Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...

Sony FH 10W reparatie
 

Vonino Sirius QS

- - - - -
  • Please log in to reply
500 replies to this topic

#1
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,002
  • Înscris: 15.04.2011
E buna de ceva tableta asta? Vad ca e in oferta la Orange https://www.orange.r...irius-qs-8-inci
La liber e 920 de lei http://www.pcgarage....android-42-alb/

Attached Files



#2
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
E foarte buna, am vazut-o in depozitul de la pcgarage luni seara, din pacate nu era expusa si nu au vrut sa o desigilize, dar am ramas uimit de performanta, mai putin bateria (3G la 21 Mbs), la fel am vrut sa butonez si un telefon vonino ego (rivalizeaza cateva telefoane dual sim midrange) si nu am reusit (politica pcgarage, doar ce este expus in  depozit se butoneaza dar nu se vinde, iar ce se vinde nu se desigileaza, nota 10 pentru asta si nota 1 pentru emag, caci vand rebuturile aduse de unii altora)

#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,854
  • Înscris: 06.01.2008

View Postnick5roo, on 08 noiembrie 2013 - 06:55, said:

...nota 10 pentru asta si nota 1 pentru emag, caci vand rebuturile aduse de unii altora)
off-topic: de parca pcgarage nu face la fel...asta cam pute a reclama mascata la pcgarage.
Macar unul dintre cele 2 magazine (nu spun care, dar incepe cu litera "e") vinde produsele returnate drept resigilate (si cu reduceri in functie de starea lor/starea ambalajului), nu drept noi.

Edited by Hider141, 08 November 2013 - 08:58.


#4
cipaul66

cipaul66

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 26.08.2009
... si asta ... ar fi interesanta la pret .... dar nu este 3G ... http://www.pcgarage....droid-42-negru/   dar are pret bunicel . Nu fac reclama la magazine ... dar aici l-am gasit .

#5
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008

View PostHider141, on 08 noiembrie 2013 - 08:46, said:

off-topic: de parca pcgarage nu face la fel...asta cam pute a reclama mascata la pcgarage.
Macar unul dintre cele 2 magazine (nu spun care, dar incepe cu litera "e") vinde produsele returnate drept resigilate (si cu reduceri in functie de starea lor/starea ambalajului), nu drept noi.
Off topic cu emag sunt patit, am scris in alt post, au luat si amenda de la protectia consumatorului (4000 lei) pentru ca au vandut un produs folosit drept nou. Nu fac reclama mascata dar ...cam sunt satul de emag, am fost clientul lor ani de zile.

#6
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,002
  • Înscris: 15.04.2011
Trebuie "butonata" o perioada de 6-7 zile ca sa vezi de ce e in stare, eu sunt sceptic pentru ca nu am vazut o tableta romaneasca pardon chinezeasca de calitate.
De spcificatii tehnice bune pe foaie sunt satul. Modelul asta are o doua minusuri mari, rezolutia mica si memoria de capacitate redusa.

#7
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postnick5roo, on 08 noiembrie 2013 - 06:55, said:

E foarte buna, am vazut-o in depozitul de la pcgarage luni seara, din pacate nu era expusa si nu au vrut sa o desigilize, dar am ramas uimit de performanta...
Foarte fain, si mai concret ce a generat uimirea? Ambalajul? Poza de pe cutie?
A, stai, ca nu era nici macar expusa!

#8
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Carcotasi mai sunteti :D, daca ii rogi frumos ti le aduc din depozit, stiam de toata gama vonino.
Gata, sa lasam comentariile strict la subiect, cum spus si @papillon_, rezolutia si capacitate de memorie redusa, in rest e destul de ok la banii astia.

#9
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View PostPapillon_, on 08 noiembrie 2013 - 11:23, said:

Trebuie "butonata" o perioada de 6-7 zile ca sa vezi de ce e in stare, eu sunt sceptic pentru ca nu am vazut o tableta romaneasca pardon chinezeasca de calitate.
De spcificatii tehnice bune pe foaie sunt satul. Modelul asta are o doua minusuri mari, rezolutia mica si memoria de capacitate redusa.
Vonino e chinezeasca? Hmmmm.... Un link intr-u sustinerea celor afirmate se poate?
Cat despre minusuri, ai 2 exemple de tablete care in aceeasi bani depasesc dotarile si performantele ``chinazariei``?

#10
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,852
  • Înscris: 27.09.2008
Vonino.ro este o firma din california care face acelasi lucru ca si allview, etc autohtoni, adica rebtrand-uire.
Si daca sunt chinezesti credeti ca nu sunt bune?
Hmmm, nu uitati ca la inceput chinezii se ocupau de replici iar acum concureaza cu samsung, htc, sony, etc. Exemplu: Xiaomi Mi3, Opo, Zopo, etc.
Apropo, ieri nasul a cumparat 2 tablete, una comandata online si una din magazin (erau cu 550 lei, iar cea cu 3g si gps 700 lei). E foarte usoara, fiabila, se misca foarte bine cu procesorul A9 3188 quad de 1,6 MHz. dupa cateva ore e foarte incantat. Oricum or sa treaca prin mana mea sa le customizez si va spun cum se misca si daca se merita (antutu 19000 puncte)
Aici sunt toate echivalentele vonino (Pipo)

Edited by nick5roo, 23 November 2013 - 07:34.


#11
ozzyboy

ozzyboy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 16.01.2007
am comandat si eu un voninio qs...  imi vine luni ... o sa revin cu primele impresii p'atunci... la configuratie se apropie  de Nexus 7 II cea cu 4g ... dar diferenta de bani este cam 1000ron Posted Image)

l.e. am avut un evolio evotab fun care nu prea m-a impresionat... sa vedem ce reuseste tableta asta.

Edited by ozzyboy, 23 November 2013 - 21:36.


#12
gabriel_gavrila

gabriel_gavrila

    V.I.P.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,101
  • Înscris: 24.09.2008
are cel mai bun raport calitate pret. asta doar dupa o testare in showroom, fara a o testa o perioada indelungata. finisaje de calitate, bine inchegata, se misca foarte bine. ramane de vazut calitatea semnalului pe 3G si autonomia bateriei. am comandat-o azi de la pc garage. la emag era tot la 699 lei pana azidimineatza cand au scos ofertele.
PS
de black fraierday era redusa de la 1049 la 699. Acum la pret normal este 949, cat era si cea white care nu a fost inclusa in promotie. o mica pacaleala marca emag.

#13
Myrcea_tm

Myrcea_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2007
Asta e identica cu Cube U55GT, pare destul de atractiva la specificatii si am stat mult sa aleg intre asta si Nexus 7 2012 la BF. Am vrut ceva cu autonomie mare si am ales nexus, dar sunt foarte curios cat rezista asta la browsing prin WiFi. Oricum, review-urile de Cube U55GT sunt foarte promitatoare.

#14
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Nu inteleg logica pentru care la modelul Sirius QS cel cu 3G si GPS au ales ca si procesor: MTK8389, Cortex A7 1.2GHz iar la modelul mai simplu Sirius EVO QS care nu are 3G si nici GPS au ales un procesor mult mai bun: Cortex A9 1.6GHz, Rockchip 3188?!?

#15
Myrcea_tm

Myrcea_tm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 27.07.2007
MTK-ul are suport pentru 3G si voice call. Oricum, e un procesor foarte folosit la tabletele 3G decente. Mi se pare mie sau Allview si Itab au si ei o tableta identica?!

#16
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Da, Allview H8 si iTab Hallo 79.

#17
indigo2xxx

indigo2xxx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2009
Am comandat si eu una la pcgarage de bf.si am primit-o ieri.(vorbesc de sirius evo QS). Osiclasem intre aceasta si Allview Viva Q8(sunt aproximativ la fel, numai ca Q8 are camera de 5MP cu AF si GPU 8-core,si are un prieten), dar cum numai aceasta a fost la oferta, am decis sa o cumpar. Despre tableta pot spune ca merita nota 8 din 10 la functionalitate(touch este foarte sensibil si raspunde aproape instantaneu), 9 din 10 la design si materiale folosite (aluminiu si sticla!), autonomie aproximativ 3,5 h de utilizare intensa (cu wifi). Pentru cei interesati mentionez ca sa conectat in aproximativ 10s la 3g prin dongle HUAWEI E3131 (da mananca baterie ca sparta, obtii cam jumate din autonomie). Ca avantaje mai trebuie sa mentionez CPU QC 1,6GHz ,1Gb RAM, GPU MALI 400 QC (se misca ok in ultimele jocuri aparute), 8Gb intern (dintre care 1,5 pentru aplicatii,6 Gb nand flash)
Ca dezavantaje trebuie sa punctez camerele (interna/externa), care nici nu merita mentionate in specs, si cam atat din punctul meu de vedere, merita banii din plin pentru o experienta browsing decenta, un ecran superb (IPS HD, rezolutie 1024x768) pentru vizionat content HD si FullHD, si o experienta gaming decenta.ti
Si acum buba, a mea a venit defecta!!!, aseara m-am bucurat de ea fara nici un crash sau reset de la 19:00 la 1:30 (de aia vorbesc de cat de buna este pentru ca am apucat sa o folosesc). Am lasat-o la incarcat peste noapte , si dimineata,ce sa vezi, era stinsa. Am aprins-o cu gandul sa caut un wallpaper pe net, si nici nu am apucat sa intru pe google ca s-a blocat imaginea dupa care s-a transformat in linii verticale multicolore , si asa a ramas pana ce am stins-o manual, mentionez ca am stat cu mana pe buton mai bine de 5 min.Dupa aprindere iar sa comportat normal, dar nu a durat mult minunea. Si de atunci tot asa face, ba se blocheaza, ba se restarteaza singura, nu da nici un fel de eroare (tind sa cred ca este ceva problema cu CPU). Am dat deja factory reset...si nimic.
Aveti idee cum se procedeaza cu garantia la PCG (stau in Ploiesti),am sunat la numarul de la garantii si ma pus sa astept si nu mi-a raspuns nimeni (ce-i drept am sunat si cam tarziu, la 17:40).
Repet, mi-a lasat o impresie buna tableta, numai ca am nimerit eu una nasoala. Sper ca dupa solutionare sa primesc una fiabila (am vazut la prieteni de ai mei ca se poate), zic sa primesc una noua, pentru ca la cat de capsulata este sigur nu se baga nimeni sa o repare.  Nici de ideea banilor inapoi nu sunt prea incantat, pentru ca imi place modelul acesta si am prins-o la -180ron din pret.

#18
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002

View Postindigo2xxx, on 26 noiembrie 2013 - 19:10, said:

Am comandat si eu una la pcgarage de bf.si am primit-o ieri.(vorbesc de sirius evo QS).
La pcgarage au sticker cu "Fiabil 100"!!! Amuzant!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate