Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Jurnal Subaru Outback

- - - - -
  • Please log in to reply
269 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Subaru Outback 3l H6
Capacitate cilindrica 3000 cc - benzina
Putere: 240 cp
4x4 all time AWD
Cutie viteze automata - 5 rapoarte
Culoare Neagra (ca in poza atasata)

===============
Acum am 2300 Km parcursi, cu aproape 2000 in Bucuresti.
Consumul in oras 18-19.5%
In afara orasului 14%, dar la viteze mari... 180-200 Km/h

===============
Suspensii independente, parca perfecte pentru gropile .ro, dar se pare ca pot face fata cu brio la niste conditii offroad medii.
Suspensiile si motorul ff. puternic fac din condusul masinii o placere.

Azi i-am facut schimbul de ulei (Castrol Sport 10w) si merge ca "unsa". Motorul toarce clar mai frumos ! Consumul a ramas la fel :(
Prima revizie (la 2000 Km) mi-a gasit niste prb la geometrie roti spate.

===============

Ma innebuneste scartaitul trapei panoramice, de fapt al capacului de sub geam :(
La asta se adauga scartaitul frecarii pielii scaunului de ceva de plastic !

===============

Climatizarea intra repede in actiune si trebuie adesea temperata.
Cred ca are rezistenta electrica, pt ca nu este nevoie sa se incalzeasca motorul pentru a baga caldura.
La capitoul racire... poti sa te congelezi imediat si linistit...

I luv my car !

Maine plec la C-ta si o sa va zic cum se va comporta.

Attached Files



#2
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
A mea suge 22-24 in oras  :w00t: Nu inteleg de ce pt ca in teste s-a dovedit a fi la fel cu cea a lui Bogdan... Poate am trasee mai aglomerate, picior mai nervos or dracu stie. In afara intre 12 si 14 in functie de cat de mult treci de 170 Km/h.

In rest numai de bine pana acum. La capitolul zgomote doar trapa scartaie un pic dar parca mai putin ca la Bogdan :D Scaunul nu scartaie...  :worthy:

Clima e bestiala, net superioara cele de la Megane 2. Confort interior de exceptie. Sta f. bine pe sosea.

A, mi-au schimbat cei de la Subaru (fara sa le cer eu) un cip or something la cutia de viteze. Nu stiu de ce.. asa au primit "ordine". Eu nu am sesizat probleme dar poate puteau sa apara candva. La Bogdan nu a fost nevoie fiind alt lot.

#3
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003
Deci se pare ca nu numai astea mai mici scartaie  :) .
Sa le stapaniti sanatosi daca nu v-am zis pana acuma.
Consumul ala e fenomenal pentru oras, astept sa mai cresc sa imi pot permite asa ceva  :D
240cp sa tot mergi in lumea asta in lung si-n lat.  :coolspeak:

#4
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Courage, orice Megane cand creste mare ajunge Outback?

Spune-mi cu ce l-ai hranit pe-al tau, poate am si eu vreo sansa...  :worthy:

Sa le stapanitzi sanatosi, cu cat mai multe excursii si fara evenimente!

#5
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
si-ar tata ... am tacut, am tacut ... Da' cat sa reziste omu', bre?!

Va astept de aproape O LUNA! (O LUNAAA!!!!) cu jurnalu' de bord. De-al draq ce sunt, nu am intrebat nimic, poate va simtiti voi!

Probabil ca achizitionarea lor si - MAI ALES - consumul (11-12 in oras :P) v-a pus in situatia de a va vinde tot din casa, INCLUSIV aparatele foto. Ca altfel nu-mi explic de ce atasamentele lipsesc aproape cu desavarsire, iar ala stingher e luat sarmanul de pe gogu ...

Oricum, va stau la dispozitie cu un point & shot entry-level (ce-i drept) pentru o sesiune foto si o bere-doua. Le dam alternativ: una io, una voi. Si tot asa. ;)

Se pare ca totusi sunt bune ma subarele astea ... Au reusit sa treaca de 2000 de kilometri! Ai draq japonezii!

PS: Sa le folositi intotdeauna cu placerea ce reiese din topicele voastre acum! :OK:

#6
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
superba! sa o stapanesti sanatos!

o intrebare am si eu.. ce te-a determinat sa iei Outback si nu legacy? cari mult cu ea? o bagi pe macadam?

legacy e mai sport, mai eleganta, banuiesc ca si la consum sta mai bine, desi are acelasi motor..

#7
elzopilote

elzopilote

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 04.06.2005

Courage, on Jul 6 2005, 15:54, said:

Subaru Outback 3l H6

Ma innebuneste scartaitul trapei panoramice, de fapt al capacului de sub geam :(
La asta se adauga scartaitul frecarii pielii scaunului de ceva de plastic !

<{POST_SNAPBACK}>


N-ai incercat cu spray de silicon ? Odata eu am avut un Mondeo si am rezolvat problema scirtiitului dind pe suprafetele in frecare cu o cirpa pe care am umezit-o cu spray de silicon... asta ca sa nu se imprastie siliconu` acela peste tot. Personal am oroare de bordurile lucioase si "siliconate" ...

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Silicon + praf duce la ciment :)
No way...

Nu am ales Legacy pt ca nu are suspensii de ofroad, iar in Bucuresti si in general in Romania, e nevoie de o garda inalta si suspensii independente.

#9
Tyby

Tyby

    blue balls

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 15,394
  • Înscris: 29.11.2001
nu man, mere' cu o bucatica de hartie pliata si presata bine :P

PS: sorry de off-topic, da' nu m-am putut abtine!  :notangel:  :w00t:

#10
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Tyby, on Jul 7 2005, 16:04, said:

nu man, mere' cu o bucatica de hartie pliata si presata bine :P

PS: sorry de off-topic, da' nu m-am putut abtine!  :notangel:  :w00t:

<{POST_SNAPBACK}>


WOW.. am gasit IN SFARSIT distanta de franare de la 100 Km/h la 0.
E doar 38.7 METRI !!!!  :w00t:  Mi se pare o performanta super buna  :coolspeak:

Also, testele facute indica in fact 7.8 secunde suta in oras si 7.1 secunde in laborator. Nu stiu care e diferenta dar e iarasi o valoare f buna :D

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Mda.. o zi de kkt.

In C-ta se circula total haotic :(
3 benzi
Ma inscriu sa iau stg (exista square).
Din sens contrar un Audi imi face semn sa trec (treceau pietoni)
Ma inscriu, insa din spate lui, un harb de Dacia il depaseste, trece la mm pe langa un pieton si se infige in partea mea stg..

Am inghetat; a pus frana, a luat stg si mi-a zgariat spoilerul dr fata (doar atat)

Desigur, la politie eu am picat de prost ca nu am dat prioritate (carnetul suspendat pe 3 luni si amenda intre 1.5 si 5 mil)...

A fost show, dar pilele au actionat si am scapat cu carnetul intreg...

Asa s-a dus o zi perfecta de plaja :@

=======================

La venire pe autostrada soarelului aveam 190 Km/h cand ma trezesc cu flash-uri... Un BMW seria 3

Il las sa treaca si il injur. In fata un TIR circuland regulamentar si o Dacia 1300 care s-a bagat in depasire (regulamentar), nerealizand ce glontz are in spate...

A pus ala o frana incredibila si a dansat stg-dr ca in filme, insa  scapat pe moment.

Dupa ce si-a revenit m-a depasit din nou si l-am regasit peste cateva minute certandu-se cu acel vasnic Logan cu radar care se gaseste intotdeauna pe acea autostrada :D

Cred ca trecut pe langa ei tot cu 200-220 Km/h

#12
addicted

addicted

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 18.07.2003
n-avusesem si eu un post pe aici ?

ah well.. tu ai avut noroc.. me pieton  :angry:  tot din cauza unui adormit, de data asta el cu pile

#13
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004

Quote

La venire pe autostrada soarelului aveam 190 Km/h cand ma trezesc cu flash-uri... Un BMW seria 3

Il las sa treaca si il injur.

N-am inteles de ce era nevoie sa-l injuri? Ce mergea prea repede? Sau te-a deranjat ca a indraznit sa te avertizeze ca ii blochezi calea? Tu daca mergeai cu 190 si te bloca unul care mergea cu 150, nu-i dadeai faruri sau ce?

Ba fratilor, la un consum de 20 de litri in oras...ce sa mai zic, sinteti seici cumva sau aveti vreun put de petrol in curte? M-ai bine va mai luati o masina strict pentru oras cu banii pe care ii aruncati pe benzina. Pai eu daca consum 10 in oras ma uit urit la masina. La 20 cred ca i-as da foc! What the f...!
Afara 14. Jezas!
Nu va suparati dar mi se pare o risipa incredibila si complet inutila, mai ales in oras. Nu mai zic nimic de cit costa masinile astea si de scritiieturile aferente.
Sincer sa fiu si ca sa vorbesc direct, mi se pare o mare prostie sa dai atitia euroi pe niste masini care nu fac decit sa te rupa in doua la consum. Si la revinzare.
In afara de cazul in care sinteti mutimilionari in dolari. Atunci nu prea mai conteaza. Sinteti?

#14
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003

Ahile, on Jul 11 2005, 01:02, said:

N-am inteles de ce era nevoie sa-l injuri? Ce mergea prea repede? Sau te-a deranjat ca a indraznit sa te avertizeze ca ii blochezi calea? Tu daca mergeai cu 190 si te bloca unul care mergea cu 150, nu-i dadeai faruri sau ce?

Ba fratilor, la un consum de 20 de litri in oras...ce sa mai zic, sinteti seici cumva sau aveti vreun put de petrol in curte? M-ai bine va mai luati o masina strict pentru oras cu banii pe care ii aruncati pe benzina. Pai eu daca consum 10 in oras ma uit urit la masina. La 20 cred ca i-as da foc! What the f...!
Afara 14. Jezas!
Nu va suparati dar mi se pare o risipa incredibila si complet inutila, mai ales in oras. Nu mai zic nimic de cit costa masinile astea si de scritiieturile aferente.
Sincer sa fiu si ca sa vorbesc direct, mi se pare o mare prostie sa dai atitia euroi pe niste masini care nu fac decit sa te rupa in doua la consum. Si la revinzare.
In afara de cazul in care sinteti mutimilionari in dolari. Atunci nu prea mai conteaza. Sinteti?

<{POST_SNAPBACK}>



la banii care i-au dat pe masini puteau sa isi cumpare si un Mercedes-Benz. dar se pare ca nu banii au fost un criteriu. au vrut o masina cu o motorizare puternica, care sa nu ii lase in toiul iernii.
cred ca au fost constienti cand au semnat actele, constienti ca masina e scumpa, intretinerea ei e scumpa, consumabilele, etc.
Dar asta au vrut si le respect decizia.




nici eu nu mi-as fi luat Subaru (poate Impreza WRX STi), mi-ar fi stat mai bine intr-un Mercedes Benz E Classe sau un BMW seria 5.

felicitari pentru masini baieti!


btw, niste pzoze reale?

Edited by Tzepi, 11 July 2005 - 00:30.


#15
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Consumul mi-a dat dureri de cap.
Oricum, sa le stapaniti sanatosi.

#16
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005
Cred ca nu ai idee la cat poate sa ajunga un Mercedes clasa E su BMW seria 5  :lol:

#17
MATRIXU

MATRIXU

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,930
  • Înscris: 09.10.2003

Courage, on Jul 8 2005, 18:38, said:

Mda.. o zi de kkt.

In C-ta se circula total haotic :(
3 benzi
Ma inscriu sa iau stg (exista square).
Din sens contrar un Audi imi face semn sa trec (treceau pietoni)
Ma inscriu, insa din spate lui, un harb de Dacia il depaseste, trece la mm pe langa un pieton si se sa infiga in partea mea stg..

Am inghetat; a pus frana, a luat stg si mi-a zgariat spoilerul dr fata (doar atat)

Desigur, la politie eu am picat de prost ca nu am dat prioritate (carnetul suspendat pe 3 luni si amenda intre 1.5 si 5 mil)...

A fost show, dar pilele au actionat si am scapat cu carnetul intreg...

Asa s-a dus o zi perfecta de plaja :@

=======================

La venire pe autostrada soarelului aveam 190 Km/h cand ma trezesc cu flash-uri... Un BMW seria 3

Il las sa treaca si il injur. In fata un TIR circuland regulamentar si o Dacia 1300 care s-a bagat in depasire (regulamentar), nerealizand ce glontz are in spate...

A pus ala o frana incredibila si a dansat stg-dr ca in filme, insa  scapat pe moment.

Dupa ce si-a revenit m-a depasit din nou si l-am regasit peste cateva minute certandu-se cu acel vasnic Logan cu radar care se gaseste intotdeauna pe acea autostrada :D

Cred ca trecut pe langa ei tot cu 200-220 Km/h

<{POST_SNAPBACK}>


Nu numai ca se circula haotic dar nu exista educatia asta din bucuresti, in momentul cand dai semnal sa te lase sa intri. Eee ei nu, mai rau accelereaza si numai de-ai draq iti mai dau si 10 claxoane.
Sunt din Cta si asta e realitatea  :cursing: .

#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
1. L-am injurat in gand pe ala cu BWM (Reflex)
2. cu banii cu care mi-am luat MASINA (!!!) nu imi luam nici un Mercedes Benz clasa B full option cu 2.0 CDI !!!
Aruncati un ochi la preturi la MASINI, nu jucarii si veti observa ca Subaru cu ce motorizare are, 4x4 AWD, All Road 3 ani garantie fara nr de Km este o oferta ff. sanatoasa.
3. Pai masinutza asta consuma chiar putin fata de suratele ei din aceeasi gama, care sa invart incetisor prin oras.

Azi am venit cu Meganu (am lasat Subaru pt 2 zile in service) si zau ca m-a durut sufletul cat am tras de motorasul de 80 cp...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate