Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Balcon-acoperirea (tencuirea) vechiului calciu

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Am un balcon pe care vreau sa il fac mai frumos si nu stiu exact cum si cu ce materiale ar trebui sa lucrez.
Vechea tencuiala este facuta sub forma acelor brobonite dese pe perete si ar trebui fie sa dau jos, ceea ce nu vreau fiindca balconul este inchis si restul casei renovat si nu vreau sa fac praf mult. Ma gandesc sa tencuiesc cu ceva peste, sa indrept.
Sunt insa incepator in acest domeniu, nu am mai facut lucrari foarte importante pana acum.
Va rog sa ma ajutati cu sfaturi despre materiale, scule si ceva tehnica.
Multumesc anticipat!

#2
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Nu stiu nimic despre materiale, scule si tehnica folositoare pentru ca balconul sa devina mai frumos.
Dar, daca locuiesti la bloc, nu poti avea un balcon mai frumos decat ceilalti, pentru ca strici fatada urata a blocului si cei de la primarie te pot amenda in baza art. 56 alin. (1), pct. e) din Legea nr. 230/2007.
Daca totusi refaci peretele balconului in exterior, fa in asa fel incat sa nu iasa in evidenta si sa-si pastreze aspectul initial.

#3
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
Se incarca cu glet: Pune o poza cu balconul.
O sa iti intre o suma de glet pana se aduce la nivel... dar la sfarsit o sa fie inca un strat care izoleaza bine iarna.
Am gletuit eu cateva, acuma ce sa iti zic la necesar?
1 - Gletul Meseriasului.
2 - Gletiera.
3 - O galeta sa faci gletul.
4 - O bormasina mai puternica sa poti amesteca gletul + un melc pentru amestec.
Cam atata.

Gletul meseriasului este vreo 15-17 ron sacul de 20kg, gletiera este vreo 30 de ron, o galeata pentru glet.. 8 ron, melcul pentru amestec este vreo 15 ron.

 Krystina, on 25 martie 2014 - 08:56, said:

Nu stiu nimic despre materiale, scule si tehnica folositoare pentru ca balconul sa devina mai frumos.
Dar, daca locuiesti la bloc, nu poti avea un balcon mai frumos decat ceilalti, pentru ca strici fatada urata a blocului si cei de la primarie te pot amenda in baza art. 56 alin. (1), pct. e) din Legea nr. 230/2007.
Daca totusi refaci peretele balconului in exterior, fa in asa fel incat sa nu iasa in evidenta si sa-si pastreze aspectul initial.
Eu cred ca el zicea de interiorul balconului: In mod obisnuit pe Vremea Lui Ceausescu asa se proceda: Balcoanele erau acoperit in stratul ala.

Edited by Mos-Nicolae, 25 March 2014 - 09:09.


#4
Krystina

Krystina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 17.01.2014
Am inteles eu gresit ca este vorba despre exteriorul balconului.
In interiorul balconului se poate reface peretele dupa cum vrea proprietarul.
Legea face trimitere la modificarea aspectului proprietatii comune, deci la exterior.

Spor la lucru!

Edited by Krystina, 25 March 2014 - 09:16.


#5
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
E vina mea ca am uitat sa specific faptul ca este vorba de interiorul balconului. Am si ceva cunostinte de lucru, nu sunt meserias dar am mai ajutat pe ai mei cand lucrau cate ceva pe la casa de la tara. Atunci eram mai tanar si nu am cautat sa retin ceea ce faceam sau sa invat ceva concret. Pur si simpu urmam ordinele, dar acum cu ceva indicatii (pt care va multumesc) pot sa incerc. Stiu ca nu va fi perfect dar nici nu am pretentii. E pe balcon unde mai mult depozitez chestii; vreau numai sa fie cat de cat alt aspect si mai ales sa scap de praful care s-a adunat in adanciturile dintre stropii aia.

#6
Mos-Nicolae

Mos-Nicolae

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,954
  • Înscris: 09.12.2013
O sa se faca camera alba: Eu am facut cateva balcoane si totul merge repede - Doar ca o sa consumi o cantitate mare de glet.
Si altceva divers(ca mi-am adus aminte): Daca ai cumva o gletiera de plastic: O sa lupti putin cu gletul(adica impingi bine de tot) pana se astupa gaurile alea, la urma poti sa treci pe aia de metal.
A de plastic este 10 ron.
Nu este ceva obligatoriu... dar te-ar ajuta una de plastic + este mai usoara ca aia de metal.

Nu strica o poza cu balconul.

Edited by Mos-Nicolae, 25 March 2014 - 13:45.


#7
remus-gabriel

remus-gabriel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 28.02.2007
Acum nu sunt acasa si nu am poze deocamdata. Voi face maine si voi posta desi nu ar fi mare lucru, vad ca s-a inteles pana la urma din descriere cum este pe acolo

#8
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Krystina, on 25 martie 2014 - 09:14, said:

Am inteles eu gresit ca este vorba despre exteriorul balconului.
In interiorul balconului se poate reface peretele dupa cum vrea proprietarul.
Legea face trimitere la modificarea aspectului proprietatii comune, deci la exterior.
...
Tot gresit ati inteles . Balconul a fost gindit DESCHIS , deci ce este in balcon este fatada  si nu se poate schimba aspectul decit cu autorizatie de constructie .
Acum , ca exista mania reabilitarii si inchiderii balcoanelor , sa stiti ca acest lucru se face cu incalcarea legii .
.................
Metode de a scapa de acel "calciu " un tinci sau tencuiala si glet ; rigips lipit ...glet direct ...ar merge dar intra ca la balamuc . Se poate incerca cu glet de ipsos , ca este mai ieftin , dar trebuie gasit meseriasul care stie sa lucreze cu ipsos .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate