Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Probleme cu finantele / radiere

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Zacharael

Zacharael

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2014
Buna,
Am tot incercat sa intreb in stanga/dreapta persoane care mai cunosc si totusi nu am fost ajutat foarte mult. Am nevoie de opinia cuiva la cum sa procedez si daca aveti timp sa cititi si sa ma ajutati, va multumesc anticipat :)
Situatia e asa:

Am cumparat o masina de la un prieten, insa nu am mai inmatriculat masina pe numele meu. Am facut contract de vanzare-cumparare si am impus-o la finante pe mine.
Ne-am cam folosit de masina pe la bloc toti prietenii, nu au fost probleme daca se strica ceva se repara etc. In fine nu asta conteaza.
Am avut ocazia anu trecut sa vin in Anglia, si primind vestea intr-o duminica dupamasa, am aflta ca luni dimineata ii plecarea si nu am mai apucat sa fac nimic cu masina. Am lasat-o unui "prieten" si mi-am zis ca o sa ma inteleg cu el pe parcurs. Eram interesat doar de plecare in acel moment deci nu mi-am prea batut capul cu masina.

Acum, or inceput sa vina amenzi pe numele meu, am platit si impozitu, ba in plus, or sunat-o de la primarie pe mama ca v-or ridica masina pentru ca e parcata intr-un loc public.
Am incercat sa sa vorbesc cu persoana caruia i-am lasat masina si nu prea da semne ca ar vrea sa rezolve situatia. Nu se mai foloseste de masina pentru ca e stricata cutia de viteze, dar nici nu vrea sa o duca la Remat sau sa o transcrie pe numele lui. Tot ma amana sa mai astept ca ar vrea sa o vanda sa mai scoata niste bani de pe ea, bineinteles doar amanari degeaba, pentru ca nu cred ca poate vinde masina daca nu scot certificat fiscal de la finante.

Nu prea stiu cand voi ajunge in tara ca sa rezolv situatia de unu singur, de-asta am nevoie de o opinie :)
As dori sa scot masina de la finante de pe mine, sau sa o radiez. Problema e ca talonul masinii e la prietenul meu, restu actelor la mine. As putea sa ma scap de masina fara talon, numai cu cartea masinii ?
Eu nu apar nici pe talon nici pe cartea masinii, doar ce am impus masina la finante pe mine, si doresc sa scap de ea sa nu mai imi vina amenzi sau impozite pe masina.

Cineva mi-a zis ca pot sa fac un contract de vanzare cumparare intre mine si mama, si sa mearga mama cu contractul si cartea masinii la finante sa o radieze. Nu prea ma pricep si nu stiu daca e posibil, deasta astept opinii sa rezolv situatia.
Multumesc de ajutor :)

#2
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 16.02.2013
Nu sunt jurist , dar nu  cred ca poti radia o masina doar pe baza unui contract de V-C, ci trebuie sa parcurgi toti pasii transcrierii. Intelege-te cu prietenu sa plateasca amenzile ( ca doar el le-a facut ) si duceti masina la cineva intr-o curte. Ulterior, cind vii in tara, te ocupi sa scapi de ea.
Asta ca sa-ti fie invatatura de minte sa faci actele atunci cind trebuie.

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
contractul VC e o so;utie dar ca sa poti instraina masina e necesar sa n-ai datorii la bugetul local (amenzi neplatite, impozit, etc)
gaseste pe cineva sa recupereze talonul de la ala si sa duca epava la remat
baga putin frica in el, zi-i ca o dai furata! :)

Edited by Nero-d, 10 November 2014 - 18:21.


#4
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Tu nu poti face nimic pentru ca nu esti propietar in actele masinii.
Amenzile nu au cum sa vina pe numele tau(radar, ridicare, rovinieta), din moment ce nu ai masina pe numele tau.In baza de date apare tot pe numele celui din talon.

#5
Zacharael

Zacharael

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.11.2014
Ideea e ca o sa ii trimit bani mamei mele sa plateasca toate amenzile ca sa fiu la zero. Am inteles ca asa daca o scoate de la finante de pe mine si nu o mai impune pe ea, masina ramane in 'aer' o perioada de timp. Intre timp e posibil sa declare talonul masinii pierdut ca sa se elibereze altul? Sau poate sa o radieze numai cu cartea masinii?
Nu stiu ce se intampla cu masina dupa ce o scoate de la finante de pe mine pt ca nu vreau cumva sa ramana mama impotmolita cu masina dupa aceea.

Da, dar persoana de pe acte sa foloait de contractu de vanzare cumparare dintre mine si el ca amenzile sa vina pe mine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate