Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Stephen Hawking: Nu exista Dumnezeu!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
3117 replies to this topic

#73
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,070
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcirus6, on 11 octombrie 2014 - 10:26, said:

ba nu, omul a devenit creator si a dezvoltat atit de multe aptitudini de care nu are nevoie in lupta pentru supravietuire. cum explica teoria ta acest aspect?
Omul manipuleaza  materia, daca asta inseamna creator, atunci este. Creierul are capacitate mai mare, poate face si alte functii cum ti-am si scris. Stii ca si elefantii pot desena ? Posted Image Nu stiu in ce masura ii ajuta la supravietuire dar... cert e ca o pot face, ca la nivelul unui copil dar e impresionant. Omul i-a invatat presupun dar odata invatati tin minte si aplica.

View Posttudorel666, on 11 octombrie 2014 - 10:22, said:

Mulți oameni de neștiință (adică care nu sunt oameni de știință) uită sau poate nici n-au știut vreodată că toate afirmațiile științifice pe care ei le apără cu CREDINȚĂ și îndârjire sunt de fapt simple teorii, care explică în parte realitatea, dar nu o explică în totalitate!

Explicarea in totalitate inseamna absolut iar acesta nu prea exista Posted Image Sunt si lucruri lasate la intelegerea fiecaruia. Teoria in sine este un cadru de lucru nu o perfectiune.

View PostStormi, on 11 octombrie 2014 - 10:18, said:

Modelul clasic fiind care?
Glumesti ? Posted Image http://en.wikipedia..../Standard_Model
[ http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/00/Standard_Model_of_Elementary_Particles.svg/819px-Standard_Model_of_Elementary_Particles.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 11 October 2014 - 10:37.


#74
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

View PostTarara09, on 10 octombrie 2014 - 21:47, said:

Stephen Hawking a declarat intr-un interviu recent oferit unei publicatii din Spania ca este ateu, deci nu crede in existenta lui Dumnezeu, pe care, spune fizicianul, stiinta nu-l poate explica.
Stephen Hawking sustine ca stiinta ofera "o explicatie mult mai convingatoare" pentru originile Universului, iar miracolele religioase "nu sunt compatibile" cu datele stiintifice.
"Inainte sa intelegm stiinta, a fost natural sa credem ca Dumnezeu a creat Universul", a spus fizicianul cunoscut la nivel mondial in ziarul spaniol El Mundo. "Ce incerc sa spun cu 'am cunoaste cum gandeste Dumnezeu' este ca, daca Dumnezeu ar exista, am stii tot ce stie Dumnezeu, insa Dumnezeu nu exista. Sunt ateu".
Declaratiile lui Hawking vin ca raspuns la intrebarile jurnalistului El Mondo Pablo Jauregui, care a vrut sa stie mai multe despre credintele religioase ale omului de stiinta. Mentionarea "mintii lui Dumnezeu" a fost o incercarea de-a lui Stephen Hawking de a clarifica un pasaj din cartea publicata de acesta in 1988, "A Brief History of Time". In aceasta carte, fizicianul a scris ca oamenii de stiinta ar "cunoste cum gandeste Dumnezeu" daca un set unificat de principii stiintifice - cunoscute drept teoria tuturor lucrurilor - ar fi descoperit.
Potrivit NBC News, nu este pentru prima data cand Stephen Hawking vorbeste despre acest lucru. In 2011, acesta a spus pentru The Guardian ca nu crede in Rai si viata de apoi, numindu-le "un basm pentru cei care se tem de intuneric". Iar in 2007, acesta a spus pentru BBC ca "nu este o persoana religioasa in sensul clasic", adaugand: "Cred ca Universul este guvernat de legile stiintifice. Legile au putut fi decretate de Dumnezeu, insa Dumnezeu nu intervine sa schimbe legile".

Cum comentati?

"crede si nu cerceta!"...ups!...asta nu era sloganul de la cealalta tabara...parca?

Edited by gicaru, 11 October 2014 - 10:47.


#75
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postandreic, on 11 octombrie 2014 - 10:26, said:

Eu nu sunt baba aceea.

Atunci sa spunem taran. Daca esti roman, atunci esti taran. Nae Ionescu a dat definitia românului - un taran invatat, dens de credinta. Tutea numea taranul omul absolut.
Intre un laureat al premiului Nobel care nu s-a idiotizat complet si a ramas religios si un taran analfabet nu exista nici o diferenta. - Petre Tutea.

#76
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,070
  • Înscris: 07.02.2003
Nu mai da citate din mediocrul habotnic Tutea... vorbeste cu cuvintele tale :) As fi taran daca as sta la tara si as lucra pamantul.

#77
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postandreic, on 11 octombrie 2014 - 10:50, said:

Nu mai da citate din mediocrul habotnic Tutea... vorbeste cu cuvintele tale Posted Image As fi taran daca as sta la tara si as lucra pamantul.

Toti romanii au in sufletul lor un taran. Ţăranul este oglinda în care Dumnezeu îşi contemplă chipul.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,070
  • Înscris: 07.02.2003
Aia e imaginatia. Da, cu totii o avem.

#79
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostClipboard01, on 11 octombrie 2014 - 10:20, said:

Nu dezinforma oamenii, baba aceea suntem noi toti romanii!

Generalizezi fals, ca si atunci cind spui ca tu ai o lista de nu stiu cite zeci sau sute de persoane pe care vrei sa le omori dar nu te lasa religia si crezi ca asa au toti oamenii. Pur si simplu nu e asa, tu ai o problema nu majoritatea oamenilor.

View Posttudorel666, on 11 octombrie 2014 - 10:22, said:

Mulți oameni de neștiință (adică care nu sunt oameni de știință) uită sau poate nici n-au știut vreodată că toate afirmațiile științifice pe care ei le apără cu CREDINȚĂ și îndârjire sunt de fapt simple teorii, care explică în parte realitatea, dar nu o explică în totalitate!

Tu esti ala care explica cum virusii ataca bacteriile din cauza sentimentelor bacteriilor?

#80
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014

View Postf300, on 11 octombrie 2014 - 10:58, said:

Generalizezi fals, ca si atunci cind spui ca tu ai o lista de nu stiu cite zeci sau sute de persoane pe care vrei sa le omori dar nu te lasa religia si crezi ca asa au toti oamenii. Pur si simplu nu e asa, tu ai o problema nu majoritatea oamenilor.
Nu e adevarat, nu am nicio lista, am zis doar ca daca Dumnezeu nu ar exista, nu m-ar mai opri nimic sa ma apuc sa omor oameni la intamplare care ma enerveaza. Eu nu am nicio problema cu oamenii, eu imi iubesc aproapele!

#81
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,070
  • Înscris: 07.02.2003

View PostClipboard01, on 11 octombrie 2014 - 11:02, said:

daca Dumnezeu nu ar exista, nu m-ar mai opri nimic sa ma apuc sa omor oameni la intamplare care ma enerveaza.
Chestii copilaresti Posted Image Daca ajungi sa depinzi de pedepse si existenta unor zei pentru a te purta civilizat, atunci nu esti om Posted Image Tot Einstein:

Attached File  einstein2.jpg   434.55K   12 downloads

Creierul este cel care trebuie sa te opreasca sa faci ce zici ipotetic.

Edited by andreic, 11 October 2014 - 11:08.


#82
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostClipboard01, on 11 octombrie 2014 - 11:02, said:

Nu e adevarat, nu am nicio lista, am zis doar ca daca Dumnezeu nu ar exista, nu m-ar mai opri nimic sa ma apuc sa omor oameni la intamplare care ma enerveaza. Eu nu am nicio problema cu oamenii, eu imi iubesc aproapele!

Nu o lua ca o jignire, este o constatare pur medicala si in plus este despre persoana ta "virtuala" ca n-am cum sa te cunosc personal (sau poate chiar te cunosc si am o parere extrem de buna despre tine, la naiba poate esti stiu eu ... MAMA) dar daca pina acum pareai pshihopat observ si fie mitomanie fie schizofrenie. Ce e asta daca nu o lista?!

View PostClipboard01, on 06 octombrie 2014 - 11:57, said:

vecini idioti, soferi imbecili, cersetori, pitipoance, politisti, politicieni, atei, musulmani, etc - in fine, lista e foarte lunga...

Edited by f300, 11 October 2014 - 11:09.


#83
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postn-amname, on 11 octombrie 2014 - 09:37, said:

la fiecare doi ani apare ceva nou care rastoarna tot ce se stia inainte
Cam cum Teoria Relativitatii a rasturnat complet Mecanica Clasica a lui Newton?

View PostStormi, on 11 octombrie 2014 - 09:51, said:

Sigura ca da, mai exista neste chestii necunoscute, pe ici pe colo, cum ar fi care e cauza universului si cam ce inseamna universul in proportie de 95%, originea vietii etc.
Da, din fericire sunt inca multe necunoscute.
Dar asta nu ne da dreptul sa le atribuim explicatii fanteziste izvorate din imaginatia noastra zburdalnica si din frica noastra de moarte.

#84
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

View Postkolfleading, on 11 octombrie 2014 - 11:58, said:


Cam cum Teoria Relativitatii a rasturnat complet Mecanica Clasica a lui Newton?


Da, din fericire sunt inca multe necunoscute.
Dar asta nu ne da dreptul sa le atribuim explicatii fanteziste izvorate din imaginatia noastra zburdalnica si din frica noastra de moarte.

Pai nu le atribuie nimeni "explicatii" fanteziste. In credinta nu e vorba de ceea ce ti se explica ci de ceea ce ti se arata.
Uite, ca sa fac o analogie, in modelul standard stiintific, ca sa iasa de-o teorie cat de cat coerenta, se folosesc nu mai putin de 19 constante arbitrare. Aceste constante nu pot fi explicate matematic exhaustiv ci doar aratate prin experiente punctuale.

View Postkolfleading, on 11 octombrie 2014 - 11:58, said:


Cam cum Teoria Relativitatii a rasturnat complet Mecanica Clasica a lui Newton?


Da, din fericire sunt inca multe necunoscute.
Dar asta nu ne da dreptul sa le atribuim explicatii fanteziste izvorate din imaginatia noastra zburdalnica si din frica noastra de moarte.

Pai nu le atribuie nimeni "explicatii" fanteziste. In credinta nu e vorba de ceea ce ti se explica ci de ceea ce ti se arata.
Uite, ca sa fac o analogie, in modelul standard stiintific, ca sa iasa de-o teorie cat de cat coerenta, se folosesc nu mai putin de 19 constante arbitrare. Aceste constante nu pot fi explicate matematic exhaustiv ci doar aratate prin experiente punctuale.

#85
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostStormi, on 11 octombrie 2014 - 12:09, said:

In credinta nu e vorba de ceea ce ti se explica ci de ceea ce ti se arata.
In credinta nu ti se arata nimic, de aceea se si numeste credinta.
Altfel ar fi fost stiinta.

Edited by kolfleading, 11 October 2014 - 12:35.


#86
Stormi

Stormi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 03.08.2014

View Postkolfleading, on 11 octombrie 2014 - 12:34, said:


In credinta nu ti se arata nimic, de aceea se si numeste credinta.
Altfel ar fi fost stiinta.

De unde stii? Ti s-a aratat?

#87
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postkolfleading, on 11 octombrie 2014 - 12:34, said:

In credinta nu ti se arata nimic.
I-auzi!  Dar fetelor de la Fatima?  Dar contemporanilor lui Isus? Dar amaratei aleia de la Iasi (la Paraschiva), ieri?
Tuturor sfintilor, arhanghelilor, proorocilor etc? (au facut si minim 2 minuni de caciula, stiu!)

Edited by Quantum, 11 October 2014 - 12:58.


#88
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View Postcirus6, on 11 octombrie 2014 - 10:08, said:

3. se explica foarte simplu. in evolutia ei, omul si omenirea a trebuit sa treaca si trece prin obstacolul numit religie.
In evolutia lor, omul si omenirea au trebuit si inca mai trebuie, sa se foloseasca de religie.

Edited by johnnickelby, 11 October 2014 - 16:01.


#89
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Daca nu exista Dumnezeu cum explicati Sf. Paraschiva?

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,070
  • Înscris: 07.02.2003
Unii nu o sa inteleaga gluma asta, cineva ti-a si dat like Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate