Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Jurnal Casa langa Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Buna seara, ma numesc Vali si locuiesc langa Brasov, am decis sa ne construim o casa, de fapt vor fi doua apartamente, unul la parter pentru babaci, celalalt in mansarda pentru fata.
Suntem la cca o saptamana distanta de mult ravnita autorizatie de construire.
Atasez si cateva poze cu viitoarea constructie.
Orice sfaturi si/sau pareri, din partea celor cu experienta, sunt binevenite si va multumesc din suflet pentru ele

Attached Files



#2
hesu154

hesu154

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 12.08.2013
La mansarda, 2 bai si un wc de serviciu? Posted Image

Edited by hesu154, 19 September 2014 - 19:48.


#3
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014
Sa incep cu o mica prezentare a viitoarei constructii.
Utilitatile sunt la poarta, Curent, Apa, Gaze, Canal, Romtelecom, RDS,
Suprafata terenului, 1100mp, fara diferente de nivel, zona deosebit de linistita in apropierea padurii
Casa 12 x 12 m, va fi amplasata pe o fundatie fara beci, o sa construiesc in prelungirea casei anexa ce va tine loc de" beci" , acolo va fi si incaperea centralei pe lemne, pe gaze, un mic atelier, si o magazie pentru diverse, dimensiune 12 x 4.
Incalzirea va fi una de pardoseala, atat la parter cat si la etaj
Zidaria Porotherm PTH 30, izolatie exterioara polistiren expandat 10 pe alocuri 15, la interior, peretii exteriori izolatie vata bazaltica de 5 cm si placat cu doua straturi de rigips.
Sursa de incalzire va fi centrala cu gazeificare pe lemne, iar ca si alternativa o centrala pe gaze in condensatie care va furniza si apa calda pe timp de vara, probabil si iarna, depinde de cat de repede o sa reusesc sa ma bransez la reteaua de gaze, am auzit ca dureaza cam 8 luni (zici ca dau gazul gratis).
Mansarda va fi izolata tot cu vata bazaltica de 25 cm
Parosela va fi finisata in intregime cu un singur tip de gresie in toata casa.

Edited by valipopescu, 19 September 2014 - 20:17.


#4
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Bine ai venit si sa fie intr-un ceas bun!
Bafta!

#5
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Posthesu154, on 19 septembrie 2014 - 19:48, said:

La mansarda, 2 bai si un wc de serviciu? Posted Image

Da, deoarece sunt doua dormitoare, fiecare are baia lui, iar WC de serviciu pentru oaspeti

View Postviotl, on 19 septembrie 2014 - 19:57, said:

Bine ai venit si sa fie intr-un ceas bun!
Bafta!

Multumesc mult !

#6
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
nu e rea dar pe dinafara daca te uiti la unghiurile de la acoperis si de la acoperisurile ascutite de la camerele de mansarda.... vine ca nuca in perete, Nu are linie frumoasa, parca sunt desenate inadins de unul fara stuudii estetice de arhitect

Edited by AntonL, 19 September 2014 - 20:23.


#7
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View PostAntonL, on 19 septembrie 2014 - 20:22, said:

nu e rea dar pe dinafara daca te uiti la unghiurile de la acoperis si de la acoperisurile ascutite de la camerele de mansarda.... vine ca nuca in perete, Nu are linie frumoasa, parca sunt desenate inadins de unul fara stuudii estetice de arhitect

Ai dreptate, acuma vad si eu oricum vor avea aceiasi inclinatie ca si a acoperisului, 40 de grade, o sa-i atrag atentia arhitectului, oricum nu conteaza ce a desenat acolo, eu stiu ce o sa iasa

#8
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Hai ca m-am abonat si eu, asteptam update-uri cat mai dese si cu poze :P

Sa aveti spor la construit si multa bafta :)

Cat va asteptati sa "bagati" in constructie?

#9
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postvalipopescu, on 19 septembrie 2014 - 19:39, said:

Buna seara, ma numesc Vali si locuiesc langa Brasov,..
Bine ai venit, Vali !
Aici putem vorbi despre mult mai multe decat doar  despre instalatii. Dar sper ca nu vei igrnora sfaturile mele oferite mai devreme.

Doamne Ajuta!Posted Image

Edited by andreilesan, 19 September 2014 - 20:54.


#10
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014

View Postvalipopescu, on 19 septembrie 2014 - 20:43, said:

Ai dreptate, acuma vad si eu oricum vor avea aceiasi inclinatie ca si a acoperisului, 40 de grade, o sa-i atrag atentia arhitectului, oricum nu conteaza ce a desenat acolo, eu stiu ce o sa iasa
ar mai fi ceva fara suparare,
chiar trebuia motul ala pe centru la acoperis ca sa semene cu piramida lui keops ?

Edited by AntonL, 19 September 2014 - 20:58.


#11
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
spor la treaba. ai idee cam pe la ce pret se invart 1000 mp cu utlitati in zona cu pricina?

#12
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postandreilesan, on 19 septembrie 2014 - 20:53, said:

Bine ai venit, Vali !
Aici putem vorbi despre mult mai multe decat doar  despre instalatii. Dar sper ca nu vei igrnora sfaturile mele oferite mai devreme.

Doamne Ajuta!Posted Image

Da, multumesc pentru sfaturi Andrei, am deschis acest jurnal tot la sugestia ta, aici poate sa-mi dea sfaturi oricine doreste si chiar sunt interesat de orice sugestie referitoare la ceea ce urmeaza sa construiesc, evident voi tine cont de unele, de altele sigur nu,

View PostBucifon, on 19 septembrie 2014 - 20:53, said:

Hai ca m-am abonat si eu, asteptam update-uri cat mai dese si cu poze Posted Image

Sa aveti spor la construit si multa bafta Posted Image

Cat va asteptati sa "bagati" in constructie?

Cat este necesar, acuma nu o sa fac rabat de la calitate dar nici nu o sa arunc cu banii pe mofturi sau fitze, spre exemplu o gresie undeva la 50-60 ron, se gaseste si cu 24 si cu 124, sper sa scap cu 70000.

View Postonlyone, on 19 septembrie 2014 - 20:59, said:

spor la treaba. ai idee cam pe la ce pret se invart 1000 mp cu utlitati in zona cu pricina?

depinde de cine vinde, si cine cumpara, preturile incep de la 32

Edited by valipopescu, 19 September 2014 - 21:08.


#13
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
observ o predilectie a romanilor sa-si faca case cu acoperis cat mai tuguiat si pavat pana la saturatie cu tigla rosie. Stiu ca pe undeva isi inchipuie romanul ca seamana a stil neoromanesc, Dar nu e nici pe departe asa. Acoperosul in acest stil distoneaza cu peretii drepti si termopanele ferestrelor, Rezultatul >>>>  fatal. Va propun totusi un stil mai usor de executat , unde romanul poate beneficia din plin de termopan si ziduri drepte dar sa si pastreze o eleganta arhitectonica si cheltuieli mai putine pe tiglele disgratioase, rosii si ....fara numar. Aruncati o privire aici : http://www.focus.de/...id_3826946.html

Edited by AntonL, 19 September 2014 - 21:16.


#14
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View Postvalipopescu, on 19 septembrie 2014 - 21:08, said:

depinde de cine vinde, si cine cumpara, preturile incep de la 32
deci cam  32.000 euro pe 1000 mp sa inteleg ca sa nu fie vreo confuzie?
imi poti zice cam pe unde este zona pe google maps? pericol de inundatii in zona? e mai in vale.. mai in deal?

#15
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View PostAntonL, on 19 septembrie 2014 - 21:09, said:

observ o predilectie a romanilor sa-si faca case cu acoperis cat mai tuguiat si pavat pana la saturatie cu tigla rosie. Stiu ca pe undeva isi inchipuie romanul ca seamana a stil neoromantic, Dar nu e nici pe departe asa. Acoperosul in acest stil distoneaza cu peretii drepti si termopanele ferestrelor, Rezultatul >>>>  fatal. Va propun totusi un stil mai usor de executat , unde romanul poate beneficia din plin de termopan si ziduri drepte dar sa si pastreze o eleganta arhitectonica si cheltuieli mai putine pe tiglele disgratioase, rosii si ....fara numar. Aruncati o privire aici : http://www.focus.de/...id_3826946.html

Iarasi revenim la "aptitudinile artistice " ale arhitectului sau ale softului de proiectare , si eu am omis in prezentare, tigla va fi Reviva antik sau Tectura antik, cat despre forma acoperisului... din fericire, nu toti avem aceleasi gusturi,

#16
AntonL

AntonL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 617
  • Înscris: 26.05.2014
asa e, ca si la muzica.  nu toti suntem manelisti

#17
valipopescu

valipopescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 06.09.2014

View Postonlyone, on 19 septembrie 2014 - 21:11, said:

deci cam  32.000 euro pe 1000 mp sa inteleg ca sa nu fie vreo confuzie?
imi poti zice cam pe unde este zona pe google maps? pericol de inundatii in zona? e mai in vale.. mai in deal?

Ai PM

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postvalipopescu, on 19 septembrie 2014 - 21:28, said:

Ai PM
da-mi si mie un copy-paste.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate