Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 

Se vor nationaliza partial pensiile private obligatorii în România(pilonul II), la fel ca în Ungaria și Polonia?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
20 replies to this topic

#1
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
http://www.wall-stre...ii-private.html


Ministrul polonez de finante, Jacek Rostowski, a propus reducerea rolului fondurilor de pensii private prin plasarea unor active din portofoliul acestora intr-un vehicul national de investitii, o reforma menita sa diminueze datoria publica si sa ofere guvernului polonez o marja de manevra cu scopul atenuarii declinului economic.


Polonia are un sistem de pensii hibrid. Participantii la sistem si statul sunt obligati sa plateasca contributii atat intr-un ​​vehicul investitional de stat, cunoscut sub numele de ZUS, cat si in fonduri private. Printre actorii implicati in sistemul de pensii private se numara ING, Aviva, Allianz si AXA.

PENTRU DETALII:

http://www.csspp.ro/pilonul-2

CE ÎNSEAMNĂ REFORMA PENSIILOR?
• REFORMA pensiilor înseamnă extinderea bazelor sistemului de pensii prin adăugarea a încă două surse de pensie (Pilonul II şi Pilonul III), suplimentar la pensia publică de Stat (Pilonul I).
• PILONUL II este denumirea dată sistemului de pensii administrate privat, cu contribuţii definite, obligatorii pentru persoanele de până în 35 ani şi opţionale pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 35 şi 45 de ani
• PILONUL III este denumirea dată sistemului de pensii facultative, administrate de companii private, sistem bazat pe conturi individuale şi aderare facultativă.

ROMANII nu mai contribuie la fondul de stat, deoarece banii intra la fondurile private si nu mai ajung la stat.
Daca nu mai contribuie la fondul de stat de unde vor mai fi bani pentru pensiile din acest an, din 2014, 2015?

Edited by cosond, 30 June 2013 - 20:43.


#2
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,885
  • Înscris: 20.05.2013
Daca te odoseai sa citesti macar prima pagina de pe site-ul mentionat, ai fi vazut ca Romanii inca mai contribuie la fondul de stat. Din contributia fondul de stat, e virata cu un decalaj de 2 luni contributia la Pilonul 2.

"CONTRIBUŢII
Sistemul pensiilor administrate privat este reglementat în România prin Legea nr. 411/2004. Aceasta prevede că angajaţii care contribuie la sistemul public de pensii şi care au vârsta până în 35 de ani sunt obligaţi să adere la un fond de pensii administrat privat, în timp ce angajaţii cu vârsta cuprinsă între 35 şi 45 de ani pot opta să adere la un astfel de fond.
În prezent fiecare angajat plăteşte o contribuţie de asigurări sociale (CAS) aferentă sistemului public de pensii, contribuţie echivalentă cu 10,5% din salariul brut al fiecărui contribuabil.
Contribuţia la un fond de pensii private nu instituie obligaţii financiare suplimentare pentru participanţi, ci este o parte din contribuţia individuală datorată la sistemul public de pensii. în prezent, cota transferată este de 4% (2013) urmând să ajungă la 6% în 2016.
Optând pentru o pensie privată, o parte din această contribuţie va fi redirecţionată către contul individual deschis in numele fiecarui participant la fondul de pensii private ales."

Statul Roman a observat inca de la inceput ca risca sa ramana fara bani, din aceasta cauza contributia la fondul de pensii a fost majorata de la 9% - nu-mi aduc aminte exact cat era in 2008 - la 10.5% .. si cred ca risca sa mai fine majorata in continuare. Din pacate e mai usor sa ne creasca noua darile, decat sa se complice cu nationalizrea fondului privat de pensii.

Edited by unknown_35, 30 June 2013 - 21:13.


#3
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,687
  • Înscris: 14.10.2004
Mama, mama, cand vor "crapa" fondurile astea de pensii o sa fie o tragedie.
Banuiesc ca majoritatea contributorilor cu capul pe umeri isi dau seama ca acum bagam banii degeaba la stat.

#4
cosond

cosond

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,716
  • Înscris: 19.08.2012
http://www.realitate...or_1098355.html

Predicţia preşedintelui Israelului: sfârşitul guvernelor aduce dominaţia companiilor


Lumea devine "neguvernabilă". Este predicţia lansată de preşedintele Israelului, Shimon Peres, la Davos, la reuniunea anuală organizată de Forumul Economic Mondial, potrivit site-ului evenimentului.

"Guvernele se vor trezi fără ocupaţie deoarece economia este globală, iar ele sunt naţionale", a spus Peres. "Patruzeci de companii globale au un capital mai mare decât al tuturor guvernelor la un loc", a adăugat preşedintele, care a mai observat că marile corporaţii răspund nevoii de individualitate, care defineşte generaţia tânără.

"Tinerii nu sunt mulţumiţi să fie egali, vor să fie diferiţi", a adăugat Peres, care a mai spus că marile companii au redus rasismul în lume, acesta fiind incompatibil cu globalizarea.

Şeful statului israelian crede că guvernele naţionale, care nu vor mai putea controla economia şi companiile, vor căpăta în viitor un rol formal în cadrul statului. În acelaşi timp, companiile vor fi din ce în ce mai puternice şi vor controla la nivel global investiţiile şi inovaţiile. Peres rămâne însă optimist şi crede că oamenii vor ajunge în punctul în care vor lua decizii mai bune decât în ziua de azi.

SE SFARSESTE SI CU PENSIILE DE STAT?

Edited by cosond, 30 June 2013 - 23:37.


#5
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Evident ca pensiile de stat sunt pe duca.


#6
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View Posttomaso, on 30 iunie 2013 - 23:50, said:

Evident ca pensiile de stat sunt pe duca.
La fel de evidenta ca sfarsitul viezuitilor si a iudeo-masonilor. Eu nu sunt conspiratist, insa sistemul financiar bancar va falimenta complet, falimentul atragand exterminarea celor responsabili, adica a evreimii financiare

Sa nu uitam ca bolsevismul pe care evreii au incercat sa-l aduca in europa, le-a semnat prin gura Cancelarului Germaniei disparitia din Europa. Sigur, in secolul 21 nu mai vorbim de exterminari de oameni, n-are ovreul Itzick nici o vina pt ce fac fratii lui mai mari.
Insa, la 30 de ani daca as fi director de banca, chiar si de filiala, si as mai fi si evreu, m-as teme pt viata mea! Sper sa nu se considere drept un mesaj anti-semit, el e unul anti-financiar in primul rand, si la fel de semit precum semitismul financiar global!

Eu mereu am zis si va zic in continuare: Nu degeaba ne-a lasat Dumnezeu canalul Dunare-Bucuresti neterminat. Adevarat va zic ca el va fi finalizat, dar cu roaba si lingurita, intrebarea e de catre cine!

Edited by Josef_Mengele, 01 July 2013 - 00:01.


#7
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ar trebui sa bem mai putin ...

#8
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
A inceput sa ia cineva pensie din pilonul 2, sau cum s-o numi?
Cind vor lua o parte din depunatori, atunci se va numi functional.

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Sunt mai multe metode pentru a echilibra intrarile si iesirile de bani in sistemul de pensii, una din metode este intradevar marirea darilor, crestera varstei de pensionare este alta, sa iesi la 65 ani la pensie intr-o tara unde speranta medie de viata este 69 de ani si e in scadere nu dezechilibreaza deloc sistemul de pensii, dezechilibrele au fost create de doctorii spagari care au girat acordarea a numeroase pensii pe caz de boala la toate lichelele. Cat mai e spaga pentru viza anuala? undeva la nivelul 2-3 pensii?

#10
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Singura forma de pensionare functionala este sa ai citiva metri cubi de bani trasi pe dreapta , pa persoana fizica.

View Posttomaso, on 01 iulie 2013 - 00:05, said:

Ar trebui sa bem mai putin ...
Blasfemie . Sau ai vrut sa zici "mai mult" ?
Fara caterinca , m-am prins demult ca Statu' ne face la portofele , mai rau ca sutii din tramvaie , fondurile private sint riscante , ca daca declara un faliment fix cind sa-i vina lu' Lil talonu de pensie am belit-o , deci ce-i de facut ? Cum imi apar trupul plapind de Tiranosaurii astia Rexsi ? Pe scurt , investesc la tara , ma chinui sa fac ferma , sa am bani si la batrinete , sa nu depind prea mult de Sistem. Asta e reteta mea personala pt. succes.

#11
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Este o reteta buna.

#12
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012
O afacere în care rezultatele sunt așteptate după mai mult de cinci ani se cheamă escrocherie.

#13
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005
Da.
Fondurile de pensii se vor naţionaliza.
În primul rând profitul lor este scăzut şi din el se plătesc doar lefurile babane ale personalului administrativ.
În al 2-lea rând statul are nevoie de aceşti bani pt. a finanţa deficitul din pensii cât şi hoardele de bugetari.

Dacă fondurile de pensii ar fi putut face profit suficient nu cred că statul le-ar fi naţionalizat.

View PostLILDEBUL, on 01 iulie 2013 - 08:27, said:

fondurile private sint riscante , ca daca declara un faliment fix cind sa-i vina lu' Lil talonu de pensie am belit-o , deci ce-i de facut ?
Aceste fonduri au un areal restrâns în care-şi pot investi banii.
Ele sunt îndeaprope monitorizate de nuş ce agenţie de stat.

Acum 5 ani zonele cu risc mic sunt acum zone cu risc mediu aşa că limita şi zonele în care pot investi fondurile de pensii au devenit mult mai riscante.

Edited by paradigmatic, 01 July 2013 - 08:55.


#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Peste vreo 20 de ani cei care acum platesc contributii vor lua pensii simbolice.
Vreo  200 lei in banii actuali.

Si nu vor avea cui sa se planga ori cui sa reproseze nimic.

Eventual, se vor vaicari pe tema ca ei au platit toata viata si ca lor nu li se intoarce.   Vor intelege ca bosorogii actulai le-au dat teapa de teapa, dar chiar daca vor urina pe mormantul acestora,  pensie tot nu vor mai manca.    

As vrea doar sa sper ca isi vor aduce  aminte  cum le tineau parte penisonarilor care ACUM le dau teapa.


#15
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,413
  • Înscris: 24.11.2006

View Posttomaso, on 01 iulie 2013 - 09:07, said:

Peste vreo 20 de ani cei care acum platesc contributii vor lua pensii simbolice.
Vreo  200 lei in banii actuali.

Si nu vor avea cui sa se planga ori cui sa reproseze nimic.

Eventual, se vor vaicari pe tema ca ei au platit toata viata si ca lor nu li se intoarce.   Vor intelege ca bosorogii actulai le-au dat teapa de teapa, dar chiar daca vor urina pe mormantul acestora,  pensie tot nu vor mai manca.

As vrea doar sa sper ca isi vor aduce  aminte  cum le tineau parte penisonarilor care ACUM le dau teapa.

DACA cei care muncesc acum mai apuca pensia, privata sau nu, numai conteaza.

#16
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Asa este.
Daca.

De fapt, conceptul de pensie este perimat.  E uzat moral.
Ideea ca statul iti finanteaza batranetea este un concept  invechit.

In epoca post WWII a functionat un timp, gratie razboiului rece si a limitarilor circulatiei  persoanelor si bunurilor.
Insa s-a terminat.   Nici nu putea continua pentru ca a fost eronat aplicat de la bun inceput.   Nu s-a mers pe acumulare ci pe formarea unei scheme de intrajutorare.    Intr-un sistem inchis, poate ca ar fi functionat, dar, odata ce libertatea economica s-a extins,   s-au schimbat bazele economice ale statului social.

Hai sa judecam logic.
Pentru actuala generatie de 30-40 de ani salariul mediu la care sunt platite contributii este putin peste cel minim pe economie.
Asa este de 20 de ani.   Acesta va fi venitul care va conta la pensie.
In aceste conditii,  cat va fi pensia echivalenta a acestor oameni?
500 lei?

Actualii pensionari au avut salariu mai mic decat incaseaza pensie.   Si nici nu au platit vreo contributie la viata lor.  Statul le dadea salariu de 50 usd lunar, acum ei incaseaza de 4 - 5 ori mai mult.   Beton, frate!

Iar daca spui cu voce tare chestia asta esti rau si nu tii cu bosorogii.
Hai sa respectam hotii si borfasii, pentru ca si ei este oameni.



#17
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,247
  • Înscris: 01.10.2009
Pensionarii sunt cei care sunt furati. Defapt au drepturi la pensii mai mari decat au avut salariu. Pentru ca:
1. Muncesc 40 de ani, dar beneficiaza doar 15 ani. Majoritatea mor pana la 80 de ani.
2. O franzela costa in anul 1970, 25 centi. In anul 2008 costa 2,79 dolari,  adica 11 ori mai mult.
3. Nu ati luat in calcul scaderea preturilor care ar fi avut loc datorita cresterii productivitatii. Daca dolarul nu s-ar devalorizat deloc, ar fi trebuit sa avem painea mai ieftina decat in 1970. Altfel ar insemna ca tehnica nu a progresat deloc.
4. Daca inflatia dolarului este de 6,5% anual (si asa este daca o sa calculezi devalorizarea de 11 ori in 38 ani), inseamna ca banca nu imi sa dobanda nimic, ba chiar imi ia (ma fura). Ori daca inflatia nu ar fi existat deloc, banca ar fi trebuit sa-mi dea o dobanda anuala, care mi-ar fi crescut pensia cu mult peste cat am cotizat.

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostXORIAN_L, on 01 iulie 2013 - 11:20, said:

4. Daca inflatia dolarului este de 6,5% anual (si asa este daca o sa calculezi devalorizarea de 11 ori in 38 ani), inseamna ca banca nu imi sa dobanda nimic, ba chiar imi ia (ma fura). Ori daca inflatia nu ar fi existat deloc, banca ar fi trebuit sa-mi dea o dobanda anuala, care mi-ar fi crescut pensia cu mult peste cat am cotizat.
Esti nebun, cum sa iti dea banca bani? trebuie sa iti ia taxa ca ti ia pastrat Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate