Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Totul despre SUV

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#1
sgv91

sgv91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.06.2013
Traim in secolul 21, caracterizat simplu prin aglomeratia specifica si goana continua dupa …bani.Stim cu totii ca numarul automobilelor s-a inmultit dramatic si ceea ce e cu adevarat fascinant e ca SUV-ul alta data  o masina greoaie ,creata sa deserveasca nevoile zonelor rurale a suferit o transformare asemanatoare cailor din basme.Deci dupa o portie zdravana de jaratic  „fermierul” s-a transformat intr-o adevarata bijuterie menita sa fie admirata si catalogata ca un etalon al succesului si al luxului.
       Ce parere aveti despre SUV-urile secolului 21?

      Pareri, discutii s.a.m.d.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.703
  • Înscris: 05.02.2012
Depinde de preferinte. Daca tine strict de offroad si drumuri de tara, as alege ceva facut in 80-90, o Toyota Land Cruiser de exemplu : intretinere mai ieftina si o fiabilitate mai buna, fara asa multe chestii electronice . Daca e sa ma dau mare prin oras si sa ma laud cu cat loc am in masina, as alege un Q7 sau Cayenne.

#3
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Eu am alta nelamurire. Unde-s SUVurile de acu 2 ani? Chiar nu mai sunt la fel de dese in trafic. Circula mai rar si mai putin sau nu mai exista? Ca nici parcate nu le mai vad. La mine in parcare a mai ramas doar unul.

#4
sgv91

sgv91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.06.2013
Candva demult am avut pe mana un aro ....unic...absolut unic.....de oras nimic mai bun decat un x5 e 70 ..il folosesti la orice fie ca te duci la munte fie ca vrei sa pleci la peste sau ai treaba prin oras

unele din suvurile de acum 2 ani sunt foarte proaste si au cam fost vandute......cred

#5
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.703
  • Înscris: 05.02.2012

View Postundercoverbrother, on 04 iulie 2013 - 15:35, said:

Eu am alta nelamurire. Unde-s SUVurile de acu 2 ani? Chiar nu mai sunt la fel de dese in trafic. Circula mai rar si mai putin sau nu mai exista? Ca nici parcate nu le mai vad. La mine in parcare a mai ramas doar unul.

E scumpa benzina/motorina Posted Image

Editat de Andreysc7, 04 iulie 2013 - 15:41.


#6
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.317
  • Înscris: 06.08.2005
Candva demult am avut si eu pe mana un aro 243D....unic...absolut unic... cat am avut de reparat la masina aia n-am avut de reparat la restul tuturor masinilor din posesie, si asta folosita numai in oras.

#7
sgv91

sgv91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.06.2013
ce masina e aia daca nu bate nu troncane

#8
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
Nu ma refer la cele'cumparate acum 2 ani ci cele pe care le vedeai mult mai des parcate sau in trafic acum 2 ani.
Vandute unde? In alta tara? Ca daca o vinzi nu inseamna ca dispare.
Legat de benzina scumpa, ar trebui sa fie macar parcate undeva.

#9
sgv91

sgv91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.06.2013
Spune niste modele si facem o cercetare impreuna

#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.848
  • Înscris: 15.08.2008
Cred ca inainte de toate ar trebui facuta diferenta dintre SUV si Off-roader...

#11
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 18.293
  • Înscris: 02.04.2007
In primul rand modele facute imediat dupa 2000, in special X5 si ML dar si cele ieftine facute in jurul lui 2005, gen Tucson, Sportage, chiar Rexton careintr-un timp era oarecum popular.
Oricum, intr-o masura mai mica sau mai mare cam toate modele parca s-au rarit, chiar si cele premium relativ noi gen Q7, X5 chiar si Touareg (cum o fi el premium sau nu).
Doar nu si-au luat'toti X6 Posted Image si chiar daca si-au luat, celelalte sunt la Remat, la bulgari, la ucraineni sau unde?

Editat de undercoverbrother, 04 iulie 2013 - 16:11.


#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.581
  • Înscris: 15.10.2006
Bune masinile astea....Un Q7 aduce toate fetitele langa tine.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/40d4t3tO4-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.848
  • Înscris: 15.08.2008
Mda, un alt post caracteristic tie... :puke:

#14
sgv91

sgv91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.06.2013
nu si-au luat toti X6 intradevar,dar parerea mea e ca in criza te multumesti cu ceva mai ieftin care sa fie mai subtire la piese si consum,gen panda,twingo s.a.m.d....si acei oameni care isi permit inca un consum de 20 de l/100 km cred ca si le tin in garaj alta explicatie eu unul nu gasesc....cel putin asta imi spune logica.

Cred ca totul se datoreaza in buna masure crizei economice .Nu oricine isi permite un consum de 20l/100 km........mai repede te-ai multumi cu un twingoo sau panda mergi pe gratis aproape.Si cine inca isi permite un SUV cred ca il tine in garaj sau in afara centrelor urbane.

Si ca sa ne mai destindem ce parere aveti de acest RRS face-lift

#15
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 75.848
  • Înscris: 15.08.2008
Sa fim seriosi, nu toate SUV-urile consuma 20%...

#16
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 02.11.2009
eu am vazut un tuareg la pompa de gpl. se pune? :)

#17
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.221
  • Înscris: 13.07.2005
Hai sa ne intelegem: despre ce vorbim cand spunem SUV ?
Eu la vad cam asa:
ARO, Defender, Niva, Samurai, Vitara, Patrol,  Land Cruiser (alea vechi) - sunt off-roadere. Astea merg bine (si) pe unde nu-s drumuri, dar cam sufera pe asfalt.
SUV-urile pot merge in siguranta cel mult pe drumuri forestiere, in schimb se simt fooarte bine pe asfalt.
Acum, la categoria SUV sunt asa:
- masinile "de masa" - Toyota Rav4, Honda CR-V, Hyundai Tucson/SantaFe/ix35, Kia Sportage/Sorento, Mazda CX7/CX5, Subaru Forester/Tribeca, VW Tiguan, Duster, etc;
- masinile de "fite" (categoria premium): BMW X5/X6; Audi Q7, Porsche Cayenne, etc.

Noi despre care facem vorbire aici ?

#18
sgv91

sgv91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 06.06.2013
...se pune la dovezi

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate