Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

CSD, GPRS, EDGE, 3G, 3.5G, UMTS, HSDPA - WAP, Internet - PrePay, PostPay

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
Pana nu de mult era simplu.... aveam CSD sau GPRS... aveam wap sau internet... eu de regula foloseam conexiune de tip CSD cu dial la 545... de mai mult de un an sunt pe zapp... si intentionez sa revin la Orange... primul lucru dupa care m-am uitat a fost modalitatea de conexiune la internet de pe si prin telefonul mobil.... si e o varza mare de tot...

asadar... daca vreau internet ori direct pe telefonul mobil (a se citi SPV M3100) ori prin el pe laptop ce solutie ar trebui sa adopt?... telefonul din cate vad suporta de toate... dar cum aleg un plan tarifar si cel mai important DE CE sa aleg un anumit plan tarifar... si in plus de asta, pot beneficia de toate serviciile disponibile la abonamente si pe cartela prepay?

serviciile video... sunt pe wap?... ca asa am inteles eu... deci daca activez wap unlmtd inseamna ca pot sa ma uit cat tine bateria?... sunt pe wap CSD sau GPRS (sau ce o mai fi)?
daca eu vreau sa intru pe o adresa oarecare... de unde stiu ca nu voi iesi din cadrul wap unlmtd?

LE: cum selectez prin ce sa ma conectez dintre GPRS, EDGE, 3G, daca sunt toate disponibile?... sunt diferentieri de preturi intre ele?
LE2: 3G la orange este acelasi lucru cu UMTS la Vodafone?

Edited by ccezar2004, 03 February 2007 - 23:19.


#2
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006
de exemplu wap unlimited ofera conexiune la internet mobil atat prin GPRS cat si EDGE , la un pret f bun, si poti sa stai cat vrei pe internet ca nu este nici o pb , u costul , singura problema apare atunci cand la setari in loc de GPRS sau EDGE ai CSD  fiidca esti taxat  ( si merge si mai greu)  sau atunci cand schimbi APN din wap in speed sau internet , atunci te costa mai mult) , in rest daca nu umbli  la setari merge perfect si este si ieftin .

#3
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
dar cu wap unlmtd ai acces DOAR la continut de tip wap... care nu inseamna "internet"... si din cate am vazut pe wap nu poti 3G... acu ma intreb daca intru pe continut de tip internet pot folosi 3G?

#4
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 ccezar2004, on Feb 4 2007, 00:10, said:

dar cu wap unlmtd ai acces DOAR la continut de tip wap... care nu inseamna "internet"... si din cate am vazut pe wap nu poti 3G... acu ma intreb daca intru pe continut de tip internet pot folosi 3G?
poti sa vizualizezi  continutul internet prin intermediul wap folosind spre exemplu Opera mobile  cu ajutorul caruia poti vizualiza orice pagina dupa internet fara nici o pb, ( poti sa citesti mailurile fara pb ( folosesc tel la asa ceva)  poti sa intri pe forum fara pb

#5
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004
multe intrebari ... o sa incerc sa iti raspun pe rand ... ce stiusi eu ... pentru restul suna la 408


- nu exista nici o diferenta intre GPRS. EDGE sau 3G (si probabil nici viitorul HSDPA) din punct de vedere al tarifarii ... standard acum este 90 eruocenti/MB trafic ... atat prepay cat si abonamente ...
- da ... poti folosi wap unlimited pentru video streaming si nu mai platesti nici un alt trafic ... dar mai ai de platit videoclipul propriuzis (te sfatuiesc sa alegi optiunea video in oferta TRY - moca 1 luna)
- la m3100 o sa iti stabilesti din setari profilul prin care faci urmatoarea conexiune ... so poti sa alegi daca mergi prin wap sau internet
- opera nu stiu daca merge pe m3100 prin apn wap ....
- daca vrei sa nu ai suprize de tarifare te sfatuiesc sa te asiguri ca wap - ul este wap si internet-ul internet ...
- la prepay nu exista decat wap unlimited .. in rest totul este 90 eurocenti/ MB
- la abonamente este oferta ... trafic dublu 12 luni pentru optinile cu MB inclusi ... si reducere la jumatate pentru cele cu trafic nelimitat ...

#6
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Dcă nu eşti într-o zonă 3g/EDGE, mai bine stai pe zapp. Internet nelimitat e la Orange cu 70 USD.. Mă rog, cu reducerea dată pe oferă, dar după aia e 70.

Edited by SVF, 04 February 2007 - 05:42.


#7
george126

george126

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 02.07.2004

 SVF, on Feb 4 2007, 05:40, said:

Dcă nu ești într-o zonă 3g/EDGE, mai bine stai pe zapp. Internet nelimitat e la Orange cu 70 USD.. Mă rog, cu reducerea dată pe oferă, dar după aia e 70.

In euro vroiai sa zici... :peacefingers:

#8
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

 ccezar2004, on Feb 4 2007, 00:10, said:

dar cu wap unlmtd ai acces DOAR la continut de tip wap... care nu inseamna "internet"... si din cate am vazut pe wap nu poti 3G... acu ma intreb daca intru pe continut de tip internet pot folosi 3G?

CSd, GPRS, EDGE, 3G considera-l mediul de transport, adica e ca si cum te-ai conecta la internet prin dial-up, modem de cablu, cablu UTP sau Fibra Optica. N-are nici o legatura cu contentul.

#9
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
multzam de lamuriri....

offtopic: m-am saturat de zapp desi solutia net e buna...

ontopic:

sa vad daca am inteles bine... imi fac wap unlimited si intre pe internet cum vreau eu cu opera mobile?... parca mi se pare cam in neregeula, din punctul de vedere orange....

iar acum 3G-ul... ca asta este inca o nebuloasa..... presupunem ca suntem in zona unde avem acoperire de toate felurile... problema este ca vreau sa intru pe net si sa beneficiezde viteza maxima... banuiesc ca solutia este de a intra pe internet (nu wap) si sa selectez un profil pentru 3G... iar asta iese din calculul wap unlimited.... asa este?

#10
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

 ccezar2004, on Feb 4 2007, 12:25, said:

iar acum 3G-ul... ca asta este inca o nebuloasa..... presupunem ca suntem in zona unde avem acoperire de toate felurile... problema este ca vreau sa intru pe net si sa beneficiezde viteza maxima... banuiesc ca solutia este de a intra pe internet (nu wap) si sa selectez un profil pentru 3G... iar asta iese din calculul wap unlimited.... asa este?

in functie de zona ... folosesti ceea ce ai disponibil ... fara setari suplimentare ... daca ai 3G vei merge pe 3G ...

Atentie insa cu opera si profilul pe care il alegi la setari java ... sa nu ai surprize sa vezi cost suplimentar de 100 Euro intr-o singura zi ...

#11
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
pai exact la asta ma refer.... nu o sa ma apuc sa intreb acum CUM se face dar as vrea sa stiu sigur DACA exista modalitatea clara si eficienta de a aavea un control axact asupra tipului de coneciune?.... daca este o sa ma lamuresc dupa ce iau telefonul :)

#12
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

 ccezar2004, on Feb 4 2007, 13:36, said:

pai exact la asta ma refer.... nu o sa ma apuc sa intreb acum CUM se face dar as vrea sa stiu sigur DACA exista modalitatea clara si eficienta de a aavea un control axact asupra tipului de coneciune?.... daca este o sa ma lamuresc dupa ce iau telefonul :)

daca esti atent ... se poate ... doar sa testezi inainte ...

#13
SVF

SVF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 01.02.2007
Cezar, wap unlimited nu dă acces internet, oameni buni, nu mai aburiţi omul, Wap nu înseamnă internet.
Pentru internet unlimited la orange tariful e cel dat de mine, dar recalculat în euro, vezi pe site.

Edited by SVF, 04 February 2007 - 14:35.


#14
ccezar2004

ccezar2004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,318
  • Înscris: 16.06.2004
asa stiam si eu... dar daca poporul zice ca opera mobile nu stiu ce face... nu am putut contrazice... dupa ce imi iau terminalul orange o sa pot si argumenta sau contrargumenta unele chestii....

#15
Spiritul

Spiritul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 13.09.2004

 SVF, on Feb 4 2007, 14:35, said:

Cezar, wap unlimited nu dă acces internet, oameni buni, nu mai aburiţi omul, Wap nu înseamnă internet.
Pentru internet unlimited la orange tariful e cel dat de mine, dar recalculat în euro, vezi pe site.

omule ... de ce crezi ca stii mai bine decat altii? ... daca vrei te invata lumea in aria de telefoane cum sa faci browsing cu opera mini cu wap unlimited ...

In plus ... daca esti asa bine informat ... ai sti ca EDGE este peste tot ...

Edited by Spiritul, 04 February 2007 - 14:58.


#16
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 SVF, on Feb 4 2007, 14:35, said:

Cezar, wap unlimited nu dă acces internet, oameni buni, nu mai aburiți omul, Wap nu înseamnă internet.
Pentru internet unlimited la orange tariful e cel dat de mine, dar recalculat în euro, vezi pe site.
eu imi verific e-mailu dupa telefon care are activat wap unlimited , de fapt si mesajul care il scriu acum pe forum este dupa telefon, ( care nu este cine stie ce, sagem myx 6-2) asa daca vrei acces pe internet la viteze cat de cat ok poti folosi wap unlimitedul fara probleme , chestia cu pachetele mai scumpe de la orange este ca ai o viteza mai mare  si acces tot timpul , pe cand la wap se intampla foarte rar cei drept sa mai  pice cateva ore , si pachetul mai scump este potrivit pentru cei acre au laptop si au nevoie de internet mai rapid pentru verificat mailuri , trimis atasamente,  simi se pare ca iti da si o adresa de mail ceva in genul numar de [email protected] .

#17
capuera

capuera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 15.10.2006

 Tuvene, on Feb 4 2007, 15:20, said:

eu imi verific e-mailu dupa telefon care are activat wap unlimited , de fapt si mesajul care il scriu acum pe forum este dupa telefon, ( care nu este cine stie ce, sagem myx 6-2) asa daca vrei acces pe internet la viteze cat de cat ok poti folosi wap unlimitedul fara probleme , chestia cu pachetele mai scumpe de la orange este ca ai o viteza mai mare  si acces tot timpul , pe cand la wap se intampla foarte rar cei drept sa mai  pice cateva ore , si pachetul mai scump este potrivit pentru cei acre au laptop si au nevoie de internet mai rapid pentru verificat mailuri , trimis atasamente,  simi se pare ca iti da si o adresa de mail ceva in genul numar de [email protected] .

nu exista diferenta de viteza de conectare intre "pachetele mai scumpe" cum le zici tu si wapunlimited...viteza difera in functie de tehnologia folosita...CSD, GPRS, E-GPRS(adica EDGE), 3G(UMTS) sau 3.5G(HSDPA-nedisponibil la Orange inca)

adresa de e-mail ai pe abonament oricum daca iti activezi GPRS-ul...pe prepay nu exista e-mail

#18
Tuvene

Tuvene

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 29.12.2006

 capuera, on Feb 5 2007, 12:48, said:

nu exista diferenta de viteza de conectare intre "pachetele mai scumpe" cum le zici tu si wapunlimited...viteza difera in functie de tehnologia folosita...CSD, GPRS, E-GPRS(adica EDGE), 3G(UMTS) sau 3.5G(HSDPA-nedisponibil la Orange inca)

adresa de e-mail ai pe abonament oricum daca iti activezi GPRS-ul...pe prepay nu exista e-mail
daca nu spui ca nu exista diferente intrre pachetele mai scumpe si cele mai ieftine  te inseli ,  sun a la orange si intreaba , diferente exista si chiar mari , abonamentele cu trafic inclus ( alea de 70 de dolari ) au viteza mai mare indiferent de tehnologia folosita , uiattae doar la APN , un APN de wap are viteza mult mai mica decat unul speed sau internet, abonamentele cu trafic  inclus sunt facute , pentru cei care au laptop si calatoresc foarte mult si au nevoie sa trimita si sa citeasca mailuri , in timp real , suna la orange si intreaba si nu mai dezinforma omul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate