Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

2 Generatoare de 6KVA in paralel- se poate?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Salve all,
Un nene inginer mi-a explicat ca se pot monta 2 generatoare trifazate in paralel. Are careva idee care is problemele ca avantaje par ok.
Merci.

#2
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

 Luke, on Sep 13 2006, 17:37, said:

Salve all,
Un nene inginer mi-a explicat ca se pot monta 2 generatoare trifazate in paralel. Are careva idee care is problemele ca avantaje par ok.
Merci.
Si cum le sincronizezi?...  :rolleyes:

#3
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Pai aici am intrat in dubii, pe net am vazut ca se practica acest lucru dar cu niste scule de management. Ala spunea ca le pune in paralel si "le fazeaza". Tare am eu dubii ca nu stie nenea ala ce spune si ma trezesc cu 2 generatoare pe care nu le pot folosi in paralel. Am unul deja si nu stiu daca sa-l cumpar pe al 2-lea. Furnizorul spune ca ar mai fi auzit cazuri dar nu stie exact solutia tehnica.

Edited by Luke, 13 September 2006 - 17:15.


#4
spyderman

spyderman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 23.08.2006

 Luke, on Sep 13 2006, 17:37, said:

Salve all,
Un nene inginer mi-a explicat ca se pot monta 2 generatoare trifazate in paralel. Are careva idee care is problemele ca avantaje par ok.
Merci.
Nu incerca sa faci astfel de "ghidushii" caci s-ar putea sa ramai fara niciunul!

#5
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006
Salutare!Fazarea se poate face numai dpdv. mecanic,mai exact "sudand" cele doua rotoare ale generatoarelor la unghiul potrivit.Evident trebuie identificate si imperecheate fazele.Astea toate cu conditia,cred eu,ca generatoarele sa fie identice.Asta cu partea electrica.Cu "tractiunea" cred ca trebuie un alt motor de 20-25 cai,adica dublul celui original.Personal nu am cuplat niciodata doua generatoare insa nu vad ce nu ar merge.
Bafta!

#6
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Motorel, on Sep 13 2006, 13:35, said:

Salutare!Fazarea se poate face numai dpdv. mecanic,mai exact "sudand" cele doua rotoare ale generatoarelor la unghiul potrivit.Evident trebuie identificate si imperecheate fazele.Astea toate cu conditia,cred eu,ca generatoarele sa fie identice.Asta cu partea electrica.Cu "tractiunea" cred ca trebuie un alt motor de 20-25 cai,adica dublul celui original.Personal nu am cuplat niciodata doua generatoare insa nu vad ce nu ar merge.
Bafta!

Generatoarele se cupleaza in paralel cu 3 conditii (nu dezvolt de ce, credeti-ma pe cuvant):
1. Frecventele la iesire sa fie egale (se rezolva daca turatiile sunt egale si generatoarele au acelasi numar de poli - pentru generatoare sincrone).
2. Tensiunile la iesire sa fie egale (in +/-1%) (se realizeaza prin controlul excitatiei la gen sincrone).
3. Faza tensiunilor la iesire sa fie identica (defazaj zero intre ele).
La 1. Posibil de realizat prin cuplaj mecanic. Cum cele 2 regulatoare de turatie sunt independente, va exista cazul cand unul din regulatoare va vrea sa merga mai repede decat celalalt si atunci un generator va debita mai mult de 50% din puterea totala. Daca au protectii la iesire vor decupla (pe rand) - in mod sigur INAINTE de a atinge dublul puterii.
La 2. - Generatoarele mici nu au tensiunea reglabila foarte precis (depinde de incarcare f. mult) - deci unul va avea o tensiune mai mare si va debita putere pe celalalt.
La 3. - Se poate regla la generatoarele sincrone dar nu este simplu. Mecanic ar insemna montari si demontari succesive pana la obtinerea fazei zero. Oricum, nu s-ar putea face un balans activ al puterii intre cele 2 generatoare (daca sunt identice nu prea conteaza, dar identice nu cu aceeasi parametri pe hartie).

In concluzie, in sistemul energetic national, toate generatoarele lucreaza in paralel (prin transformatoare dar asta nu conteaza aici), sunt generatoare sincrone si reglajele sunt automate - cuplarea la retea se poate face si manual  cu ajutorul sincronoscoapelor (masoara cele 3 conditii cu un frecventmetru, votmetru si fazmetru rotitor). Un alternator gen cele de 6kW nu se poate controla - cel putin nu simplu si nu fara a fi concepute special pt asta. In cel mai bun caz vei obtine o putere maxima de 150% si complicatiile necesare controlului vor depasi ca pret un generator mai mare.
In principiu pretul pe kW produs scade cu cat generatorul este mai mare.

Edited by SuperDuper, 13 September 2006 - 23:25.


#7
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006
De acord cu cele trei conditii.E clar ca omu" nu are sa-si faca asta niciodata pentru ca nu merita decat intr-un singur caz:daca are deja doua generatoare si are nevoie de putere mare decat cea a unuia singur ce nu poate fi separata pe doua circuite.In plus ar mai avea nevoie si de un motor.Practic vorbind nu e chiar asa complex cum descrii.O frezare in lungul canalului de pana de pe axul rotorului se poate face cu precizie mecanica de sutimi de grad.Tensiunea se poate fixa pe maxim la ambele generatoare obtinand,in cazul in care ele sunt identice,egalitate.In general parametrii electrici a generatoarelor si a transformatoarelor pentru alimentarea excitatiei sunt identici in cadrul aceluiasi lot de masini.Asta este valabil pentru firmele mari si mai putin pentru micul capitalism.A treia conditie deriva din prima.Eu vad chestia asta ca si o impartire pe doua cai de curent a bobinajului din generator.Problema cu sistemu" e ca nu se poate face monoax.De aici complicatiile cu monitorizarea parametrilor.Salutari!!!!

#8
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Motorel, on Sep 15 2006, 16:19, said:

De acord cu cele trei conditii.E clar ca omu" nu are sa-si faca asta niciodata pentru ca nu merita decat intr-un singur caz:daca are deja doua generatoare si are nevoie de putere mare decat cea a unuia singur ce nu poate fi separata pe doua circuite.In plus ar mai avea nevoie si de un motor.Practic vorbind nu e chiar asa complex cum descrii.O frezare in lungul canalului de pana de pe axul rotorului se poate face cu precizie mecanica de sutimi de grad.Tensiunea se poate fixa pe maxim la ambele generatoare obtinand,in cazul in care ele sunt identice,egalitate.In general parametrii electrici a generatoarelor si a transformatoarelor pentru alimentarea excitatiei sunt identici in cadrul aceluiasi lot de masini.Asta este valabil pentru firmele mari si mai putin pentru micul capitalism.A treia conditie deriva din prima.Eu vad chestia asta ca si o impartire pe doua cai de curent a bobinajului din generator.Problema cu sistemu" e ca nu se poate face monoax.De aici complicatiile cu monitorizarea parametrilor.Salutari!!!!
Conditia 1 - cat de precis crezi ca sunt aliniate rotoarele si statoarele a 2 generatoare, chiar identice. Diferentele pot fi masive pentru ca nu sunt controlate (nu este nevoie) foarte precis. Deci vor trebui tatonari sau un cuplaj reglabil.
Conditia 2 - tensiunile maxime NU sunt egale pentru ca iarasi nu este o marime critica - pot varia individual in plaja de +/- 5% lejer. Daca pui in paralel 2 gen cu 5% diferenta in tensiune, la impedantele lor de iesire este catastrofa.
Mai mult, regulatoarele de tensiune sunt simpliste, de tip proportional si la o anume sarcina pe iesire vor aparea oscilatii ale puterii intre cele 2 generatoare - de ex la scaderea tensiunii, regulatoarele vor "compensa" cu intarzieri diferite si cu cantitati diferite excitatiile ceea ce va duce la  modificarea tensiunii diferit de ceea ce "se asteapta" regulatoarele sa se intample - trebuie regulatoare de tip PID corelate intre ele (greu sa fac o teorie acum de ce).

#9
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004
Daca vrei sa le legi in paralel trebuie sa faci asa.  :

1. Redresezi iesirea la fiecare generator
2. Le conectezi prin niste convertoare DC-DC cu control care se pot pune in paralel
3. Transformi in AC cu un invertor.

Daca ti se pare complicat renunti pentru ca doua generatoare chioare ca alea pe care le cumperi de la praktiker  NU SE POT CONECTA IN PARALEL.

Edited by mister_rf, 11 January 2007 - 10:46.


#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Dar sunt diferente MAJORE intre generatoarele din Sistemul Energetic National si alea din magazinele de home improvement. Nu a zis nimeni ca este imposibil, dar modificarile necesare sunt peste ce se poate face pe genunchi acasa.
PS: Paul I, ideea este buna (se aplica intre sisteme energetice nesincronizate). Ai idee insa cat costa 2 redresoare comandate de cate 6kVA si un invertor de 12 kVA (plus un banc de condensatoare de filtraj pt puterea asta) - comparativ cu pretul unui nou generator de 12kW?
Ca o curiozitate asa arata niste tiristoare de 2000A/250kV pentru o statie de interconexiune pe DC-DC in Canada:
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/a/ac/Manitoba_Hydro-BipoleII_Valve.JPG/480px-Manitoba_Hydro-BipoleII_Valve.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by mister_rf, 11 January 2007 - 10:45.


#11
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 27.12.2004

 SuperDuper, on Sep 17 2006, 01:52, said:

PS: Paul I, ideea este buna (se aplica intre sisteme energetice nesincronizate). Ai idee insa cat costa 2 redresoare comandate de cate 6kVA si un invertor de 12 kVA (plus un banc de condensatoare de filtraj pt puterea asta) - comparativ cu pretul unui nou generator de 12kW?

Pai tocmai asta am vrut sa-i sugerez. Exista solutii de a pune astfel de generatoare in paralel dar sunt atit de complexe ca nu sunt fezabile.  Legarea lor pur si simplu in paralele se va solda repejor cu defectarea lor. Generatoarele respective NU SUNT CONCEPUTE SA FIE PUSE IN PARALEL.  La generatoarele din SEN e cu totul altceva. Sunt gindite de a lucra in paralel

#12
dan88

dan88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.06.2005
ideea cu invertorul e destul de scumpa,cam la 2000$(asta gata realizat,de 24KVA si cu fracventa reglabila de la 0 la 60Hz),  dar nu imposibila.
se poate face si in "garaj".Redresoarele vor fi simple si nu "comandate" (doua punti monobloc trifazate de 35A) iar filtrajul are 2 cond de 1500μF/400V inseriati (acu vorbesc de cele de 24KVA realizate de un SRL compus din 4 baieti cu locatia intr-o garsoniera).Partea finala este compusa din 6 tranzistori tip iGBT comandati de un montaj luat de-a gata de la siemens.
Si sa stiti ca nu abdic de la ideea ca se pot lega in paralel si alea de "practiker"

#13
Motorel

Motorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 20.03.2006
Domnilor,daca nu vorbiti despre altceva decat despre generatoare,sa stiti ca ele au in general in interior niste bobine cu un anumit numar de sire pe faza,executate cu sarma din acelasi material,cu aceeasi sectiune.Numarul de spire al bobinelor de pe fiecere faza este riguros egal.Cred de asemenea ca si al doilea exemplar identic de generator are EXACT acelasi numar de spire pe faza.Daca are,sa zicem,rotorul de aceeasi dimensiune,va avea acelasi numar de spire si aceeasi sectiune a conductorului.6kva nu este chiar nesemnificativ,nici ca putere,nici ca pret.Extern mai exista un trafo de curent pentru optimizarea tensiunii de excitatie in raport cu puterea consumata.La fel,tot spire,tot sectiuni.Acestea se fac serie si nu pentru fiecare generator in parte,ata evident la tipuri identice de generatoare.
Evident,este bine sa dai sfaturi atunci cand ai experienta,eu am experienta in lucru si reparatii(a oricarei componente) cu generatoare,insa nu am legat niciodata doua in paralel.Apropo:A LEGAT CINEVA DOUA TRANSFORMATOARE IN PARALEL,sau a vazut vreodata un astfel de montaj?Evident ma refer la secundar.     Nu va sfiiti sa mergeti mai departe decat ati mers ultima oara,altfel nu exista progres!Asta cu aparatul de masura in mana,adica fara riscuri.
            Multa sanatate!Florin.

#14
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 Motorel, on Sep 17 2006, 14:51, said:

Domnilor,daca nu vorbiti despre altceva decat despre generatoare,sa stiti ca ele au in general in interior niste bobine cu un anumit numar de sire pe faza,executate cu sarma din acelasi material,cu aceeasi sectiune.Numarul de spire al bobinelor de pe fiecere faza este riguros egal.Cred de asemenea ca si al doilea exemplar identic de generator are EXACT acelasi numar de spire pe faza.Daca are,sa zicem,rotorul de aceeasi dimensiune,va avea acelasi numar de spire si aceeasi sectiune a conductorului.6kva nu este chiar nesemnificativ,nici ca putere,nici ca pret.Extern mai exista un trafo de curent pentru optimizarea tensiunii de excitatie in raport cu puterea consumata.La fel,tot spire,tot sectiuni.Acestea se fac serie si nu pentru fiecare generator in parte,ata evident la tipuri identice de generatoare.
Evident,este bine sa dai sfaturi atunci cand ai experienta,eu am experienta in lucru si reparatii(a oricarei componente) cu generatoare,insa nu am legat niciodata doua in paralel.Apropo:A LEGAT CINEVA DOUA TRANSFORMATOARE IN PARALEL,sau a vazut vreodata un astfel de montaj?Evident ma refer la secundar.     Nu va sfiiti sa mergeti mai departe decat ati mers ultima oara,altfel nu exista progres!Asta cu aparatul de masura in mana,adica fara riscuri.
            Multa sanatate!Florin.

Florine... generatoarele electrice au si altceva in afara de sarma de bobinaj. Adica miez magnetic (care poate varia foarte mult de la un lot la altul), regulatorul electronic al tensiunii de iesire (care nu se poate face identic din motive de tolerante ale pieselor versus cost), tolerante mecanice de prelucrare (intrefierul de exemplu), uzura diferita a periilor/inelelor colectoare ale infasurarii de excitatie, etc...

Transformatoare in paralel sunt garla in sistemul energetic si acolo sunt cateva reguli de baza pe care nu le decoperi tu cu un multimetru in mana (decat daca te cheama Faraday, Tesla sau Edison). Reguli care se invata la scoala insa.

#15
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Problema initiala nu se referea la posibilitatea teoretica de a lega 2 generatoare in paralel indiferent de pret ci una practica: 2 generatoare de 6kVA sunt mai ieftine cu un pic decat unul de 12kVA. Se pot lega cele 2 impreuna cu un pret de cost mai mic decat diferenta de pret pana la unul de 12?
Raspunsul este NU.
Restul sunt productii ale casei de filme "Neverland"...

Edited by mister_rf, 11 January 2007 - 10:47.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate