Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?
 Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...
 Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...
 Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...
 

leduri.

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
salut. o sa ma credeti nebun dar asta este. problema sta in felul urmator.

la carcasa de la unitatea  am un spatiu gol unde ar merge sa pun niste leduri, sau ceva lumios ca sa se vada mai frumos. DAR am pus niste leduri luate de la brichete de alea cu led:D si leam alimentat perintrun transformator de 6V. problema e ca au inceput sa isi piarda din intensitate; nu mai lumineaza bine.

ce ar trebui sa mai pun pe circuit ca sa nu se mai intample acest lucru.

#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
pai daca le-ai alimentat la 6v s-au cam dus...(ars)
ledurile se alimenteaza la tensiuni mici, 2-3v, pentru tensiuni mai mari trebuie inseriata o rezistenta cu ele (valoarea si puterea rezistentei depinde de led si tensiunea de alimentare, la 6v cred ca ar merge un 250-300 ohmi/0.5W)

#3
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
asa si cum ar trebui sa pun rezistenta aia. (am 4 leduri) + un intrerupator. cum se cheama respectiva rezistenta ca sa ma duc sa o cumpar:D

#4
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
ceva de genu asta arata cirucuitul meu. sper sa intelegeti.

Attached Files



#5
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
La circuitul respectiv trebuie adaugata o rezistenta pe unul din firele care vine de la transformator.
Valoarea rezistentei se determina in functie de curentul maxim ce poate strabate LED-urile.
Daca se considera ca un astfel de LED poate fi parcurs de  aproximativ 20-30mA (adica 0.02-0.03A), deci 4 LED-uri necesita 0.1A (media intre 0.08A si 0.12A) si pe rezistenta ramane diferenta dintre tensiunea transformatorului si tensiunea de prag a LED-ului(aproximativ 3V la cele albe sau albastre) obtinem
R=(6-3)V/0.1A=30 ohmi
practic se poate folosi o rezistenta de la 27 la 51 ohmi.

Acum alimentarea LED-urilor se poate face mai simplu direct de la sursa PC-ului, dintr-un conector liber, intre un fir ''negru''=masa si un fir ''rosu'' = +5V. Valoarea rezistentei ramane aceeasi.
[ http://content.answers.com/main/content/img/CDE/_PSCONN.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.crystalfontz.com/software/crystalcontrol2/manual/images/hd-molex.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 26 April 2007 - 08:08.


#6
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

 virusel2013, on Apr 25 2007, 18:40, said:

ceva de genu asta arata cirucuitul meu. sper sa intelegeti.

Aaaauuuuuuu!!!!! Ma doare pe mine deja...

#7
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Gheorghe Dracu, on Apr 26 2007, 03:47, said:

Aaaauuuuuuu!!!!! Ma doare pe mine deja...
Lasa, ca se putea si mai rau :)

#8
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
deci eu cand ma duc la nenea sa cumpar rezistenta ii zic sa imi dea o rezistenta "de la 27 la 51 ohmi."???

si la mufa aia mica care banuiesc ca e de la floppy firul rosu tot 5V are???

Quote

ceva de genu asta arata cirucuitul meu. sper sa intelegeti.

ma scuzati :D

Edited by virusel2013, 26 April 2007 - 14:48.


#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Rezistenta poate sa aibe valoarea de 27 ;33;.......;47 sau 51 ohmi.
Pune si tu una de 47 de ohmi .
Pe mufa mica aceleasi tensiuni si culori :+12V galben, +5V rosu, GND (masa) negru.

#10
gpatrat

gpatrat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 25.04.2007
Am folosit eu leduri de alea de la brichete si tot la 5V le-am alimentat. Am folosit rezistente de 1K.

#11
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
aha....multumesc mult.

#12
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,369
  • Înscris: 24.11.2006

 gpatrat, on Apr 26 2007, 17:01, said:

Am folosit eu leduri de alea de la brichete si tot la 5V le-am alimentat. Am folosit rezistente de 1K.

sigura ca functioneaza, dar intensitatea luminoasa este redusa.

'nea virusel "leaga" ledurile in paralel + pe + si  - pe -, dupa ce le-ai "legat" in felul asta pune rezistenta respectiva fie pe + sau - nu conteaza. ai grija la izolatie si nu in ultimul rand ai grija sa nu faci scurturi. referitor la "schema" ta de ce nu folosesti un program specializat (pentru electronica)? ceea ce ai desenat tu acolo sunt becuri, nu led-uri. ledurile sunt cu totul altceva si se reprezinta total diferit. LED = Light Emiting Diode, mai pe romaneste dioda electroluminescenta, altfel spus cand este strabatuta de un curent electric "lumineaza". gata cu lectia de electronica, succes!

#13
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
pai tocmai asta e ca nu prea le am cu electronica:D si stiam ca ala e simbolul pt bec\led.

Quote

'nea virusel "leaga" ledurile in paralel + pe + si - pe -, dupa ce le-ai "legat" in felul asta pune rezistenta respectiva fie pe + sau - nu conteaza.

asa si fac. si asa am si desenat.

#14
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
deci am fost la nenea cu magazinu si i-am zis sa imi dea o rezistenta de 47 ohmi. a dat el ceva acolo o rezistenta dar nu stiu daca e buna deoarece cand am puso in circuit ledurile mele luminau foarte slab ca si cum nu ar mai avea baterie doar un punct mic se vedea. dupa ce am scos rezistenta de pe cicuit merge perfect

care e buba nu mia dat ala rezistenta buna??

#15
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
o fi de 4.7 kiloohmi, la 47 ohmi ar trebui sa mearga
ce scrie pe ea? sau daca are inele colorate, ce culori au?

#16
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
de scris nu scrie numic dar are 2 cercuri: rosu inchis si portocaliu cred:d si intr-o parte exact la capat un cerc mai gros auriu

#17
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,488
  • Înscris: 05.08.2002
e dubios rau :(
ar iesi 2.3 ohmi .... slabe sanse sa fie asemenea valoare (ca daca e, iar s-au ars ledurile... :P)

normal ar trebui sa aiba asa culorile: galben, violet, negru (daca urmeaza si altele nu mai conteaza, sunt tolerante, etc.)

da un ochi aici:
http://www.bertys.ro..._rezistente.htm

#18
virusel2013

virusel2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 24.04.2006
ok am sa ma duc iar si am sa intreb si revin cu un raspuns dupa ce cumpar

bafta

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate