Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

statie de 4w in grecia

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
13 răspunsuri în acest subiect

#1
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 11.10.2006
Este voie cu statie de 4w? Niste prieteni au zis ca "stau cu bomba in masina". Cica te opreste politia, iti cauta in masina, inclusiv in portbagaj si daca te prinde cu statie sau antena, chiar si in masina 5.000 euro amenda, retinerea masinii. Daca nu se plateste amenda, inchisoare.

Personal, nu cred sa fie asa. Ca cetatean european pentru ce sa-mi perchezitioneze masina? Poate doar la vama.
Pentru ce sa fac inchisoare sau sa ma retina? Poate platesc amenda intr-o saptamana sau o luna. Doar nu am facut o infractiune.
Pentru ce sa ma amendeze, deoarece sunt statii de emisie-receptie, care sunt folosite in scop info trafic si comunicare. Din moment ce nu intergera cu statiile politie si ambulanta, imi ingradesc libertatea mea de comunicare. Ca si cum mi-ar interzice sa vb. la telefonul mobil.

Foarte ciudat ca tocmai avocata de la Ambasada Atenei zice ca nu e voie. Am zis ca nu e detector, emisie-receptie.

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.715
  • Înscris: 08.10.2015
Poate prietenii au incurcat statia cu detectorul de radar. Am fost eu in vara asta si am folosit statia tot drumul, inclusiv in Grecia, mergand cu antena pe masina. Singura problema a fost la urcarea pe feribot ca am prins loc in cala si nu a incaput masina cu antena pusa, marinarii comentand putin ca am blocat intrarea pana am bagat antena in portbagaj.

#3
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.004
  • Înscris: 20.08.2012
Daca asa este lega in statul respectiv trebuie sa te conformezi, ei stiu ca prin acea statie primesti mesaje cu amplasarea punctelor radar, deci cred ca exista o lege in acel stat care interzice, dar intrebarea este ce fac soferi de tir, ptr ca ei au asa ceva si comunica intre ei fiind in coloana?

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.212
  • Înscris: 07.09.2009
Statiile de pana la 4 w nu sunt interzise ! Sunt interzise statiile cu putere mai mare !

#5
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 11.10.2006
Din cate stiu, Grecia este o tara Europeana si se supune unor legi europene, printre care nu are voie sa ingradeasca dreptul la comunicare !
Nu cred ca are voie sa aibe o lege independenta de parerea europei in acest sens. Nu este o tara din Africa de Sud care nu are nici un acord cu alte tari.
"Ei stiu ca prin statiile de emisie-receptie se dau informatii despre radare" - mi se pare gresit. Si prin telefon, SMS, facebook poate sa-mi ofere informatii despre radare/politie. Si pe telefon daca am internet si am facebook poate sa ma anunte ca sun radare. Sau poate NU!  Am luat exemplul asta pentru mijloace de comunicare in masa. Sau erau aplicatii pentru Android care se notau radarele. Ar trebui interzis atunci -  vorbitul la telefon, facebook, internet etc. Orice inseamna comunicare intre oameni. E aberant ...

Ps:  Mi-am adus aminte ca am si detector de radar in portbagaj pe care nu l-am folosit de ani de zile. Nu intentionez sa-l pun pe masina. Sper sa nu fie probleme cu el daca il am in portbagaj.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.919
  • Înscris: 25.01.2007
lasa-l acasa. nu e 5000 amenda, e doar 2000...

#7
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 29.05.2004
Nu am gasit niciun indiciu cum statiile de emisie-receptie nemodificate ar fi interzise in Grecia.
Se pare ca acolo se foloseste canalul 13, AM (spre deosebire de canalul 22 FM de la noi).

#8
hvoicu

hvoicu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 595
  • Înscris: 05.03.2004
statia sa aiba max 4w. atunci e legala in grecia. In schimb detectorul de radar nu este legal si amenda este de 2000 eur , chiar daca este in fundul geamantanului cel mai de jos din portbagaj.

Editat de hvoicu, 05 noiembrie 2014 - 15:01.


#9
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.634
  • Înscris: 29.05.2004
Daca or sa interzica detectoarele si la noi, sa vezi ce industrie o sa apara pentru mascarea lor in bord!

#10
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.216
  • Înscris: 27.06.2007

View PostRazvan_N, on 05 noiembrie 2014 - 15:06, said:

Daca or sa interzica detectoarele si la noi, sa vezi ce industrie o sa apara pentru mascarea lor in bord!
le interzic degeaba Posted Image
cel mai bun antiradar tot statia ramane (cu una bine calibrata iei "radaru" de la cel putin 8-10 km) Posted Image

Editat de STARTREK1, 05 noiembrie 2014 - 16:18.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 48.575
  • Înscris: 01.12.2001

View PostSTARTREK1, on 05 noiembrie 2014 - 16:18, said:

le interzic degeaba Posted Image
cel mai bun antiradar tot statia ramane (cu una bine calibrata iei "radaru" de la cel putin 8-10 km) Posted Image
Daca nu e niciun "coleg" in zona, nu faci nimic nici cu cb.

#12
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.268
  • Înscris: 11.10.2006
Am inteles. Eu sunt deja in Grecia, de asta a intrebat colegul la ambasada. Pe drum, am venit cu antena pe masina si nu m-a intrebat nimeni nimic. Aici am a inceput discutia. Las detectorul in Grecia daca e problema, oricum nu-l mai foloseam. Pe drum nu am auzit decat foarte putini romani, posibil sa vorbeasca pe alta frecventa, nu am incercat.
O sa bag si antena in portbagaj sa nu caut motive dar nu ascunsa. Ma gandeam sa nu intru in probleme cu antena. O folosesc cand intru in ro, si asa o foloseam nu doar pentru radar ci si pentru drumuri blocate. In Bulgaria, de exemplu am prins polei si zapada multa prin munti, copaci cazuti etc.
Multumesc de raspunsuri, cred ca sunt si alte persoane care merg prin zona si.e util de stiut.

#13
Vanzatorul de Iluzii

Vanzatorul de Iluzii

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 831
  • Înscris: 08.08.2005
Pot confirma situația legată de detector. Un amic a plătit o amendă de peste 1000 de euro pentru un detector aflat în bagaj. Ca sfat, pune mâna pe o șurubelniță și fă-l bucăți iar carcasa fă-o săpunieră. poate ai o șansă în cazul unui control. Ai timp acasă să-l faci la loc. Eventual leagă-l cu un șoricel undeva prin mățăraia de la motor astfel încât să nu poată fi văzut.

#14
piciul

piciul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.201
  • Înscris: 07.01.2007
Si Piciul a folosit statia si in vara lui 2013 si in vara trecuta 2014 si nu au fost nici o problema,daca plecati mai multe masini la drum si sant echipate cu CB comunicarea intre prieteni este mult mai lejera si fara bani ,decat prin telefon.
Personal nu vad de ce sa folositi detectoare de radar in Grecia,Grecia dupa mine au montate radare fix de pomana,am trecut prin multe radare fixe cu cel putin 20 km/h mai mult decat limitele legale si nu am primit nici o amenda si cred ca nici greci care stiu unde sant amplasate camerele nu franeaza in dreptul lor.Cat despre radarele mobile nu am vazut,probabil sant mai exigente nu stiu ce sa zic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate