Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

Polizoare, masini de gaurit, scule si unelte

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
15108 replies to this topic

#5185
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Am de gaurit cateva bucati de tabla de otel 3mm, la un diametru de 30mm. In principiu trebuie sa gauresc 2 table simultan, deoarece le atasez intr-un ansamblu unde e necesar sa fie concentrice cu abatere minima.

Reusesc sa dau ~20 de astfel de gauri cu o carota de metal din Dedeman/Hornbach? Asta ar fi cea mai ieftina optiune, dat fiind ca o carota costa 30 de lei.

Alternativa mai eficienta tehnologic ar taiere cu laser, dar optiunea ma costa 8 lei / tabla, deci undeva la 160 de lei si o saptamana de asteptare.

#5186
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 31.01.2010
Drak stie cit rezista alea, oricum mult ulei si turatie redusa, faci o proba si ne spui si noua.
Daca nu iasa asa fa un "cutit zburator", ala precis merge daca e facut cum trebuie, tot cu turatie mica.
Nu in ultimul rind, ce tabla e in fapt?

Edited by Ion_Bumbu, 26 February 2018 - 19:57.


#5187
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Bine, daca nu tine una, mai cumpar. Treaba e sa iasa gaura cum trebuie, fara bavura si fara tesituri.

E vorba de tabla neagra, laminata la cald, din cea mai comuna in comert. Am atasat si desenul cu piesa in cauza, ca sa se inteleaga mai bine ce vreau.

Attached File  Untitled.png   23.48K   24 downloads

#5188
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 31.01.2010
In aia trebe sa mearga!
Scoate ea ceva bavura dar daca masina de gaurit este rigida si turatia joasa ies aproape perfecte.

#5189
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Merge cu carota din comert. Eu am folosesc una de la wolfcraft dar am avut si altele. Trebuie turatie mica si ulei. Eu folosesc ulei de transmisie, ala era la indemana. Poti pune cu seringa. Important e sa nu mearga deloc pe uscat carota.
La ulei eu folosesc un flacon de genul asta https://www.emag.ro/...8/pd/DV9Q1BBBM/
in care am pus ulei de transmisie. Merge si ulei de motor. Imi place ca lucrez usor cu flaconul ala deoarece are varful acela subtire.

Altfel butghiu in trepte. E mai precis dar si la ala e aceeasi treaba. Trebuie turatie mica si ulei. Dai in toate tablele gaura de 8-10mm si pe urma largesti la ficare separat cu burghiul in trepte.

https://www.sculesie...4-32-mm-m20489/

Edited by PoeOvidiu, 26 February 2018 - 20:25.


#5190
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Am ulei de gaurire suficient cat sa scufund tablele in el, nu-i bai. Fac un test maine-poimaine cu carota si vedem ce iese.

#5191
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Ohoo. Esti instarit. Noi astia necajiti folosim ce ulei avem iar la gaurile mai pretentioase folosim seu de oaie :D

#5192
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Nu-i din banii personali. E proiect de-al facultatii, si-am gasit sponsori generosi :)

#5193
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Si in atelierul facultatii nu aveti si o masina unealta numita freza?!

Carota nu-ti ofera precizie sau nu trebuie?

#5194
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009

View Postspik1, on 26 februarie 2018 - 21:00, said:

Si in atelierul facultatii nu aveti si o masina unealta numita freza?!

Are motorul ars de vreo 2 ani de zile. Inca nu am reusit sa obtinem bani de inlocuire/reparatie.

Dupa cum am zis, maine-poimaine fac test cu o carota si vedem cat de multumit sunt de rezultat.

#5195
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Vindeti uleiul ala...

#5196
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,419
  • Înscris: 30.11.2005
O idee , pentru a improviza recipiente  cu ulei,   pentru  ungere (  eu am , mai  multe , cu  diferite  substante utile  prin  garaj )( o  metoda  ieftina si    eficienta )
- ac seringa de  uz  veterinar  ( se gasesc de  cumparat ) , gaurit dopul , atasat acul   apoi lipitura  zdravana  ,  cu silicon (eu am un pistolet prin  garaj cu  batoane de  silicon ) dar  merge  si  prin  alte  metode .  
- avem un control perfect al  uleiului (substantei aplicate )

Attached Files



#5197
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Eu folosesc bidonase de la vopseaua de par!

#5198
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,777
  • Înscris: 31.01.2010
Au si dop filetat!

#5199
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 18.01.2016
Sau pomita de ulei de la yato Attached File  Screenshot_20180226-221957.png   62.42K   48 downloads

#5200
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014

View PostAnn0nyym0us, on 26 februarie 2018 - 21:11, said:



Dupa cum am zis, maine-poimaine fac test cu o carota si vedem cat de multumit sunt de rezultat.
Recomand burghiu in trepte. Precizia e mult mai mare. La carota e posibil sa nu fie gaura fix unde vrei Nu are abatere mare dar are, Iese rotunda dar nu iese exact pe pozitia dorita.

#5201
scub

scub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,419
  • Înscris: 30.11.2005
Referitor la surubelinta  Parkside , pe post de filetanta , am zis ca fac un filmulet sa vedeti  cum  se  misca .
obs.:
1. adaptorul  meu , joaca din toate  incheieturile si nu  poti  sa  centrezi  bine  holsurubul ;
2.  trebuie  furtun de 8 (macar)  ,  pentru a  spori puterea ;
3. la  min. 1:19  imi  rupe  capul  holsurubului  la  scoaterea din  lemn . Cred ca era prea  intepenit ;
4. acesta este adaptorul necesar de la 1/2 patrat  la 1/4 hexa , si  totul  va  merge  mai  usor ;

filmuletul la adresa :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MDGvC_9YH38?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

update:  am  mai  facut  un  test  cu  astfel de  holsuruburi  mari .   cu  tubulara  potrivita  ,  se  joaca  cu   ele .  sunt  mai  usor  de  manevrat

Attached Files


Edited by scub, 01 March 2018 - 15:13.


#5202
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,573
  • Înscris: 07.12.2014
Masina merge. Cu compresorul e mai greu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate