez iar XP -si nu pot.
bootez de pe Cd si nu am optiune de formatare.

#5
chifor.calin

chifor.calin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 01.06.2007
pentru vista instalat apoi xp : http://support.microsoft.com/kb/919529

mai bine sa stii de la cei care au facut vista si xp :) mie mi-a reusit, dar acum nu vad xp-ul :|. oricum, cred ca raman cu vista

#6
adisimari

adisimari

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 08.02.2007
EasyBCD - un mic program foarte usor de folosit si care iti permite sa editezi optiunile de boot in vista.
Pentru a functiona din prima dual boot, se instaleaza XP primul pe o partitie si apoi Vista pe o alta partitie. Boot loaderul de la vista recunoaste in mod automat XP-ul si-l adauga la optiunea de boot. Am instalat in acest mod pe mai multe calculatoare si a mers din prima.

gabiblondu - 2.4G de ce? Capacitate harddisk, memorie ram? Da mai multe detalii.

Atentie mare la Acer, aici in Spania garantia este valabila numai daca ramai pe perioda garantiei cu sistemul preinstalat de ei, nu stiu daca si in Romania e la fel.
Totusi, din bios treci pe bootare de pe cd, sata il treci in mod ide, salvezi si bootezi de pe cd-ul XP. In rest respecti ce s-a scris mai sus la dual boot cu vista preinstalat.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate