Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

Masina inchiriata in strainatate

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
31 răspunsuri în acest subiect

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Presupunem ca inchiriez o masina fara a plati soferul suplimentar.

Ce se intampla daca totusi la un moment dat conduce altcineva masina (ex: sotia, o ruda etc)?
Cum se pot prinde? Eu cred ca doar in cazul unui accident ca altfel nu au cum.
Te-au prins. Unde pot fi probleme? Probabil ca doar la asigurare? In ce sens/valoare?

Vreau totusi sa stiu si parerea voastra ....

#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Nu o sa iti inchirieze nimeni masina in strainatate....Cand aud de romani, toti se feresc ca de ciuma...Nici macar Raduleasca nu a reusit sa inchirieze o masina desi a fost la nu stiu cate centre de inchiriat, si ea e ditamai vedeta - povestea pe blogul ei cum pana la urma i s-a facut mila unei fete de la un centru de inchiriat, si i-a soptit sa nu se mai chinuie degeaba ca nimeni nu inchiriaza masini la romani.

#3
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 136
  • Înscris: 01.11.2005
Salut nu  cred  povesta ca nimeni nu inchiriaza masini la romani , pe data de 15  21 mai anul curent am fost in excursie la Madrid cu cineva si a inchiriat un WV touran 5 zile pe care l am condus eu si nu a fost nici o problema.Masina avea toate actele in regula dar nu erau originale erau copii.popovicias nu ne spus in ce tara vrea sa inchirieze masina.


#4
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.388
  • Înscris: 10.12.2011

 Gonthar, on 09 iulie 2013 - 08:43, said:

Nu o sa iti inchirieze nimeni masina in strainatate....Cand aud de romani, toti se feresc ca de ciuma...Nici macar Raduleasca nu a reusit sa inchirieze o masina desi a fost la nu stiu cate centre de inchiriat, si ea e ditamai vedeta - povestea pe blogul ei cum pana la urma i s-a facut mila unei fete de la un centru de inchiriat, si i-a soptit sa nu se mai chinuie degeaba ca nimeni nu inchiriaza masini la romani.


Asta e un post dezinformator si rauvoitor. Nici nu pot sa imi mai amintesc cate masini am inchiriat in strainatate. Daca ai un card de credit, un permis de conducere si un pasaport oricine pe planeta asta iti inchiriaza masina.

#5
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.680
  • Înscris: 04.11.2006
Cum sa nu inchirieze? Este un topic chiar aici, pe Softpedia cu astfel de experiente. Eu am inchiriat fara probleme, Insa niciodata direct ci in avans, pe net, folosind un card de credit.

In principiu, nu au de unde sa stie daca conduce altcineva masina. Insa daca ai un accident si e altcineva la volan pierzi toata asigurarea si platesti paguba din buzunar (chiar daca nu e vina ta). Si stii cum e cu "ceasul rau" - atunci intra un zapacit in tine si ai incurcat-o. Sunt insa firme care ofera 1 sofer suplimentar gratuit. Poate gasesti una.

Editat de T Irina, 09 iulie 2013 - 08:55.


#6
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Asta a scris Raduleasca pe blogul ei. Astfel de relatari am mai citit cu sutele pe Internet. Nimeni nu vrea sa se incurce cu romani!

"O alta patanie traita la Zurich m-a intristat si mai rau. Aveam nevoie de o masina pentru 2 zile si am luat la rand toate ghiseele firmelor de inchiriat masini. La fiecare dintre ele mi s-a spus intai ca au masina, dar cand le aratam pasaportul romanesc, brusc nu mai aveau. O firma, doua, trei….am tot crezut ca poate chiar n-aveau o amarata de masina, de orice fel si orice culoare, dar pe la a patra am inceput sa ma prind care era problema lor. Am scos si cardul de rezident in Monaco si mai rau ma refuzau, caci pasaportul romanesc parea sa contina niste microbi periculosi, cam asa-l tineau intre degete si mi-l aruncau inapoi. La ultimul ghiseu, am dat peste o tanara ceva mai omenoasa, care vazuse deja ca am fost peste tot si mi-a soptit cinstit ca nu mai au voie sa inchirieze masini romanilor"

#7
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.388
  • Înscris: 10.12.2011
Nici nu stiu ce sa raspund la astfel de mizerii de posturi.

Unde vrei sa mergem sa iti arat cum inchiriez eu masina cu buletin romanesc? Platesti tu masina, evident.

Daca nu-mi inchiriaza doar pe motivul ca sunt roman ai banul jos 1000 de euro de la mine.

Editat de Arkouda, 09 iulie 2013 - 09:23.


#8
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.000
  • Înscris: 27.09.2008

 Gonthar, on 09 iulie 2013 - 09:01, said:

Asta a scris Raduleasca pe blogul ei. Astfel de relatari am mai citit cu sutele pe Internet. Nimeni nu vrea sa se incurce cu romani!

Lasa cretinatatile, daca le repeti de mai multe ori nu au mai multa greutate. Sint romani care au fost dati jos si din tramvai in Romania dar nu poti sa faci o regula ca romanii nu pot merge cu tramvaiul.

Trage un ochi (DE EXEMPLU, ca sint 1001 alte posibilitati) pe avis.ro (care are ca titlu "Inchirieri auto in Romania si in strainatate"), astia fiind una dintre companiile mari. Poti sa iti inchiriezi ACUM, pe ce continent vrei.

#9
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

 Arkouda, on 09 iulie 2013 - 09:22, said:

Unde vrei sa mergem sa iti arat cum inchiriez eu masina cu buletin romanesc? Platesti tu masina, evident.
Sunt unii care inchiriaza masini la romani, dar hai sa iti zic ce fac - cand aduci masina inapoi te intreaba: "Dar casetofonul unde este? Da' husele? Da' ce e cu zgarieturile astea pe aici?". Inventeaza tot soiul de pretexte, si te pun sa platesti in plus. Daca refuzi te ameninta cu Politia, cu darea in judecata,etc. Majoritatea nu au chef sa fie tarati prin tribunale sau sa aiba de a face cu Politia asa ca platesc ca sa scape de belea.

Alta smecherie este ca inchiriaza anumite masini care sunt recunoscute de Politie, sau le dau un mesaj din timp gaborilor si te opresc imediat agentii, inventeaza un pretext ca nu sunt actele in regula, ca-ti lipseste extinctorul sau nu functioneaza semnalizarea, sau gasesc ei o chichita acolo si iti trag o amenda de nu mai stii de tine.
Cam asa sunt tratati romanii!

Editat de Gonthar, 09 iulie 2013 - 09:38.


#10
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.123
  • Înscris: 20.12.2007

 Gonthar, on 09 iulie 2013 - 09:32, said:

.
Cam asa sunt tratati romanii!
Tu ai iesit vreodata din casa ? Ca sa nu vorbesc de tara ? Ca arunci numai tampenii pe o gramada de toapice.

AR FI CEL MAI BUN LUCRU DIN LUME ca o firma de inchiriere sa-ti refuse in public acest serviciu ca esti roman. Mai ales prin Vest. Ca ti-ai plati deja vacanta cu despagubirea oferita.

Cat despre felurite vedete care se plang de una alta din experienta mea directa de hotelier iti pot spune cu mana pe inima ca foartte multi oameni sunt prosti, cele mai multe de vedete sunt proaste de bubuie dar si cand se combina cu toparlanismul din nastere iese de un mare fel.

LE.
Am biroul unei companii cu pretentii la mine in cladire. Daca vreit sa stiti ceva dati-mi pe pm si ma duc sa-i intreb

Editat de Kokoshmare, 09 iulie 2013 - 09:37.


#11
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 136
  • Înscris: 01.11.2005
Eu am calatorit destul de mult in Elvetia si nu am avut niciodata probleme cu autoritatile  faza  cu Raduleasca mi se pare cam trasa de par, la vama cand intri te cam scotocesc dar la iesire dava vad ca ai cumparat multe produse de la ei  (in cazul meu multa ciocolata) devin foarte amabili si iti dau drumul imediat.Cand am predat masina la Madrid a venit un tinerel sa uitat la km. apoi la motorina putin pe afara de zgarieturi a zis ok si am plecat , si eu m am mirat ce repede a decurs predarea.
Ghontar poti sa ne spui in ce tara sau tarii  se fac chestiile pe care ni le ai spus , sa stim  la ce sa ne asteptam , e clar ca noi romani santem vazuti bine.

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006

 Kokoshmare, on 09 iulie 2013 - 09:40, said:

AR FI CEL MAI BUN LUCRU DIN LUME ca o firma de inchiriere sa-ti refuse in public acest serviciu ca esti roman. Mai ales prin Vest. Ca ti-ai plati deja vacanta cu despagubirea oferita.

Iti dai seama ca nu sunt prosti sa iti spuna verde in fata ca nu vor sa te serveasca pentru ca esti roman, dar iti dai seama imediat - la inceput cand vorbesc cu tine sunt zambitori, amabili, politicosi, dar dupa ce scoti pasaportul de Romania, se ingalbenesc imediat la fata si incep sa iti vorbeasca in scarba si cu sila si inventeaza tot soiul de pretexte sa scape de tine.
Aceiasi chestie se intampla si pe la hoteluri, restaurante,etc... E suficient sa le zici strainilor ca esti roman, ca imediat vezi pe fata lor cel mai pur sentiment de scarba si sila.

 apollo^^, on 09 iulie 2013 - 09:46, said:

Ghontar poti sa ne spui in ce tara sau tarii  se fac chestiile pe care ni le ai spus , sa stim  la ce sa ne asteptam , e clar ca noi romani santem vazuti bine.

Cam peste tot unde au dat iama romanii, si se tin de prostii au o reputatie scazuta - Franta, Spania, Italia, Anglia, Germania, etc. Daca ai vedea ce discuta strainii pe forumurile lor despre romani te-ai ingrozi. Unii prin Italia deja vorbesc de exterminare, de infiintat brigazi de lichidare,etc...Am incercat sa discut cu ei, sa le explic ca nu toti romanii sunt cersetori, hoti,etc. dar degeaba! Nu vor sa priceapa!

Editat de Gonthar, 09 iulie 2013 - 09:56.


#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.800
  • Înscris: 06.09.2004

 Gonthar, on 09 iulie 2013 - 09:49, said:

Aceiasi chestie se intampla si pe la hoteluri, restaurante,etc... E suficient sa le zici strainilor ca esti roman, ca imediat vezi pe fata lor cel mai pur sentiment de scarba si sila.

scuza-ma, dar postezi numai tampenii. am vazut de voie de nevoie mai multe tari si n-am avut absolut nicaieri niciun fel de problema, nici cu cazatul, nici cu inchiriatul masinii. singura chestie mai ciudata mi s-a intamplat in olanda, unde mi-au luat amprente  ca sa imi dea masina. dar in rest, amabili si serviabili. mult mai amabili decat la noi, apropo.

poate esti bun sa ne povestesti unde anume ai avut tu probleme - cine stie, poate invatam ce sa evitam...

on-topic, din cate imi aduc aminte, al doilea sofer pe masina de inchiriat conteaza doar la asigurare. in caz de accident cu alta persoana la volan, platesti singur daunele. si prin tarile cu apa calda, platesti de-ti iese pe nas...

#14
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 136
  • Înscris: 01.11.2005
Gonthar nu te contrazic eu personal nu am  avut probleme de genul asta, ce ma durut, deranjat atunci cand spuneam ca sant din Romania multi nu stiau unde e Romania ,ca sa nu mai zic cand  cineva ma intrebat ca e undeva prin Africa, va dati seama cum m am simtit.

#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.123
  • Înscris: 20.12.2007

 Gonthar, on 09 iulie 2013 - 09:49, said:

Iti dai seama ca nu sunt prosti sa iti spuna verde in fata ca nu vor sa te serveasca pentru ca esti roman, dar iti dai seama imediat - la inceput cand vorbesc cu tine sunt zambitori, amabili, politicosi, dar dupa ce scoti pasaportul de Romania, se ingalbenesc imediat la fata si incep sa iti vorbeasca in scarba si cu sila si inventeaza tot soiul de pretexte sa scape de tine.
Aceiasi chestie se intampla si pe la hoteluri, restaurante,etc... E suficient sa le zici strainilor ca esti roman, ca imediat vezi pe fata lor cel mai pur sentiment de scarba si sila.
Tu esti cretin sau ce dracu nu intelegi ? Eu sunt din domeniul asta si nu s-a intamplat niciodata asa ceva inclusive cu detestabilii tigani sau evrei. Clientul e client si daca ai avea intr-adevar 31 de ani (desi ma indoiesc sau e adevarat si atunci e jale cu tine ) ai aflat si tu cuvantul magic pre-autorizare. De aia orice hotelier sau prestator de servcii sta relativ linistit. Mai are la dispozitie 24 de ore sa-i incarce cardul clientului.

Gonthare, probabil asta este explicatia pentru care vedetele citate de tine se ingalbenesc se inverzesc si spiun lucruri traznite. Pe la altii tranzactiile cash au devenit demult inferioare celor cu cardul

Editat de Kokoshmare, 09 iulie 2013 - 10:02.


#16
apollo^^

apollo^^

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 136
  • Înscris: 01.11.2005
Oricum intr un fel  Gonthar are dreptate  santem facuti de cacao rau de tot , mai ales in Europa.

Editat de apollo^^, 09 iulie 2013 - 10:13.


#17
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.312
  • Înscris: 05.04.2011
Eu am inchiriat anul asta de 2 ori masina la Toulouse (aeroport), cu rezervare pe internet, fara nici o problema; masinile erau nou-noute, foarte curate, si m-am straduit sa le returnez in aceleasi conditii. Garantezi cu o suma de pe card (400-850 Euro) de care nu te vei putea folosi decat la 2-3 saptamani dupa ce returnezi masina (din care isi pot trage chiar si amenzile de circulatie) dar asta se aplica tuturor celor ce inchiriaza masini, nu numai romanilor, fara discriminare.

 apollo^^, on 09 iulie 2013 - 10:12, said:

Oricum intr un fel  Gonthar are dreptate  santem facuti de cacao rau de tot , mai ales in Europa.
Daca noi am avea puzderie de cersetori francezi pe strazile Bucurestiului sau Brasovului oare cum i-am face pe francezi?

 popovicias, on 09 iulie 2013 - 08:34, said:

Ce se intampla daca totusi la un moment dat conduce altcineva masina (ex: sotia, o ruda etc)?
Cum se pot prinde?
Eventual vad ca schimbatorul de viteze a fost smuls de la locul luiPosted Image

Editat de Victor5, 09 iulie 2013 - 10:39.


#18
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.123
  • Înscris: 20.12.2007

 apollo^^, on 09 iulie 2013 - 10:12, said:

Oricum intr un fel  Gonthar are dreptate  santem facuti de cacao rau de tot , mai ales in Europa.
Ce "santem" ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate