Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Nu e viata sanatoasa, e obsesie nesanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,530
  • Înscris: 13.01.2011

View Postpg-soare, on 09 iulie 2013 - 23:30, said:

Si cand treceti pe langa ele, daca nu sunt insotite de derbedei ce v-ar putea frange oscioarele dintr-o singura privire sa spuneti : "asta ba?! Asta?!"

Jaguare, e o pasiune de-a lor, cred eu. Cum tu ai femeile, iar eu biclele, ei au pasiuni superioare.  Dar daca ne-nselam... Posted Image

Da, da, dinaia ratati, daca privesti spre ei se muta pe partea cealalta...

View Posttzotzolyno, on 09 iulie 2013 - 23:42, said:


Aha, Posted Image de aia nu mai mananc de ani de zile rosii, am simtit eu ceva, fara sa stiu...

#20
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
@RuneJaguar: poate ca asa pare aici, ca suntem obsedati de alimentatie, sanatate, detalii etc, dar discutiile sunt, in general, pe marginea principiilor. Astea sunt esentiale pentru a intelege cum merge treaba, pentru a avea niste directii in viata. Punerea in practica e deja altceva si tine de preferintele si relaxarea fiecaruia :) Pana la urma e o pasiune ca oricare alta, neinteleasa de cei care au alte pasiuni. Partea buna este ca profanii pot profita de pasiunea asta ca sa afle chestii practice care ii intereseaza fara sa citeasca 10 carti si 100 de articole. La fel cum eu profit de pasiunea altora pentru a afla turatia optima la care motorul masinii mele are cuplu maxim si consum minim :)

#21
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Mda, aceleasi argumente pe care le-ar aduce un fumator in apararea obiceiului prost sau un alcoolic sau un drogat. Nu voi trai vesnic, las-o incolo de sanatate, nu stiu, nu vreau sa stiu, nu conteaza, ma agreseaza "puritanii".
It's ok, in tara noastra e din ce in ce mai vizibil fenomenul care a lovit SUA incepand din anii 80 si chinuie si alte tari din ce in ce mai vizibil - excesul ponderal sau vacamberizarea populatiei. Au aparut deja copiii cu celulita si gusa, adolescentele se zbat intre infometare/anorexie si pliuri de slana ingramadite cu forta in blugi skinny, plajele sunt pline de masculi cu sani iar varsta  a doua e horror de-a dreptul. Da oricum nu conteaza, traiasca independenta de a fi dependenti de ce vor muschii nostri.

#22
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Hai ca unii sunt si maniaci.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,892
  • Înscris: 10.12.2006
Extremisti exista in orice.

#24
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013
Durerea omului care nu intelege nimic.
"Ba, daca ala se ia de aia prea obsedati cu mancatul sanatos, inseamna ca e pro KFC, shaorme si Cola la greu, uite ce argumente de cacat aduce cand e plina America de adolescenti obezi"



@proxtu

N-ai inteles.
Nu ma iau de aia care discuta mult. Ma iau de aia care par clar obsedati din dialogurile pe care le poarta, fie ca-s putine sau multe.
Profanii vor fi mai mult confuzi. Pentru ca vine unul ca kelcooper care promoveaza vegetarianismul si zice ca carnea e naspa, unul ca tine care zice viceversa, altul care crede in dieta minune de la tv, si altii. Iar ala va fi nevoit sa citeasca acele carti daca va vrea sa stie cine are dreptate.

#25
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pai asa e sanatos, sa vezi multe opinii, sa citesti dezbateri si argumente si apoi sa treci totul prin filtrul gandirii, sa mai citesti cate ceva si sa ajungi la adevar. Sau la neadevar :) Dar macar ai avut toate datele la dispozitie. Daca s-ar discuta numai despre cat de sanatoase sunt cerealele si cartofii, iti inchipui si tu cam care ar fi rezultatul, nu ? :)
Deci e foarte ok sa discute in contradictoriu vegetarienii cu carnivorii, cu avocatii low-fat sau cei low-carb. Asa poate citi toata lumea argumentele tuturor partilor.

Edited by proxtu, 13 July 2013 - 14:52.


#26
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
De-aia-i forum, sa se discute. Sa vina Gigel si sa fie pro, apoi sa vina Dorel si sa fie contra, iar Maricica si Nuti sa traga ce concluzii vor, ba chiar sa fie tentate sa se documenteze in plus. Nu vad ce e rau in asta si nu vad de unde pana unde mania.

View PostRuneJaguar, on 13 iulie 2013 - 14:42, said:

par clar obsedati din dialogurile pe care le poarta,
Da, doar par.

#27
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
In plus, e vorba de ce bagam in noi zi de zi. Nu cred ca exista ceva mai intim si mai important pentru sanatatea fizica si mentala decat hrana. Iar paradigma curenta e cam dusa cu sorcova, pe langa societatea asta de consum care numai bine nu face.
Nu cred ca e obsesie, doar ceva pasiune :)

#28
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013
Chestia e ca nu stii care argumente sunt false si care nu, asa ca trebuie sa te documentezi.

Ma, am o veste. Cerealele si cartofii pot bune. Pentru unii. Nu exista o alimentatie perfecta pentru toti.
Poti sa te uiti la japonezii aia din Oshawa care baga la greu cereale si care sunt sanatosi si traiesc mult.
Oamenii se adapteaza mediului.
Sanatosi erau si inuitii, cu untura lor de peste.
Poti trai sanatos si fara carne, si cu carne.
Sunt vegetarieni/vegani slabi, sanatosi, care traiesc mult. Sunt multi.De ce? Pentru ca mananca ceea ce trebuie. Chestii neprocesate, care nu vin in cutii sau conserve.
Sunt vegetarieni grasi care traiesc prost. De ce? Pentru ca au inteles ei ca e rea carnea, asa ca baga multa paine, multe cereale americane, paste si prajituri fara ou si doar cu lapte de soia, da cu juma de kil de zahar.

View Postdiorama, on 13 iulie 2013 - 15:00, said:

Da, doar par.

Si sunt.

Edited by RuneJaguar, 13 July 2013 - 15:05.


#29
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostRuneJaguar, on 13 iulie 2013 - 15:04, said:

Chestia e ca nu stii care argumente sunt false si care nu, asa ca trebuie sa te documentezi.

Pai da, cam asa e. Si tot nu mi-ai zis de ce sunt eu maniaca, mai exact. Pana una-alta, Proxtu e unul dintre cei mai calmi si cerebrali omi de p-aici, de nici nu stiu cum are atata rabdare sa explice aceleasi lucruri de saptispe ori pe zi. Dar daca calmul asta e noua manie, atunci ok, achiesez la el.

#30
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Mergi si tu pe idei preconcepute.
Japonezii aia nu baga orez cu sutele de grame, ci cate o cescuta, in rest baga peste si altele. Daca te documentezi putin o sa afli ca asa-zisele paradoxuri, cel francez, cel japonez etc nu sunt deloc paradoxuri, sunt doar situatii normale intelese prost.
Iar daca esti slab nu inseamna ca esti sanatos. Sunt destui slabi care fac infarct, diabet etc.
Ingrasarea e doar un simptom al sindromului metabolic. Unii se ingrasa usor (medicii spun ca astia-s norocosi fiindca vad din timp semne ca ceva nu fac bine), altii nu se ingrasa oricate mizerii ar manca. Dar restul problemelor vor urma oricum. Da, unii fumeaza pana la 90 de ani, altii fac cancer la plamani la 50 de ani, dar nimeni nu aduce chestia asta ca argument ca pentru unii tigarile sunt sanatoase.

#31
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View Postproxtu, on 13 iulie 2013 - 15:03, said:


Nu cred ca e obsesie, doar ceva pasiune Posted Image
Cred ca e prea mult spus pasiune. Cel mult interes.

#32
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pentru mine, sincer, a devenit pasiune. Ma rog, nu doar alimentatia sanatoasa, ci si sportul si obtinerea hranei prin mijloace cat mai sanatoase si mai blande pentru ecosistem.
Mersi pentru compliment :P

#33
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013
Serios? Ia citeste tu despre dieta macrobiotica a japonezilor, care e nu stiu cat la suta cereale.
Da, traiesc cu cereale (orez la fiecare masa,, cu peste, cu legume. Deci cam diferit de ce promeaza paleo, adica carnea grasa si exclus cerealele.

Am preciza clar "slab, sanatos, traieste mult". Unde am zis ca slab = sanatos?

View Postdiorama, on 13 iulie 2013 - 15:07, said:

Pai da, cam asa e. Si tot nu mi-ai zis de ce sunt eu maniaca, mai exact. Pana una-alta, Proxtu e unul dintre cei mai calmi si cerebrali omi de p-aici, de nici nu stiu cum are atata rabdare sa explice aceleasi lucruri de saptispe ori pe zi. Dar daca calmul asta e noua manie, atunci ok, achiesez la el.

Ti-am zis eu ca esti maniaca?
I-am zis lui proxtu ca e maniac?
Am zis ca sunt obsedati pe aici, nu am dat nume.

View Postproxtu, on 13 iulie 2013 - 15:12, said:

Pentru mine, sincer, a devenit pasiune. Ma rog, nu doar alimentatia sanatoasa, ci si sportul si obtinerea hranei prin mijloace cat mai sanatoase si mai blande pentru ecosistem.
Mersi pentru compliment :P

No offense, dar arati rau. Adica mutl prea slab. Nu stiu cat de bine te simti.
Insa mi se parea ca aratai mult mai ok inainte, aveai ceva poza cu tine intr-o camasa, ochelari, freza. Acolo aveai greutate normala. Sau poate sugeai burta, nu stiu.

Edited by RuneJaguar, 13 July 2013 - 15:22.


#34
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
A, iti iei mainile de pe topic. Ok, am inteles :)

#35
RuneJaguar

RuneJaguar

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 949
  • Înscris: 01.01.2013

View Postdiorama, on 13 iulie 2013 - 15:22, said:

A, iti iei mainile de pe topic. Ok, am inteles Posted Image

Ai inteles pe dracu.

Quote

Cand vezi oameni ingrijorati de o lingurita de cacao, de o lingura de miere, de faptul ca capra sau vaca care le-a oferit laptele a mancat sau nu porumb la viata ei, despre cate galbenusuri ai voie sa mananci ca vai, sunt nesanatoase, despre degresarea/semi-degresarea/non-degresarea lactatelor, despre cat de bio sunt fructele pe care le baga in intestin, despre cate si mai cate... ei bine, cand vezi chestiile astea, incepi sa te intrebi daca oamenii aia nu sunt bolnavi grav.

Nu il stiu pe proxtu sa fie ingrijorat de o lingura de miere, galbenusuri, de chestii bio.
Cat despre tine, sa-mi spui tu.

#36
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

View PostRuneJaguar, on 09 iulie 2013 - 17:56, said:

Probabil ca il stiti pe pg-soare. E un baiat care mai scrie pe aici. Ii plac bicicletele, nu stiu de ce.
El avea un status. Nu mai stiu exact cum era, dar stiu ca, intr-o maniera mai delicata si mai indirecta (ori nu), ii facea nebuni pe astia mai fanatici de pe aria asta. La inceput, nu eram de acord cu el. Mi se pareau doar niste oameni care incercau un mod de viata cat mai sanatos. Acum am ajuns sa ii dau dreptate baiatului cu soarele si bicicletele.
Cand vezi oameni ingrijorati de o lingurita de cacao, de o lingura de miere, de faptul ca capra sau vaca care le-a oferit laptele a mancat sau nu porumb la viata ei, despre cate galbenusuri ai voie sa mananci ca vai, sunt nesanatoase, despre degresarea/semi-degresarea/non-degresarea lactatelor, despre cat de bio sunt fructele pe care le baga in intestin, despre cate si mai cate... ei bine, cand vezi chestiile astea, incepi sa te intrebi daca oamenii aia nu sunt bolnavi grav.
Dar da, am inteles eu pe dracu' Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate