Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare sursa!

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 "Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 

Jurnal Casa langa Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#37
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 10:54, said:

@ andreilesan, veni vorba in cealalta parte despre "foc in centrul piramidei",..
Posted Image  Vali, ""piro-meda""  inseamna ""foc in centru""...

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 10:54, said:

..m-am gandit si ar fi posibil, .. atasez inca o poza cu solutia propusa...
Posted Image  Ai prins ideea... Ma provoci sa te sprijinesc in proiectul tau, insa neincrederea pe care o ai in cele spuse de mine - ma tine la distanta..

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 10:54, said:

DAR alimentarea prin exterior era gandita deoarece cei cativa care au seminee in casa si cu care am vorbit, spun ca, cam scoate fum in casa oricat de atent ai fi,
Posted Image  Vali, la ""cei cativa care au seminee"" fie ei nu stiu sa faca focul (dar asta e valabil pentru majoritatea populatiei de aici, chiar si pentru cei ce o viata se incalzesc cu sobe), fie cei ce le-au facut semineele sunt ""pe-dinafara"" acestei meserii frumoase... - cred ca am ""sa-mi pun tot forumul in cap""Posted Image
.. Ca sa calmez spiritele va rog sa ma tratati ca pe un strain, care nu este din Romania si nu intelege ""multe lucruri"' - nu veti gresi.Posted Image

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 10:54, said:

..apoi cand cureti cenusa la fel, cam mizerie, de aceea am optat cu alimentare si curatire prin exterior,..
Cat de des se ia cenusa din soba? Si cata cenusa se formeaza de la un foc? Crezi ca alimentarea din exterior ofera mai multe avantaje decat dezavantaje? Din pacate in Romania, tehnologia executiei sobelor a ramas in urma cu sute de ani.. Pentru ca am avut resurse ieftine nu ne-a pasat.. Aici ma opresc, caci nu sunt pe topicul de Sobe de zidarie.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 10:54, said:

..nu este deloc rea ideea propusa de dv, chiar este ideala deoarece hornul in varianta mea trecea prin baia de 14mp, iar la dv o sa treaca prin livingul de la etaj ceea ce ar fi ideal si pentru o sobita,..
Multumesc pentru apreciere si ia-o din toata inima. Daca te intereseaza cu adevarat - da-mi un semn aici pe topic si o vom dezvolta-o..

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 10:54, said:

..ramane totusi probleme fumului si al prafului de cenusa,
Eu zic ca toate se rezolva daca exista dorinta..Posted Image

Imi pare rau ca nu vrei sa atragi atentia cuvenita termoizolatiei.. te grabesti..  Dar asa frumos ai lansat provocarea dincolo..

Edited by andreilesan, 21 September 2014 - 12:26.


#38
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 12:20, said:

Posted Image  Vali, ""piro-meda""  inseamna ""foc in centru""...

Posted Image  Ai prins ideea... Ma provoci sa te sprijinesc in proiectul tau, insa neincrederea pe care o ai in cele spuse de mine - ma tine la distanta..

Posted Image  Vali, la ""cei cativa care au seminee"" fie ei nu stiu sa faca focul (dar asta e valabil pentru majoritatea populatiei de aici, chiar si pentru cei ce o viata se incalzesc cu sobe), fie cei ce le-au facut semineele sunt ""pe-dinafara"" acestei meserii frumoase... - cred ca am ""sa-mi pun tot forumul in cap""Posted Image
.. Ca sa calmez spiritele va rog sa ma tratati ca pe un strain, care nu este din Romania si nu intelege ""multe lucruri"' - nu veti gresi.Posted Image

Cat de des se ia cenusa din soba? Si cata cenusa se formeaza de la un foc? Crezi ca alimentarea din exterior ofera mai multe avantaje decat dezavantaje? Din pacate in Romania, tehnologia executiei sobelor a ramas in urma cu sute de ani.. Pentru ca am avut resurse ieftine nu ne-a pasat.. Aici ma opresc, caci nu sunt pe topicul de Sobe de zidarie.

Multumesc pentru apreciere si ia-o din toata inima. Daca te intereseaza cu adevarat - da-mi un semn aici pe topic si o vom dezvolta-o..

Eu zic ca toate se rezolva daca exista dorinta..Posted Image

Imi pare rau ca nu vrei sa atragi atentia cuvenita termoizolatiei.. te grabesti..  Dar asa frumos ai lansat provocarea dincolo..
In ceea ce priveste termoizolatia, ma refer la cea de sub radier, nu vad de ce as baga 20 de cm doar de dragul celor care fabrica-vand-si fac normative doar din dorinta as-i vinde mai multa marfa(parerea mea), daca vreau sa agat un tablou pe perete nu trebuie sa bag un bulon de 20 cand unul de 3 ajunge ca si exemplu, acum 15 ani se faceau stalpi si samburi din fier de 10, etrierii se faceau din fier de 6, ma refer la casutele noastre, acuma cu fierul de 6 se fac asize, si se leaga balotii de fier fasonat, au iesit de pa bancile facultatilor KLICK tot felul de ingineri, dupa parerea mea, multi au invatat din proiectele executate de catre profesionisti adevarati, iar din teama de a fi repinsi de catre verificator au supradimensionat fierul au marit cantitatile( ca deh, nu-l platesc ei), putem filozofa la nesfarsit pe tema asta,
Revenind la izolatie, eu daca izolez exteriorul de la -110 cu polistiren de 10 pe unde sa patrunda frigul sub pardoseala mea, oricum o sa bag un start de 10 sub pardoseala.

#39
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 13:11, said:

In ceea ce priveste termoizolatia, ma refer la cea de sub radier, nu vad de ce as baga 20 de cm doar de dragul celor care fabrica-vand-si fac normative doar din dorinta as-i vinde mai multa marfa(parerea mea), ..., putem filozofa la nesfarsit pe tema asta,
Posted Image Nu este chiar asa.. dar acum nu este cazul sa filozofam - nu ai timp.. Eu doar iti propun sa lasi prejudecatile la o parete si sa incerci sa intelegei mesajul meu referindu-ne strict la proiectul tau. Eu nu vand termoizolatii si nici cazane.. si nici nu aprob normative..

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 13:11, said:

Revenind la izolatie, eu daca izolez exteriorul de la -110 cu polistiren de 10 pe unde sa patrunda frigul sub pardoseala mea, oricum o sa bag un start de 10 sub pardoseala.
Uite aici:    http://forum.softped...8#entry15498460 este prezentat un exemplu de calcul.. D-ta doar incearca sa-l faci pentru cazul tau. Unde nu te descurci intreaba-ma.
Daca sunt prea insistent si deranjez - da-mi un semn si promit sa dispar de pe topicul tau.Posted Image

#40
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 13:27, said:

Posted Image Nu este chiar asa.. dar acum nu este cazul sa filozofam - nu ai timp.. Eu doar iti propun sa lasi prejudecatile la o parete si sa incerci sa intelegei mesajul meu referindu-ne strict la proiectul tau. Eu nu vand termoizolatii si nici cazane.. si nici nu aprob normative..

Uite aici: http://forum.softped...8#entry15498460 este prezentat un exemplu de calcul.. D-ta doar incearca sa-l faci pentru cazul tau. Unde nu te descurci intreaba-ma.
Daca sunt prea insistent si deranjez - da-mi un semn si promit sa dispar de pe topicul tau.Posted Image
Calculul este frumos, acelasi calcul la o grosime a polistirenului de 10 nu cred ca ar modifica drastic rezultatul.
Atunci daca bag acei 20 de cm sub pardoseala, mai trebuie sa izolez si exteriorul fundatiei tot de la -110, su ajunge daca izolez doar elevatia, de la undeva de -15 cota teren amenajat, oricum elevatia in cazul meu va fi  ïngropata de un val de pamant,
Chiar nu mi se pare chiar logic sa bag placa de beton intre doua foi de polistiren ...mai degraba prefer sa nu bag deloc sub pardoseala, si sa bag sa spunem extrudat de 10 sub incalzirea de pardoseala, placa nu cred ca o sa sufere de frig.

#41
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 13:53, said:

Calculul este frumos, acelasi calcul la o grosime a polistirenului de 10 nu cred ca ar modifica drastic rezultatul.
Eu ma incred doar in calcule, caci nu ai tmp sa filozofam.Posted Image

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 13:53, said:

Atunci daca bag acei 20 de cm sub pardoseala, mai trebuie sa izolez si exteriorul fundatiei tot de la -110, su ajunge daca izolez doar elevatia, de la undeva de -15 cota teren amenajat, oricum elevatia in cazul meu va fi  ïngropata de un val de pamant,..
Exista diverse solutii, important ca acele solutii sa aiba si o justificare economica.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 13:53, said:

Chiar nu mi se pare chiar logic sa bag placa de beton intre doua foi de polistiren ...mai degraba prefer sa nu bag deloc sub pardoseala, si sa bag sa spunem extrudat de 10 sub incalzirea de pardoseala, placa nu cred ca o sa sufere de frig.
Multe lucruri pot fi logice, dar pot fi mai putin logice. Eu am mai dat exemple pe alte topicuri si crede-ma nu-mi vine binePosted Image  sa ma repet la nesfarsit.
In alta ordine de idei, de ce sa folosesti XPS, ai apa foarte sus?

Ce zici facem un calcul unde se incadreaza necesarul termic al casei tale? Ca apoi sa-ti dai seama cat de mare va fi cazanul, cati mc de gaz vei consuma sau cate tone de lemne..Posted Image
Temperatura de calcul pentru Brasov este minus 21 grd C. Ca si valoare al necesarului termic specific trebuie sa iesim pentru zona Brasovului sub 46 W/mp. La d-ta ce valoare a rezultat?

Edited by andreilesan, 21 September 2014 - 14:18.


#42
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 14:06, said:

Eu ma incred doar in calcule, caci nu ai tmp sa filozofam.Posted Image

Exista diverse solutii, important ca acele solutii sa aiba si o justificare economica.

Multe lucruri pot fi logice, dar pot fi mai putin logice. Eu am mai dat exemple pe alte topicuri si crede-ma nu-mi vine binePosted Image  sa ma repet la nesfarsit.
In alta ordine de idei, de ce sa folosesti XPS, ai apa foarte sus?

Ce zici facem un calcul unde se incadreaza necesarul termic al casei tale? Ca apoi sa-ti dai seama cat de mare va fi cazanul, cati mc de gaz vei consuma sau cate tone de lemne..Posted Image
Temperatura de calcul pentru Brasov este minus 21 grd C. Ca si valoare al necesarului termic specific trebuie sa iesim pentru zona Brasovului sub 46 W/mp. La d-ta ce valoare a rezultat?
La noi nu este deloc apa freatica, a batut un vecin teava de otel pentru put de apa, undeva la 12 m si nu a dat de apa acuma are retea de apa, in legatura cu extrudatul am citit pe aici ca se baga de 30mm sub teava de incalzire, ma gandeam ca unul mai gros ar inlocui polistirenul de sub placa de beton, si as castiga la interior ca si izolare.

Legat de calculul cazanului consumuri, chiar sunt curios, am cumparat deja 20 metri steri de lemn, si urmeaza sa mai vina inca 20 deocamdata, apoi cand o sa am un adapost corespunzator pentru lemne o sa mai cumpar probabil 20, am "proiectat" un adapost de cca 60 metri steri de lemn, avand in vedere ca lemnul trebuie sa stea la uscat cel putin doi ani, nu stiu cat este maxim adica daca nu isi pierde din valoare stand prea mult la uscat, ma refer dupa 4 ani spre exempluPosted Image

Edited by valipopescu, 21 September 2014 - 14:28.


#43
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 14:27, said:

La noi nu este deloc apa freatica, a batut un vecin teava de otel pentru put de apa, undeva la 12 m si nu a dat de apa acuma are retea de apa, in legatura cu extrudatul am citit pe aici ca se baga de 30mm sub teava de incalzire, ma gandeam ca unul mai gros ar inlocui polistirenul de sub placa de beton, si as castiga la interior ca si izolare.
In acest caz eu nu vad rezonabil sa folosesti XPS.. iar ca sa vezi care este diferenta intre grosimi intre EPS si XPS trebuie sa verifici valorile coeficientilor de conductibilitate termica ""lambda"", exprimati in W/(m K).. Pe placa de peste un nivel incalzit poti folosi XPS-ul de 3cm, insa nu pot fi deacord ca este suficient doar atat pe placa de pe sol.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 14:27, said:

Legat de calculul cazanului consumuri, chiar sunt curios,..
Posted Image Pai ce mai stai, dai bataie cu calculul suprafetelor de transfer.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 14:27, said:

..am cumparat deja 20 metri steri de lemn, si urmeaza sa mai vina inca 20 deocamdata, apoi cand o sa am un adapost corespunzator pentru lemne o sa mai cumpar probabil 20, am "proiectat" un adapost de cca 60 metri steri de lemn, avand in vedere ca lemnul trebuie sa stea la uscat cel putin doi ani, nu stiu cat este maxim adica daca nu isi pierde din valoare stand prea mult la uscat, ma refer dupa 4 ani spre exempluPosted Image
Vali, am simtit de cand ai pus problema dincolo ca esti un om cu potential care are nevoie de un sprijin si ar putea rasturna mentalitatea in zona...
Stai linistit, ca lemnele uscate de mai multi ani nu isi pierd din calitate, daca sunt la adapost binenteles.Posted Image


P.S. Daca casa ta va avea 250 mp incalziti si s-ar incadra sub 46 W/mp atunci ar rezulta un consum anual de 24 500 kWh/an ceea ce reprezinta 24 500 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,8 = 7 656 kg/an de lemne uscate, de esenta tare.. cca 13,4 mestri steri pe sezon..

Edited by andreilesan, 21 September 2014 - 14:41.


#44
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 14:35, said:

In acest caz eu nu vad rezonabil sa folosesti XPS.. iar ca sa vezi care este diferenta intre grosimi intre EPS si XPS trebuie sa verifici valorile coeficientilor de conductibilitate termica ""lambda"", exprimati in W/(m K).. Pe placa de peste un nivel incalzit poti folosi XPS-ul de 3cm, insa nu pot fi deacord ca este suficient doar atat pe placa de pe sol.

Posted Image Pai ce mai stai, dai bataie cu calculul suprafetelor de transfer.

Vali, am simtit de cand ai pus problema dincolo ca esti un om cu potential care are nevoie de un sprijin si ar putea rasturna mentalitatea in zona...
Stai linistit, ca lemnele uscate de mai multi ani nu isi pierd din calitate, daca sunt la adapost binenteles.Posted Image


P.S. Daca casa ta va avea 250 mp incalziti si s-ar incadra sub 46 W/mp atunci ar rezulta un consum anual de 24 500 kWh/an ceea ce reprezinta 24 500 kWh/an : 4 kWh/kg : 0,8 = 7 656 kg/an de lemne uscate, de esenta tare.. cca 13,4 mestri steri pe sezon..
Cand ajung acasa o sa fac un calcul al suprafetelor, pereti, suprafata vitata, izolatie exteioara/interioara.

#45
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 15:16, said:

Cand ajung acasa o sa fac un calcul al suprafetelor, pereti, suprafata vitata, izolatie exteioara/interioara.

Ok am ajuns acasa si am urmatoarele suprafete:
Parter
Bucatarie  19.37mp-  49.21mc
Living        54.26mp-138.69mc
Dormitor    18.9 mp-   48 mc
Baie 8.44mp- 21.43 mc
Wc serv    2.77mp-  7.04mc
Casa scarii 10.08mp- 25.61mc

Suprafata vitrata 16.78mp
Usa intrare 3.16mp
Suprafata perete exterior plin 117.62

Mansarda
Dormitor   18.31mp- 38.04mc
Dormitor   18.77mp- 47.36mc
Baie         14.33mp-  30.02mc
Baie        8.34mp-  18.14mc
Living    59.59mp-152.86mc
Wc Serv 3.15mp-  16.4mc
Casa scarii 8.32mp-  16.4mc

Suprafata vitrata 10.56 plus 4mp Velux
Perete exterior plin 60mp

Tamplaria PVC streamline 5 camere pachet sticla 40mm cu 3 coli de sticlă, coeficient de transfer termic k = 0,8 W / m2K
Izolatie exterioara 10 cm expandat, iar suprafata lucarnelor cat si partea de la parter sub lucarne izolatie de 15cm. Capriorii vor fi lasati sa coboare pana la nivelul placii astfel se va inchide acel spatiu  se va izola in partea de jos cu polistiren de 10(vezi foto).
La interior, toti peretii exteriori vor fi izolati cu vata de 5 si placati cu doua randuri de rigips, la etaj tavanul la fel izolat cu vata de 25, iar tavanul inclinat tot cu vata de 25cm (15+10).Vata va fi bazaltica de la isover plu100 W/(m K ) 0.037

Am omis ceva?

#46
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

Ok am ajuns acasa
Posted Image Bine ai revenit.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

..si am urmatoarele suprafete:
Parter
Bucatarie  19.37mp-  49.21mc
Living 54.26mp-138.69mc
Dormitor 18.9 mp-   48 mc
Baie 8.44mp- 21.43 mc
Wc serv    2.77mp-  7.04mc
Casa scarii 10.08mp- 25.61mc
Suprafata vitrata 16.78mp
Usa intrare 3.16mp
Suprafata perete exterior plin 117.62
La parter este:
1. Suprafata incalzita utila - 113,82 mp;
2. Volum ventilat - 289,98 mc;
3. Tamplarie: 16,78 + 3,16 = 19,94 mp;
4. Suprafata peretilor exteriori, opaci: 117,62 mp;
5. Suprafata pardoseala in contact cu solul: 12x12 - 2x3 (terasa din fata) = 138 mp .. E bine asa?Posted Image


View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

Mansarda
Dormitor   18.31mp- 38.04mc
Dormitor   18.77mp- 47.36mc
Baie 14.33mp-  30.02mc
Baie    8.34mp-  18.14mc
Living    59.59mp-152.86mc
Wc Serv 3.15mp-  16.4mc
Casa scarii 8.32mp-  16.4mc

Suprafata vitrata 10.56 plus 4mp Velux
Perete exterior plin 60mp
La Mansarda este:
6. Suprafata incalzita utila - 130,81 mp;
7. Volum ventilat - 319,22 mc;
8. Tamplarie: -10,56 mp;
9. Velux - 4mp;
10. Suprafata peretilor exteriori, opaci din zidarie: 60 mp;
11. Suprafata sarpantei, inclusiv a lucarnelor = ?
12. Suprafata peretilor verticali opaci a lucarnelor = ?
13. Suprafata planseului in consola, ce e de deasupra terasei de la Parter = ?

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

Tamplaria PVC streamline 5 camere pachet sticla 40mm cu 3 coli de sticlă, coeficient de transfer termic k = 0,8 W / m2K
Foarte bine! La Velux, insa e 1,5 W/(mpK) sau cat?

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

Izolatie exterioara 10 cm expandat, iar suprafata lucarnelor cat si partea de la parter sub lucarne izolatie de 15cm. Capriorii vor fi lasati sa coboare pana la nivelul placii astfel se va inchide acel spatiu  se va izola in partea de jos cu polistiren de 10(vezi foto).
Am retinut ca toti peretii verticali vor fi placati cu 10 cm de EPS. Dar asta cu 15cm sub lucarne nu am inteles-o..Posted Image  Chiar si in spatiul care se doseste iti recomand sa plachezi peretii ca si cum ar fi afara..

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

La interior, toti peretii exteriori vor fi izolati cu vata de 5 si placati cu doua randuri de rigips,
Am notat. Caramida de ce grosime va fi? Termoizolant vom avea la peretii ziditi (5+10)cm..

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

la etaj tavanul la fel izolat cu vata de 25, iar tavanul inclinat tot cu vata de 25cm (15+10).Vata va fi bazaltica de la isover plu100 W/(m K ) 0.037
Am notat, toata structura usoara va contine 25cm de vata. Inclusiv sarpantele lucarnelor.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 18:55, said:

Am omis ceva?
Ce mi s-a parut ca ai omis, am scris mai sus..  Daca mai gasesc lipsuri te atentionez.. Posted Image
Bine, acum noi facem doar un mic exercitiu, ca in mod normal cel ce iti va face proiectul de termice iti va cere proiectul de arhitectura cu toate detaliile pentru a putea extrage valorile exacte a suprafetelor participante in transferul termic, aferente fiecarei incaperi..Posted Image

P.S. Ce temperatura interioara alegeti +22 sau +23, +24?

Edited by andreilesan, 21 September 2014 - 19:29.


#47
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 19:24, said:

Posted Image Bine ai revenit.

La parter este:
1. Suprafata incalzita utila - 113,82 mp;
2. Volum ventilat - 289,98 mc;
3. Tamplarie: 16,78 + 3,16 = 19,94 mp;
4. Suprafata peretilor exteriori, opaci: 117,62 mp;
5. Suprafata pardoseala in contact cu solul: 12x12 - 2x3 (terasa din fata) = 138 mp .. E bine asa?Posted Image



La Mansarda este:
6. Suprafata incalzita utila - 130,81 mp;
7. Volum ventilat - 319,22 mc;
8. Tamplarie: -10,56 mp;
9. Velux - 4mp;
10. Suprafata peretilor exteriori, opaci din zidarie: 60 mp;
11. Suprafata sarpantei, = 53mp
12. Suprafata peretilor verticali opaci a lucarnelor =  este inclusa in calculul peretilor exteriori mansarda
13. Suprafata planseului in consola, ce e de deasupra terasei de la Parter = 6.48

Foarte bine! La Velux, insa e 1,5 W/(mpK) sau cat? nu stiu

Am retinut ca toti peretii verticali vor fi placati cu 10 cm de EPS. Dar asta cu 15cm sub lucarne nu am inteles-o..Posted Image  Chiar si in spatiul care se doseste iti recomand sa plachezi peretii ca si cum ar fi afara..
Impartim fatada (12 m) in trei, cei patru metri de la mijloc pe laturile E S V vroiam sa-i plachez cu 15 dar am decis sa plachez toata fatada cu 15.

Am notat. Caramida de ce grosime va fi? Termoizolant vom avea la peretii ziditi (5+10)cm..

Am notat, toata structura usoara va contine 25cm de vata. Inclusiv sarpantele lucarnelor.

Ce mi s-a parut ca ai omis, am scris mai sus..  Daca mai gasesc lipsuri te atentionez.. Posted Image
Bine, acum noi facem doar un mic exercitiu, ca in mod normal cel ce iti va face proiectul de termice iti va cere proiectul de arhitectura cu toate detaliile pentru a putea extrage valorile exacte a suprafetelor participante in transferul termic, aferente fiecarei incaperi..Posted Image

P.S. Ce temperatura interioara alegeti +22 sau +23, +24? 23

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 19:43, said:


Am facut mai sus modificari suprafata sarpantei izolate plus tavan mansarda 120mp
Peretii exteriori sunt ziditi cu caramida eficienta de 30
Cum sugerati? la exterior polistiren de 10 si interior vata de 5 plus doua randuri de rigips
   sau    la exterior polistiren de 15 si interior lipit rigipsul pe zidarie unu sau doua straturi
Foarte bine! La Velux, insa e 1,5 W/(mpK) sau cat? nu stiu 1.1 am intrebat netulPosted Image

Edited by valipopescu, 21 September 2014 - 20:21.


#48
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 19:56, said:

Am facut mai sus modificari suprafata sarpantei izolate plus tavan mansarda 120mp
Peretii exteriori sunt ziditi cu caramida eficienta de 30
Stai sa le sistematizez un pic.. Mie oricum mi se parea putin doar 120 mp de sarpanta.. dar, repet, acesta e doar un exercitiu.. Responsabilitatea pentru calculul corect al suprafetelor o porti d-ta.Posted Image

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 19:56, said:

Cum sugerati? la exterior polistiren de 10 si interior vata de 5 plus doua randuri de rigips
   sau    la exterior polistiren de 15 si interior lipit rigipsul pe zidarie unu sau doua straturi
Pentru zona ta cu minus 21 grd C si EPS la exterior, recomand sa folosesti acea solutie care prevede montarea barierei contra vaporilor sub placile de gipscarton. Posted Image

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 19:56, said:

La Velux, insa e 1,5 W/(mpK) sau cat?... 1.1 am intrebat netulPosted Image
In regula si cu Velux-ul.. Mai reciteste cu atentie mesajul precedent ca nu mi-ai raspuns la toate intrebarile.Posted Image

P.S. Nu ai specificat temperatura interioara!
Am considerat ca la planseul in consola vei avea 20cm de EPS.

Edited by andreilesan, 21 September 2014 - 20:28.


#49
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 20:13, said:

Stai sa le sistematizez un pic.. Mie oricum mi se parea putin doar 120 mp de sarpanta.. dar, repet, acesta e doar un exercitiu.. Responsabilitatea pentru calculul corect al suprafetelor o porti d-ta.Posted Image
am calculat la sarpante arie trapez ori patru, si am scazut gol suprafata lucarne 2x4x3 tavan orizontal mansarda 64mp
Pentru zona ta cu minus 21 grd C si EPS la exterior, recomand sa folosesti acea solutie care prevede montarea barierei contra vaporilor sub placile de gipscarton. Posted Image
Acea cu vata la interior?
In regula si cu Velux-ul.. Mai reciteste cu atentie mesajul precedent ca nu mi-ai raspuns la toate intrebarile.Posted Image
suprafata contact cu solul 138mp

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 20:13, said:

Stai sa le sistematizez un pic.. Mie oricum mi se parea putin doar 120 mp de sarpanta.. dar, repet, acesta e doar un exercitiu.. Responsabilitatea pentru calculul corect al suprafetelor o porti d-ta.Posted Image
ar mai fi 84mp partea de pod a mansardei(restul de sarpanta) acolo voi izola doar cu vata de 15

Pentru zona ta cu minus 21 grd C si EPS la exterior, recomand sa folosesti acea solutie care prevede montarea barierei contra vaporilor sub placile de gipscarton. Posted Image

In regula si cu Velux-ul.. Mai reciteste cu atentie mesajul precedent ca nu mi-ai raspuns la toate intrebarile.Posted Image

P.S. Nu ai specificat temperatura interioara!
Am considerat ca la planseul in consola vei avea 20cm de EPS.

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 20:29, said:

suprafata contact cu solul 138mp

scuze pentru modul de raspuns dar nu ma pricep prea bine la comunicare pe forum
Posted Image

Edited by valipopescu, 21 September 2014 - 20:30.


#50
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 20:31, said:

scuze pentru modul de raspuns dar nu ma pricep prea bine la comunicare pe forumPosted Image
Stai linistit, Vali, ca toti asa am inceput.. Intentia conteaza!Posted Image

23 grd C in interior este in regula pentru famila voastra?

#51
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 20:37, said:

Stai linistit, Vali, ca toti asa am inceput.. Intentia conteaza!Posted Image

23 grd C in interior este in regula pentru famila voastra?

Banuiesc, ca da daca o fi mai cald deschidem geamu Posted Image  glumesc, pot fi si 24

#52
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 21 septembrie 2014 - 20:41, said:

.. pot fi si 24
Dupa cateva verificari am obtinut asa:

1. Volum ventilat: (289,98 + 319,81)mc x0,189x (24 -(-21)) = 5,186 kW
2. Tamplarie: (16,78 + 3,16+ 10,56)x0,8x (24 -(-21))= 1,098kW
3. Suprafata peretilor exteriori, opaci: (117,62+60) x0,22 x 45 = 1,758 kW
4. Suprafata pardoseala in contact cu solul: 12x12 - 2x3 (terasa din fata) = 138 mp  x0,29x(30-10) = 0,8 kW
5. Velux: 4mp x1,1x45= 0,198 kW
6. Suprafata sarpantei:  120 mp x0,15x45=0,81  kW
7. Suprafata planseului in consola, ce e de deasupra terasei de la Parter: 6.48 x0,18x(30-(-21))= 0,059 kW
8. Suprafata sarpantei catre pod: 84mp x 0,23 x 45= 0,869 kW

Total: 10,778 kW.
Necesarul termic specific 44 W/mp.
Scuze pentru greseala initiala.Posted Image

Edited by andreilesan, 21 September 2014 - 21:16.


#53
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 21 septembrie 2014 - 20:54, said:

Ca sa nu te tin prea mult in ""fierbere"', pana postez calculul defalcat,  iti pot spune ca mi-au rezultat 9,171 kW.. ceea ce reprezinta 37,5 W/mp.. Posted Image
Este de bine, sau de rau, sau este loc si de mai bine? dupa "calcule" de vanzator as avea nevoie de 50w/mc adica 587mc x 50w = 29350 wPosted Image
Off topic, am vecini doi frati, ambii au casa P+E de aproximativ 110mp amprenta la sol, unul are o cetrala de 60kw, celalalt are de 40kw ard in medie 30 metri ster de lemn/iarna

Edited by valipopescu, 21 September 2014 - 21:13.


#54
manuko

manuko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 29.11.2007

View PostAntonL, on 19 septembrie 2014 - 21:09, said:

observ o predilectie a romanilor sa-si faca case cu acoperis cat mai tuguiat si pavat pana la saturatie cu tigla rosie. Stiu ca pe undeva isi inchipuie romanul ca seamana a stil neoromanesc, Dar nu e nici pe departe asa. Acoperosul in acest stil distoneaza cu peretii drepti si termopanele ferestrelor, Rezultatul >>>>  fatal. Va propun totusi un stil mai usor de executat , unde romanul poate beneficia din plin de termopan si ziduri drepte dar sa si pastreze o eleganta arhitectonica si cheltuieli mai putine pe tiglele disgratioase, rosii si ....fara numar. Aruncati o privire aici : http://www.focus.de/...id_3826946.html

Ce culoare recomandati la tigla ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate