Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 

Atitudine de motociclist

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
Cititi aici si va cruciti. Pe scurt 2 tipi calare pe o hayabusa au murit dupa ce la 270 de km/h le-a explodat motorul (se pare), luand insa cu ei si un om care lucra pe camp. ce pot sa zic decat no comment la asa ceva. Toti, vai saracii motociclisti, vai in sus , vai in jos, fara sa se gandeasca la omul ala nevinovat de pe camp,pe care imbecilii astia l-au omorat. Eu is curios cum vor unii motociclisti respect in trafic, cand li se pare NORMALA o viteza de 270 km/h ? :death:

Edited by romaximusro, 02 May 2006 - 15:08.


#2
Iubiriţă

Iubiriţă

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 556
  • Înscris: 13.04.2006
Şi pentru că ei s-au certat acolo te-ai gândit tu că ar fi totuşi bine să existe o copie a topicului şi aici, măcar să ne dăm şi noi cu presupusul.
Tu chiar nu ai ce face?

#3
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
lasand offtopicul la o parte, vroiam doar sa arat gandirea unor zmei pe 2 roti, ce ma irita la maximum, fiind partinitori in mod clar.

Edited by romaximusro, 02 May 2006 - 15:36.


#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Actually, conform unui ziar local accidentul s'a petrecut in sat, in Bretea Romana, nimic spus despre viteza dar daca ar fi zis de 270 la ora in localitate, ar fi creat un puternic curent anti-moto printre cititori... la o curba usoara la stanga motorul a sarit de pe sosea si l'a omorat pe un tip de 40 de ani care taia crengi, zic astia in fata casei... asta pe 1 mai, ora 21:15. Conducatorul avea 25 de ani, pasagerul 28 si drept de rezidenta in Irlanda, asta ca misc. information.

citez: "...si'au pierdut viata, cu toate ca in momentul producerii accidentului purtau casca de protectie."

No comment. <_< RIP, dar no comment...

p.s. poza din Hunedoreanul cu motorul... dupa.

[ http://hunedoreanul.ro/typo3temp/pics/932d66076c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

http://hunedoreanul....uid=3&conf_uid=

Edited by AlexIP, 03 May 2006 - 19:59.


#5
1NebunDupaMotoare

1NebunDupaMotoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.01.2006

View Postromaximusro, on May 2 2006, 16:15, said:

lasand offtopicul la o parte, vroiam doar sa arat gandirea unor zmei pe 2 roti, ce ma irita la maximum, fiind partinitori in mod clar.

mda. mie mi se pare evident. pentur ca e un site moto.
daca tu tii cu conservarii .. e tot normal
iar daca topicul era pe un site al victimelor colaterale, al taranilor de pe camp sau oamenii care curata pomi, era normal sa se puna accent pe cel de-al IIIlea.
iar zemii pe 2 roti.... ee aici nu am cum sa te invat.. aici se simte.!!!
fa asta si pe urma mai discutam.

#6
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si faptul ca se simte , inseamna ca incalcarea regulilor de circulatie nu mai conteaza? Intra numai pe topicul ala sa vezi ca majoritatea nici macar nu au spus un gand bun fata de taranul ala,toti erau cu aia in sus si in jos.Desi pana la urma s-a dovedit ca nu a explodat motorul ci a fost pur si simplu viteza prea mare..

#7
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
ce ratati, am citit si eu 2 pagini si ei n-au nici o treaba ca a murit un om nevinovat... ei se intreaba de ce a explodat motorul la 270 km/h... ba unii mai zic si ca nu era asa mare viteza... nimeni nu-i critica...
:death:
later edit: "Inmormantarea stiu ca ii JOI si baietzii de aici totzi vreau sa mearga cu motoarele..."
asa se merge mai nou la cimitir? :deadtongue:

Edited by kraMMer, 05 May 2006 - 14:13.


#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,064
  • Înscris: 03.12.2005
da-le pace, n-are sa le scoata nimeni din cap aerele. ei tot timpul circula prudent si neaparat regulamentar. uneori, e drept, mai lovesc masini la viteze din 3 cifre, dar e vina alora ca n-au luat detectorul de rachete cu ei. cu alte ocazii mai iau o groapa de canal, ca deh, pe-alea doar cu masina le poti ocoli, mai mananca o usa in dinti la semafor ca n-au auzit ca depasirea e oarecum imposibila (sa nu zic interzisa prin calcarea marcajului) pe acolo..

a, si pe urma sunt mucosii cu scuterele, care isi inchipuie ca gelul de pe floaca tine loc de casca, si alearga un junghi ciordit de prin italia pana ii iese sufletu.

hai noroc :death:

#9
kraMMer

kraMMer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 23.04.2005
doamneeee, unu' zice ca nu conteaza ca avea 270, cica putea sa aiba si 350, ideea e ca au avut ghinion ca le-a explodat motorul...
de omul ala nevinovat ce pot sa zic? ala a avut ghinion ca nu avea 2 vieti?

#10
1NebunDupaMotoare

1NebunDupaMotoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.01.2006
Io propun sa se mai faca o rubrica aici.. Just PSEUDOMOTO pt astia ca se dau interesanti si se baga in seama, fara sa inteleaga in profunzime aspectul. ceea ce mi se pare voua superficialitate mie mi se pare chiar profund. poate pentur ca eu sunt motociclist?  probabil. pt ca alta explicatie nu gasesc pt gandeirea voastra.

Normal ca respectarea legislatiei rutiere e imp. la fel si nerespectarea. DAR acolo au murit 3 oameni dintre care 2 motociclisti. Topicul a fost creat pe un site moto. Tocmai pt ca erau motociclisti implicati in accident. DACA un conservar lovea un biet taran nevinovat ... nu  avea cum sa apara acel topic. DECI, normal ca motociclisti sa il planga pe al lor si taranii pe taranul lor pe situl lor.
credeti ca topicul era mai interesant daca suna.. 2 morti meritate si una nevinovata???

#11
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,064
  • Înscris: 03.12.2005
si pe-aici numa automobilisti, si daca scurmi suficient o sa ai ocazia sa vezi cati le-au reprosat alora de la timisoara c-au murit ca prostii pe mana unui sofer beat.

sau trebuia si noi, ca sa fim asortati sa le zicem numa de bine?

#12
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu cred ca macar din decenta unii de pe acolo ar fi trebuit sa se gandeasca si la taranul ala care a murit fara vina. Faptul ca cineva e motociclist nu cred ca inseamna ca nu mai trebuie sa fie si om si ca nu mai trebuie sa fie si obiectiv. Sau pe acolo la unii functioneaza zicala: "cine nu e cu noi (si pasaricile noastre) e impotriva noastra" ?

#13
trompix

trompix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 22.04.2005

View Postromaximusro, on May 5 2006, 14:33, said:

eu cred ca macar din decenta unii de pe acolo ar fi trebuit sa se gandeasca si la taranul ala care a murit fara vina. Faptul ca cineva e motociclist nu cred ca inseamna ca nu mai trebuie sa fie si om si ca nu mai trebuie sa fie si obiectiv. Sau pe acolo la unii functioneaza zicala: "cine nu e cu noi (si pasaricile noastre) e impotriva noastra" ?

hai sa nu generalizam. motociclistii sunt tot oameni, deci imbecili vom gasi si printre ei. insa m-am saturat de parerea romanilor destre motoristi: ca sunt "jmecheri", ca merg tare, ca ...

ar trebui sa intelegeti ca pe langa toti cretinii care te imping cu masinile, crezand ca ai loc, cei care nu-ti acorda prioritate ("nu l-am vazut, dom'le", chiar daca ai 50 la ora), mai sunt si furturile moto (ca nu toti motoretistii au bani sa bage mobra intr-un garaj sau intr-o curte), etc.

nu de putine ori am vazut cazuri in care cate un sofer (sa nu-i zic conservar), nu-ti da prioritate, tu il eviti, te versi, iti faci praf motorul si corpul, iar el o taie fara nici o pb (nici o urma de impact -> incearca sa dovedesti ca din vina lui te-ai dat pe jos).

asa ca... imi mentin parerea ca publicul, legislatia,etc nu sunt sensibilizati si nici adaptati dezvolatrii fenomenului moto in .ro.

#14
LaMishto

LaMishto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2006
@romaximusro: da bun.. a fost accident moto si a mai fost o victima in afara de cei doi de pe motocicleta.. vaaaaiiii, ce pierdere! motociclisti idoti, plini de arfe, jmecheri inconstienti!! ZAAAAU?? Cati oameni nevinovati omorati voi cu masina ma? Vrei sa merg regulamentar, merg frate, da` nu fi dobitoc si urca-te pe mine. Ca asta se intampla! Nu ma crezi? Baga ochiu aici si convinge-te ca soferii te obliga sa mergi tare. Voi sfintii.. aruncati o privire si aici.. si bagati la cap ca motocicleta nu e bicicleta ca se MOARE pe capete din cauza mentalitatii de 2 bani unora.. ca tine de altfel. Uite aici mici exemple de soferi "disciplinati": 1 si 2. Si exemplele pot continua. Vrei sa vezi care e urmarea unei neacordari de prioritate? Arunca o privire aici. E adevarat ca sunt si zmei, dar nu generaliza. Ar fi bine sa existe un respect reciproc pe strada si sigur multe din aceste accidente s-ar fi evitat. Nu mai fi asa impacientat, se poate muri si la 50 km/h, nu trebuie sa ai neaparat 270 km/h.

Edited by LaMishto, 06 May 2006 - 15:14.


#15
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
acest topic vrea numai sa arate sprea partea gaunoasa a motociclismului.Pentru ca inconstienti cu "conserva" cum ziceti voi exista destui. Si asa cum zicea si sebulbus, fii sigur ca nu ii ridicam in slavi si nici nu le iertam pacatele. Uita-te numai la topicele despre accidente, in care au fost implicati automobilisti de pe softpedia. De cele mai multe ori au fost condamnati pentru greselile facute si inconstienta cu care au facut-o. Si eventual ne-am gandit si la cei care au murit complet nevinovati..Ceea ce nu prea s-a intamplat pe topicul ala.

Concluzie: ar fi bine ca si motociclistii sa isi dea seama ca inainte de toate trebuie sa respecte si ei regulile de circulatie, caci daca ai 2 roti sub picioare nu inseamna automat si ca ai niste drepturi in plus fata de ceilalti participanti la trafic.

Edited by romaximusro, 06 May 2006 - 15:18.


#16
LaMishto

LaMishto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 31.01.2006

View Postromaximusro, on May 6 2006, 16:18, said:

acest topic vrea numai sa arate sprea partea gaunoasa a motociclismului.Pentru ca inconstienti cu "conserva" cum ziceti voi exista destui. Si asa cum zicea si sebulbus, fii sigur ca nu ii ridicam in slavi si nici nu le iertam pacatele. Uita-te numai la topicele despre accidente, in care au fost implicati automobilisti de pe softpedia. De cele mai multe ori au fost condamnati pentru greselile facute si inconstienta cu care au facut-o. Si eventual ne-am gandit si la cei care au murit complet nevinovati..Ceea ce nu prea s-a intamplat pe topicul ala.

Concluzie: ar fi bine ca si motociclistii sa isi dea seama ca inainte de toate trebuie sa respecte si ei regulile de circulatie, caci daca ai 2 roti sub picioare nu inseamna automat si ca ai niste drepturi in plus fata de ceilalti participanti la trafic.
Daca ai citi mai atent, ti-ai da seama ca au fost cateva posturi in care au fost criticati oarecum. Intrebare: sunt accidentele auto la fel de mediatizate ca cele moto? NU CRED!

#17
Baiazid

Baiazid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 28.03.2005

View PostkraMMer, on May 5 2006, 14:08, said:

ce ratati...
Ratat esti tu vere

View PostkraMMer, on May 5 2006, 14:08, said:

later edit: "Inmormantarea stiu ca ii JOI si baietzii de aici totzi vreau sa mearga cu motoarele..."
asa se merge mai nou la cimitir? :deadtongue:

Daca nu avem bani de masina ...

View Postsebulbus, on May 5 2006, 14:11, said:

da-le pace, n-are sa le scoata nimeni din cap aerele. ei tot timpul circula prudent si neaparat regulamentar.

Miroase de la o posta a frustrare. Cum e sa stai la semafor si sa astepti? Noi am rezolvat problema. Practic degajam traficul.

#18
marocanu

marocanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 06.05.2006

View PostBaiazid, on May 6 2006, 18:02, said:

Daca nu avem bani de masina ...
Miroase de la o posta a frustrare.

Stim cumetre ca nu aveti.Ce masina sa va luati voi cu 2-4000 euro?maxim matiz sau vre-un Opel astra '93.Asa va luati un jeg de motor din '94 cu 3000eu imprumutati de la banca,o bagi pe mata si pe tactu girant si te-i scos :coolspeak: Esti motociclist ce plua ta :worthy: mor pustioaicele dupa tine,esti idolul elevilor din clasele 5-8,prietena ta te crede un dur si cand pleci in Vama poti da o mu_e la prietene doar cu o tura pe motor,nu mai trebuie sa imparti sticla de vodca cu ea :peacefingers:.Amice sa iti zic ceva,80% din voi sunteti penibili,inclusiv tu.Am fost azi la Salon...70% din motociclistii vizitatori erau numai distrusi ,burtosi,cheliosi,bosorogi,cocosati,urati,genul de om care in viata lui a avut 2 prietene,mana stanga si cea dreapta :inlove: Acum oamenii sub casca se vad printi si fati frumosi si sufera de te doare capu,dar adevarul e crud,sunt doar niste looseri(exemplu Grasu de la Everest)
Si nu e vb  de asta e vb de atitudine in general,prea va umflati degeaba ca sunteti vai mama voastra
Frustrare?Pai cand casco-ul meu pe luna depaseste rata+casco la un R6 nou atunci sa comentati looserilor.Asa ca va rog nu va mai umflati atat ca sunteti jenibili,oricine isi permite un motor,nu e cu circuit inchis categoria A la permis :finger:

In incheiere va doresc numai bine si un an fara accidente

Edited by marocanu, 06 May 2006 - 17:51.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate