Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Windows 10 vs Windows < 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

Poll: Windows 10 vs Windows < 10 (814 member(s) have cast votes)

Ati efectuat/ veti efectua upgrade-ul la Windows 10?

  1. Am trecut/ voi trece de la Windows XP sau inferior la Windows 10. (23 votes [2.83%] - View)

    Percentage of vote: 2.83%

  2. Am trecut/ voi trece de la Windows Vista la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  3. Voted Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10. (220 votes [27.03%] - View)

    Percentage of vote: 27.03%

  4. Am trecut/ voi trece de la Windows 8/ Windows 8.1 la Windows 10. (279 votes [34.28%] - View)

    Percentage of vote: 34.28%

  5. Am trecut/ voi trece de la Linux la Windows 10. (1 votes [0.12%] - View)

    Percentage of vote: 0.12%

  6. Am trecut/ voi trece de la Mac OS X la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  7. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si o versiune anterioara de Windows. (45 votes [5.53%] - View)

    Percentage of vote: 5.53%

  8. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si Linux +/- alta versiune de Windows. (15 votes [1.84%] - View)

    Percentage of vote: 1.84%

  9. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si OS X +/- alta versiune de Windows. (4 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  10. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10, OS X si Linux +/- alta versiune de Windows. (7 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  11. Voted Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (214 votes [26.29%] - View)

    Percentage of vote: 26.29%

Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate?

  1. Windows 3.1 / 3.11 (17 votes [1.31%] - View)

    Percentage of vote: 1.31%

  2. Windows NT (14 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  3. Windows 95 (16 votes [1.24%] - View)

    Percentage of vote: 1.24%

  4. Windows 98 (32 votes [2.47%] - View)

    Percentage of vote: 2.47%

  5. Voted Windows XP (235 votes [18.15%] - View)

    Percentage of vote: 18.15%

  6. Windows Vista (9 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

  7. Voted Windows 7 (476 votes [36.76%] - View)

    Percentage of vote: 36.76%

  8. Windows 8 (19 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  9. Voted Windows 8.1 (238 votes [18.38%] - View)

    Percentage of vote: 18.38%

  10. Windows 10 (209 votes [16.14%] - View)

    Percentage of vote: 16.14%

  11. Alta versiune / alte versiuni de Microsoft Windows. (6 votes [0.46%] - View)

    Percentage of vote: 0.46%

  12. Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (24 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

Vote Guests cannot vote

#343
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Nu cred ca face obiectul discutiei de fata.
Daca e sa luam in considerare si disponibilitatea firmelor de a cheltui, cei capabili (la cerere, sau in functie de hotatrârile patronului/consiliului de administratie) vor beneficia de OS-uri noi si mai performante in timp ce ceilati vor avea in continuare doar din cele vechi, caci doar pe alea stiu sa lucreze  (ca doar patronul ala nu e tampit sa dea o gramada de bani doar pentru a-si da peste cap toata activitatea firmei)

Edited by stefanesc, 01 December 2014 - 15:10.


#344
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Pentru ca intr-o firma nu ii rentabil sa schimbi sistemul doar de dragul schimbarii. Win8 nu a adus nimic in plus care sa merite update-ul

Edited by danzi23, 01 December 2014 - 15:09.


#345
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdanzi23, on 01 decembrie 2014 - 15:09, said:

Win8 nu a adus nimic in plus care sa merite update-ul
A si venit intr-un moment prost. Daca era la o schimbare de generatie de calculatoare prindea mai bine.

#346
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
@danzi
Din punctul acesta de vedere nici win7 nu a adus nimc nou fata de XP pentru o firma unde operatiunile desfasurate pe calculator sunt cele obisnuite.
Si asta a contribuit la numarul inca mare de utilizatori XP in acele clasificari dar, inca o data, se dovedeste ca asta nu are nicio legatura cu valoarea produsului asa cum tot incerca unii sa demonstreze pe aici.
Acea clasificare (top daca vrei sa ii spui asa) nu reflecta in niciun caz valoarea produsului ci a alte criterii.

#347
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Vorbesti prostii

View Poststefanesc, on 01 decembrie 2014 - 15:17, said:

@danzi
Din punctul acesta de vedere nici win7 nu a adus nimc nou fata de XP pentru o firma unde operatiunile desfasurate pe calculator sunt cele obisnuite.
Si asta a contribuit la numarul inca mare de utilizatori XP in acele clasificari dar, inca o data, se dovedeste ca asta nu are nicio legatura cu valoarea produsului asa cum tot incerca unii sa demonstreze pe aici.
Acea clasificare (top daca vrei sa ii spui asa) nu reflecta in niciun caz valoarea produsului ci a alte criterii.

Vorbesti prostii,de la XP pana la 7 s-a adus modificari majore,atat pentru utilizatori casnici cat si pentru firme,corporatii,instituti.
Am vazut destule scoli,licee,instituti,firme care au trecut de la XP la 7 anul asta,dar pana in 2020 nu vor schimba versiunea de Windows doar de dragul schimbari,pe Windows 7 inca iti mai poti face treaba destul de bine.

Iti enumar cateva noutati care le are 7 fata de XP :
- Suport lingvistic (limba romana + ISO in romana)
- Suport pentru procesoarele noi,dual/quad core,seria I de la intel (XP-ul nu stie sa lucreze cu un I3,decat cu un single core)
- Modificari in interfata,s-a schimbat multe,pe langa asta are si un aspect simplu si mai usor de utilizat.
- Un nou management in utilizarea resurselor (RAM).
+ multe alte schimbari destul de majore .

Daca ziceai ca "Windows 8 nu a adus nimic nou fata de 7" eram total de acord cu tine.

Edited by Petran_Marius, 01 December 2014 - 17:26.


#348
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003

View PostPetran_Marius, on 01 decembrie 2014 - 17:24, said:

Daca ziceai ca "Windows 8 nu a adus nimic nou fata de 7" eram total de acord cu tine.
Toate versiunile aduc ceva nou cand vorbim de API. Dar dincolo de tehnic, ai acel "Storage Spaces" in 8 prin care faci un hdd logic compus din N fizice si de diferite dimensiuni ori tipuri.

#349
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostPetran_Marius, on 01 decembrie 2014 - 17:24, said:

Daca ziceai ca "Windows 8 nu a adus nimic nou fata de 7" eram total de acord cu tine.

Si ai fi gresit in totalitate. Ai ratat toate imbunatatirile pe care le-a adus, chiar si pe cele evidente, dintre care am mentionat si aici cateva: http://forum.softped...8#entry15365436

View Post_-_, on 18 iunie 2014 - 09:23, said:

Ce a adus nou Windows 8 fata de Windows 7?
Iata o scurta sinteza realizata pe baza mai multor articole, fara a intra in detalii mai tehnice (despre kernel, despre gestionarea optimizata a resurselor hardware, a aplicatiilor etc.)!

Performante mai bune pe hardware mai slab. Windows 8 utilizeaza mai putina memorie decat Windows 7. Microsoft a ilustrat cum primul release Windows 7 utiliza in jur de 540 MB memorie RAM, in timp ce Windows 8 utilizeaza putin peste jumatatea acestei valori, mai exact 281 MB.

Suport pentru HDD-uri de 256 TB fata de Windows 7 care este limitat la numai 2TB.

Suport imbunatatit pentru monitoare multiple. Avantaj major pentru detinatorii de laptopuri si tablete conectate la un display extern.

Intreaga platforma este construita in vederea utilizarii accelerarii grafice in mod implicit (fara ca aplicatiile sa fie necesar sa o invoce).

Integrare a datelor furnizate de giroscop, accelerometru, magnetometru etc.

Securitate imbunatatita.

Noua functie Reset, care poate face un restore al PC-ului la starea initiala in care a fost vandut de producator, alaturi de functia Refresh care pastreaza datele utilizatorului.

Functia de Connected Standby care permite pastrarea conexiunii la Internet si a anumitor procese active cat timp calculatorul se afla in sleep.

Monitorizare 3G/4G. Suport pentru side-channels.

Interactivitatea si conectivitatea dispozitivelor. O alta functie incorporata in sistemul de operare este “tap to share”, care faciliteaza schimbul de date intre dispozitive compatibile NFC sau intre cele care sunt dotate cu antene.

Ecranul de blocare poate afisa anumite informatii selectate de utilizator.

Accesarea unei alte masini chiar daca se afla in spatele unui firewall prin intermediul Windows Live.

Functia de cautare s-a imbunatatit si, in plus, suporta inregistrarea anumitor aplicatii pentru cautare.

Sincronizarea setarilor, temelor, parolelor etc. pe mai multe masini care utilizeaza Windows 8 si acelasi cont Microsoft.

Aplicatiile pot accesa in mod direct fisiere din cloud.

Existenta unui magazin pentru descarcarea de aplicatii gratuite sau comerciale.

La toate acestea se adauga imbunatatirile aduse de Windows 10 care sunt dezbatute la acest topic (din pacate, imbunatatiri alaturate anumitor minusuri fata de Windows 8).

Edited by _-_, 01 December 2014 - 17:33.


#350
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014

View PostPetran_Marius, on 01 decembrie 2014 - 17:24, said:

Vorbesti prostii
Mai baietica, eu ti-am mai comunicat pana acum constatarea mea privitoare la dificultatile tale in intelegerea textelor scrise. Te-ai concentrat exact  (in mod voit ca sa nu iti negi cumva conditia) pe partea neesentiala a frazei in loc sa deduci care era ideea exprimata de fapt:
Din punctul acesta de vedere nici win7 nu a adus nimic nou fata de XP pentru o firma unde operatiunile desfasurate pe calculator sunt cele obisnuite.
La ce ii folosesc imbunatatirile specificate de tine madamei care nici macar o versiune mai noua de office (alta decat 2003) nu indrazneste sa folosesca de teama ca si-ar prinde urechile?
Marea deosebire dintre noi e faptul ca tu vorbesti din ce ti se nazare in timp ce eu vorbesc din experienta.

#351
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
@ _-_
Sa fim seriosi,ce imbunatatiri semnificative aduce 8-ul fata de 7 pe partea Desktop ?
Metro-UI cu aplcatile sale ? ca in afara de asta sunt doar niste vorbe.....spuse de M$ sa atraga unii "pesti" sa le cumpere "noul si revolutionarul lor produs "

Edited by Petran_Marius, 01 December 2014 - 18:03.


#352
654321

654321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,817
  • Înscris: 12.03.2007

View PostPetran_Marius, on 01 decembrie 2014 - 17:50, said:

Sa fim seriosi,ce imbunatatiri semnificative aduce 8-ul fata de 7 pe partea Desktop ?
Task Manager.

#353
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014

View PostPetran_Marius, on 01 decembrie 2014 - 17:50, said:

Sa fim seriosi,ce imbunatatiri semnificative aduce 8-ul fata de 7 pe partea Desktop ?
Metro-UI cu aplcatile sale ? ca in afara de asta sunt doar niste vorbe.....spuse de M$ sa atraga unii "pesti" sa le cumpere "noul si revolutionarul lor produs "

S-au tot scris si descris pe aici dar, de, asa cum am mai spus, nu toata lumea e inzestrata cu abilitatea de a descifra sensul textului scris. Unii au inca nevoie de benzi desenate.

#354
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
@_-_
stii cate chestii din lista aceea de imbunatatiri imi sunt de folos, mie si, cred, majoritatea utilizatorilor.
1 - "Functia de Connected Standby care permite pastrarea conexiunii la Interne"
ai zis ceva de genul "Securitate imbunatatita." Adica... criptarea datelor pe HDD? Meh, no thanks. Nu merita sa dau banii pe upgrade pt asta. Daca chiar imi trebui sa criptez HDD-ul mai degraba as folosi in software 3rd party, decat sa fac upgrade.

#355
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012
Vrei sa spui ca eu sunt prost si nu pot intelege o proprozitie ?
"Baietica" sau "suferi de tretapareza spastica " si alte cuvinte folosite in unele mesaje de ale tale doar ca sa ma contrazici pe mine,nu isi au rostul.
Nu iti convine ce scriu,ignora-ma si la revedere,

#356
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Vreau sa spun exact ceea ce se deduce din postarile tale, inclusiv referirea la tetrapareza
http://forum.softped.../#entry16219805
asa ca lasa nervii si agitatia si nu mai incerca sa te defulezi cu atitudinea asta de carcotas pe aici.
Vino cu argumente exacte si documentate nu cu pareri de "Gica contra".

Edited by stefanesc, 01 December 2014 - 18:16.


#357
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,281
  • Înscris: 24.02.2007

View PostPetran_Marius, on 01 decembrie 2014 - 17:24, said:

Iti enumar cateva noutati care le are 7 fata de XP :
- Suport lingvistic (limba romana + ISO in romana)
- Suport pentru procesoarele noi,dual/quad core,seria I de la intel (XP-ul nu stie sa lucreze cu un I3,decat cu un single core)

De data asta tu vorbesti prostii. XP se descurca bine mersi si cu core-uri multiple si exista deasemenea in multiple limbi.

Marea diferenta ce-a adus-o 7-le (excludem vista din discutie) a fost un sistem stabil 64-bit, la vremea respectiva incepand sa apara tot mai multe sisteme client cu > 3 GB ram.

Edited by dani.user, 01 December 2014 - 18:31.


#358
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Relax! Nu merita sa va aprindeti pentru un sistem de operare.
Altfel ajungem din nou la comentarii sterse sau editate. Orice nou comentariu de acest gen va fi eliminat impreuna cu cele din urma care nici ele nu au ce cauta la acest topic, chiar daca este un topic de versus.

#359
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,824
  • Înscris: 09.12.2012

View Postdani.user, on 01 decembrie 2014 - 18:29, said:

De data asta tu vorbesti prostii. XP se descurca bine mersi si cu core-uri multiple si exista deasemenea in multiple limbi.

Marea diferenta ce-a adus-o 7-le (excludem vista din discutie) a fost un sistem stabil 64-bit, la vremea respectiva incepand sa apara tot mai multe sisteme client cu > 3 GB ram.

Windows XP,a fost proiectat la vremea sa lucreze cu un singur procesor,cu Service Pack 3 Microsoft a introdus suportul si pentru procesore cu doua nuclee.
Nu zic ca nu poti instala XP pe un Quad Core sau i7,dar tot doua nuclee va folosi.
Asta ti-o spune si tatal lui.
http://answers.micro...cb-fbf93beb54e0

Pachete lingvistice sunt si in XP dar sunt partial traduse,fata de 7.

PS asta e ultimul de incheiere al off topicului

Edited by Petran_Marius, 01 December 2014 - 19:04.


#360
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,281
  • Înscris: 24.02.2007
Nu faci diferenta intre procesor fizic, si core-uri multiple ale aceluiasi procesor. Raspunsul e scris foarte clar in acel link.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate