Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cum arătau televiziunea și radioul de..."ieri"?! (vol. I)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3784 replies to this topic

#289
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Multumesc @RMC Info.
Unde putem gasi genericul de la "Cascadorii rasului" ce se difuza in cadrul Albumului duminical ?

#290
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

 KLMN, on Jan 30 2008, 22:07, said:

Multumesc @RMC Info.
Unde putem gasi genericul de la "Cascadorii rasului" ce se difuza in cadrul Albumului duminical ?


Habar n-am. Parca era un montaj din diferite comedii cu un fundal muzical dintr-o melodie franceza in care ridea unul in continuu.

In schimb va mai aduceti aminte de asta?

Attached Files

  • Attached File  A.wmv   1.92MB   211 downloads


#291
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

 radu cernahoschi, on Jan 15 2008, 19:10, said:

Iată programul tv din 1969

Ia sa vedem un pic din serialul ala "Comisarul Maigret" difuzat in 1969 la TVR.

Attached Files



#292
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Tot pe vremea aia, 1968 - 1970 (se mutase in casa noua si avea scule noi) TVR mai difuza si alte seriale occidentale la moda, nu numai behaielile lui ceasca.

Sambata seara era momentul serialelor politiste: Mannix.

Attached Files



#293
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Apoi a urmat "Sfantul"
Ma mir cum a trecut numele serialului de cenzura!

Simon Templar: Sfantul

Attached Files


Edited by RMC Info, 01 February 2008 - 16:24.


#294
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Dupa care TVR s-a lansat intr-o serie de SF-uri mult urmarite in acea perioada:

Invadatorii.

Din cauza ca forumul nu permite upload mai mare de 2 mega, calitatea sunetului si imaginii lasa un pic de dorit.

Attached Files



#295
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Si a urmat "Pierduti in spatiu"

Attached Files


Edited by RMC Info, 01 February 2008 - 16:31.


#296
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
@RMC Info esti tare. Din perioada cand TVR-ul difuza sambata seara seriale SF sa amintim si "Land Of The Giants" (Planeta gigantilor". Au venit apoi serialele politiste. Din cate imi amintesc Mannix a fost dupa Sfantul. Din aceeasi perioada imi amintesc: Misiune Imposibila, Columbo, Un serif la New-York, Comisarul (parca comisar era) Baretta, etc.

#297
sweet_lorry

sweet_lorry

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 06.06.2007
Mama ce bot de aur am gasit eu aici... Eu lucrez la licenta, care este despre televiziunea si copiii asa ca voi dedica un capitol sau 2 TVR.

Acum, am si eu o intrebare... Are cineva imagini de arhiva - video ori fotografii cu:

Lumea copiilor
Tip Top Minitop
Abracadabra
Feriti-va de magarus
Mihaela
Patratel si Pata de Cerneala?

Ms frumos si astept sa vad ce mai postati  :D  :D

#298
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

 sweet_lorry, on Feb 6 2008, 22:51, said:

Mama ce bot de aur am gasit eu aici... Eu lucrez la licenta, care este despre televiziunea si copiii asa ca voi dedica un capitol sau 2 TVR.

Acum, am si eu o intrebare... Are cineva imagini de arhiva - video ori fotografii cu:

Lumea copiilor
Tip Top Minitop
Abracadabra
Feriti-va de magarus
Mihaela
Patratel si Pata de Cerneala?

Ms frumos si astept sa vad ce mai postati  :D  :D

OK! Oferta promotionala numai 49,99 de euro materialu' de 30 de secunde!
Unde trimit factura?
:P

#299
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Genericul de la Cascadorii Rasului era din doua parti, la fel ca si Gala desenului animant - inceputul era un fundal negru cu titlul emisiunii serpuit pe fond sonor de comedie din era filmului mut, iar finalul era cu o rozeta pe care se invarteau chipuri de actori, cu secventa melodica interpretata de Bourvil sau Louis de Funes.

#300
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Din cate stiu eu, genericul emisiunii "Cascadorii rasului" era o insiruire de clipuri din filmele de comedie, din care imi amintesc "Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies" cunoscut si sub numele de "Monte Carlo or bust" si ceva din filmele cu Norman Wisdom. Nu sunt sigur, dar parca Louise de Funes nu era prezent in acest generic.

#301
marcvali76

marcvali76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.02.2007

 KLMN, on Feb 8 2008, 10:42, said:

Din cate stiu eu, genericul emisiunii "Cascadorii rasului" era o insiruire de clipuri din filmele de comedie, din care imi amintesc "Those Daring Young Men in Their Jaunty Jalopies" cunoscut si sub numele de "Monte Carlo or bust" si ceva din filmele cu Norman Wisdom. Nu sunt sigur, dar parca Louise de Funes nu era prezent in acest generic.



da si din cate i=mi amontesc chiar si secvente din celebrul "nea marin miliardar"-secventa cu masina condusa de "nea marin" in jurul unei piscini

#302
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Uite ca pe asta cu Nea Marin o uitasem.

#303
marcvali76

marcvali76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 15.02.2007

 KLMN, on Feb 10 2008, 14:26, said:

Uite ca pe asta cu Nea Marin o uitasem.


  oricum vreau sa multumesc tuturor (in special rmc info) celor care au postat aici mia facut mare placere sa imi reamintesc de vremurile trecute   si daca e sa regret ceva (din domeniul tv) sunt adevaratele programe de revelion care erau cu adevarat deosebite, pacat ca tvr nu a respectat traditia

#304
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Lous de Funes/Bourvil nu apare - e doar rasul cantat de la genericul de sfarsit. Genericul ala negru cu scris alb era de pe vremea tv alb-negru. Secventele mi le amintesc - Norman, Nea Marin secventa cu masina, dar nu le mai stiu exact cum. La final mai apareau secvente pe o rozeta rotitoare. TVR trebuie sa le aibe si sa faca intr-un fel ca sa vada "lumina" netului. Vechiul generic al Albumului Duminical, cel cu imaginile care se schimbau, avea pe fundal un fragment dintr-o melodie de jazz - Big noise from Winnetka. Am gasit-o interpretata de Benny Goodman (cea din generic este fluierata, o alta varianta)

Attached Files



#305
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004

 malmoth, on Feb 10 2008, 23:35, said:

Lous de Funes/Bourvil nu apare - e doar rasul cantat de la genericul de sfarsit. Genericul ala negru cu scris alb era de pe vremea tv alb-negru. Secventele mi le amintesc - Norman, Nea Marin secventa cu masina, dar nu le mai stiu exact cum. La final mai apareau secvente pe o rozeta rotitoare. TVR trebuie sa le aibe si sa faca intr-un fel ca sa vada "lumina" netului. Vechiul generic al Albumului Duminical, cel cu imaginile care se schimbau, avea pe fundal un fragment dintr-o melodie de jazz - Big noise from Winnetka. Am gasit-o interpretata de Benny Goodman (cea din generic este fluierata, o alta varianta)

Intr-adevar, cam asa era primul generic al Albumului Duminical.
Pe la inceputul anilor '70 TVR a difuzat si unul dintre cele mai de succes seriale "sitcom" din vremea aceea.
In versiunea romaneasca "Ce vraji a mai facut nevasta mea?"
In versiunea populara "Samantha"

Attached Files



#306
RMC Info

RMC Info

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,681
  • Înscris: 21.04.2004
Tot la inceputul anilor '70, cum seara de sambata era rezervata filmelor politiste, a fost difuzat un serial al carui nume a devenit mai tarziu foarte familiar romanilor: Kojak.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate