Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric
 Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime
 La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...
 Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 

Ce ati facut azi, in solar sau gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3790 replies to this topic

#3133
gigi72

gigi72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.09.2007
Deci gata, ai trecut in liga superioară de acum  :D

#3134
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,130
  • Înscris: 17.03.2005
Sa fiti sanatosi si sa aveti putere de munca.

#3135
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005

View Postzipcode, on 05 iunie 2017 - 11:07, said:

Ceva poze din 'gradina':

cum se comporta vara tomatele in
ghivecele alea ?
nu se incing ?

#3136
zipcode

zipcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 29.07.2013
Se incing dar per total e ok. Am pus folie de aluminiu mai groasa pe parte dinspre soare. Ajuta ceva.

#3137
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 27.01.2012
Am stat si m-am uitat lung cum se umple baza de productie/pepiniera in loc sa se goleasca si sa se umple campia...
Cu atatea sarbatori eu as propune sa se legifereze doar zilele lucratoare...asa, 'fo 3-4zile pe an probabil...
Posted Image

Attached Files



#3138
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
De unde ai luat si cat te.au ajuns tavile alea negre ?



#3139
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 27.01.2012
Nu-ti recomand, solutia avantajoasa e cea cu tavi din tabla zincata ca la @corsica

#3140
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
am solutia si mai avantajoasa(in solar) ..fata de cele din tabla zincata ..doar eram curios ce pret au astea ale tale.m.ar fi interesat pentru tunel "mobil" ..adica sa pot muta rasadurile dupa rapicare in diverse locuri .






#3141
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,648
  • Înscris: 27.01.2012
Nu explicitezi putin?

#3142
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Ce anume ? :) Rapicarea ? iau firele in plus din paharele puse pe mese ..si le pun in alte pahare.doar ca as dori sa le mut in alt loc (in tunele) pentru a nu ma aglomera in solar ..iar paharele sa fie puse tot in ceva in care sa pun apa ..ca sa.si traga singure plantele.




#3143
emilgheorghe81

emilgheorghe81

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.11.2013
Tavi facute din OSB in functie de dimensiunile tavilor alveolare si acoperite cu folie

#3144
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View PostdoarUNom, on 07 iunie 2017 - 05:44, said:

iau firele in plus din paharele puse pe mese ..si le pun in alte pahare.doar ca as dori sa le mut in alt loc (in tunele) pentru a nu ma aglomera in solar ..iar paharele sa fie puse tot in ceva in care sa pun apa ..ca sa.si traga singure plantele.

Ambalaje de legume sau fructe, în funcție de dimensiunile tăvilor alveolare și căptușite cu folie. Sunt abandonate prin piețele agroalimentare.

#3145
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Abia asteptam sa scapam de ploaie!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V-xgBwOecKI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3146
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Sambata am avut activitate din plin. Ramasesem in urma cu solarul si cultura de ardei, basca faptul ca nici nu terminasem instalatia de irigatie pe toata curtea. Dar cu ajutorul unui prieten si al amantei cofeina le-am mai scos la lumina cat de cat Posted Image. Stiti cum e, nu exista noapte, exista lene sau prea putina cofeina sau prea putine reflectoare Posted Image.

Solarul cu rosiile:
Attached File  P_20170611_133517_vHDR_Auto.jpg   327.54K   56 downloadsAttached File  P_20170611_133528_vHDR_Auto.jpg   616.34K   56 downloadsAttached File  P_20170611_133549_vHDR_Auto.jpg   590.38K   53 downloadsAttached File  P_20170611_133558_vHDR_Auto.jpg   639.39K   58 downloads

Si ardeii:
Attached File  P_20170611_130154_vHDR_Auto.jpg   852.82K   61 downloadsAttached File  P_20170611_130202_vHDR_Auto.jpg   340.54K   63 downloads

La ardei m-au disperat biharii, care la mine au plecat pe 6-8 brate la prima bifurcatie. Inca sunt la stadiul in care ii trimit pe cele doua brate de cultura. Sunt cultivati in aer liber cu plasa de umbrire, dar aparent le prieste mult mai bine decat in solar.

Ca o observatie, la un moment dat un coleg intreba de masuratori ale luminozitatii afara/solar/afara cu umbrire/solar cu umbrire. Asa ca am facut ieri si niste masuratori, cu luxmetrul. Rezultatul e putin ingrijorator , spun eu. In soare direct ~100k lux. Prin folie solar~80k lux (nu prea sunt sigur de masuratoarea asta). Solar + plasa de umbrire ~26k lux!!! Plasa de umbrire in aer liber 33k lux. Plasa e luata de la morami, de 40%, dar care are 46% in realitate (prospect). Dar cred ca gradul asta de umbrire e dat la incidenta de 90* a luminii, ceea ce nu e realist. De fapt are cam 60%, daca e sa credem luxmetrul.

Acum revenind, sambata am reusit sa imi pun si sistemul de fertirigare la punct. Aveam un venturi, dar merge ca naiba. Asta a insemnat sa desfac tot "harnasamentul" din capul pompei si sa inserez un T cu robinet si stutz. La stutz conectez o pompa de vermorel electric Pandora. Pompa primeste solutia concentrata dintr-un bidon de 25l pe a carui capac am lipit cu epoxy un alt stutz. Merge foarte bine. In 10 minute trage 20l de concentrat care il baga in capul pompei.

PS1: Cand am desfacut harnasamentul pompei (fitingaraie zincata cu canepa din belsug) am constatat ca nu mai am gaz la arzator sa le incalzesc. In disperare de cauza am dat pe mufari cu WD45. Dupa 10 minute s-au desfacut super usor. Mufarile erau acolo de trei ani. Nu e de aplicat la apa potabila, dar la chestii din astea + o curatare temeinica a filetelor, merge.

PS2: stiu ca nu am o cultura de invidiat. Dar fiti si voi intelegatori, ca e al doilea an de cand sunt legumicultor. Anul trecut pe vremea asta deja bagam arme atomice sa scap de alternarioze, bacterioze etc. Anul asta, aparent e mai bine. Am renuntat de acum la chimicale (sper) si incerc sa le duc responsabil pe restul ciclului.

PS3: Scuzati calitatea primei poze de la rosii. Nu am talent la fotografie defel, dar am atasat-o pentru ca acolo mai apar si rosiile, nu numai frunzele Posted Image.

Edited by gap2007, 11 June 2017 - 23:58.


#3147
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
eu am intrebat
la mine, dupa masuratori, am ajuns la concluzia la in solar renunt la plasa
https://forum.softpe...st__p__21226712
la tine vad ca umbrirea e si mai mare !
de fapt  mult mai mare...
acu ai de ales, sa le ti la umbra sau nu :)

acum, la ora 16, soare plin
afara 120.000-140.000 lux
afar sub plasa approx 80.000 lux
in solar, fara plasa approx 70.000 lux
rezultatele sunt aproximative desigur, depunde cum ti telefonul si altele
afara 29 grade, in solar 32 grade

daca tu ai sub 50.000 lux in solar ( 26k lux ??? ) cu plasa, eu cred ca e buba.....

Edited by danr, 12 June 2017 - 14:51.


#3148
gap2007

gap2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 542
  • Înscris: 27.07.2007
Si eu sunt de acord ca e cam problema, de aici si semnele de exclamare. Doar ca, sa stii, ca masuratorile cu telefonul sunt la gara (total). E cat de cat precis sub 10k lux, ca acolo ii intereseaza pe producatori pentru a regla intensitatea backlight-ului ecranului. Peste e nimereala.

Eu am masurat la ora 12, cand soarele nu e in punctul de maxim. Acum, nici eu nu am vre-un luxmetru Fluke . E un Mastech, deci low end. Dar e mai precis decat un telefon.

Plantele aparent se simt bine, alea care le prinde soarele pe margine dau semne de suferinta. Dar asta nu inseamna ca nu o sa trec pe o plasa cu grad de umbrire mai mic (35% reali). Ma cam seaca astia de la morami ca nu dau coeficientul de umbrire real. Ei spun pe site ca e de 40% si in realitate, pe eticheta, e de 46%.

#3149
danr

danr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 19.09.2005
telefonul o fi la gara dar da o idee
una peste alta in solar si afara sub plasa am 30-40 % mai putin deca afara
e si foarte vizibil cu ochiul liber
plasa peste solar mi se pare deja prea mult
fiecare face cum considera
pe mine nu ma intereseaza sa se simta plantele bine, eu vreau legume cu gust
nu cred ca pot sa obtin asta fara nutrienti, si cu legume crescute la umbra

Edited by danr, 12 June 2017 - 17:29.


#3150
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
In ultimii ani orice vara are o perioada caniculara de 37*, 39*, Care de regula tine minim 3 zile. In solar temperatura ajunge si la 50*-55*, daca nu si mai mult. La aceasta deja plantele sufera cumplit sau chiar decedeaza.
In acele zile plasa de umbrire face diferenta intre a mai culege ceva sau nu.
Radiatia solara este buna pana la o limita cand ajuta plantele sa se maturizeze si sa fixeze zaharurrile. dar cum de regula ce este prea mult strica...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate