Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Șomer cu venituri prin parti...

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva

Oameni care traiesc pe bune
 Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...

Prezentatori TV cu telefoanele in...
 AC Mobil fara evacuare?

SMS over IMS networks – SMS...

MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI
 Incurajarea, stimularea si sustin...

Inmatriculare Motocileta "de ...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?
 

Invatamantul si educatia copilului in zona rurala

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

#73
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postradar5, on 01 noiembrie 2013 - 15:34, said:

Dar cei care isi fac timp pentru copiii lor si se implica in procesul de educatie, ei insisi fiind instruiti sa aprecieze altfel de valori, vor reusi sa directioneze acei copii catre un viitor cu alt fel de repere.

Perfect de acord.

View Postradar5, on 01 noiembrie 2013 - 15:34, said:

Si nu-i suficient ca la noi religia se confunda cu BOR, adica peste 85%, biserica ce nu-si plateste impozitele, fiind exemplu de inavutire prin evaziune si intr-un permanent scandal mediatic?
Dar daca ai fete si nu baieti? Ce le invata biserica? Ca mai mult de sotii supuse (preotese) nu vor ajunge. Cum ramane cu dezvoltarea eu-lui si mandriei, a liberului arbitru, a caracterului combatant, competitiv, a egalitatii intre sexe?...sa fim seriosi...sarim din lac in put.

In problema asta insa, fara suparare, dar nu stii despre ce vorbesti...

#74
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View PostDDuras, on 01 noiembrie 2013 - 21:21, said:

In problema asta insa, fara suparare, dar nu stii despre ce vorbesti...
Fara suparare, dar cand replici astfel, macar argumenteaza. Asa-i firesc
Mi-ai citat un text care contine doua idei.
Uite, ma obligi acum sa ma citez si sa intaresc:

Quote

S-a vehiculat ideea ca preotii sa suplineasca, sau sa inlocuiasca invatatorii. Credeti ca e posibil sa faca asta fara a influenta religios? Eu nu. Si nu-i suficient ca la noi religia se confunda cu BOR, adica peste 85%, biserica ce nu-si plateste impozitele, fiind exemplu de inavutire prin evaziune si intr-un permanent scandal mediatic?
Exemplu concret...in satul meu preotul constrange enoriasii sa nu cumpere lumanari cu 20 de bani, din magazin, ci cu 1leu, din biserica. La fel si cu vinul folosit la diverse. Ofera bon fiscal??? NU!.
Cotizatia catre biserica este de 20 lei de familie. Ofera chitanta pt. colecta????NU!
Percepe taxe pentru inmormantare, nunta, sfestanii, botez...Ofera ...NU!
Ceea ce am enuntat mai sus se aplica si pentru majoritatea preotilor, de fapt pt. toti cei despre care am discutat cu alti cunoscuti, din diverse zone ale tarii.
Se numeste EVAZIUNE FISCALA si prejudiciaza bugetul acestei tari. Banii ar putea ajunge si la sarmani, la defavorizati...
Despre implicarea reprezentantilor BOR in scandaluri sexuale, afaceri dubioase cu retrocedari si altele a relatat presa de-a lungul timpului.
...deci...vorbesc prostii??? Argumenteaza, te rog.

Quote

Dar daca ai fete si nu baieti? Ce le invata biserica? Ca mai mult de sotii supuse (preotese) nu vor ajunge. Cum ramane cu dezvoltarea eu-lui si mandriei, a liberului arbitru, a caracterului combatant, competitiv, a egalitatii intre sexe?...sa fim seriosi...sarim din lac in put.
Care este treapta maxim atinsa de o femeie care ar alege o cariera religioasa (crestina), educata fiind de un invatator-preot, care ar putea avea o influenta majora asupra ei, dat fiind ca personalitatea unui copil de 6-18 ani e in formare si aproape ca lipseste liberul arbitru? Ce functie onorabila ar putea avea in cadrul bisericii? Maica stareta? Ai dori asta copilei tale?

Edited by radar5, 02 November 2013 - 07:52.


#75
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
catedrala asta din vest din Ploiesti: s-a muncit 10 ani sa fie construita, evident ca in primul an a fost gata casa parohiala...care e bloc frate! e pe 2 nivele cu 3 intrari (cam 3 ap.penthouse cu cate 4-5 camere...ca popa are si copii). va mai pot spune ca preotul asta a fost primul din oras care si-a cumparat golf5, golf6, golf7...isi face cineva iluzii ca mi-as lasa copilul sa fie educat de acest specimen?

#76
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
n-as fi adus discutia, dar sunt 2 faze din famila acelui preot care m-au socat:

-intr-un supermarket eram cu sotul si am remarcat un cuplu (30 si de ani), socant la ei era ca se uitau atat de urat unul la altul, atata ura amestecata cu scarba...asta mi-a atras atentia. dupa aia m-am prins cine sunt ca am vazut in ce masina s-au urcat (erau fiul/fiica preotului+ginerele/nora)

-in alt supermarket ea+copiii (fata+baiat, 8-10 ani). copiii aia aveau o privire goala, erau placizi, mergeau pe langa carut uitandu-se inainte...nu stanga, nu dreapta, nu s-au uitat dupa vreo bomboana/jucarie/whatever, 5 min.nu au scos un cuvant...roboti. alea 5 min.nici mama lor nu le-a dat vreo atentie...

#77
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Inevitabil nu v-ati abtinut pana nu ati dat-o in religie si pe topic de educatie. :death:

#78
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Oricum, se vede ca atunci cand spui educatie toata lumea se gandeste la institutiile de invatamant si nu la educatia de acasa data de familie .
Cei 7 ani de acasa sunt mult mai pretiosi decat aproape un deceniu petrecut sub indrumarea cadrelor didactice !

#79
radar5

radar5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 28.03.2013

View PostFriskey, on 02 noiembrie 2013 - 16:25, said:

Inevitabil nu v-ati abtinut pana nu ati dat-o in religie si pe topic de educatie. Posted Image
Problema incepe de aici, dar fiind vorba de moderatorul ariei "ti-a scapat".

View Posthoria66, on 25 octombrie 2013 - 12:01, said:

Eu as veni cu o propunere, macar pt. scoala primara: sa fie cooptati in sistemul de invatamant rural preotii din satele respective. Pentru majoritatea dintre ei, salariul de preot (minimul pe economie) este insuficient si ar fi un pas inainte pentru un venit la limita demnitatii. Modelul nu este inventat de mine, m-am inspirat de la evrei - acolo rabinul este si preot si invatator, si copii invata in timpul saptamanii sa citeasca, iar sambata (Sabat) experimenteaza la templu cititul din Torah... In acest fel, in poporul evreu nu au existat analfabeti.
Acesta ar fi un prim obiectiv pe care ni l-am putea asuma: eliminarea analfabetismului la copiii de varsta frageda in mediul rural.
Era o idee pe care doream s-o demontez cu argumente, nu cu cutite-n cap. Este on topic, intru-cat se discuta despre posibilitatea combinarii religiei cu invatamantul primar. Nu vad de ce ai reactionat asa. Dezbatem sau ne enervam?

Edited by radar5, 02 November 2013 - 18:01.


#80
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 02 noiembrie 2013 - 16:34, said:

Cei 7 ani de acasa sunt mult mai pretiosi decat aproape un deceniu petrecut sub indrumarea cadrelor didactice !
Ai uitat cele 9 luni de dinainte!

#81
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Alea nu, ca invata "prostii" ! :)

#82
NewFolder

NewFolder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 12.06.2011
Da' nu va strofocati cam degeaba? La nivelul clasei v-ati gandit? La cat poate copilul v-ati gandit? La cat stie copilul v-ati gandit?

LA CE ISI DORESTE COPILUL V-ATI GANDIT?

Vreti toti sa fie cel mai bun la toate fiindca il tot comparati ba cu unul bun la mate sau la chimie sau la geografie,altul bun si la tenis si la footbal si la sarit pe banci si la spart geamuri.
Ce nu pricepeti e ca aveti un om mic care trebuie sa isi gaseasca calea lui in viata si calea aceea nu o puteti trasa voi ca parinti oricat ati vrea. Nu o sa exceleze pruncul vostru la toate in viata si sa fiti fericiti daca o sa exceleze la ceva.

IMPACATI-VA CU GANDUL CA PRUNCUL VOSTRU E MEDIOCRU. Si are locul lui in lume. Toti contabilii, inginerii, sondorii, profesorii, sudorii, profesorii si maseorii au locul lor in lume. Traiesc si mor. Tu o sa mori, o sa moara si copilul tau mediocru. Osa moara si copii copilului tau.

Copilul tau nu o sa scrie istorie, copilul tau e mediocru. Intelegi asta? Copilul tau a invatat la scoala din sat. Daca ar fi invatat la oras lumea ar fi fost altfel.

#83
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postradar5, on 02 noiembrie 2013 - 17:58, said:

Problema incepe de aici
Problema nu incepe nici de la religie si nici de la popi. Popii or fi de vina ca dupa 12 ani de carte in sistemul de invatamant romanesc majoritatea elevilor nu sunt in stare sa ia bacul nici macar cand se dau subiecte care ar putea fi rezolvate lejer si de o maimuta?
Faptul ca dati exemple de cativa popi dilii (n-am zis ca nu sunt) e irelevant, cateva exemple date nu reprezinta o regula si denota numai frustrare din partea celui care le da. Problema incepe de la profesorii care nu sunt popi si care mai mult de 50% sunt cazuri de ospiciu. Din cauza lor a inceput lumea sa se gandeasca la alternative care unele pot parea ciudate.

Edited by Friskey, 02 November 2013 - 22:00.


#84
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View PostNewFolder, on 02 noiembrie 2013 - 21:31, said:

Da' nu va strofocati cam degeaba? La nivelul clasei v-ati gandit? La cat poate copilul v-ati gandit? La cat stie copilul v-ati gandit?

LA CE ISI DORESTE COPILUL V-ATI GANDIT?

Vreti toti sa fie cel mai bun la toate fiindca il tot comparati ba cu unul bun la mate sau la chimie sau la geografie,altul bun si la tenis si la footbal si la sarit pe banci si la spart geamuri.
Ce nu pricepeti e ca aveti un om mic care trebuie sa isi gaseasca calea lui in viata si calea aceea nu o puteti trasa voi ca parinti oricat ati vrea. Nu o sa exceleze pruncul vostru la toate in viata si sa fiti fericiti daca o sa exceleze la ceva.

IMPACATI-VA CU GANDUL CA PRUNCUL VOSTRU E MEDIOCRU. Si are locul lui in lume. Toti contabilii, inginerii, sondorii, profesorii, sudorii, profesorii si maseorii au locul lor in lume. Traiesc si mor. Tu o sa mori, o sa moara si copilul tau mediocru. Osa moara si copii copilului tau.

Copilul tau nu o sa scrie istorie, copilul tau e mediocru. Intelegi asta? Copilul tau a invatat la scoala din sat. Daca ar fi invatat la oras lumea ar fi fost altfel.
Genetica are un cuvant foarte important de spus si tendinta oricarei specii este sa evolueze.
Daca copilul nu isi depaseste parintii inseamna ca undeva a fost o problema !

Vezi ca majoritatea contemporanilor care vor ramane in istorie au inavatat la ...scoala din sat !

#85
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postkos_funny, on 02 noiembrie 2013 - 16:34, said:

Oricum, se vede ca atunci cand spui educatie toata lumea se gandeste la institutiile de invatamant si nu la educatia de acasa data de familie .
Cei 7 ani de acasa sunt mult mai pretiosi decat aproape un deceniu petrecut sub indrumarea cadrelor didactice !

Da si nu, am mai spus si ceva mai devreme. De multe ori cei 7 ani de acasa sunt nocivi, iar multi copii sunt formati de profesori, si de viata in general ulterior !

De aceea educatia este imerios necesara sa fie facuta de cat mai multe persoane, pentru obiectivitate !

Ce, sustine cineva ca in Romania nu sunt multi parinti iresponsabili si inapti ? Ca sa nu zic retarzi, inculti, nesimtiti etc.

Edited by tavktm, 03 November 2013 - 00:14.


#86
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 02 noiembrie 2013 - 22:56, said:

Daca copilul nu isi depaseste parintii inseamna ca undeva a fost o problema !
Ca sa depaseasca inseamna ca se stie directia! Crezi ca directia e buna?

#87
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostNewFolder, on 02 noiembrie 2013 - 21:31, said:

Da' nu va strofocati cam degeaba? La nivelul clasei v-ati gandit? La cat poate copilul v-ati gandit? La cat stie copilul v-ati gandit?

LA CE ISI DORESTE COPILUL V-ATI GANDIT?

Vreti toti sa fie cel mai bun la toate fiindca il tot comparati ba cu unul bun la mate sau la chimie sau la geografie,altul bun si la tenis si la footbal si la sarit pe banci si la spart geamuri.
Ce nu pricepeti e ca aveti un om mic care trebuie sa isi gaseasca calea lui in viata si calea aceea nu o puteti trasa voi ca parinti oricat ati vrea. Nu o sa exceleze pruncul vostru la toate in viata si sa fiti fericiti daca o sa exceleze la ceva.

IMPACATI-VA CU GANDUL CA PRUNCUL VOSTRU E MEDIOCRU. Si are locul lui in lume. Toti contabilii, inginerii, sondorii, profesorii, sudorii, profesorii si maseorii au locul lor in lume. Traiesc si mor. Tu o sa mori, o sa moara si copilul tau mediocru. Osa moara si copii copilului tau.

Copilul tau nu o sa scrie istorie, copilul tau e mediocru. Intelegi asta? Copilul tau a invatat la scoala din sat. Daca ar fi invatat la oras lumea ar fi fost altfel.

„Nu voi fi un om obisnuit pentru ca am dreptul sa fiu extraordinar” (Peter O’ Toole)

View Postdorel232004, on 03 noiembrie 2013 - 00:05, said:

Ca sa depaseasca inseamna ca se stie directia! Crezi ca directia e buna?

Da ce-o insemna sa ne depaseasca ? Sa faca mai multe flotari, sau sa rezolve probleme de matematica mai repede, ori poate sa aiba dintii mai albi, sa inceapa activitatea sexuala mai devreme, sau stiu eu, poate sa faca cancer mai greu !?

Subiectul este este deja filozofic, si foarte foarte greu, defapt cam fara de raspuns clar, si poate fi tratat fara probleme intr-o intreaga teza de doctorat !

#88
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007

View Postdorel232004, on 03 noiembrie 2013 - 00:05, said:

Ca sa depaseasca inseamna ca se stie directia! Crezi ca directia e buna?
Da, sunt foarte sigur, mai ales ca ii sunt alaturi si il voi sprijini din rasputeri !

#89
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postkos_funny, on 03 noiembrie 2013 - 00:13, said:

Da, sunt foarte sigur, mai ales ca ii sunt alaturi si il voi sprijini din rasputeri !
Deci tu crezi ca directia aleasa de tine e buna! Foarte multi vor spune ca e una gresita! Si atunci, ce vorbim?

#90
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 02.12.2007
Pai ia lumineaza-ne si pe noi cu directia cea buna!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate