Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta

Cine poate lamuri extra-judiciar ...
 Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...
 Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm
 Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO
 

Canon vechi vs Nikon vechi sau poate un Mirrorless vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#55
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 bbchip44, on 22 decembrie 2014 - 13:23, said:

un dslr entry foarte bun pt incepatori, nu te uita ca are 6 ani, daca gasesti unul in firea lui la un pret bun o sa faci o afacere mai buna decat price mirrorless. vorbim aici strict de parte foto.
500 lei,cred ca e un pret bun,body+obiectiv kit

 Valentin_, on 22 decembrie 2014 - 13:59, said:

NX100 este mai portabil , 400 lei este un pret decent , daca vrei calitate mai mare sunt intr-adevar mai bune Canon 1000D/400D chiar si Nikon D70 care nu este vechi deloc , daca il gasesti in stare buna de functionare .
deci pentru calitate sa raman la 400d\1000d

#56
lucian2008

lucian2008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 29.01.2008
D70 daca il gasesti in stare buna, se merita. Da, sunt de acord, insa afirm putin rezervat acest lucru (datorita vechimii si nu a calitatii pozelor).

Ca sa iti fac alegerea si mai grea uite ce spune unul de pe dpreview: "Had this DSLR since 2004 and I still can't get enough of it. It feels so much more solid than any reasonably priced offerings of modern day. And the kit lens...what a fantastic kit lens!"

Sau Canon, Olympus, Samsung.

La SH-uri conteaza mult starea in care sunt si normal, pretul.

Edited by lucian2008, 22 December 2014 - 15:32.


#57
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Vechimea conteaza prea putin , eu am un 5D1 cu 40 000 cadre si arata ca nou , fabricat in 2005. Inainte sa cumperi DSLR-ul totusi uita-te sa nu fi fost scapat , sa nu aibe lovituri , crapaturi la carcasa (la Nikon daca are cauciucuri dezlipite sau nu le mai are ...asa este Nikon-ul ) , sa verifici toate butoanele , eu am vazut si un 5D3 vechi de un an de zile caruia nu-i mai mergeau toate butoanele,incearca sa faci cateva fotografii si sa asculti shutterul mai ales sa nu ai zgomote ciudate prin aparat in timpul declansarii, fotografiaza un perete alb sau cerul la un timp mic de expunere ( 1/4000, 1/8000) si vezi daca iti apar dungi negre in fotografie , de obicei in partea de sus , asta insemnand ca aparatul este pe moarte.

#58
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 lucian2008, on 22 decembrie 2014 - 15:32, said:

D70 daca il gasesti in stare buna, se merita. Da, sunt de acord, insa afirm putin rezervat acest lucru (datorita vechimii si nu a calitatii pozelor).

Ca sa iti fac alegerea si mai grea uite ce spune unul de pe dpreview: "Had this DSLR since 2004 and I still can't get enough of it. It feels so much more solid than any reasonably priced offerings of modern day. And the kit lens...what a fantastic kit lens!"

Sau Canon, Olympus, Samsung.

La SH-uri conteaza mult starea in care sunt si normal, pretul.
d70 in stare buna atat aparatul cat si obiectivul,are 40000 cadre,450-500 lei

 Valentin_, on 22 decembrie 2014 - 15:58, said:

Vechimea conteaza prea putin , eu am un 5D1 cu 40 000 cadre si arata ca nou , fabricat in 2005. Inainte sa cumperi DSLR-ul totusi uita-te sa nu fi fost scapat , sa nu aibe lovituri , crapaturi la carcasa (la Nikon daca are cauciucuri dezlipite sau nu le mai are ...asa este Nikon-ul ) , sa verifici toate butoanele , eu am vazut si un 5D3 vechi de un an de zile caruia nu-i mai mergeau toate butoanele,incearca sa faci cateva fotografii si sa asculti shutterul mai ales sa nu ai zgomote ciudate prin aparat in timpul declansarii, fotografiaza un perete alb sau cerul la un timp mic de expunere ( 1/4000, 1/8000) si vezi daca iti apar dungi negre in fotografie , de obicei in partea de sus , asta insemnand ca aparatul este pe moarte.
asa o sa fac,multumesc pentru sfaturi

#59
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014
deci pentru calitatea pozelor sa nu iau in considerare mirrorless-urile specificate?

#60
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Depinde ce calitate urmaresti , incearca sa cauti fotografii facute cu mirrorless-ul luat in vedere sa vezi daca te va satisface , de multe ori aparatul nu conteaza asa de mult incat conteaza viziunea fotografului si procesarea imaginii.

#61
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 Valentin_, on 22 decembrie 2014 - 18:37, said:

Depinde ce calitate urmaresti , incearca sa cauti fotografii facute cu mirrorless-ul luat in vedere sa vezi daca te va satisface , de multe ori aparatul nu conteaza asa de mult incat conteaza viziunea fotografului si procesarea imaginii.
din cate am vazut si samsungul si olympusul fac poze bune,dar parca putin mai bune samsungul,mai colorate

#62
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Culorile le vei regla tu oricum atunci cand vei extrage RAW-urile , eu tot Samsung am , sunt multumit de el , nu alegi insa un aparat foto judecand culorile lui .

#63
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 Valentin_, on 22 decembrie 2014 - 18:48, said:

Culorile le vei regla tu oricum atunci cand vei extrage RAW-urile , eu tot Samsung am , sunt multumit de el , nu alegi insa un aparat foto judecand culorile lui .
la nx100 am vazut ca are si senzorul putin mai mare ca 400d si cred ca ar face poze mai bune decat canonul cu obiectivul kit

Edited by dani.user, 22 December 2014 - 18:59.
quote dublu


#64
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,306
  • Înscris: 24.02.2007
La banii astia te legi prea mult de calitate. Orice alegi in 100-150 euro oricum va avea o calitate cel mult mediocra.

Alege un aparat care sa-ti permita sa inveti cat mai multe (aici DSLR-urile iti ofera mai multe decat mirrorless, vezi cum e sa folosesti un vizor etc), aprofundeaza fotografia (tehnic & artistic), iar apoi, cand o veni momentul si dispui de o suma mai consistenta, poti alega dupa calitate mai buna.

#65
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 dani.user, on 22 decembrie 2014 - 19:02, said:

La banii astia te legi prea mult de calitate. Orice alegi in 100-150 euro oricum va avea o calitate cel mult mediocra.

Alege un aparat care sa-ti permita sa inveti cat mai multe (aici DSLR-urile iti ofera mai multe decat mirrorless, vezi cum e sa folosesti un vizor etc), aprofundeaza fotografia (tehnic & artistic), iar apoi, cand o veni momentul si dispui de o suma mai consistenta, poti alega dupa calitate mai buna.
cu vizor,iso,diafragma,shutter speed,am invatat cat de cat pe un fuji s3400,dar voiam sa trec la ceva peste el,cu o calitate mai buna a pozelor

#66
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Senzorii sunt cam la fel foarte mica diferenta, 400D are viewfinder si flash in plus , NX100 filmeaza , are autofocus in timpul filmarii,rezolutie mai mare si este mai micut, nu stiu ce versiune de obiectiv kit ai gasit , la NX100 se poate atasa si vizor electronic  http://www.samsung.c...sories/ED-EVF10 , as fi preferat sa am asa ceva si la NX300 nu stiu de ce au scos optiunea dar m-am impacat cu ideea.

#67
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 09.05.2009

 BlueEyes93, on 22 decembrie 2014 - 19:05, said:

fuji s3400,dar voiam sa trec la ceva peste el,cu o calitate mai buna a pozelor
Oricare din cele de mai sus este peste Fuji S3400!

#68
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 Valentin_, on 22 decembrie 2014 - 19:07, said:

Senzorii sunt cam la fel foarte mica diferenta, 400D are viewfinder si flash in plus , NX100 filmeaza , are autofocus in timpul filmarii,rezolutie mai mare si este mai micut, nu stiu ce versiune de obiectiv kit ai gasit , la NX100 se poate atasa si vizor electronic  http://www.samsung.c...sories/ED-EVF10 , as fi preferat sa am asa ceva si la NX300 nu stiu de ce au scos optiunea dar m-am impacat cu ideea.
18-55mm la canon  si la samsung 20-50mm

#69
Valentin_

Valentin_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 11.08.2008
Sunt cam la fel,  alege ce îți place mai mult.

#70
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 Valentin_, on 22 decembrie 2014 - 19:31, said:

Sunt cam la fel,  alege ce îți place mai mult.
asta e problema,ca ambele imi plac,dar nu stiu care sa merite mai mult

#71
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Daca nu te deranjeaza dimensiunea si greutatea mai mare si nici nu te intereseaza filmarea, atunci ia linistit dslr. mirrorlessul e incomod rau, nici nu-l poti tine in mana corect. totul este in miniatura, de la inelul de zoom pana la asa zisul grip. daca esti obisnuit cu vizor o sa ai tendinta de fiecare daca cand il folosesti sa duci ochiul in partea de sus a aparatului unde ar fi trebuit sa fie viewfinderul.

#72
BlueEyes93

BlueEyes93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 01.09.2014

 bbchip44, on 22 decembrie 2014 - 21:01, said:

Daca nu te deranjeaza dimensiunea si greutatea mai mare si nici nu te intereseaza filmarea, atunci ia linistit dslr. mirrorlessul e incomod rau, nici nu-l poti tine in mana corect. totul este in miniatura, de la inelul de zoom pana la asa zisul grip. daca esti obisnuit cu vizor o sa ai tendinta de fiecare daca cand il folosesti sa duci ochiul in partea de sus a aparatului unde ar fi trebuit sa fie viewfinderul.
nu ma intereseaza,pt ca si fuji e maricel,de filmat pot sa filmez cu el sau telefonul,il iau doar pentru poze

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate