Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

NU VA RECOMAND CARPATICA RCA

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
IOANYS

IOANYS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2010
NU VA FACETI RCA LA CARPATICA CHIAR DACA ESTE MAI IEFTIN.EU AM PATIT CU EI.ADICA AM FOST LOVIT DE UNUL CU MASINA CARE AVEA RCA LA CARPATICA.MORI CU DREPTATEA IN MANA DACA NU STII LA CARE USI SA BATI.PLUS CA ANGAJATII DE LA NOI DIN ORAS SANT INCOMPETENTI.ASTEPT PARERI SI DE LA ALTII DIN ORASE

#2
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
faptul ca ai avut tu de umblat pe la usi... nu stiu pe cine ar convinge sa nu caute unde e mai ieftin
in fapt... RCA-ul se face pentru a despagubi o eventuala paguba produsa unui alt sofer
nu te ajuta cu nimic pe tine ca vinovat de eveniment daca ti-o faci mai scump, sau la cine stie ce societate de renume

#3
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Cred ca se pune problema sa ai grija sa nu te accidenteze cineva care are RCA la Carpatica.  :naughty:  Mi se pare normal ca atunci cand iti faci RCA sa cauti unde e mai ieftin, deoarece pe RCA repari masina pe care ai lovit-o, nu pe a ta.
Si asa ca o comparatie eu pana acum am avut RCA la o anumita firma si plateam dublu fata de Carpatica. Anul acesta am ales sa imi fac RCA la cel mai mic pret si am iesit aproape la jumatate. Faceam si la Carpatica daca era nevoie dar nu este agreata de firma de leasing de unde am masina. Probabil stiu ei de ce nu o agreaza.

#4
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
din pacate nu pot decat sa constat ca mintea romanului lucreaza tot in sintagma "sa moara capra vecinului"

cu alte cuvinte, imi fac RCA la Carpatica deoarece sunt cei mai ieftini, si ma doare in c...r ca sunt cei mai rau platnici, ca isi bat joc de client, ca dupa ce ma bag ca dobitocul in masina din fata, ii dau RCA-ul meu, Carpatica isi bate joc de el mai departe. nu ma intereseaza faptul ca acel om, dupa ce ca l-am lovit, mai sufera tot din cauza mea.
nu avem atata minte incat sa ocolim si sa scoatem de pe piata astfel de societati de asigurare.

tuturor celor care v-ati facut RCA la Carpatica va doresc ca dupa ce ati lovit pe cineva si i-ati dat RCA-ul vostru sa va loveasca pe voi 3 cu RCA la Carpatica, si va mai doresc sa nu cumva sa ma loviti pe mine, deoarece, eu , cel putin, nici nu voi deschide dosarul la Carpatica, si va voi actiona direct in judecata pe voi, urmand ca voi sa platiti, si dupa aceea sa va spalati pe cap cu asiguratorul, si eventual , sa mai primiti banii inapoi la Sfantul Asteapta

ar mai fi multe de spus, dar sunt formulari pentru care, in general se primeste warn sau chiar ban :))

LE:
PS: m-am razgandit
la fel voi proceda si cu Euroins

Edited by bully-mac, 16 June 2010 - 15:40.


#5
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009

View Postbully-mac, on 16th June 2010, 16:21, said:

nu avem atata minte incat sa ocolim si sa scoatem de pe piata astfel de societati de asigurare.
Nu cred ca se rezuma doar la minte. Cei mai multi care aleg astfel societati de asigurari se gandesc la bani. De exemplu o cunostinta circula cu masina o data, maxim de 2 ori pe luna pe o distanta de 20-30 Km/drum. Riscul sa faca un accident se reduce considerabil fata de cineva care face 20000 KM/an. De ce sa nu ia cel mai ieftin RCA?  Sa plateasca mai mult doar din cauza "drobului de sare"?
Eu nu inteleg de ce statul ne obliga doar pe noi, proprietarii de autoturisme, sa platim RCA si nu obliga si firmele de asigurari sa faca plata in caz de dauna in maxim 15 zile lucratoare iar in caz contrar sa i se ridice licenta pentru astfel de asigurari.

#6
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View PostCnox, on 16th June 2010, 19:31, said:

...De exemplu o cunostinta circula cu masina o data, maxim de 2 ori pe luna pe o distanta de 20-30 Km/drum. ...

pai pentru 30km pe luna, plus RCA pe 1 an, cred ca e mai ieftin taxiul.
dar fiecare cu "pasaricile" lui

#7
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
un coleg cu rca la astra a lovit pe unu si ala a avut probleme cu astra , asa ca la dat in judecata
dupa 2 prezentari , tot in coada de lemn este problema , dar timp pierdut , bani pe avocat (chiar daca ii recuperezi dupa aia)

#8
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View Postbully-mac, on 16th June 2010, 16:21, said:

din pacate nu pot decat sa constat ca mintea romanului lucreaza tot in sintagma "sa moara capra vecinului"



tuturor celor care v-ati facut RCA la Carpatica va doresc ca dupa ce ati lovit pe cineva si i-ati dat RCA-ul vostru sa va loveasca pe voi 3 cu RCA la Carpatica, si va mai doresc sa nu cumva sa ma loviti pe mine, deoarece, eu , cel putin, nici nu voi deschide dosarul la Carpatica, si va voi actiona direct in judecata pe voi, urmand ca voi sa platiti, si dupa aceea sa va spalati pe cap cu asiguratorul, si eventual , sa mai primiti banii inapoi la Sfantul Asteapta
LE:
PS: m-am razgandit
la fel voi proceda si cu Euroins
Nu ai decat sa actionezi in judecata, atata timp cat vinovatul este acoperit cu patafisca, si semnatura, raspunde asiguratorul, cum stie si se pricepe el. Si daca nu stii in ce te bagi, cand actionezi in judecata pe cineva, platesti taxa de timbru care costa procent din valoarea daunei, si la modul in care merge justitia in tara asta, primesti termen de judecata dupa 3-5 luni, dupa care procesul se taraganeaza pana la 2 ani. Timp in care poti sa stai cu masina pe butuci, sau sa ti-o repari singur, sau sa bati la usi pe la asigurator.
Decat lipsa totala RCA , mai bine bucura-te de existenta oricarui fel de asigurare, atata timp cat ea exista.
Cunosc cum este sa te loveasca cineva cu masina fara RCA, cu numere straine, si vinovatul sa nu fie proprietar pe masina. In cazul asta nici macar nu poti sa recuperezi banii din vanzarea masinii vinovatului, pentru ca nu e a lui, iar proprietarul de drept nu poate fi tras la raspundere.

#9
QAZ

QAZ

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 18.09.2003
NU CARPATICA :D
Am un prieten patit: a intrat un taximetrist in el cu rca la Carpatica. Abia dupa vreo 3 luni, 100 telefoane scandal etc si-a primit banii care oricum nu au ajuns sa isi faca masina calumea (a luat piese de la dezmembari pt noi nu ajungeau banii).

#10
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007
Fara sa se supere pe mine cei care au fost loviti de cineva cu rca la carpatica.... eu mi-am facut rca la ei dintr-un motiv simplu: de 9 ani de cand am carnetul nu am atins pe nimeni, si cativa ani buni am avut rca si casco pt 2 masini, la BCR. Fiind client fidel, si fara daune, asa din senin, cei de la BCR au decis anul trecut sa-mi creasca rca-ul cu 50%, singurul motiv fiind ca am sub 29 de ani (nu cu mult), asa ca mi-am bagat picioarele, si i-am cautat pe cei mai ieftini.
Anul asta probabil ca nu o sa mai fac la ei, pt ca s-a schimbat sistemul de calculare al tarifelor, si acum au mai multi preturi "decente" pt copiii astia inconstienti ca mine :)

#11
tatianaradoi

tatianaradoi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.08.2010
Are dreptate bully-mac. La noi se merge pe principiul "sa moara capra vecinului", ce ma intereseaza pe mine ca ala pe care l-am lovit tre' sa cheltuie o gramada de timp si bani cu societati de asigurare cum e Carpatica. Dar daca rolurile se inverseaza, nu mai abordam la fel situatia. Si dupa aia auzim iar vesnicul "asa merg lucrurile in tara asta". E usor de zis un "dai dupa aia in judecata", dar asta nu garanteaza ca iti primesti timpul si banii inapoi.

#12
tucu77

tucu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.01.2007
Carpatica Asig este de evitat. O spun cu toata convingerea fiind patit cu dumnealor:

Desi constatarea a facut-o la Politie, de unde am si obtinut p-v cu stabilirea vinovatiei si autorizatia de reparatie, ti se pune in vedere sa vi cu persoana vinovata. In cazul meu, vinovatul nu si-a recunoscut vina, asa ca a trebuit sa folosesc toata diplomatia de care am fost capabil, pentru a-l convinge sa vina la dracu' praznic, in mijocul unei zile lucratoare pt a da declaratia si a face schita cu evenimentul. In fine, l-am convins, am depus totul la dosar, s-a deschis procedura lor interna si....

Dupa 3 saptamani de asteptare, rezolutia pusa pe dosar a fost ca refuza despagubirea, deoarece urmele accidentului "nu sunt congruente", ambele auto prezentand urme rezultate in urma altor accidente.

Va scutesc de restul derulariii procedurii lor interne: si aici au fost multe probleme, de la incurcat dosare care trebuiau sa ajunga la Sibiu pt analiza si pana la imposibilitatea de afla ceva, atcumva decat prin a face drumuri pana la sediul lor, etc.

Rezultatul final: am fost despagubit, insa asta doar dupa ce am depus o contestatie in care am solicitat eliberarea unui duplicat al dosarului cu conformitatea cu originalul pe fiecare pagina, spunandu-i clar directorului ca am nevoie de asta pentru a actiona in instanta Carpatica Asig, dupa ce voi depune si o reclamatie la CSA.

Concluzie: mult, foarte mult timp pierdut, discomfortul de a avea de-a face cu proceduri imaginate in mod special pt a fi impotriva beneficiarilor politelor, dezinteres pentru respectarea legii si, in general, lipsa desavarsita de consideratie.

De aceea, salut initiativa acestui topic, cred ca este important ca, in afara de a ne impartasi experientele aici, pe forum, cateodata sa incercam sa mai facem si cate ceva: personal, chiar daca ma va costa in plus incheierea unei polite RCA, desi, niciodata in cei 15 de cand conduc nu am comis vreun accident in care sa fiu vinovat, voi opta pentru alt asigurator decat Carpatica Asig. Pe voi imi permit sa va sfatuiesc sa procedati la fel, macar in situatia unor tarife apropiate.

#13
Errors

Errors

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 22.08.2007
Sa faci la cine este mai ieftin este o tampenie, astia de la Carpatica au o ghereta in Bucuresti unde fac constatarile si acolo trebuie sa se duca si pagubitul si vinovatul si o sa stea amandoi ca niste idioti 6-7 ore sau posibil sa se duca si a doua zi pentru ca un idiot  a facut cea mai ieftina asigurare, sa nu cumva sa credeti ca dati asigurarea pagubitului si va vedeti de drum o sa suferiti amandoi stand acolo in soare sau frig mai bine iti faci o asigurare putin mai scumpa la un asigurator serios unde esti tratat cu respect si totul se rezolva repede, pentru ca mai traziu e posibil sa regreti ca ai facut o asigurare cu 30 lei mai ieftina si acum stai ca un idiot si te prajesti la soare stand dupa 3 angajati incapabili. Sunt patit cu Carpatica asa ca stiu ce vorbesc, cel mai serios asigurator cu care am avut de aface a fost Omniasig fara sa astept 2 saptamani sa imi aprobe dosarul si fara sa astept 2 luni sa vireze banii la service cum face CARPATICA,sau nu platesc deloc ca asa au ei chef.

Edited by Errors, 13 September 2010 - 21:00.


#14
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Sunt multe de spus cu firmele de asigurari din Romania daca ar fi sa le luam pe fiecare nici una nu poti sa zici ca e buna fiecare are problemele lor, lucrez in domeniu de 2-3 ani si am vazut si am trecut prin multe lucruri si eu am avut dauna si chiar daca respectivul a avut rca la o firma renumita a trebuit sa trec prin multe la actuala firma unde prestez servicii chiar daca este printe primele in top au mai fost si probleme cu daunele asa ca nu poti sa zici ca uite frate fa rca acolo ca is oamenie serioasi nu avem inca asa ceva in RO, ganditi-va ca o firma de asiguri care incheie RCA nu are nici un castig din asa ceva mai mult pierderi totul merge la noroc tu iti faci rca cu 500 ron si lovesti o masina care are dauna de 8000 ron unde ii castigul firmei?firma trebuie sa dea 7500 despagubiri cate rca fara dauna trebuie sa faca firma sa iasa in profit. Sfatul meu este urmatorul evitati pe cat posibil Carpatica si inca 2 3 mai "mici" si va sugerez la incheierea unui RCA,CASCO cautati daca aveti in zona in care locuiti sa fie punct de lucru de la firma respectiva nu broker sau alte minunatii si de ce: pentru ca la un punct de lucru cum sunt si eu la firma A odata pe saptamana sau la doua depinde de daune vine un inspector de daune care constata pe loc cu poze bla bla si intocmeste dosarul lucru care salveza foarte mult din timp decat sa astepti tu pana cand vine ala sau trebuie sa mergi tu la firma respectiva in orasul X, intotdeauna la un punct de lucru sau sucursala in orase mari ai cu cine vorbi si poti primii lamurii clare, corecte si pe loc pe cand la brokeri te trimit frumos la firma pe unde o fii sau iti da un numar de telefon. Is niste lucruri banale daca stai sa te gandesti trebuie sa fii unpic atent doar chiar daca la rca poti sa zici pe mine nu ma intereseaza daca ai unpic de bun simt te gandesti si pentru 20  30 lei maxim diferenta intr-o firma mai serioasa si una gen carpatica nu se merita. Repet din nou nu exista firma care sa nu fie cu probleme, depinde si de zona si de cheful angajatilor, depinde de servicele din zona pentru ca nici ele nu sunt corecte de multe ori si inca ceva, suntem in criza si in criza sunt si firmele de asigurari si se merge pe ideea urmatoare faceti rost de banii iar la inspectorii de daune li s-a spus nu mai dati asa usor despagubiri daca poti sa scoti un pret mai mic de la om si nu face scandal e ok daca nu nu cine nu respecta ordinele venite de sus pleaca ca doar is altii 1000 care asteapta la usa. Trist dar adevarat. Conduceti prudent si bafta in caz de dauna.

Edited by mviorel, 13 September 2010 - 21:45.


#15
tucu77

tucu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 26.01.2007
Off topic: daca aveti ceva de spus, faceti-o la modul... cat mai lizibil.

#16
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
titlul topicului ar fi trebuit sa fie poate:
"NU VA RECOMAND SA VA BUSEASCA SOFERI CU CARPATICA RCA"
as vrea sa stiu si eu unul (roman) care sa aiba un asemenea simt civic (daca e corect spus asa) incat sa caute o societate de asigurari care sa asigure niste servicii e calitate in acest sens (al despagubirilor serioase si promte) si sa nu se uite la banii pe care ii da, mai ales pe criza asta
eu stiu ca RCA-ul se face pentru altii (eventual despagubiti) si ca e obligatoriu
am avut chiar de curand un mic eveniment (nu, nu am Carpatica), am dat cu spatele si nu am observat ca se oprise unul cu un Logan in spatele meu si i-am spart suportul de la numar.
sarise in sus ca: "La politie, da-mi RCA-ul, bla, bla, bla"
am profitat de faptul ca, vis-a-vis de locul evenimentului era un magazin "Piese auto Dacia" si l-am rugat sa imi acorde 5 minute, timp in care am mers, am luat unul nou, identic (15 lei) si am mai pierdut cam 5 minute pana i l-am schimbat.
acesta e un caz simplu intr-adevar

#17
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010

View Postbonygy, on 15th September 2010, 08:45, said:

as vrea sa stiu si eu unul (roman) care sa aiba un asemenea simt civic (daca e corect spus asa) incat sa caute o societate de asigurari care sa asigure niste servicii e calitate in acest sens (al despagubirilor serioase si promte) si sa nu se uite la banii pe care ii da, mai ales pe criza asta
Ma dau exemplu. Ma uit la bani si nu caut cel mai scump RCA, insa nici nu am chef, in caz ca-l lovesc pe careva, sa-l trimit la unii precum Carpatica sau Euroins. La Logan mi-am facut RCA-ul la BCR (pret acceptabil, pareri relativ bune despre asigurator), la Duster am la Generali (pret acceptabil plus reducere la CASCO).

#18
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 08.02.2007
felicitari
si eu am la BCR dar ma rog sa nu il folosesc vreodata

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate