Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Nu e viata sanatoasa, e obsesie nesanatoasa

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#73
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
E bine, dar ai grija la genoflexiuni sa nu le faci cu greutate mare ca am vazut ca multi fac asta ca risti sa-ti bulesti genunchii, apa si alte chestii... la genoflexiuni trebuie sa faci 12-20 de repetitii si la indreptari 5, maxim 8.

#74
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Merg pe piramida inversată: o serie lejeră de încălzire, una grea de maxim 5-6 repetări și una mai ușoară de 8-10 repetări. Eventual mai pot să bag una și mai ușoară de 10-12 repetări, dar nu știu dacă are sens.

#75
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Faceam si eu asa la inceput, dar cand ajungi sa faci cu o greutate cat a corpului tau sau mai mare e destul de periculos :|.

#76
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Eh, sunt relaxat, mai am până acolo :D

#77
Sharazano

Sharazano

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 527
  • Înscris: 26.02.2013

 proxtu, on 26 iulie 2013 - 12:30, said:

Merg pe piramida inversată: o serie lejeră de încălzire, una grea de maxim 5-6 repetări și una mai ușoară de 8-10 repetări. Eventual mai pot să bag una și mai ușoară de 10-12 repetări, dar nu știu dacă are sens.
Pfuai de capu meu. Posted Image

#78
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Am citit carb back loading. Suna interesant. L-as incerca, dar sa inteleg ca trebuie sa mananc doar carbohidrati rapizi in zilele de carbohidrati??? Nu ca ar fi ceva nasol, dar nu cred ca ma mai pot opri din mancat pizza daca ma apuc Posted Image, deci nu ma simt psihologic bine.
O dieta de genul asta folosesc si eu cand vreau sa fiu mai lean, mananc carbohidrati doar in ziua de antrenament, dar nu din astia rapizi, si in zilele de pauza nu mananc deloc carbohidrati, dar faza cu 30g timp de 10 zile n-am facut-o niciodata. Si ma antrenez o zi da, una nu cu o astfel de dieta.

Edited by echo3, 26 July 2013 - 13:16.


#79
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

 Sharazano, on 26 iulie 2013 - 13:13, said:

Pfuai de capu meu. Posted Image
Iar te doare capul ?

 echo3, on 26 iulie 2013 - 13:14, said:

Am citit carb back loading. Suna interesant. L-as incerca, dar sa inteleg ca trebuie sa mananc doar carbohidrati rapizi in zilele de carbohidrati??? Nu ca ar fi ceva nasol, dar nu cred ca ma mai pot opri din mancat pizza daca ma apuc Posted Image, deci nu ma simt psihologic bine.
O dieta de genul asta folosesc si eu cand vreau sa fiu mai lean, mananc carbohidrati doar in ziua de antrenament, dar nu din astia rapizi, si in zilele de pauza nu mananc deloc carbohidrati, dar faza cu 30g timp de 10 zile n-am facut-o niciodata.
Nu chiar. De fapt, dieta e low-carb spre ketogenica. 10 zile dietă ketogenică de pregătire, apoi în ziua cu sală mănânci ketogenic până la sală, după sală carbohidrați rapizi + proteine și grăsimi. În ziua de relaxare mănânci doar ketogernic. Plus diverse cocktail-uri care să întețească starea anabolică/de ardere a grăsimilor.

Cred că ai citit ceva articol pe net, în carte explică mai în detaliu principiile.
Pe scurt, dieta se bazează pe urmatoarele idei:
- insulina are efect anabolizant asupra celulelor, atât cele adipoase, cât și cele musculare
- glucoza (și fructoza) intră în celulă cu ajutorul unor transportori (GLUT1 până la GLUT14 - GLUT = glucose transporter)
- noi am vrea să intre glucoză în mușchi, dar nu și în celulele adipoase
- GLUT1-3, de exemplu, se află la suprafață și transportă glucide oricând în interiorul celulei
- GLUT4 și GLUT12 nu se află la suprafața celulei și se deplasează la suprafața celulei ca să transporte glucoza doar în prezența insulinei
- GLUT4 și GLUT12 se află predominant în celulele musculare
- totuși, se pare că resistance training (trasul de fiare) face ca GLUT4 și GLUT12 să se deplaseze la suprafața celulei fără ajutorul insulinei, fiind gata să transporte glucide în celule

Prin urmare, el merge pe ideea de-a ține insulina jos în timpul zilei mâncând ketogenic, iar după sală, când celulele musculare sunt pregătite să absoarbă glucoză fără ajutorul insulinei, să bage carbohidrați rapizi care să intre cu preponderență în celulele musculare.
Ideea ar fi că aceștia cresc brusc insulina, dar aceasta scade în scurt timp, pe când dacă ingererzi carbohidrați lenți, insulina crește mai lent, dar ține mai mult timp. Astfel, până te culci, insulina a scăzut și noaptea ai parte de testosteron și hormoni de creștere neinhibați de insulină.

Principiul pare OK, deși mie mi se pare că ar fi exact invers: după sală ai mușchii pregătiți să absoarbă glucide fără insulină, mănânci carbohidrați lenți, insulina e mai puțină, celulele grase nu absorb mare lucru fără insulină, în schimb celulele musculare absorb tot ce pot datorită faptului că erau deja pregătite pentru asta. Dacă bagi carbohidrați rapizi, insulina crește brusc și celulele adipoase înghit și ele câte glucide pot, pe lângă cele musculare. Dar se pare că varianta lui dă rezultate.

Edited by proxtu, 26 July 2013 - 13:43.


#80
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
E ceva mai complicat, cei care mananca la deficit si sunt in starea de lipoliza o sa-si completeze necesarul de glucoza din depozitele grase si indiferent de carbohidratii mancati nimic nu se va depune, dar nici spor de masa musculara nu este. La mancatul in exces se depune oricum, poti fi diabetic tip 2 cu nutritia strict controlata ca sa nu ai nevoie de insulina si sa fii supraponderal fara probleme, in celulele grase nu intra glucoza ci trigliceride, fructoza care nu necesita insulina se converteste la glicogen pentru energie si surplusul la trigliceride depozit pt zile negre.

#81
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Cred că le cam încurci.

Quote

o sa-si completeze necesarul de glucoza din depozitele grase
În celulele grase nu este stocată glucoză, ci trigliceride. Glucoză/glicogen se află stocate doar în ficat și mușchi.

Quote

in celulele grase nu intra glucoza ci trigliceride
În celule, în general, intră glucoză, iar celulele adipoase o transformă în trigliceride.

Quote

fructoza care nu necesita insulina se converteste la glicogen pentru energie si surplusul la trigliceride depozit pt zile negre
Fructoza este convertită de ficat atât în glucoză, cât și în trigliceride, în funcție de diverși factori. Se pare că o parte din ea poate fi absorbită și direct de celule.

Edited by proxtu, 29 July 2013 - 17:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate