Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

86,7% populatie Ortodoxa?!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
110 replies to this topic

#1
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007
Este foarte interesant acest procent! Populatia Romaniei este de cca. 21,6 milioane, din care adulti cam 10,5 milioane, copii cam 5 milioane, varstnici 6 milioane; cu alte cuvinte cca. 19 milioane sunt de confesiune ortodoxa, daca am lua in considerare toti adultii si pensionarii ca fiind Ortodocsi tot mai trebuie sa punem 3 milioane de copii care au decis sa fie ortodocsi. As dori sa ma lamureasca cineva cum s-a calculat aceasta populatie ca nu  reusesc sa inteleg!

#2
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Dec 7 2007, 21:16, said:

Este foarte interesant acest procent! Populatia Romaniei este de cca. 21,6 milioane, din care adulti cam 10,5 milioane, copii cam 5 milioane, varstnici 6 milioane; cu alte cuvinte cca. 19 milioane sunt de confesiune ortodoxa, daca am lua in considerare toti adultii si pensionarii ca fiind Ortodocsi tot mai trebuie sa punem 3 milioane de copii care au decis sa fie ortodocsi. As dori sa ma lamureasca cineva cum s-a calculat aceasta populatie ca nu  reusesc sa inteleg!
Cel mai bine pot sa-ti raspunda cei de la Institutul National de Statistica, coordonatorii recensamantului populatiei.
Daca esti chiar asa de curios, poti sa te uiti pe centralizatorare: http://www.insse.ro/...dex_rpl2002.htm

#3
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Dec 7 2007, 21:22, said:

Cel mai bine pot sa-ti raspunda cei de la Institutul National de Statistica, coordonatorii recensamantului populatiei.
Daca esti chiar asa de curios, poti sa te uiti pe centralizatorare: http://www.insse.ro/...dex_rpl2002.htm
M-am uitat pe statistici, dar nu este corecta metodologia; nu poti baga religia ca indicator impreuna cu etnia si limba, deoarece religia(credinta) tine de liberul arbitru(sau cel putin asa ar trebui sa fie ), iar etnia si limba se mostenesc. Cat despre copiii sub 14 ani a fost trecuta credinta parintilor ceea ce nu inseamna neaparat ca ei vor adopta aceeasi credinta.. Una peste alta eu nu consider acel recensamant obiectiv in aceasta problema de aceea o dezbatere in acest sens este oportuna.

#4
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Dec 7 2007, 21:43, said:

M-am uitat pe statistici, dar nu este corecta metodologia; nu poti baga religia ca indicator impreuna cu etnia si limba, deoarece religia(credinta) tine de liberul arbitru(sau cel putin asa ar trebui sa fie ), iar etnia si limba se mostenesc. Cat despre copiii sub 14 ani a fost trecuta credinta parintilor ceea ce nu inseamna neaparat ca ei vor adopta aceeasi credinta.. Una peste alta eu nu consider acel recensamant obiectiv in aceasta problema de aceea o dezbatere in acest sens este oportuna.
Alea sunt niste rapoarte... si nici macar nu sunt toate publicate. Au fost publicare cele mai solicitate rapoarte.
Recensamantul se face din 10 in 10 ani si la fiecare 10 ani se publica si evolutia...

#5
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Dec 7 2007, 22:00, said:

Alea sunt niste rapoarte... si nici macar nu sunt toate publicate. Au fost publicare cele mai solicitate rapoarte.
Recensamantul se face din 10 in 10 ani si la fiecare 10 ani se publica si evolutia...
In 2012 o sa fie cam 99% ortodocsi 1% extremisti, iar la guvernare o sa fie BOR :D
Cam asta este tendinta ideologica a bisericii neamului.

#6
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Dec 7 2007, 22:21, said:

In 2012 o sa fie cam 99% ortodocsi 1% extremisti, iar la guvernare o sa fie BOR :D
Cam asta este tendinta ideologica a bisericii neamului.
Ca BOR isi doreste asta, este partea a doua. Statisticile spun altceva. Cu exceptia cultelor neoprotestante (penticostala, baptista, adventista), protestanta lutherana, crestina de rit vechi si islamica, toate celelalte culte sunt in descrestere. O crestere s-a constatat si la cei care au subscris "alta religie" sau cei care nu au declarat nimic.

#7
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View Postartom, on Dec 7 2007, 21:43, said:

M-am uitat pe statistici, dar nu este corecta metodologia; nu poti baga religia ca indicator impreuna cu etnia si limba, deoarece religia(credinta) tine de liberul arbitru(sau cel putin asa ar trebui sa fie ), iar etnia si limba se mostenesc. Cat despre copiii sub 14 ani a fost trecuta credinta parintilor ceea ce nu inseamna neaparat ca ei vor adopta aceeasi credinta.. Una peste alta eu nu consider acel recensamant obiectiv in aceasta problema de aceea o dezbatere in acest sens este oportuna.
Corect, religia ține de liberul arbitru. Dar în 2002 la recensământ nu au mers preoții cu AK 47-le prin locuințele oamenilor silindu-i să se declare ortodocși. Fiecare s-a declarat cum a vrut (cunosc pe cineva care a spus că este ateu, și a fost trecut la atei).
În legătură cu minorii, a fost trecută religia în care au fost botezați (întradevăr cea a părinților). La următorul recensământ dacă au ajuns la concluzia că nu mai sunt creștini, pot să declare acest lucru.

Edited by m3th0dman, 08 December 2007 - 19:12.


#8
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View Postm3th0dman, on Dec 8 2007, 19:11, said:

Corect, religia ține de liberul arbitru. Dar în 2002 la recensământ nu au mers preoții cu AK 47-le prin locuințele oamenilor silindu-i să se declare ortodocși. Fiecare s-a declarat cum a vrut (cunosc pe cineva care a spus că este ateu, și a fost trecut la atei).
În legătură cu minorii, a fost trecută religia în care au fost botezați (întradevăr cea a părinților). La următorul recensământ dacă au ajuns la concluzia că nu mai sunt creștini, pot să declare acest lucru.
Corect; dar ca sa fi ortodox nu trebuie sa faci nimic decat sa declari ca esti ortodox si se ocupa clericii de toata mantuirea ta. Religia respectiv credinta nu este un fapt divers ci o relatie cu divinitatea, este locul unde sacrul se intalneste cu profanul, ceea ce presupune o practica religioasa o mistica pe care ficare ins o manifesta activ interactionanad intr-un fel sau altul cu ceea ce inseamna Dumnezeu. Ei bine dar nu merge lumea la biserica! Nu se roaga! La sarbatorile mari nici nu incap in biserica atat de numerosi sunt! Aici problema e mai subtila, tine de psihologia religiei si nu numai.. Rezumand nu inseamna ca esti evlavios daca mai mergi pe la biserica sa vezi ce mai face lumea sa asculti ce se zice acolo fara sa intelegi mare lucru si sa practici ritualuri bizare care nu prea au de-a face cu ezotericul ci doar cu un teren pe care cei "initiati" te mentin in irational ca sa poata avea controlul..

#9
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006
Rencensamantul din 2002 e mult prea vechi, asteapta-l pe ala din 2012. De exemplu in 2002 din cei 21.698.181 locuitori ai Romaniei doar 9271 s-au declarat atei :huh: . Hai sa fim seriosi, pana si pe Softpedia din cei 190.131 de membri inscrisi scoatem 9 mii de atei :lol:

Edited by tieston, 09 December 2007 - 09:42.


#10
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View Posttieston, on Dec 9 2007, 09:41, said:

Rencensamantul din 2002 e mult prea vechi, asteapta-l pe ala din 2012. De exemplu in 2002 din cei 21.698.181 locuitori ai Romaniei doar 9271 s-au declarat atei :huh: . Hai sa fim seriosi, pana si pe Softpedia din cei 190.131 de membri inscrisi scoatem 9 mii de atei :lol:
Da, la dinamica sociala din ziua de azi 10 ani inseamna enorm, ar trebui sa se fac un recesamant la 5 ani, dar daca e facut formal fara studii specifice pt. efectuarea unui recensamant si cu operatori neavizati tot nu va fi conform cu relitatea..

#11
Leviss

Leviss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 07.01.2007
Sa va spun o intamplare de la recensamantul din 2002.Cand au venit baietii la mine acasa am observat ca ei completau cu creionul rubricile referitoare la apartenenta etnica si religie , cand i-am intrebat de ce fac asta au spus ca asa au primit ordin ,in consecinta am facut un pic de scandal si mi-au trecut aceste date cu pixul.Pun si eu o intrebare, oare sunt reale datele obtinute din recensamintele realizate la noi?

#12
tieston

tieston

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 12.10.2006

View PostLeviss, on Dec 9 2007, 09:49, said:

Sa va spun o intamplare de la recensamantul din 2002.Cand au venit baietii la mine acasa am observat ca ei completau cu creionul rubricile referitoare la apartenenta etnica si religie , cand i-am intrebat de ce fac asta au spus ca asa au primit ordin ,in consecinta am facut un pic de scandal si mi-au trecut aceste date cu pixul.Pun si eu o intrebare, oare sunt reale datele obtinute din recensamintele realizate la noi?
Completau numai acele rubrici cu creionul?

#13
Leviss

Leviss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 07.01.2007

View Posttieston, on Dec 9 2007, 09:51, said:

Completau numai acele rubrici cu creionul?

Da ,numai acele rubrici .

#14
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLeviss, on Dec 9 2007, 09:55, said:

Da ,numai acele rubrici .
Mai multa lume se plange de acel recensamant. Cineva mi-a spus ca si pe un preot greco-catolic era sa-l faca tot ortodox la recensamant, noroc ca a observat cineva. Ce sa mai zic hai sa fim toti ortodocsi sa-i punem pe preafericiti la putere(de parca n-ar fi) sa construim in toate parcurile (si cele de joaca pt copii) biserici daca se poate si intre blocuri, credinciosi sunt, religia se vinde bine, care-i problema?! Poate am eu sau noi vreo problema ca avem mintea mai libera de dogme! :D

#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Dec 9 2007, 10:15, said:

Mai multa lume se plange de acel recensamant. Cineva mi-a spus ca si pe un preot greco-catolic era sa-l faca tot ortodox la recensamant, noroc ca a observat cineva. Ce sa mai zic hai sa fim toti ortodocsi sa-i punem pe preafericiti la putere(de parca n-ar fi) sa construim in toate parcurile (si cele de joaca pt copii) biserici daca se poate si intre blocuri, credinciosi sunt, religia se vinde bine, care-i problema?! Poate am eu sau noi vreo problema ca avem mintea mai libera de dogme! :D
Pe mine chiar m-a facut ortodoxa dar nu m-am lasat pana nu a anulat exemplarul in fata mea, iar pe cel nou l-a completat numai dupa ce indicam eu casutele in care sa puna bifa.
Biserica greco-catolica a contestat datele recensamantului. La acel recensamant au iesit sub 200.000 de greco-catolici dar in situatiile bisericii figureaza peste 700.000 de cotizanti. In urma acestor statistici, ce pot fi probate si cu chitantierele de plata, BRU a fost ridicata la rang de Arhiepiscopie Majora.

#16
artom

artom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 26.01.2007

View PostMegara, on Dec 9 2007, 11:15, said:

Pe mine chiar m-a facut ortodoxa dar nu m-am lasat pana nu a anulat exemplarul in fata mea, iar pe cel nou l-a completat numai dupa ce indicam eu casutele in care sa puna bifa.
Biserica greco-catolica a contestat datele recensamantului. La acel recensamant au iesit sub 200.000 de greco-catolici dar in situatiile bisericii figureaza peste 700.000 de cotizanti. In urma acestor statistici, ce pot fi probate si cu chitantierele de plata, BRU a fost ridicata la rang de Arhiepiscopie Majora.
Mai ramane sa ne conditioneze viata sociala ca doar ar fi anomie sa nu fi ortodox intr-o asa majoritate covarsitoare; de fapt au si inceput  cu institutia scolii..o tema care necesita o atentie aparte pt ca e destul de sensibila si genereaza multe probleme..

#17
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,511
  • Înscris: 26.09.2006

View Postartom, on Dec 9 2007, 11:32, said:

Mai ramane sa ne conditioneze viata sociala ca doar ar fi anomie sa nu fi ortodox intr-o asa majoritate covarsitoare; de fapt au si inceput  cu institutia scolii..o tema care necesita o atentie aparte pt ca e destul de sensibila si genereaza multe probleme..
Despre religia in scoli se poate discuta pe thread-ul Orele de religie in scoli, o educatie corecta ? :)

#18
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...artom asa cum te revolti tu asa ma revolt si eu cand cineva vrea sa isi impuna teorii ateiste in scoli sau aiurea. sunt chestii stiintifice si sunt si teorii care acum sunt propovaduite ca adevaruri stiintifice, evolutionismul de exemplu. nu crezi ca se calca cumva si acest caz  libertatea de constiinta?
calea este respectul reciproc, negocierea satisfactiei comune.
revenind la procente, biserica ortodoxa este majoritara in prezent. va fi poate si la urmatorul recensamant. care este ideea thredului? ca nu a fost recensamantul corect? ca nu sunt atati ortodocsi?
da, nu sunt toti practicanti insa sunt din ce in ce mai multi, daca vei merge la o biserica ortodoxa din cel mai amarat cartier vei vedea ca este arhiplina duminica. astazi am stat afara cu copilul pana la momentul impartasirii, la o biserica de 700-800 capacitate in care nu mai avea loc sa pice pe podea un ac. o spun ca marturie nu ca cine stie ce bravada.
cu toata dragostea...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate