Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Recomandare laptop gaming 1500 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,793
  • Înscris: 09.05.2005
Acest Acer V3 este cam minimul pentru gaming dar depaseste bugetul, o sa poti rula cam orice daca nu insisti pe detalii grafice. Vine si cu ceva cadouri.

Edited by LensFlare, 10 September 2013 - 07:07.


#20
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Salut, am zis sa nu mai deschid alt topic pentru o intrebare cam scurta, avand in vedere ca m-ar interesa un laptop in genul celui cautat de initiatorul topicului, cu specificatia ca s-ar mai putea adauga vreo 300 lei, deci buget total aprox. 1800 RON.
Avand in vedere ca doresc sa vand/inlocuiesc sistemul desktop care contine urmatoarele:

 ritz, on 06 septembrie 2013 - 11:20, said:

...
CPU: Intel Core2Duo E6600 + cooler Xigmatek Loki
Hard Disk: Maxtor 60GB + Western Digital 150GB (IDE)
RAM: 2GB V-Data + 2GB Kingston, amandoua la 800mhz ddr2
Placă video: ATI Radeon HD4770 pci-e
Sursă: Corsair CX430w (aproape 2 ani garantie)
Placă de bază: AsRock 4coredual-sata2
Carcasă: Nu stiu exact, ceva model ieftin, poate Delux...
Unitate optica: DVD-RW LG
Placa de sunet: Creative Audigy SE 7.1
Apoi celebrul monitor de acum cativa ani Horizon 2206 SW. Si un sistem audio Creative Inspire T7900 7.1
Bineinteles ca trebuie sa mai pun bani pentru a cumpara un laptop, dar as vrea sa stiu daca trebuie sa-i pun pe toti sau macar banii de alimentator mi-i scot...

As gasi un laptop decent in banii aia? Cand zic decent, sa fie cat de cat echivalentul sistemului desktop. Probabil nu voi mai avea timp de jocuri, dar macar cele rulate pe desktop sa le pot rula si pe laptop, jocuri de genul CS:GO, Dishonored, Outlast, care-mi mergeau foarte bine la rezolutie si detalii la maxim sau Crysis 2, Metro: Last Light jucate pe medium.
Ceva in genul asta ar fi ok? Sau poate alte variante mai indicate? Imi parea ok si Acer V3, insa varianta 571G nu o gasesc (cea cu i5), iar cea 531G pare mult mai slaba.

Edited by ritz, 13 September 2013 - 00:03.


#21
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu-mi plac la ASUS X55 doua lucruri:
1) doar doua USB-uri
2) (mai ales asta) un singur slot de memorie, deja ocupat.
Ar mai fi si bateria micuta, dar...

Eu m-as uita si la http://www.pcgarage....-hd-4000-black/
Tot subtire, placa video echivalenta (de fapt cam acelasi lucru), procesor in aceeasi oala (ma rog, 100MHz mai puternic), baterie la fel de "buna"...

#22
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,915
  • Înscris: 17.08.2013
Nu exista laptop pentru gaming. Chiar si un Mac Book Air cu 130 de milioane e mai slab ca un desktop cu 50 de milioane (are ceva placa video GTX650 mobile, care e praf, si asta in cel mai bun caz ca de regula are ceva integrat in CPU, HD5000 care e buna de jucat solitaire)

#23
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ti-ai gasit laptop de jocuri... Mac book.

#24
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Nu toata lumea intelege 12300+ FPS cand se gandeste la gaming. Cand ai nevoie si de portabilitate, iaca te multumesti si cu un ASUS G la 7000 lei. Ah, parca suna altfel fata de MAC BOOK la 130 milioane cu GTX 650M?

Adevarat, iti faci desktop de 4500 lei si iei laptop de 2500 si iesi mai castigat pe toate planurile. Dar multi nu vor sa se complice (nu fac parte din ei). Nu vor cabluri, nu mai vor sa isi tina documentele cand colo, cand colo, sa isi imparta munca, sa se obisnuiascsa ba cu ala, ba cu alalalt...

Iar in 1800, daca pui in calcul si mouse, tastatura, boxe, monitor, nu mai ai asa multi bani de un desktop decent, sa fim seriosi. Nu mai zic daca vrei si microfon, si camera web, ba chiar si in UPS...sa fie ca un laptop mare, nu? Fara partea de portabilitate.

#25
ritz

ritz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 21.11.2005
Exact, nu doresc cine stie ce performante in gaming, ci sa ruleze cat de cat decent. Chiar daca in ~1800 ron nu gasesc laptop care sa ruleze la fel de bine cum o face sistemul asta obosit de vreo 500 ron, ceea ce ma intereseaza e portabilitatea pentru urmatorii cativa anisori. Ramane sa mai astept, poate pica ceva oferte. Insa, in principiu, ati recomanda sa merg pe Asus, HP, Lenovo? Sa nu ma uit dupa Acer?
Va multumesc.

#26
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
In aceeasi oala intra toate in bugetul asta, ba chiar mai bine te feresti de HP Pavilion.

Aparent ASUS X55C accepta inca 4GB RAM, primii fiind integrati cumva. Nu sunt sigur totusi. Ramane problema cu doar doua USB-uri, dar parca mai mare incredere am in ASUS decat in HP.

#27
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

 priderzaur, on 13 septembrie 2013 - 14:49, said:

In aceeasi oala intra toate in bugetul asta, ba chiar mai bine te feresti de HP Pavilion.


Salut.Din cate vad toata lumea fuge de HP pavilion.Am vazut ca mai sus ai recomandat un HP Sleekbook Pavilion,si m-ar interesa si pe mine sa-i cumpar unul fiicei mele.E mai bine lucrat un Sleekbook decat Pavilion G6,care am citit ca sunt catastrofe de laptopuri?Sau e aceiasi mancare de peste?Mersi!

Edited by radurobertin, 13 September 2013 - 15:09.


#28
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Mhm, nu chiar. L-am recomandat strict din cauza ca am crezut ca X550C nu accepta mai mult de 4GB RAM. Daca intr-adevar are un slot liber, il recomand pe acela, preferand sa fug de Pavilioane. In plus, Sleekbook-ul nu are acces la HDD si RAM direct, trebuie desfacut de tot. Un minus care intrece toate minusurile de pe ASUS. Acum am vazut.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate