Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Totul despre TUNISIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5136 replies to this topic

#3115
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

 ionutel, on Oct 9 2007, 14:08, said:

Da, e exact la fel ca excursia noastra :). Incercati sa mergeti in aceasta excursie prin alta firma, s-a mai vorbit aici si despre TUI care organizeaza pentru vorbitorii de engleza sau prin Tunisiana.
Despre sejur in general, nu am ce sa reprosez Kartago.
am mai spus intr-un post anterior...un prieten a fost anul trecut in Tn si a decis sa faca excursia cu TUI...este oarecum la fel....singura diferenta a fost ca ei au dormit intr-un cort fara cine stie ce conditii...pe cand noi la tunisiana ne-am lafait intr-un hotel cu o piscina si o gradina absolut superbe.

 mianna, on Oct 9 2007, 14:22, said:

sincer vorbind, io n-am idee de fapt cu ce agentie am mers in sahara. teoretic cu tunisiana, dar practic, Ana-Maria, ghida noastra, era trecuta pe afisier la Kartago.
comparativ cu ce s-a scris mai sus, cam tot asa a sunat si la noi (ma deruteaza un pic termenul de "grande cascade", nu stiu care este). am vazut de aproape cascada de la Chebika, iar pe cea de la Tamerza, de sus, de pe sosea.
la chotul El Jerid si noi am ajuns inainte de rasarit, in poze nu se intelege nimic - dar sic! am prins si rasaritul (nespectaculos, ca erau nori) cat s-au certat romanasii nostri, tinand autocarul pe loc :D
in Kairouan la fel, magazinul de covoare si pielarie, atat, si poze la moschee de pe acoperisul magazinului.

 mianna, on Oct 9 2007, 21:24, said:

mea culpa, numele de familie nu i-l stiu. intr-adevar, mi se parea ciudat ca o ghida de la kartago sa plimbe turistii agentiei concurente, asa ca probabil era cealalta.

mai mult ca sigur ai fost cu Ana Maria de la Tunisiana. De obicei se stabileste la sosire (in drum spre hotel) o intalnire a doua zi cu ghidul roman ...si acolo se vand excursiile. acu', nu stiu cum ai procedat tu cand ai luat excursia...daca ai sunat tu la ghidul kartago...e posibil sa fi fost cu ei.
dar din ce inteleg eu....daca ai fost intai la Chebika si apoi la Tamerza... ai fost cu tunisiana...din ce am inteles de la Ionutel si restul...cei de la Kartago fac excursia invers...Kairouan si la sfarsit El Jem

#3116
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 bubalus, on Oct 9 2007, 21:41, said:

mai mult ca sigur ai fost cu Ana Maria de la Tunisiana. De obicei se stabileste la sosire (in drum spre hotel) o intalnire a doua zi cu ghidul roman ...si acolo se vand excursiile. acu', nu stiu cum ai procedat tu cand ai luat excursia...daca ai sunat tu la ghidul kartago...e posibil sa fi fost cu ei.
dar din ce inteleg eu....daca ai fost intai la Chebika si apoi la Tamerza... ai fost cu tunisiana...din ce am inteles de la Ionutel si restul...cei de la Kartago fac excursia invers...Kairouan si la sfarsit El Jem

de la aeroport ne-a luat Patricia. intalnirea de a doua zi, tot cu ea a fost, dar ea ne-a spus ca in Sahara vom merge cu colega ei, Ana-Maria. dap, probabil Ana-Maria de la Tunisiana. dar pe lista ghizilor apareau doar Patricia, Alex si Georgiana. de aici nelamurirea mea.

#3117
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 mianna, on Oct 10 2007, 09:38, said:

de la aeroport ne-a luat Patricia. intalnirea de a doua zi, tot cu ea a fost, dar ea ne-a spus ca in Sahara vom merge cu colega ei, Ana-Maria. dap, probabil Ana-Maria de la Tunisiana. dar pe lista ghizilor apareau doar Patricia, Alex si Georgiana. de aici nelamurirea mea.

Da , Ana Maria e venita de curand la Tunisiana si am impresia ca nu cu "norma intreaga" . Inaintea ei a fost Luminita dar a fost trimisa acasa de directorul de la Tunisiana pentru "comportament indecent" din ce am auzit eu . Adica se cam cuplase cu un tunisian care era insurat si cu copii acasa .  ;)

#3118
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006

 dana_pretze, on Oct 3 2007, 17:46, said:

eu fac bagajele si m-am poticnit la.....cearcaf. :)) avem demipensiune, nu all. sa iau de acasa cearcaf sau sunt alte variante pe acolo? e cam mare pt bagaje. mai sunt si altii pe cearcaf pe plaja? cat sunt sezlongurile pe zi?

ufff...maine plecam.mai e asa mult pana maine...

:))

Zici ca esti Oana Zavoranu la faza cu faceti-mi si mie un catâr. Nu doar o data ci de 3 ori: cearcaf.
Ma mir ca nu ti-a dat prin cap sa-ti iei si vreo 3-4 bidoane de apa plata (de 5 litri fiecare), cumparate din Cora ca sa fie mai ieftin.

#3119
DAGHY

DAGHY

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 23.08.2007

 [mz], on Oct 12 2007, 12:16, said:

Zici ca esti Oana Zavoranu la faza cu faceti-mi si mie un catâr. Nu doar o data ci de 3 ori: cearcaf.
Ma mir ca nu ti-a dat prin cap sa-ti iei si vreo 3-4 bidoane de apa plata (de 5 litri fiecare), cumparate din Cora ca sa fie mai ieftin.
foarte spiritual comentariu

#3120
adina_melecciu

adina_melecciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.06.2007

 motanul13, on Oct 4 2007, 15:13, said:

In 10 ani de cand merg in TN , nu stiu daca am vazut 10 cersetori . Unul il stiu sigur , o batrana care isi face veacul pe langa Soula Center , in Sousse . Dar nu cerseste agresiv , sta doar si are o fata trista .
In TN , chiar si copii , rup o floare din gard , spre exemplu , si vin sa ti-o vanda . Dar nu cersesc !
Daca vrei sa o cumperi bine , daca nu treci mai departe .
La fel si cu bacsisul . Nimeni nu iti baga mana in buzunar . Daca vrei sa il dai bine , daca nu , nu .
Doar daca esti mai slab de inger ....
M-am intors pe 10 oct. foarte corect si realist raspunsul

#3121
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006

 DAGHY, on Oct 12 2007, 16:26, said:

foarte spiritual comentariu

Aceasta e o reactie fireasca la intrebarile romanilor arborigeni. Dupa ce vei trece prin toate paginile acestui subiect, nu cred c-o sa mai ai reactii similare celei de sus.

#3122
keff fatma

keff fatma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2007

 [mz], on Oct 12 2007, 23:21, said:

Aceasta e o reactie fireasca la intrebarile romanilor arborigeni. Dupa ce vei trece prin toate paginile acestui subiect, nu cred c-o sa mai ai reactii similare celei de sus.

Dacă-i spuneai cum să atașeze poze și să le trimită pe mail ;) , erați ok și-ți gusta și postarea. Așa...

A propos de cearcaf, pentru acuratețe cred că era mai corect carcaf :lol:

Edited by keff fatma, 13 October 2007 - 10:15.


#3123
dana_pretze

dana_pretze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.09.2007

 [mz], on Oct 12 2007, 12:16, said:

Zici ca esti Oana Zavoranu la faza cu faceti-mi si mie un catâr. Nu doar o data ci de 3 ori: cearcaf.
Ma mir ca nu ti-a dat prin cap sa-ti iei si vreo 3-4 bidoane de apa plata (de 5 litri fiecare), cumparate din Cora ca sa fie mai ieftin.





vai draga da, am uitat sa-mi iau apa cu mine!!! ce neglijenta sunt. si ce agramata, vai.... cum ai stat tu sa numeri de cate ori am mancat o litera din graba... bravo....felicitari pt insistenta!!! cred ca te-ai uitat prea mult la carcotasi. dar e ok. e o greseala de neiertat. :)

#3124
dana_pretze

dana_pretze

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 04.09.2007
ieri am ajuns  din skanes el hana - monastir.

desi am fost cu un bebe de 1 an jumate am avut ceva emotii per ansamblu a fost ok. toti iubesc foarte mult copiii si ar face orice pt ei. de altfel ar face orice pt e turisti in general. ma asteptam sa fie ca in europa la sfarsit de sezon cand toata lumea e sictirita, dar nici vorba de asa ceva. am fost surprinsa de cati copii sunt pe acolo. singura problema a fost cu mancarea pt ca o sapt nu a mancat mai nimic bebele. au un lapte ciudat la hotel, de capra am inteles. si la market au delice 0.7 dinari dar s-a stricat in camera. asa ca daca mergeti cu bebe sa luati cereale si lapte praf in caz ca nu papa de la ei nimic. daca pot sa va mai spun ceva intrebati. chiar si prostii si se oftica altii.      :D :D :D   eu daca nu ma duceam cu bebele nu imi faceam atatea griji, dar asa am preferat sa ma informez de pe forum si mi-a fost chiar de mult folos.

fiind cu bebe dupa noi nu am prea putut umbla prin excursii dar o zi ne-am inchiriat masina - renault clio - din monastir 60 dinari/24h si ne-am plimbat prin monastir, sousse, yasmine hammamet (absolut superb, merita vazuta cu cartagina si waterland pe care din pacate noi le-am gasit inchise) si friguia de care s-au spus deja multe. am cumparat o harta de la hotel si o sa o scanez s-o pun pe forum. era excursie la friguia dar noi am preferat sa mergem cu masina. am mai fost intr-o excursie pe insula kuriat cu vaporasul din monastir cam o ora . bebe a fost in extaz. :)

partea turistica e amenajata, curata si cosmetizata dar daca iesi un pic de pe traseul turistic iti dai seama ce saraci sunt.  si ce m-a socat au fost gunoaiele aruncate peste tot, inclusiv pe insulita - aduse de valuri. dar e un aspect care trebuie neglijat daca vrei sa nu-ti strici vacanta. noi ne-am simtit bine in ciuda micilor neplaceri (nu au vrut sa ne schimbe camera la hotel desi aveam o pata mare de apa pe covor de la aparatul de aer conditionat, bebe a racit rau da am avut cu mine medicamente, in camera noua ne schimbau cearceafurile (am scris bine?? :D ) dar pe a lui bebe nu in ciuda dinarului lasat chiar si pe patut - nu am reusit sa inteleg de ce) si impresia mea e ca merita vazuta. ideea e ca daca ai all si te duci si in ceva excursii nici nu ai motiv sa iesi din zona turistica. dar e drept ca nu mai ai chiar imaginea reala despre tunisia.

#3125
mysticmoon

mysticmoon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 11.12.2006
Pentru cei care au sejur din 17 octombrie.... se pare ca nu vom prinde vreme buna. Weather.com anunta numai ploi...  
:angry: Nici nu imi mai vine sa plec daca nu e soare...

#3126
khelifa

khelifa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 16.05.2007

 mysticmoon, on Oct 14 2007, 09:53, said:

Pentru cei care au sejur din 17 octombrie.... se pare ca nu vom prinde vreme buna. Weather.com anunta numai ploi...  
:angry: Nici nu imi mai vine sa plec daca nu e soare...
da defapt simbata chiar au fost inondatii spre nordul tarii, dar in nici un caz in sousse chiar a  plouat dar cam putin

#3127
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
aaa, am uitat sa spun - eu am prins ploaie in Sahara :D bine, a picurat vreo 10 minute cand treceam prin chotul El Jerid, da' totusi, eram in Sahara :P

#3128
[mz]

[mz]

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 21.11.2006
Si eu am prins ploaie in Sahara acum 2 ani, exact dupa ce se terminase promenada cu dromaderul. Mi s-a parut ciudat pentru cel mai mare desert de pe pamant :)

Edited by [mz], 14 October 2007 - 16:29.


#3129
Bobocelu1

Bobocelu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2007

 codruta, on Sep 28 2007, 10:50, said:

Iti tin pumnii, desi nu cred sa poti rezolva ceva - atata timp cat te-ai cazat la Mahdia se va interpreta ca acceptare a alternativelor propuse de agentie, deci ei sunt acoperiti. Poti merge la OPC sa vezi ei cum vor interpreta schimbarea statiunii de sejur, dar pacatul mare e ca ai acceptat cazarea si mutarea in alta statiune. Ei prevad acolo sa ofere servici turistice alternative de aceeasi calitate si cantitate. Dupa mine, alta statiune decat cea pe care am ales-o inseamna ca nu mai primesc aceeasi calitate. In acelasi timp, puteai nimeri la un hotel de 5 stele in Kantaoui, care sa fie mai rau decat acesta din Mahdia. Deci una peste alta a fost bine. Daca intr-adevar agentia stia din tara ca urmeaza sa va schimbe hotelul, si asta la un grup intreg de turisti, si nu v-au anuntat inaintea inceperii calatoriei, miroase a prosteala si atunci poate ca ar merita sa faci un pic de scandal.

Oricum pentru cine mai trece prin aceeasi situatie odata ajunsi in vacanta, cel mai bine e sa refuzati orice alternativa care nu va convine. Oricat ati fi de obositi. Urmeaza sa traiti in locul respectiv urmatoarele 7 sau 14 zile, asa ca un efort de cateva ore (care nici nu ar fi asa multe) merita prin comparatie cu 14 zile intr-un loc care nu va place. S-ar putea sa fiti surprinsi si sa vedeti cum se gasesc solutii satisfacatoare si pentru turist. Scuze de off topic, eu am patit-o in Italia cu TUI-ul (asta ca sa nu infierez fara motive agentia). Am refuzat cazarea in apartamentul la care ne-a dus agentia lor partenera de-acolo (nu mai intru in detalii de motive) si in jumatate de ora am fost dusi la un alt apartament care indeplinea (chiar depasea) ceea ce era trecut in voucher-ul de cazare.


sunt total de acord cu ce zici...noi am fost 2 sapt in tunisia, de pe 12 pana pe 26 sept, platisem 14 zile la El mouradi Palm Marina si cand am ajuns la receptie, dupa ce am schimbat vreo 3 camere ingrozitoare, s-a uitat seful de receptie pe voucherele noastre, a vazut ca avem 14 zile, numai ca la ei in calculator, conform datelor trimise de Tunisiana nu figuram decat cu 7 zile...ne-a zis sa chemam ghida sa vb cu ei si sa le plateasca si restul de bani, ca se rezolva. am vb cu ghida, a zis si ea ca se rezolva, sa stam linistiti (asta s-a intamplat in prima zi in care am ajuns acolo). dupa crae, ghiciti, in penultima zi seara la 5 ne-am trezit cu tel ca nu se rezolva, ca  trebuie sa ne mute...imi venea sa-i omor..eram si in luna de miere, paltisem de aici sea view, pe care nu ni l-au trecut pe voucher si l-am  mai platit acolo o data, cand am auzit ca vor sa ne mute m-au apucat toti dracii...si care credeti ca era argumentul lor: ca e greseala hotelului, ca a facut hotelul overbooking si ca turistii care veneau a doua zi din romania nici nu mai ajungeau la Palm marina, ii ducea direct la Orient Palace, unde voia sa ne mute si pe noi....
aici multumesc din suflet utilizatorilor acestui site ca au scris impresii despre fiecare hotel in care au stat, asa stiam ce e orient palace si inca un hotel "minunat " de 5 stele ca alternativa la aceasta.....le-am zis ca nu ma mut decat in lantul Riu sau Hasdrubal, unde am vrut sa iau cazare initial si unde preturile sunt cam la fel, nu la un hotel inferior, ca sa isi traga ei banii.....i-am sunat in romania, am vb cu patricia, am sunat la opc, le-am zis ca trimit Opc, le-am zis ca ii ada in judecata cand ma intorc in tara....ei imi tot ziceau ca nu gasesc cazare la alte hoteluri, ca sunt pline, ca nu am alte variante.....
l-am trimis pe sotz la receptie, unde seful de receptie i-a aratat mailul in care intreba despre voucher-ul nostru, daca avem 14 zile pana la urma sau nu si tunisiana a raspuns ca nu, avem doar 7 zile...asta in prima zi de cand am ajuns, dupa care nu i-a mai interesat de noi si au venit cu tupeu sa ne zica in ultima zi ca tre sa ne mutam, ca hotelul facuse overbooking. i-am sunat din nou si cand le-am zis de mail (il si luasem de la receptie), s-a schimbat dintr-o data atitudinea lor....
pana la urma, dupa vreo 3 ore de cearta la mobil cu ei (rezultatul factura la mobil 6 mil..:((), m-au sunat sa zica ca ne-au gasit la Hasdrubal thalassa and spa, 5 stele europene din hammamet. am acceptat si ne-am mutat......
a fost super, hotelul este chiar 5 stele europene, e adevarat ca de la AI ne-au mutat la demipensiune si acolo era f scumpa mancarea, norocul nostru ca aveam bani la noi destui, dar nici nu pot macar sa fac comparatie intre cele 2 hoteluri de 5 stele in care am stat.......
va recomand din suflet dac aveti bani sa va duceti la acest hotel (http://www.lhw.com/p...CFQzmlAodR06WVw), e in top 100 hotels of the world, costa mai mult, dar ofera exact ce platesti, hotel in care iti zambeau toti si te ajutau cu orice doreai fara sa dai spaga macar un dinar......este sg lant de hoteluri din tunisia pe care il recomand pt luna de miere, altfel, nu pot sa zic ca nici la Palm marina a fost f rau, daca vrei sa vezi neajunsuri le vezi peste tot, daca vrei sa te distrezi, te distrezi oriunde, dar luna de miere daca vreti in tunisia, va recomand acest hotel.....

#3130
Bobocelu1

Bobocelu1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 11.01.2007

 motanul13, on Sep 28 2007, 11:23, said:

Am mai pus si eu ceva intrebari agentilor de turism care se invart pe la noi .
S-ar parea ca a fost un over-boocking al lantului El Mouradi , daca v-au mutat tot la un hotel de-al lor .
Cel putin Gabi de la Tunisiana pretinde ca nu au stiut dinainte . Dar nu as baga mana in foc , ca nu e in interesul lor sa recunoasca .
Oricum , am auzit de putine delojari anul asta , in comparatie cu anul trecut .
Anul asta a fost in schimb anul intarzierilor de avioane !


exact cu acest gabi de la tunisiana am avut si noi pb, el care zicea ca a fost overbooking, ca a fost greseala hotelului el mouradi palm marina, iar cei de la hotel aveau mailulu lui cu tampeniile debitate, acelasi gabi care mi-a inchis tel in nas cand i-am zis ca isi bat joc de turisti (retineti ca nu am injurat deloc), acelasi gabi care imi zisese cu o zi inainte sa ajunga ceilalti romani in tunisia ca stiau dinainte ca ii duc direct la alt hotel pt ca e overbooking (iar hotelul zicea ca ei mai au locuri) si tind sa-i cred pe cei de la hotel, pentru ca ne-au aratat mailul cu ce ne-au si zis, pe cand acest gabi de la tunisiana ne mintea in continuare, pana i-am zis patriciei de mail si a recunoscut ca atunci este vina agentiei si ca o sa-l dea afara, ca ei nu vor sa piarda clienti, pun pariu oricum ca el tot acolo este, face misto de altii.....

deci sfatul meu, ca am patit-o pe pielea mea: daca va trimit in alta parte decat ati platit, cereti-va drepturile nu acceptati orice din partea lor, acceptati ceva la fel de bun....

#3131
keff fatma

keff fatma

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2007
[quote name='Bobocelu     l-am trimis pe sotz la receptie
[/quote]


Distractiv într-adevăr. Oricum noroc cu banii gârlă că ai putut să te descurci. Dar ce-o fi ăla sotz pe care l-ai trimis la recepție? Există tastatură în română, de ce trebuie să stâlciți în halul ăsta limba. Regulamentul forumului oricum vă interzice folosirea sh, tz și a altor anomalii puerile și de gang. Cineva mai înainte are ceva cu cârcotașii. Dar trebuie perpetuată chestia cu lasă că merge și așa? Parcă prea și-a pus amprenta chestia asta pe multe din ce se fac sau se scriu astăzi.

#3132
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Bobocelu1, on Oct 15 2007, 14:57, said:

exact cu acest gabi de la tunisiana am avut si noi pb,

Ma mira faptul . Gabi pe care il stiu eu e un ardelean serios . O sa ma interesez daca sunt doi de Gabi , ca nu stiu cum ii cheama pe ceilalti agenti .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate