Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

LG 32LH5000

- - - - -
  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#1
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Am un tv LG 32LH5000 si am memorat posturile digitale de pe rds. Acum problema este ca eu vreau sa le aranjez intr-o anumita ordine si nu stiu cum sa o fac. Ma poate ajuta cineva?

#2
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Salut, cum ai reusit cu posturile digitale ca la mine le ia doar pe cele analogice? ce varianta de soft aila tv? eu am 03.4. Am tot televiziune prin cablu de la RDS.

#3
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
In meniul optiuni setezi ca tara finlanda si celelalte optiuni poti sa le setezi pe romana. Dupa aceea mergi pe instalare manuala, dai pe dtv, introduci frecventa dorita pentru scanare si iti va aparea o optiune actualizeaza pe care dai ,,enter". Repeti operatiunea cu toate frecventele pe care le stii pt digital si tv-ul iti va numerota automat posturile.
Sper sa te descurci.

#4
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Multumesc pentru informatie.Am setat la tara niciuna adica (--), acum am 62 posturi digitale si restul analogice. Acum NU vad la unele programe tv subtitrarea, cum fac ca este setata pe romana dar degeaba?

Edited by Mtz, 19 December 2009 - 19:57.
Am eliminat CITATUL STUPID! Ca sa nu mai citezi AIUREA si ENERVANT postul imediat PRECEDENT, apasa butonul de RASPUNS RAPID atunci cand raspunzi la ULTIMUL POST din topic. Daca nu vei face asa pe viitor, iti pot suspenda contul pentru un timp.


#5
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Nu prea merge subtitrarea la majoritatea posturilor. La rai3 de exemplu imi scrie in italiana. La discovery si la celelalte din aceasta categorie se vede foarte rau traducerea, adica arata litere incomplete.

#6
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Am si eu cateva nelamuriri cu acest LCD. Operator cablu RDS Sibiu, abonat doar ANALOG.
Inteleg ca se pot prinde posturile in format digital daca setezi tara Finlanda. Asa s-a si procedat.
Cum adica  sa dai pe dtv, acolo scrie doar cablu/antena, cum introduci frecventa pe care o stii-cea digitala-cum zicea cineva mai sus? De unde  sa o iau? Nu cauta el singur programele?
poate pune cineva pasii detaliat ,babeste, care trebuie facuti pt a seta canalele digitale? Cam cate ar trebui sa prinda la SB? Merita luat decodorul sau nu e nevoie si merge si tunerul DVB-C ?
Exsita  vreun  manual de descarcat de pe net pt ca TV-ul este fara manual.
Alta chestie este ca  afiseaza  MONO la toate programele. Cum se da pe stereo?
El e setat acuma pe Truesurround dar afiseaza mono.

Scuze  pt  aceste intrebari dar ele sunt pt o persoana care nu se pricepe mai deloc iar eu nu am cum sa ma deplasez sa vad ce si cum.

LE: inca  o intrebare  de 20 de puncte . La un SONY KDLX3500 merge smekeria  cu schimbarea tarii sau  nu tine sa vezi digital prin DVB-C ? Se vad  doar cateva programe acuma, restul sunt codate. Nu e  problema de plata, am doua  decodoare in casa dar e vorba de telecomanda TV-ului cae e  aproape inutila.

Edited by sanddy1964, 23 December 2009 - 11:26.


#7
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
La sony nu merge tuner-ul dvb-c incorporat pe reteaua rds.


SIBIU, NUMAR CANALE 96 DIN CARE 93 SD + 3 HD

306 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
OTV
HALLMARK
TV 1000
MOVIES 24
AXN
AXN CRIME
AXN SCI FI
MINIMAX
U TV
MEZZO
MUSIC CHANEL

314 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
PRIMA TV
B1 TV
KANAL D
DIGI SPORT +
PV TV
NATIONAL GHEOGRAPHIC
ANIMAL PLANET
KISS TV

322 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
TVR1
TVR 2
GSP TV
TVR CULTURAL
DISCOVERY WORLD
DISCOVERY SCIENCE
DISCOVERY TRAVEL & LIVING
TVS ORADEA
ANALOG TIMISOARA

330 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
DIGI FILM 1
DIGI FILM 2
TV 5
RTL
HBO ROMANIA
HBO COMEDY ROMANIA
CINEMAX
PRIVATE SPICE

402 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
VIASAT EXPLORER
VIASAT HISTORY
UNIVERSAL
NOOMERANG
EURONEWS
KABEL EINS
BBC WORLD NEWS
PLAYBOY

410 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
VOX NEWS
DW
BLOOMBERG
RAI 1
RAI 2
VOX
BBC ENTERTAINMENT
FRANCE 3

418 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
M 2
PAPRIKA
FRANCE 2
FRANCE 24
RTL 2
SUPER RTL
TVE
CCTV9

426 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
DIGI SPORT HD
EUROSPORT HD
DISCOVERY HD

434 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
PRO TV
REALITATEA
ACASA
NATIONAL GHEOGRAPHIC WILD
PRO CINEMA
MTV
TARAF TV
THE MONEY CHANNEL

442 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
NATIONAL TV
N 24
EUROSPORT 2
DISCOVERY CHANNEL
DISNEY CHANNEL
VH 1
FAVORIT TV
ETNO TV
TRINITAS

450 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
DIGI SPORT
ROMANTICA
CARTOON NETWORK
NEPTUN TV
RAI 3
PRO 7

458 MHz / 64 QAM / 6.900 MSPS
ANTENA 1
ANTENA 2
ANTENA 3
SPORT.RO
EUROSPORT
EUFORIA TV
CNN
DUNA TV
NOTA TV

Mai intai setezi ca tara finlanda.
In meniul setare, la acord manual dai pe dtv (nu tv). Acolo iti apare o fereastra cu freceventa unde de exemplu frecventa 458 mhz o scrii 458000 (pentru ca la tv e trecuta in hz), la frecventa simbol lasi 6900, la modulatie lasi 64 (6900 si 64 le lasi la toate frecventele).
Dupa ce bagi prima frecventa de mai sus, astepti cateva secunde si in acel meniu afisat iti va apare activa optiunea actualizare, dai ,,enter" pe ea si tv-ul va memora posturile de pe acea frecventa. Repeti operatiunea pana ai bagat toate frecventele. Dupa ce ai facut operatiunea si pt ultima frecventa ar trebui ca sa fie memorate toate posturile.

Edited by silviubs, 24 December 2009 - 03:25.


#8
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 silviubs, on 24th December 2009, 03:23, said:

dvb-c incorporat pe reteaua rds.
Mersi pt sfaturile clare, acum o sa vedem ce si cum si postez update ca  noi nu dadeam actualizare! d-aia cred ca nu  mergea.
Inca o intrebare.
Telecomanda are un buton RADIO/TV/DTV care ar trebui sa schimbe de pe radio pe analog si pe digital. In acest caz ar trebui scanate si canalele analogice transmise? Sper ca nu se sterg cele digitale.
La Sony nu merge nici o smekerie cu DVB-C nici in reteaua UPC-Astral?repet nu e vorba de neplata, am doua STB deja pe abonament, e vorba de telecomanda televizorului.

Edited by sanddy1964, 24 December 2009 - 13:34.


#9
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
GATA! S-a rezolvat. Mersi pt sfaturi,  se vad si programele  HD!
O chestie: cum sa scapam de canalele   anaologice? Ca apar si alea. Se pot sterge cumva? Ca se amesteca uneori  cu telecomanda.

#10
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Posturile analogice se sterg daca faci o scanare manuala noua pe digital. (asta nu mai tin minte exact, eu mi-am lasat doar cele digitale, se vad mult mai bine)

#11
Cronus

Cronus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 25.12.2009

 silviubs, on 19th December 2009, 07:41, said:

In meniul optiuni setezi ca tara finlanda si celelalte optiuni poti sa le setezi pe romana. Dupa aceea mergi pe instalare manuala, dai pe dtv, introduci frecventa dorita pentru scanare si iti va aparea o optiune actualizeaza pe care dai ,,enter". Repeti operatiunea cu toate frecventele pe care le stii pt digital si tv-ul iti va numerota automat posturile.
Sper sa te descurci.
Cel mai usor este cu scanare automata,dupa ce ai ales ca tara Finlanda,ACORD AUTO  cu optiunile CABLU si COMPLET(implicit este altceva) ca tip de scanare.Va dura aprox o jumatate de ora dar esti sigur ca ai toate canalele transmise digitale si analogice.De ex in Pitesti difera jumatate din frecventele afisate pt Sibiu si se receptioneaza 88 canale digitale din care 2HD,EUROSPORT HD si DIGISPORT HD,plus DISCOVERY HD care nu are semnal deocamdata.
Nu stiu insa cum se pot pune in ordinea preferata canalele digitale.

Edited by Cronus, 25 December 2009 - 09:44.


#12
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 Cronus, on 25th December 2009, 09:37, said:

Cel mai usor este cu scanare automata,dupa ce ai ales ca tara Finlanda,ACORD AUTO cu optiunile CABLU si COMPLET(implicit este altceva) ca tip de scanare.
Am dat si asa AUTOMAT si nu a mers, manual  insa a mers usor. e  ACOLO SYMBOL RATE CARE NU E  LA FEL CU CEL  PRESELECTAT DE FABRICA SI D-AIA  CRED CA NU LE IA IN AUTOMAT.
Porgamele se aranjeaza , pe o lista de favorite, nu ecred ca e problema, se editeaza lista de programe.
Eu intrebam cum s ascap de  canalele analogice ca dupa ce  vine sirul de digitale, apar si ele la rand.
Normal e sa  dau reste  factry settings si sa refac scanarea manuala digitala. Sau sa dau skip la programele analogice in lista de  programe.
Mi se pare cam barbugit si  manualul de utilizare si  menu-ul de setare, se complica aiurea acesti LG dar  au  barem  posibilitatea sa faci  o setare manuala , care la Sony NU MERGE.CEL PUTIN EU NU AM VAZUT-O.
CANALELE DE RADIO PE CE FRECVENTA SUNT?

Edited by sanddy1964, 25 December 2009 - 14:26.


#13
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.03.2007
Stie cineva frecventele digitale pentru RCS Bucuresti - penru un LG 42LH3000 ?
multumesc

#14
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Bucuresti: 354, 362, 370, 378, 450, 458 si 466 si 474 Mhz, toate la 64 QAM si 6900 symbol rate

...sper ca sunt toate. Daca nu mai cauta pe aici http://forum.softped...t...419&st=2952

#15
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.03.2007
Multumesc mult
Gata, am reusit si cu cautarea manuala si cu cea automata " complet"  am 96 posturi pe digital SD din care 3 HD ( Eurosport , DigiSport , Discovery - fara semnal)
Acum , cu voia binevoitorilor de pe acesta arie , stie cineva daca toate posturile memorate pe DTV pot fii  rearanjate ?? ( de exemplu la mine pe LG 42LH3000 pe canal 1 e OTV iar pe 0 nu se afla nimic :(  ) sau ramin asa cum le-a gasit tunerul ?

Edited by tparaschiv, 26 December 2009 - 14:13.


#16
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Se pot aranja cum vrei. Din meniul setari, editare program.

#17
tparaschiv

tparaschiv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.03.2007
se vede treaba ca la  acest model nu - meniul setari -> editare program -> am acces doar la functia de omitere ( butonul txt albastru ) . Nu stiu daca are vreo importanta dar acum sunt memorate doar posturile DTV gasite in mod automat - tara Finlanda . Nici in manual nu scrie nimic de posibilitatea de aranjare a memoriilor pe DTV :(

Edited by tparaschiv, 26 December 2009 - 18:00.


#18
silviubs

silviubs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 01.12.2009
Asa am zis si eu. Dar pana la urma am reusit astfel: am dat o scanare noua la posturile digitale si imediat dupa (fara alte operatiuni) aceea am intrat in meniul care l-am zis mai sus si era activa jos optiunea mutare cu verde.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate