Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Transalpina, cea mai inalta sosea din tara

- - - - -
  • Please log in to reply
4395 replies to this topic

#379
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postsimidani, on Aug 18 2006, 12:33, said:

Salutare tuturor. Sunt noua pe acest topic, dar vreau sa spun ca l-am citit de la cap la coada si ma bucura sa vad ca sunt atatea persoane care mai fac nebunii din acestea, nu numai eu. Oricum, vreau sa va spun ca in septembrie ajung si eu pe Transalpina, dupa ce vin din Delta, si vreau sa mergem de la Novaci spre Sebes. De drum nu pot sa zic ca imi fac probleme, pt ca avem un Nissan patrol si ar fi culmea sa nu se descurce; de ce imi fac eu probleme este vremea. Stiti cumva daca prin 10-11 septembrie va fi vreme OK pentru un astfel de drum? Sau daca ploua sa ma incumet sa merg pe aici? Este cineva care in perioada asta are stabilita vreo tura pe Transalpina? Ar fi frumos sa fim mai multi.
Multumesc

cam greu sa faci prognoze meteo pe termen lung...nu vad de ce nu ar fi ok, insa vremea la munte nu e cea din restu' tarii. cand am fost eu, la obarsia lotrului era 17-18 grade, iar in restul tarii de la 33 in sus. ce-i drept, se intampla si fenomene extreme p-acolo (am prins grindina pe creasta, un ceh a fost traznit in apropiere de ranca), dar fac parte din peisaj. calatorie placuta.

#380
simidani

simidani

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.08.2006

View PostDeathRipple, on Aug 18 2006, 13:20, said:

cam greu sa faci prognoze meteo pe termen lung...nu vad de ce nu ar fi ok, insa vremea la munte nu e cea din restu' tarii. cand am fost eu, la obarsia lotrului era 17-18 grade, iar in restul tarii de la 33 in sus. ce-i drept, se intampla si fenomene extreme p-acolo (am prins grindina pe creasta, un ceh a fost traznit in apropiere de ranca), dar fac parte din peisaj. calatorie placuta.

Multumesc pentru urari
Sper sa fie vreme buna.
O sa vreau o noapte sa campam langa lacul Vidra, in drumul de la Novaci spre Sebes. Se deviaza mult?

#381
putin

putin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.06.2006

View PostMasterboy, on Aug 10 2006, 04:52, said:

Putin, in poza de mai jos se vede in departare un drum perpendicular pe Transalpina care urca direct pe munte, parca spre cer. Nu stii unde duce?

http://forum.softped...A...t&id=139363

  masterboy,
   Drumul spre cer duce - dupa harta atasata - la 2 stane de dupa Vf. Stefanu.Celalalt drum este clar ,,strategica'' cum spun  gusterul si DeathRipple.Astept comentarii.

#382
wld

wld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 09.04.2006
Pe 25-27 August, Clubul Citroen Romania organizeaza Intalnirea Nationala anuala, la Obarsia Lotrului.
5-6 masini vor parcurge Transalpina de la Ranca la Obarsie. Revin cu poze si comentarii dupa eveniment. :coolspeak:

#383
Lightdark

Lightdark

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.08.2006
Am fost si eu pe acolo ..poate daca tot se discuta despre frumumusetile patriei ..sa impartasim din experienta ..si daca o poza face cat o mie de vorbeAttached File  IMGA1113.JPG   980.83K   91 downloadsAttached File  IMGA1115.JPG   978.31K   121 downloads[attachment=142
38:attachment]Attached File  IMGA1134.JPG   966.84K   64 downloadsAttached File  IMGA1150.JPG   973.07K   86 downloads[attac
ment=142841:attachment]Attached File  IMGA1174.JPG   966.73K   89 downloadsAttached File  IMGA1176.JPG   968K   51 downloadst]Attached File  IMGA1194.JPG   965.17K   103 downloadsAttached File  IMGA1195.JPG   981.26K   78 downloads[attachment=142846
attachment]Attached File  IMGA1243.JPG   1.11MB   127 downloadsAttached File  IMGA1201.JPG   968.52K   175 downloads[attachme
t=142849:attachment]Attached File  IMGA1259.JPG   965.33K   103 downloadsAttached File  IMGA1258.JPG   975.03K   244 downloads

Attached Files



#384
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

View Posttestman, on Aug 15 2006, 17:32, said:

Attachment attachmentam fost si eu pe 8,9 si 10 august pe transalpina. am plecat din Sebes  spre Obarsia Lotrului (unde am inoptat), a doua zi am facut Obarsia Lotrului - pasul Urdele - Ranca, iar a treia zi am facut Ranca - Novaci. Peisajele sunt superbe iar drumul este destul de practicabil daca mergi cu masina de la firma  :D , altfel nu va recomand decat daca aveti masini de teren. Am fost 3 masini (Ford Focus model 2006, Logan, Renault 19) . Pasul Urdele mi s-a parut cel mai criminal. Cam 90% din drum am mers cu 1. In destul de multe locuri a trebuit sa dau pe toata lumea jos din masina dar tot am luat cateva burti :).  Per total a fost bine si frumos.

sunt tipul cu frontera. ne-am intalnit cand urcati spre pasul urdele. ma bucur ca ati reusit sa-l treceti, mai ales ca mi-a fost mila de masinile voastre. partea cea mai frumoasa mi s-a parut intre Ranca si Obarsii, restul e un drum plin de gropi si peisaje.. in fine. daca mai doriti schimb de impresii, ne auzim

#385
edwardclou

edwardclou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2006
TOT ce vreau sa va spun este sa nu va luati dupa oamenii care ii intalniti pe drum care spun ca nu se poate trece de la Obarsie  catre NOVACI.sE POATE SI E SUPERB.EU am fost cu un RENAULT MEGANE 2 si am trecut.APROPO SALUTARI lui ALEXANDRU si CRISTINEI PRIETENI DE PE DRUM

Attached Files



#386
edwardclou

edwardclou

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.08.2006
e de vis merita sa spargi baia *mai bine nu* dar drumul e perfect asa cum e , nu trebuie asfaltat niciodata eu sunt din iasi ,am facut tot ce e posibl in moldova dar transalpina e altceva.pt 67c ma orientez dupa un jeep .merita sa stai pe acolo pe sus vreo 2 zile.

Attached Files



#387
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

View Postedwardclou, on Aug 21 2006, 22:44, said:

e de vis merita sa spargi baia *mai bine nu* dar drumul e perfect asa cum e , nu trebuie asfaltat niciodata eu sunt din iasi ,am facut tot ce e posibl in moldova dar transalpina e altceva.pt 67c ma orientez dupa un jeep .merita sa stai pe acolo pe sus vreo 2 zile.
cel mai bine faci transalpina dinspre Novaci spre Sebes.
Hai sa-ti spuns cum am facut eu acum 2 saptamani, 3 zile pe transalpina:
I. Brasov - Curtea de Arges - Novaci - Ranca. M-am cazat la hotelul Petrom din Ranca - 700 mii/noapte.
II. Dimineata am urcat pasul Urdele (daca nu cuplam 4*4 nu urcam fiindca aveam cauciucurile varza si era putin alunecos drumul) si am coborat spre Obarsia Lotrului. Cazare la Obarsii, la cort. Daca esti amator de pescuit la pastrav, merita sa-ti incerci norocul in Lotru.
III. Obarsii- Lacul Tau, unde am facut stanga si m-am cazat la o cabana, Curmaturi parca. e in apropierea unei manastiri super. Nasol a fost ca plouase toata ziua si iarasi am avut noroc cu tractiunea integrala. La cabana, 700 mii cazare, conditii super, drumul bun daca nu ploua.
IV. am plecat spre Sibiu si nu m-am putut abtine si am facut si Transfagarasanul. Fata de transalpina, mi s-a parut floare la ureche.

#388
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
a propos de drumuri rele, am fost de curand in Bulgaria pe niste munti mai inalti ca ai nostri si credeti-ma ca Transalpina e o joaca pe langa ce drumuri am vazut acolo
uite si niste poze
pe aici nu au trecut decat un Land Rover Defender, o Lada Niva, si o multime de Gaz-uri rusesti care nu aveau nici o problema
dar un Jeep Cherokee de ex a luat-o pe alt drum mai lung pt ca pur si simplu nu a putut!
si la vale mai era cum mai era, dar la urcat era aproape imposibil, dar urcau rusoaicele alea de gazuri fara nici o greata:)

drumul asta este spre "Cele Sapte Lacuri", ajunge la peste 2000 m, in muntii Rila

asta era un drum numai pentru masini de teren adevarate!

Attached Files



#389
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Eu am facut si 2 iesiri cu pasionatii de off-road de la noi din tara..
Ce vad in poza este un drum dificil pentru turisme, pt un 4x4 este exact cei trebuie  (nu pt suv, ca ala e de oras)
Dar sa facem diferenta intre un DN (drum national asa cum este catalogat transalpina) si drumuri interjudetene, judetene locale sau forestiere

Attached Files


Edited by aztec, 23 August 2006 - 10:15.


#390
horiamak

horiamak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 28.12.2005
corect, mai ales ca vad in poza ta un 4x4 veritabil
tocmai asta spuneam si eu: astea sunt drumuri pt land cruisere, patrol, defender etc, nu pentru rav4 et co.:)

dar pe transalpina suntem o mana de nebuni care am mers cu masini de sosea :coolspeak:

#391
Stendec

Stendec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.01.2006
Pe 26-27 voi face transalpina de la sud la nord. Plecarea din Bucureşti cu noaptea în cap pe cât posibil. Vor fi cel puţin 2 maşini, un oltcit, un fiat doblo şi posibil o lada niva şi/sau alt oltcit. Dacă am văzut că au trecut şi fordul şi megane-ul nu mai am nici o emoţie.

#392
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

View Postaztec, on Aug 23 2006, 10:51, said:

Eu am facut si 2 iesiri cu pasionatii de off-road de la noi din tara..
Ce vad in poza este un drum dificil pentru turisme, pt un 4x4 este exact cei trebuie  (nu pt suv, ca ala e de oras)
Dar sa facem diferenta intre un DN (drum national asa cum este catalogat transalpina) si drumuri interjudetene, judetene locale sau forestiere

Cand eram pe transalpina am discutat cu unul din ciobanii pe care l-am intalnit si mi-a spus ca e se poate ajunge cu masina pe Parang. E posibil? am vazut cateva drumuri, mai rele ce-i drept, care se duceau sau pareau sa duca spre Parang, dar nu stiu daca e posbil asa ceva. Ai mai multe informatii ??

#393
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Pentru cei cu o masina 4x4 exista si alte trasee in zona, acum depinde si de echiparea masini..
Mai multe informatii o sa incerc sa le adun, numai sa le gasesc, pt ca sunt disparate..

http://www.dtrn.ro/i...amp;article=353

http://www.dtrn.ro/f...light=cititorii

e bine ca poti incarca si traseul pe gps sau in google earth sa-l vizualizezi, precum si poze pe forum

Edited by aztec, 23 August 2006 - 17:41.


#394
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

View Postaztec, on Aug 23 2006, 18:34, said:

Pentru cei cu o masina 4x4 exista si alte trasee in zona, acum depinde si de echiparea masini..
Mai multe informatii o sa incerc sa le adun, numai sa le gasesc, pt ca sunt disparate..

http://www.dtrn.ro/i...amp;article=353

http://www.dtrn.ro/f...light=cititorii

e bine ca poti incarca si traseul pe gps sau in google earth sa-l vizualizezi, precum si poze pe forum

masina nu e extraordinara (frontera SUV) si destul de veche. Pe transalpina m-a ajutat enorm garda la sol. Si bineinteles, tractiunea integrala de cateva ori. Cand am urcat pasul Urdele (parca) dinspre Ranca, mi-a murit motorul chiar la jumatatea urcusului (care era destul de abrubt) deoarece eram pe gaz. Imaginati-va ca am transpirat putin, pana am reusit sa o urnesc din nou, iar cand am ajuns chiar in varf, am fost nevoit sa fac o pauza de juma de ora, pt a raci apa. NU am regretat, fiindca peisajul e superb. Desi era in plina vara, pe Parang am vazut putina zapada.
  Imi pare rau ca nu am luat cu mine o harta detaliata a zonei, fiindca sincer, nu stiam ce varfuri vad de-acolo. Dar cred ca cel mai bine faci transalpina din dreapta soferului, fiindca prietena mea a fost de 10 ori mai incantata ca mine de peisaje.

#395
aztec

aztec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 23.10.2003
Nu este cazul transalpinei, dar pe drumuri mai accidentate nu este bine sa intri cu o singura masina, de obicei cu 2, in echipa..
daca esti pasionat de off-road in diferse stadii, mai bine arunca un ochii pe alt forum, specializat de 4x4, cu ceva pasionati ce fac iesiri destul de des, acum depinde de traseul pe care il aleg ei, poti participa sau nu..
www.4x4mania.ro/forum

#396
niku iorga

niku iorga

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 28.07.2006

View Postaztec, on Aug 24 2006, 11:41, said:

Nu este cazul transalpinei, dar pe drumuri mai accidentate nu este bine sa intri cu o singura masina, de obicei cu 2, in echipa..
daca esti pasionat de off-road in diferse stadii, mai bine arunca un ochii pe alt forum, specializat de 4x4, cu ceva pasionati ce fac iesiri destul de des, acum depinde de traseul pe care il aleg ei, poti participa sau nu..
www.4x4mania.ro/forum

mersi. stiu ca am plecat de nebun, singur, si dak mi se intampla ceva, aveam incredere in forumisti ca vin dupa mine :worthy:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate