Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Vonino Sirius QS

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#145
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Si eu am observat la luminozitate maxima si ecranul complet negru in partea de jos a tabletei un usor light bleed.
E ceva normal din punctul meu de vedere si dat fiind gama de pret nu poti avea pretentii.
Am vazut light bleed si la telefoane de marca, modele mid-high, deci ce sa mai spun in cazul nostru unde avem si un ecram mai mare.

Ca si alti producatori au tablete asemanatoare e ceva normal, nu vonino le-a proiectat si nici macar el nu le fabrica.
Sunt deviceuri ODM, ce sunt proiectate de o anumita firma si rebranduite de altele.
De aici si costurile scazute, datorate volumului.
Tot ce poate face Vonino e sa-si aleaga variantele de acumulatori, displayuri, eventual poate modulele de memorie si flash utilizate.
Insa asta tine si de fabrica unde se asambleaza, ce optiuni e ofera si ei.
Ca unii precum Allview au mai avut pbme spre exemplu cu acumulatorii se datoreaza fatului ca au ales deliberat acumulatori ieftini si prosti ce le-au cazuat pbme (se umflau).
Dar, aici e mult de vorba, conteza si loturile de marfa cum se nimeresc, va dati seama ca nici controlul de calitate nu e unul extrem de strict astfel incat se mai intampla sa se mai gaseasca si produse cu pbme gen pixeli morti smdp.
Asta am vazut si la firme de renume, nu e un caz izolat Vonino.
Teoretic, pana in 4 pixeli mai nimeni nu considera panelul defect, insa daca produsul a fost achizitionat online il pot returna pt ca legea iti permite acest lucru.

#146
ovisire

ovisire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 03.03.2007

View Postmuraru_dan, on 31 ianuarie 2014 - 13:55, said:

De curiozitate sa vad daca le merg telefoanele, am sunat astazi la serviciul suport clineti. Mi-a raspuns un domn si l-am intrebat daca va fi lansat un upgrade pt Android, cand si cine se ocupa de upgrade. Ar exista in plan chipurile un upgrade la 4.3, insa fara o data exacta, iar de dezvoltare se ocupa expres echipa mama din state.
Era un raspuns la care sincer ma asteptam, insa uite ca le merg totusi telefoanele.
Cred ca au rasfoit prin forumul nostru, au vazut discutia si au binevoit sa raspunda la telefoane :))

#147
di4m4nt

di4m4nt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.02.2009
Multumesc pentru raspunsuri! Cred ca o sa dau o fuga saptamana viitoare pana la vanzator. Daca am noroc, o sa imi inlocuiasca tableta cu alta fara defecte.

#148
fire_horse_03

fire_horse_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.03.2007

View Postmuraru_dan, on 07 ianuarie 2014 - 16:51, said:

Nu are senzor gravitational ( magnetic).

Daca zici ca nu are senzor magnetic, adica busola, cum de iti functioneaza softul de navigatie? Ai ajuns la destinatie folosind Sygic?

#149
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
GPS-ul e una, senzorul magnetic e cu totul alta treaba.
Da mai intai pe google inainte sa intrebi o asemena aiureala.

Nu are nici o treaba busola, adica un senzor magnetic ce stie sa citeasca campul magnetic al pamantului cu modului GPS ce stie sa citeasca semnalele satelitilor GPS si astfel sa-ti cunoasca pozitia ta geografica pe glob.
LE: stie si de A-GPS, ce vine de la Asisted GPS si foloseste semnalul gsm al operatorului de telefonie mobial pt a-ti afla pozitia. Avantaj: iti afla pozitia in cateva secunde, dexavantaj: papa din banda destinata traficului de date si musai trebuie sa aiba acoperire in zona unde esti respectivul operator sa-ti functioneze A-GPS-ul.
Insa, default merge pe GPS-ul clasic, cu sateliti, dand pozitia dupa cateva minute.

Iar Sygic-ul ca de altfel oricare soft de navigatie android functioneaza perfect pe aceasta tableta.

Edited by muraru_dan, 04 February 2014 - 13:09.


#150
fire_horse_03

fire_horse_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.03.2007

View Postmuraru_dan, on 04 februarie 2014 - 13:04, said:

GPS-ul e una, senzorul magnetic e cu totul alta treaba.
Da mai intai pe google inainte sa intrebi o asemena aiureala.

Nu are nici o treaba busola, adica un senzor magnetic ce stie sa citeasca campul magnetic al pamantului cu modului GPS ce stie sa citeasca semnalele satelitilor GPS si astfel sa-ti cunoasca pozitia ta geografica pe glob.
LE: stie si de A-GPS, ce vine de la Asisted GPS si foloseste semnalul gsm al operatorului de telefonie mobial pt a-ti afla pozitia. Avantaj: iti afla pozitia in cateva secunde, dexavantaj: papa din banda destinata traficului de date si musai trebuie sa aiba acoperire in zona unde esti respectivul operator sa-ti functioneze A-GPS-ul.
Insa, default merge pe GPS-ul clasic, cu sateliti, dand pozitia dupa cateva minute.

Iar Sygic-ul ca de altfel oricare soft de navigatie android functioneaza perfect pe aceasta tableta.

Sunt de acord cu tine, sunt chestii total diferite busola si gps-ul, eu n-am pus problema asa "aiurit"  cum ai perceput tu.
Cum crezi ca stie softul cand te intorci tu la stanga sau la dreapta? Cum crezi ca-ti arata in Google Maps sageata incotro te-ai intors stand pe loc? Prin intermediul modulului gps sau busolei?

#151
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Prin GPS.
Pune mana si citeste ce poate face GPS-ul si apoi mai vorbim.
PNA-urile spre exemplu, adica navigatoarele, au doar modul GPS.
Poate sa fie ceva modele mai exclusiviste sa aiba si busola, insa strict pt a umfla pretul.

Deci, prin GPS se obtin coordonatele x,y,z de pe pamant, in timp ce cu busola (senzorul magnetic) doar polii magnetici sunt cititi.

Cu GPS-ul poti afla daca mergi spre Nord sau Sud, la fel ca si cu senzorul magnetic, in schimb, nu prea poti face navigatie cu un senzor magnetic,acesta nestiind pozitia ta pe pamant, ci doar directia (inspre ce puncte cardinale te indrepti).

Si asta pt ca,in cazul GPs-ului, citind coordonatele date de sateliti si urmarind modificarea coordonatelor pe harta, softul stie incotro te indrepti, adica la stanga, dreapta smdp.
Atat doar, ca esti conditionat de rezolutia GPS-ului, care e cu atat mai mare cu cat receptorul gps primeste semnal de la mai multi sateliti.
Si, directia de mers se poate da doar de un soft de navigare pt ca, e musai sa aiba o harta pe care sa iti compare tie coordonatele.
De aceea aplicatiile tip busola nu pot functiona cu GPS-urile pt ca ele nu au nici o harta pe care sa poata compara coordonatele si sunt programate sa citeasca doar datele date de senzorul magnetic, aceste aplicarii fiind singurele ce nu functioneaza pe aceasta tableta, insa aceste aplicatii nu au de-a face cu navigarea, decat sa zicem ca ai tu o harta tiparita si navighezi precum o faceau stramosii nostrii.

Aici fac o paranteza, si anume, noile cipuri de navigatie (neprezente in tabletele Vonino din pacate), stiu pe langa sitemul american GPS si pe cel rusesc Glonass, marind astfel acuratetea si implicit localizarea, aceasta facandu-se in cateva secunde. Dupa mine, in locurile unde semnalul satelitilor nu e bruiat, precum strada, aceste noi cipuri sunt aproape la fel de rapide precum A-GPS-urile.
In interiorul cladirilor, tunele, unde semnalul satelitilor patrunde mai greu, A-GPS-ul iese in avantaj.

Pt acuratele,comparativ cu GPS-ul, A-GPS-ul e ceva mai bun in zonele cu semnal GSM puternic, iar Google Maps adora AGPS-ul.

Si sa te satisfac pe deplin, daca semnalul e bun, A GPS-ul cel putin, iti poate da si intoarcerea cand stai pe loc.

Altfel, daca semnalul e prost si nici sateliti destui nu prinzi, rotirea pe loc poate nu o va da, insa neprezenta in aparat a unui senzor magnetic nu  afecteaza cu nimic functionarea aplicatiei in sine, respectiv navigarea. Insa daca ai facut un pas dupa ce te-ai rotit stand pe loc, sigur iti vei vedea noua directie fara nici un fel de pbma.
Acuma, daca vrei sa descoasem firul in 4, da, de acord, la rotirea stand pe loc a tabletei perfect in jurul axei sale, e putin probabil ca sistemul sa poata face vre-o trianghiulare astfel incat sa sesizeze rotirea, insa, daca eu tin tableta in mana si ma rotesc, atunci daca rezolutia e mare, se poate sesiza rotirea deoarece tableta se misca in jurul axei mele de rotatie.

Dar, in cazul in care ar fi avut si un senzor magnetic care era accesat de aplicatie, atunci da, acuratetea la intoarcerea cand stai pe loc era marita, insa nu stiu daca un soft de navigatie acceseaza acest senzor magnetic in timpul navigarii, el de obicei e accesat strict de aplicatiile gen busola, tocmai din motivul spus de mine, anume ca un soft de navigatie stie sa-ti spuna directia folosind sistemul GPS atat timp cat are si o harta pe care sa compare datele provenite de la sateliti.

Dar, fara sa te consider aiurit, mi se pare aiurea sa intrebi chestii de genul acesta cand o simpla cautare pe wikipedia pt ce inseamna GPS, A-GPS, senzor magnetic, te lamurea complet.

Si pe deasupra sa nu-ti vina sa crezi ce incerc eu sa spun in  legatuira cu perfecta functionare a softurilor de navigatie pe aceasta tableta.
Pt ca, in postul #148, tocmai pbma functionarii navigatiei era incerta pt tine.
Eu am testat aceasta tableta cu softuri de navigatie si nu am avut nici o pbma in functionare, chiar daca aplicatia era in mod pieton sau masina.

Deci, sa fiu inteles, nu am nimic cu tine ca ai intrebat, insa nu incerca sa denaturezi realitatea pe motiv ca nu intelegi pe deplin functionarea sistemelor, pune mana si citeste, nimeni nu s-a nascut invatat, iar cand vrei sa dai o alta replica, fii sigur ca ai inteles (asta daca ia citit) teoria ce sta la baza incertitudinilor tale.

Edited by muraru_dan, 04 February 2014 - 15:49.


#152
fire_horse_03

fire_horse_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.03.2007

View Postmuraru_dan, on 04 februarie 2014 - 15:29, said:

Prin GPS.
Pune mana si citeste ce poate face GPS-ul si apoi mai vorbim.
Cred ca ai, totusi, o problema de comunicare.
Dupa cum sper ca iti dai seama, asta nu este forumul tau, in care tu dictezi si ceilalti iau notite, bine?
No, speta mea de la #148 era daca tableta asta are sau nu busola digitala.
Peste tot scrie despre ea ca are, inclusiv pe pagina oficiala vonino.ro.
Vina acuma draga si spune-ne, da' numa daca esti calm, daca ai instalat vreo aplicatie de busola si ce s-o intamplat, bine?
Pe HTC-ul meu am Compass de pe Play Store.

Edited by fire_horse_03, 04 February 2014 - 17:28.


#153
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Eu pbme de comunicare nu am deloc, poate tu de exprimare.

Tu ce intelegi prin propozitia " Daca zici ca nu are senzor magnetic, adica busola, cum de iti functioneaza softul de navigatie? Ai ajuns la destinatie folosind Sygic?"

Ca te miri cum de functioneaza Sygic-ul, implicit navigatia fara busola nu?

Eu unul altceva nu am inteles.

Ca poate ai gandit altceva fii sanatos, invata sa te exprimi. Fara nici o suparare.

Iar de instaslat am instalat si softuri ce au compas, insa nu functioneaza partea cu busola cum de altfel e si normal.
De instalat le-am instalat doar pt speedometru.
Exp de aplicatie f buna: Ulysee Spedometer. Varianta full stie si de compas.

Legat de specificatii da, sunt eronate.
Posibil erori de editare.

Dar repet, lipsa senzorului magnetic nu afecteaza absolut deloc nici o navigatie nimic.
De fapt, si eu pe fostul telefon Lg Optimus 2X, la ce-mi folosea acest senzor era sa ma joc de-a detectorul de metale, nicidecum fiindu-mi util ca compas.

#154
di4m4nt

di4m4nt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 11.02.2009
Salutare. Am gasit ceva interesant pe internet si m-am gandit sa va impartasesc si voua informatia. Daca doriti sa aveti si un rand de numere in partea superioara a tastaturii, urmati acesti pasi (tastatura va semana cu una de calculator):
-intrati in setari
-language & input
-atingeti iconita cu setari din partea dreapta a "android keyboard"
-advanced settings
-custom input styles
- apasati ”add style” (butonul e in dreapta sus)
-la language selectati english
-la layout selectati PC
-dati save, apoi enable
- asigurati-va ca la input languages aveti DEBIFATA optiunea "use system language" si aveti bifata DOAR pe cea in dreptul careia scrie PC (ex: ENGLISH US PC).

  Am incercat sa fiu cat mai clar, sper ca am reusit.

Edited by di4m4nt, 04 February 2014 - 22:52.


#155
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
funtioneaza, mersi!

#156
fire_horse_03

fire_horse_03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 18.03.2007
Root pentru Vonino Sirius QS - cel mai simplu posibil :
http://www.jellydroi...nino-sirius-qs/

Edited by fire_horse_03, 06 February 2014 - 19:32.


#157
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Am identificat o problema nasoală...  Deși în setări mi-am ales ca aplicațiile să  fie instalate  pe card,  nu o face.
Apoi dacă vreau sa le mut pe card...  El le muta pe memoria internă  de 8GB. La voi se întâmplă la fel?

#158
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010

View Postozzyboy, on 10 februarie 2014 - 23:21, said:

Am identificat o problema nasoală...  Deși în setări mi-am ales ca aplicațiile să  fie instalate  pe card,  nu o face.
Apoi dacă vreau sa le mut pe card...  El le muta pe memoria internă  de 8GB. La voi se întâmplă la fel?

La mine e Ok. Aplicatiile se instaleaza corect de pe card (ex: am pe card un kit de IGO). Si pot sa mut aplicatiile din memorie pe card si invers din Settings ---> Apps ----> click pe aplicatia dorita.
Acolo in functie de aplicatie si unde este stocata, la mine apar optiunile "Move to USB storage" sau "Move to internal storage". Pentru anumite aplicatii (gen Google maps) nu exista aceste optiuni - probabil ca se instaleaza doar in memoria interna.

Cred ca tu gresesti undeva. Spune ce setari ai facut pentru acest lucru.

Ca sa instalez de card eu am facut asa: Settings ---> Security ----> bifa pe "Unknown Sources", apoi ma duc pe card cu File Manager si selectez programul cu extensia APK.

LE: merci mi-ai amintit sa debifez optiunea Posted Image . Tocmai am folosit-o zilele trecute......

Edited by kmailand, 11 February 2014 - 16:48.


#159
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Ozzyboy, o aplicatie care se instaleaza in memoria interna, adica in partitia de 1 GB  din totalul de 8 GB a flash-ului intern, poate fi mutata daca ea permita in USB storage, care e cealalta partitie de 5.4 GB care face parte tot din flashul de 8 GB inclus in tableta, deci nu este sub nici o forma cardul SD amovibil.
Daca, se doreste instalarea aplicatiilor pe cardul SD, stiu ca doar datele aplicatiilor se pot muta acolo.

Citeste postul #68 si vezi ca exista un program ( e posibil sa fie si altele) numit Directory Bind ce-ti poate linkui un director de pe sd card intr-o locatie din memoria interna USB, pacalind sistemul cum ca datele s-ar afla nu pe sd card, ci chiar in memoria interna.
Am folosit aceasta aplicatie pt orice e mare, gen joc si functioneaza fara pbma.
Dupa acest lucru, pt a elibera cat mai mult din memoria interna de 1 GB, poti muta aplicatiile in USB storage, astfel facandu-ti loc pt altele noi.
Dar, nu toate aplicatiile suporta cu brio aceasta mutare, trebuie atentie marita. Exemplu de aplicatie ce default nu se poate muta in USB storage ( chrome-ul).

Sper ca te-am lamurit cat de cat pt problema ta.

#160
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
Multumesc ptr raspunsuri...
Nu ma interesa sa instalez de pe card ... vroiam sa mut programele/jocurile instalate in memoria interna pe card, cele care imi permiteau sa fac mutare. In genere jocurile, ca alea ocupa Gb. Insa ceva ciudat se intampla...zilele trecute am "formatat" tableta si pot sa jur ca in setari la apps imi aparea "mutare pe cardul SD" . Acum, dupa reinitializare si rootare nu-mi mai apare "mutare la card SD" ci doar mutare la "mutare la dispozitiv de stocare usb" si "mutare la stocare interna" nu-mi dau seama dece asa... nu mai conteaza ca oricum nu mergea.
Am descoperit intre timp o aplicatie GL to SD care mi-a mutat jocurile pe card cu succes (ptr aplicatia asta trebuie rootare) o sa vad ce-i si cu Directory Bind.

#161
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
De pe sd card aplicatiile atat timp cat ai apk-ul lor se pot instala fara pbme.
Insa, precum am spus, aplicatiile nu se instaleaza implicit pe sd card, ele ducandu-se in memoria interna ce e partitia de 1 GB si se pot muta in USB storage ce e partitia de 5.4 GB a flash-ului aflat in tableta.
Insa, desi aplicatia se va duce in memoria interna, datele aplicatiilor mai ales daca aplicatia e mare se vor duce implicit in memoria USB storage.
Cu directory bind tocmai aceste date se pot linkui pe SD card, castigand spatiu pt a muta aplicatiile din mem interna in USB storage.
Dar repet, nu e singura de acest gen.
Oricum, conditia sa nu va scada viteza e sa folositi un sd card de clasa mare, peste 6.

#162
Mihai-Cosmin

Mihai-Cosmin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 17.06.2007
La fiecare deschidere a Facebook-ului, imi apare e-mail-ul si parola unei rude (a intrat sa vada cum merge). Inainte apareau email-ul si parola mea cand intram. Ce i-a facut ? Ca ma umple de nervi. Cum fac sa setez memorarea datelor mele la deschiderea Facebook-ului și sa dispara ale ei ? Acum sunt nevoit sa le introduc pe ale mele (din nou) pas cu pas si chiar si asa, NU LE MEMOREAZA. Tot ale ei apar !!! Posted Image

Edited by Mihai-Cosmin, 17 February 2014 - 13:01.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate