Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...
 Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...
 Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 

preț construcție casă 2014

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
21 răspunsuri în acest subiect

#19
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.101
  • Înscris: 17.03.2005

Vizualizare mesajmandrku, pe 23 iunie 2014 - 21:08, a scris:

Nu ! Nu ai inteles...
Daca initiatorul intreba: "- Cat ma costa materialele pentru o casa?" probabil se gaseau multi sa-i zica .fundatia cam atat, acoperisul cam pe atat, si restul cam atat.
El a intrebat : "-Aş dori să-mi spuneţi şi mie vă rog cât ar consta construcţia unei case la cheie atât cu ajutorul unei firme cât şi în regim propriu."

Ceea ce din start presupune ca nu poate sa sara peste anumite etape.
Si culmea etapele alea sunt consumatoare de resurse si timp.

Acum fiecare judeca cum doreste.
In fond de aceea a pus intrebarea aici.
Sa vada si alte parerei.


Eu am inteles foarte bine, ideea nu e insa cum zici tu.
Una e sa-i spui omului ca il costa constructia in sine X mii de euro , suma la care se adauga, sau SE POT AGAUGA , niste alte cateva mii, neplaceri, batai de cap...si alta e sa spui ca ..nu trage curent, nu trage gaze, nu face nimic fara 1000 de controale si vizite, avize samd...
In practica TOATE magariile astea depind foarte mult de foarte multe lucruri, in primul rand de ZONA... una e sa construiesti in inima unui oras, alta intr-un catun/localitate la periferia unui oras, cu totul altceva e intr-o zona rurala din toate punctele de vedere, inclusiv administrativ.
VOrbim practic pentru ca daca s-ar putea construi case doar strict cum scrie la carte, lege, reglemente... cred ca nici a cincea parte din constructiile noi nu ar exista iar preturile ar fi cu vreo 15-20 % mai mari, plus durata de la idee la gata cu vreo 1-2 ani mai lung.

eu sunt de acord cu respectarea decenta la legilor, fara sa fii idiot (bunaoara, daca poti face o extindere, fa-o asa), cu respectarea normelor in constructii, fara sa fii habotnic..bunaoara, decat sa stai in cicioaba cu chirie pt ca n-ai bani de nu stiu ce izolatie, mai bine da-o fara si o izolezi tu peste 5 ani..samd..nu faci rabat la rezistenta , la instalatii, etc...

#20
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 801
  • Înscris: 05.02.2006
Vreau sa aflu si eu mai multe legat de pretul/mp  de construit. pretul vehiculat mai sus de 350/400 de euro este fara costurile cu arhitect, proiectant, diriginte de santier, avize, proiecte cu gaze, apa, canal, impozit, etc sau intra si aceste costuri in banii astia.
Stie cineva firmele de constructii cu cat vand mp construit?

#21
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007
Nu se vinde mai nimic.
Sunt tarife de prestari servicii in functie de fiecare proiect in parte.
O casa de 100mp poate costa 35.000 la cheie sau 55.000 la cheie. Unul are 3 tone de fier si 80mc de beton si altul dublu.
Unul pune wc de 200 de lei altul de 2000euro sa-l spele singur la fund.
Nu poate ghici nimeni in piftie ce o sa vrea omul sa faca la casa lui.
Sunt mii de tipuri de materiale de unde sa alegi, imi pare rau dar nu este ca la piata unde iti alegi marfa.
O medie este undeva la 350-400 din experienta. Case decente, realizate corect, finisaje bune fara mari compromisuri.
Nimic extravagant, nimic extraordinar. Orice rahatel scade din bugetul alocat.
Asta nu o poate face nimeni pentru ca sunt mii de repere de folosit.
Faci niste calcule, vezi undevte incadrezi, faci cea mai mica suprafata cu care poti supravietui ca sa ramana cat mai mult buget si pentru neprevazute si ii dai bice.
Daca ai 60.000 strict pentru casa, fara mobila, tacamuri, gard, utilitati, alei, foisoare, etc... care fac minim 20-25k, nu iesi din 150-160mp desfasurati. 75-80 amprenta.
Vrei suprafata mai mare, mai trage caci sa faci o magaoaie de casa si sa faci numai compromisuri la calitate...n-are nicio logica.

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.101
  • Înscris: 17.03.2005
Eusunt total de acord cu "sa faci o magaoaie de casa si sa faci tot felul de compromisuri la calitate" e o prostie.... Cu ce as fi foarte atent este acea "suprafata minima cu care poti supravietui"...sa nu fie prea putin si sa mergi pe ideea "lasa ca mai extind eu cu inca 2 camere peste 3 ani" ... e o prostie la fel de mare ca aia cu " fac anul asta 2 camere si la anul termin si restul"... iese o cacaneala, faci de la inceput ce vrei  sa faci sau si mai bine, proiectezi casa in asa fel incat sa iti permita sa o termini in etape (adica finisezi initial parterul cu tot ce trebuie la casa omului si etajul ramane la rosu pe interior, sau prevezi un pod mansardabil , in cazul in care vrei, ai nevoie, ai chef...sa poti sa extinzi suprafata utila)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate