Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu cred ca voi mai plati pentru a...

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...

Prima condamnare in baza Legii An...

OKTO
 

Skoda Octavia 1.9TDI

- - - - -
  • Please log in to reply
977 replies to this topic

#73
mirciu

mirciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 01.09.2006

View PostGoofy, on Oct 10 2006, 21:50, said:

Ia-ti, ca merita :D
Revizia la 40.000 a costat 7 mil jumate, ulei, filtre, niste becuri si tre sa ma mai uit pe factura sa vad ce au mai pus... Mult, putin, spuneti voi. (ce mi-a placut, tot ce a fost schimbat era in portbagaj)

    Apropo Goofy, nici nu a fost asa scump...pentru o astfel de chestie eu am platit la renault(am fost posesorul unui Renault Megane 1 pana acum 3 luni) 1000 RON, mi-au tinut masina in service pana a doua zi desi le-am dus-o la prima ora, pe motivul ca au foarte multi clienti(cred si eu ca au...la cat sunt de bune, cel putin turcestile din ziua de azi, ca le duc posesorii in service pana nu au 5000 de KM cu n probleme...erau mai multe masini noi cu probleme decat vechi)...asa ca...tinand cont nu numai de calitatea autoturismelor, pe mine m-a determinat sa aleg skoda si seriozitatea serviciilor in garantie si post garantie(vorbesc iar despre renault)...foarte, foarte proaste(doar sunt acceasi oameni de la Dacia...tot ce am spus acum asta e o parere cat se poate de personala...si nu am spus decat ceea ce mi s-a intamplat mie si ceea ce am vazut cu ochii mei.
Conduceti cu grija...masinile sunt scumpe, dar viata e de nepretuit!

#74
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postmirciu, on Oct 12 2006, 12:08, said:

Apropo Goofy, nici nu a fost asa scump...
din nefericire nu pot sa va dau inca un raspuns. asteptati si voi sfarsitul lui noiembrie, cand merg cu a mea in service la revizia de un an. pana acum nu a facut exagerat de mute drumuri (sincer estimasem ca ajung la 10000km pe an, dar mai mult de 8 anul asta nu am cum sa fac), tocmai am venit de la Pitesti in Bucuresti pe drumul vechi cu un consum de 4.5% cu tot cu plimbarea dus-intors prin bucuresti la ora 7 seara duminica. Consumul mediu total era ultima data cand m-am uitat undeva sub 6%, dar o folosesc mai mult la drumuri in afara orasului. Si eu am un zdranganit enervant la portiera stanga-spate, asa ca o sa incerc faza cu izolirband-ul. Acum am ceva nervi cu alarma montata gratis de ei (maat). nici dupa atata timp nu vede incinta inchisa si acum 2 zile (in conditii de umezeala in aer, rece) a devenit exagerat de irascibila. o sa ii rog la revizie sa vada ce e cu ea.
M-au lamurit si pe mine ca faza cu oglinzile e normala. ciudat, am un Ford Fiesta la care L inseamna stanga si R inseamna dreapta. Aici L inseamna stanga si R inseamna dreapta+stanga. dar.. mdeh!

#75
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postecou, on Oct 23 2006, 17:27, said:

M-au lamurit si pe mine ca faza cu oglinzile e normala. ciudat, am un Ford Fiesta la care L inseamna stanga si R inseamna dreapta. Aici L inseamna stanga si R inseamna dreapta+stanga. dar.. mdeh!
Nope :D
Left e stanga, dreapta si right e doar dreapta :)

#76
syn

syn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.09.2006
m-ati convins...imi i-au Skoda Octavia tour sport :D...1.6 102 cp 14700 DDP.DAr ma intereseaza si casco!!...am vazut k revizia e in jur d 7 mil.dar piesele sunt scumpe?plzzz...e urgent...k tata zice sa imi iau Logan sau Fabia sedan..si nu vreau !!!..:((( ..vreau sa i arat k nu e prea scumpa octavia....deaia.....plzzz......casco!!!si pieseeleee...:P...how much?...MS

#77
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postsyn, on Oct 23 2006, 19:42, said:

m-ati convins...imi i-au Skoda Octavia tour sport :D...1.6 102 cp 14700 DDP.DAr ma intereseaza si casco!!...am vazut k revizia e in jur d 7 mil.dar piesele sunt scumpe?plzzz...e urgent...k tata zice sa imi iau Logan sau Fabia sedan..si nu vreau !!!..:((( ..vreau sa i arat k nu e prea scumpa octavia....deaia.....plzzz......casco!!!si pieseeleee...:P...how much?...MS
Mai bine iti iei un 1.9 TDI pe care il mai cresti apoi. 102 cp e cam putin pentru caroseria octaviei. La banii astia mai pui 3-400 de euro si iti iei un diesel.
Casco e cam 720 de euro pe an. Piese, uita-te si tu pe site-uri si vezi (pe la skoda, augsburg... etc)
Modelul de care ai zis tu e  14017 DDP. TDI-ul de 90 cp e 14184 iar tdi-ul "sport", care de faopt e acelasi motor, doar ca are masinuta niste pachete suplimentare e 15151.

Uite aici datele: Avia

#78
syn

syn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.09.2006

View PostGoofy, on Oct 23 2006, 22:57, said:

Mai bine iti iei un 1.9 TDI pe care il mai cresti apoi. 102 cp e cam putin pentru caroseria octaviei. La banii astia mai pui 3-400 de euro si iti iei un diesel.
Casco e cam 720 de euro pe an. Piese, uita-te si tu pe site-uri si vezi (pe la skoda, augsburg... etc)
Modelul de care ai zis tu e  14017 DDP. TDI-ul de 90 cp e 14184 iar tdi-ul "sport", care de faopt e acelasi motor, doar ca are masinuta niste pachete suplimentare e 15151.

Uite aici datele: Avia


da...asa..e.....e 14017,dar cu optionalele pe care le adaug ajunge la 14800. DAr asigurarea casco ma cam omoaara  :death: ...La Fabia SEDAN  cat e?
Si apropo, pe augsburg, doar 890000o revizie d iarna?????(doar se uita la masina,sau ce???,nu prea imi vine sa cred!! :worthy: )
si Diesel , nu mi place, si nici nu o sa fac asa multi km pe an ...poate nici 10mii:P ...de , la 18 ani,decat la scoala....ceva..excurisii si atatPP

#79
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postsyn, on Oct 24 2006, 10:27, said:

da...asa..e.....e 14017,dar cu optionalele pe care le adaug ajunge la 14800. DAr asigurarea casco ma cam omoaara  :death: ...La Fabia SEDAN  cat e?
Si apropo, pe augsburg, doar 890000o revizie d iarna?????(doar se uita la masina,sau ce???,nu prea imi vine sa cred!! :worthy: )
si Diesel , nu mi place, si nici nu o sa fac asa multi km pe an ...poate nici 10mii:P ...de , la 18 ani,decat la scoala....ceva..excurisii si atatPP
Daca o sa fie pe numele tau masina, la 18 ani, Casco o sa te coste ceva mai mult :) LA sedan nu stiu cat e, in principiu, e cam 5% din valoarea masinii, dar nu e o regula.

#80
syn

syn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.09.2006

View PostGoofy, on Oct 24 2006, 12:56, said:

Daca o sa fie pe numele tau masina, la 18 ani, Casco o sa te coste ceva mai mult :) LA sedan nu stiu cat e, in principiu, e cam 5% din valoarea masinii, dar nu e o regula.


pai dc zici k o sa ma coste mai mult? si ,da, masina o sa fie  pe numele meu.

#81
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Pentru ca la 18 ani nu poti fi decat incepator in ale condusului si astfel se presupune ca este mai mare probabilitatea de a avea un eveniment neplacut cu masina, eveniment costisitor pentru EI. De aceea, de la inceput, preventiv te taxeaza mai tare sa nu aiba deficit.

#82
syn

syn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.09.2006

View PostStGermain, on Oct 24 2006, 20:50, said:

Pentru ca la 18 ani nu poti fi decat incepator in ale condusului si astfel se presupune ca este mai mare probabilitatea de a avea un eveniment neplacut cu masina, eveniment costisitor pentru EI. De aceea, de la inceput, preventiv te taxeaza mai tare sa nu aiba deficit.

mai..dar dc credeti..k la 18 ani ..suntem niste prosti ??????,la condus, ma refer!!!!...eun u ma consider....am capu pe umeri...k ma crezi..k nu ma crezi....eu aici am intrat sa cer sfaturi,ce masina  sa mi iau.Dak vrei sa ma ajuti bine....dak nu .....mi-e indiferent.!!!

#83
sorin mok

sorin mok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 05.04.2005
:roflmao:
:roflmaofast:  
:roflmaofast:

View Postsyn, on Oct 24 2006, 23:51, said:

mai..dar dc credeti..k la 18 ani ..suntem niste prosti ??????,la condus, ma refer!!!!...eun u ma consider....am capu pe umeri...k ma crezi..k nu ma crezi....eu aici am intrat sa cer sfaturi,ce masina  sa mi iau.Dak vrei sa ma ajuti bine....dak nu .....mi-e indiferent.!!!


Omule, fii mai atent! Nu StGermain crede asta (desi acum, dupa postul tau.... :w00t: ) ci ASIGURATORUL tau, ala caruia ii dai tu bani ca sa-ti asigure masina. Asta e regula generala in asigurari



PS: :wallbash:

Edited by sorin mok, 24 October 2006 - 23:33.


#84
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postsyn, on Oct 24 2006, 23:51, said:

mai..dar dc credeti..k la 18 ani ..suntem niste prosti ??????,la condus, ma refer!!!!...eun u ma consider....am capu pe umeri...k ma crezi..k nu ma crezi....eu aici am intrat sa cer sfaturi,ce masina  sa mi iau.Dak vrei sa ma ajuti bine....dak nu .....mi-e indiferent.!!!
Man, chill, nu are nimeni cu tine si nu crede nimeni ca esti prost la 18 ani. Insa, obiectiv vorbind, are si asiguratorul dreptatea lui cand il asigura cu o suma pe unul care are 30 de ani si 300k de km la bord si cu o alta suma cand il asigura pe unul de 18 si 1k km. Tu la care zici ca e riscul de accident mai mare (si deci si pierderile lor mai mari?)

#85
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postsyn, on Oct 24 2006, 23:51, said:

mai..dar dc credeti..k la 18 ani ..suntem niste prosti ??????,la condus, ma refer!!!!...eun u ma consider....am capu pe umeri...k ma crezi..k nu ma crezi....eu aici am intrat sa cer sfaturi,ce masina  sa mi iau.Dak vrei sa ma ajuti bine....dak nu .....mi-e indiferent.!!!
Cred ca statistica te cam contrazice! statistic tinerii sunt implicati in mai multe accidente decat "batranii", asa ca riscul prezentat de ei e mai mare. Asta e, n-ai ce-i face! Si ca sa vezi ca au dreptate, majoritatea tinerilor alearga dupa masini puternice, infipte. mai vrei alta demonstratie?! :D
Nu te face nimeni pe tine personal prost, dar vom mai discuta dupa ce vei iesi pe sosea. Personal m-am cam saturat de stirile de la ora 5 cu inca x tineri morti pe soselele patriei.

#86
syn

syn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.09.2006

View PostGoofy, on Oct 25 2006, 09:08, said:

Man, chill, nu are nimeni cu tine si nu crede nimeni ca esti prost la 18 ani. Insa, obiectiv vorbind, are si asiguratorul dreptatea lui cand il asigura cu o suma pe unul care are 30 de ani si 300k de km la bord si cu o alta suma cand il asigura pe unul de 18 si 1k km. Tu la care zici ca e riscul de accident mai mare (si deci si pierderile lor mai mari?)


nu e regula,asta cu tinerii, poti fi cel mai al dreaq sofer,dak ai ghinionu sa o lovesti,pai o lovesti.Asa k nu e regula cu tineri.Intr-adevar,nu va contrazic nici pe voi,din ce in ce mai multi tineri mor,si mai i-au si cu ei oameni nevinovati.Eu nu zic k nu o sa am nici un accident toata viata,dar nici cum ies pe strada,sa fuga politia d mine k sunt spaima soselelor.nu oi fi eu cel mai tare, dar nici prost nu sunt.Am permisu d 4 luni si am peste 3000km,deci nu sunt chiar incepator(fara cei facuti cu scoala,pe care i-am facut plimbandu-ma si invatand traseul,k d condus stiam ,si chiar bine!)

#87
Goofy

Goofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,732
  • Înscris: 10.04.2004

View Postsyn, on Oct 25 2006, 14:32, said:

nu e regula,asta cu tinerii, poti fi cel mai al dreaq sofer,dak ai ghinionu sa o lovesti,pai o lovesti.Asa k nu e regula cu tineri.Intr-adevar,nu va contrazic nici pe voi,din ce in ce mai multi tineri mor,si mai i-au si cu ei oameni nevinovati.Eu nu zic k nu o sa am nici un accident toata viata,dar nici cum ies pe strada,sa fuga politia d mine k sunt spaima soselelor.nu oi fi eu cel mai tare, dar nici prost nu sunt.Am permisu d 4 luni si am peste 3000km,deci nu sunt chiar incepator(fara cei facuti cu scoala,pe care i-am facut plimbandu-ma si invatand traseul,k d condus stiam ,si chiar bine!)
Nu e vorba de tine aici, e vorba de statistica si de niste studii pe care cei de la asigurari le-au facut si asa a reiesit din ele.

#88
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Intr-adevar nu e vorba de tine aici, desi sa stii ca toti cei care au 18 si au cateva luni - un an de permis sunt de EXACT aceeasi parere cu tine. Cand am citit ce ai scris ultima data, parca am citit ce scrisesem eu. Pentru ca exact atitudinea asta o aveam si eu. De exemplu eu nu mi-am pus portocale niciodata, revoltat, cum ca eu stiam sa conduc de la inceput (chipurile conduceam de mai mult de un an cand am inceput scoala) si nu am vrut sa imi calc pe orgoliu si sa vada lumea ca eu - vezi doamne tarisor - sunt incepator. Si sunt convins ca multi, chiar si de pe threadul asta au trecut la fel prin faza asta - daca nu legat de portocala, atunci de parerea despre stilul propriu de condus. Si? Acum crezi ca nu rad de mine? Dupa ce conduci 50 000 - 70 000 nu ai o gramada de revelatii cum ca ce accident puteai sa faci in perioadele alea de inceput cand te credeati tare, dar te-a salvat norocul?

Ai sa vezi ce-ai sa razi de tine dupa vreun an de condus zilnic... :notangel:

#89
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postsyn, on Oct 25 2006, 14:32, said:

nu e regula,asta cu tinerii, poti fi cel mai al dreaq sofer,dak ai ghinionu sa o lovesti,pai o lovesti.
crede-ma ca daca la 19 ani te doare in basca cum sofezi (cat de agresiv) ca doar tabla-i tabla, la aproape 30 si dupa ce ai carat copii in masina si ai avut grija sa nu iti  :puke: de la viraje, sa nu iti sifonezi masina ca nu ai timp de service, etc... e alta mancare de peste! asa ca... nu e vorba numai de indemanare ci si de obisnuinta!

#90
zafycom

zafycom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 04.12.2004
Am senzatia ca trebuie deschis alt topic :D

decanu - dca vrei sa iei Magnat sa stii ca fac toti banii , nu stiu ce diametru au difurile din portierele fata cu toate ca le-am scos de cateva ori cred ca 13 cam asa parca , uitate pe forum ca am gasit undeva scris dar nu mai gasesc acum.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate