Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Subaru Outback 3.0l

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001
Dupa ce threadul dedicat lui Subaru Forester a luat amploare, am hotarat sa luam Subaru Outback.. :D

Schimbarea s-a datorat lipsei de dotari (confort) de pe Forester

[ http://www.edmunds.com/media/reviews/top10/towing.vehicles/05.subaru.outback.500.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

- varianta 2005 are 5 stele la crash-test. I-au adaugat airbag cortina
- motor de 3litri
- cutie automata Sportshift
- 245 CP
- cuplu maxim 297 @ 4200 RPM
- vit max: 224 km/h
- 0-100 km/h in 8.5s
- VCD (esp)
- 4x4 continuu, asimetric
- trapa panoramica (vine vara, bine imi pare pt ca am trapa mare...!!!)
- tapiterie piele, scaun electric sofer, scaune fata incalzite cu 4 trepte.
- garda la sol fixa
- jenti aliaj de 17"

Mai multe date tehnice aici
http://www.subaru.ro...ack/data_sheet/
http://subaru.com.au....asp?item=23524

Mai multe imagini aici
http://www.canadiand...y/05outback.htm

Comentarii ? :D

#2
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sa o stapanesti sanatos. Pe mine nu ma inspira dar stiu cum e sa te uiti cu drag la masina ta :D
Bafta.

#3
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
buna alegere pt familie dar nu e mai scumpa ca Forester?

De asemenea nu te astepta la demarajele lui Forester Turbo,aste mai pt familie.

#4
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003
Ma bucur ca v-ati decis in sfarsit, cred ca a fost greu :) Exact asta as fi luat si eu, de fapt am mentionat si la inceputului celuilalt thread. Sa o (le) stapaniti sanatosi!

Edited by SnowWhit3, 11 May 2005 - 21:43.


#5
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004
4x4 simetric
ai de gand sa mergi la munte cu ea?

#6
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001

altrixd, on May 11 2005, 21:44, said:

4x4 simetric
ai de gand sa mergi la munte cu ea?

<{POST_SNAPBACK}>


Putin la munte, dar vreau sa pot merge iarna prin Bucuresti cu ea.
In aceasta iarna am for ff. frustrat de nametii de pe marginea soselei si de cat am facut poteci ca sa ies din jgheab cu meganu :(

#7
altrixd

altrixd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 22.10.2004

Courage, on May 11 2005, 21:59, said:

Putin la munte, dar vreau sa pot merge iarna prin Bucuresti cu ea.
In aceasta iarna am for ff. frustrat de nametii de pe marginea soselei si de cat am facut poteci ca sa ies din jgheab cu meganu :(

<{POST_SNAPBACK}>


shi cum se comporta bolidul? Cand vine iarna sa ne povestesti cum e atunci :)
In rest viatza lunga masinii si nu numai

#8
RedGuy

RedGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 499
  • Înscris: 10.09.2002
:peacefingers: Daca era dupa mine, as fi mers de la inceput pe varianta asta. Outback si Legacy Sedan sunt cele mai reusite modele Subaru, parerea mea. Bravo.

pimp, on May 11 2005, 21:33, said:

De asemenea nu te astepta la demarajele lui Forester Turbo,aste mai pt familie.

<{POST_SNAPBACK}>


3L si 245 CP la 1540 kg, "pentru familie"?!... Familia Jetson, poate! Jeez, ce asteptari aveti voi de la o masina, mie mi se pare deja o bestie... <_< Eu as fi multumit cu 20 de cai mai mult decat are Cielo, zau ca in 90% din cazuri ar fi suficient.

#9
pimp

pimp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 09.09.2003
da te cred, eu m-am "americanizat" la chestia asta ce sa fac, pt o asa masina mi se pare o putere buna dar nimic impresionant. 8.4 sec e un timp normal pt o berlina/s.w automatica si 4x4 de marimea asta, cred ca e putin subestimat timpul acolo, sincer sa fiu, numai gandinduma ca Legacy GT manual, de 2.5 turbo face putin peste 6 sec 0-100. Eu daca e ceva care nu-mi place la masina mea e ca e prea lenta, si are totusi 150 cp. Deabea astept sa am bani de urmatoarea care in mod cert va fi ceva sub 7 sec 0-100.

#10
Nyana

Nyana

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 02.04.2002
intradevar o masina la care toti am ravni.

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea.


Asteptam poze cu Ea!

#11
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Masina este absolut dementiala :D Incredibil de silentioasa.. iar cutia automata este o comoara in oras si nu numai. Sincer, sunt socat de ea. Am facut aproape 500 Km de vineri si nu ma mai satur ...

Consuma ENORM in oras (un rezervor am ars in 2 zile de teste dure) dar.. asta e pretul platit daca vrei mother fucker engine  :naughty:  Momentan cred ca e in zona 20-25 l/suta, depinzand mult de stilul de condus si evident de faptul ca motorul e nou si inca nerodat suficient.

S-a mai "lasat" dupa ce am alergat-o ca pe hotii de cai pe autostrada  :notangel:
160/ora prinzi atat de repede ca nu-ti dai seama. Senzatia e cea de 90/ora din Megane 2 :D (In primele doua zile a supt 30-35/suta)

Extrem de luxoasa si spatioasa. Pe cuvant ca Megane 2 parca e o cutie de conserve. (o tot compar cu Megane ca asta aveam inainte)

Am prins 220/ora sa o vad cum sta si STA bine. Foarte bine. Consuma MULT mai putin in afara. In curbe parca e pe sine la 120-140/ora. Consuma la aceasta viteza cam 7.5-9 litri/suta daca bag cruise control-ul.

Ideea pe scurt e ca daca vrei sa fii nebun nu prea iti sta nimeni in fata. Ai senzatia ca-ti da cineva un sut in fund la orice viteza ai fi daca apesi la fund pedala. Dupa jumatate de secunda de horcaiala zboara efectiv...

In oras e greu sa stai sub 60. FOARTE greu. Daca apesi un pic pedala ai si prins suta  :rolleyes:

Instalatia de sunet e bestiala iar clima e net superioara cele din Megane. Aia din Megane era o gluma proasta. Chiar ma intrebam de ce ii spun unii clima...

Suspensiile de 10 puncte. Tinuta de drum ireprosabila. Frane super. Trapa e teribil de relaxanta in oras. Bordul e iluminat superb (alb cu rosu).

FOARTE usor ce manevrat, parcat, condus. O MASINA cu M mare :w00t: Sunt extrem de multumit. Sper doar sa mai scada consumul  :worthy: Si daca nu.. asta e. Merita oricum placerea sa simti atat de multi caluti sub tine.

#12
Tzepi

Tzepi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 04.08.2003
sa o stapanesti sanatos!

consuma foarte mult, poate o sa mai scada

niste poze? :)

Edited by Tzepi, 17 May 2005 - 00:18.


#13
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001
Hmm nu pot sa dorm
Maine sau cel tarziu poimaine vine si "Bestiutza" mea ;)

Abia astept. E neagra

Ma uit cu jind la Catalin, care tot zburda cu ea prin Bucuresti

Attached Files



#14
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
da, cred ca e super masina. COnsuma mult, dar stiu senzatia ;). Ce e cel mai fain la ea e tractiunea..trust me. Daca mergii la ski o sa vezi ce inseamna 4x4 ;). Eu am fost shocat de diferenta si a mea nu are pretentiile "nervoaselor" voastre. Ce mi s-a mai parut fain la 4x4 e plecarea de pe loc. Pur si simplu ai impresia ca iei un sut daca dai drumul la ambreiaj violent, iar de rupt aderenta pe asfalt la mine nu prea se pune problema. Acelasi motor cu tractiune fata, rupea aderenta in a II-a fara greturi.

Cat au facut jucariile?? Ma astept sa coste mai putin decat pare...

A

PS Este ca pe autostrada, desi banda II e full pe 20 d ekm si se merge cu 140/h o sa ne dati flashuri sa va duceti voi ca adevaratii??  :worthy:

Edited by gollum, 24 May 2005 - 08:03.


#15
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
voi doi va luatzi aceashi mashina de fiecare data? lol megan > subaru?

sa le stapanitzi sanatoshi...

#16
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
la 2 au discount :D

A

#17
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,666
  • Înscris: 26.11.2001
Pret cip 30 300 euro

Discount 1000 euro pt 2 masini si covorase cadou.

Ulei schimbat gratuit la 1000 Km

Din pacate tzeapa... masina o ridic miercuri (maine)

Nu cred ca suntem genul care sa mergem repede prin aglomeratie, dar cred ca la flash-uri voi vi ff. vinovat.

Fac asta si cu Meganu, desi saracu are doar 80 CP, dar sunt bine ingrijiti.

#18
gollum

gollum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 02.06.2004
ahaaa...dai flashurii...nu iesi maine pe autostrada??? sa-ti scot flashurile din cap..asta cat mai ai tomberonul de 80 :D

A

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate