Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

nume boala

- - - - -
  • Please log in to reply
176 replies to this topic

#109
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
ba e posibil . nu intelegi ca  a mintit ca sa ma unterneze si ca eu nu i-am facut mai nimic. e verificabil totul

#110
Alecto

Alecto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.10.2007
In afara de mama/tata nu mai ai si alte rude apropiate?

#111
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
da dar nu prea pot face nimic

#112
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View Postvyctoras1985, on 09 iulie 2013 - 06:48, said:

ba e posibil . nu intelegi ca  a mintit ca sa ma unterneze si ca eu nu i-am facut mai nimic. e verificabil totul
doctorul vorbeste cu pacientul, si cateva minute, cand vine cineva cu un pacient care sustine ca ar fi agresiv sau bolnav. in acele minute iti aplica un test fara ca tu sa realizezi si isi da seama daca esti sau nu agresiv sau bolnav cum sustin rudele. degeaba te duce o persoana cu forta la spital ca esti "nebun" daca tu la discutia cu doctorul esti normal. nimeni nu te interneaza daca nu sesizeaza o problema la tine! degeaba ar fi mintit tatal tau, nu interneaza nimeni pe baza a ce zice cineva.

#113
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
vyctoras, cati ani ai? (scuze daca ai mai spus, nu am retinut)

#114
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postlorelei20, on 09 iulie 2013 - 17:27, said:

doctorul vorbeste cu pacientul, si cateva minute, cand vine cineva cu un pacient care sustine ca ar fi agresiv sau bolnav. in acele minute iti aplica un test fara ca tu sa realizezi si isi da seama daca esti sau nu agresiv sau bolnav cum sustin rudele. degeaba te duce o persoana cu forta la spital ca esti "nebun" daca tu la discutia cu doctorul esti normal. nimeni nu te interneaza daca nu sesizeaza o problema la tine! degeaba ar fi mintit tatal tau, nu interneaza nimeni pe baza a ce zice cineva.
uite ce e , taicameo a sunat la salvare . aia au venit cu politia. le-am zis ca a mintit m-au dus asa si la spital nimeni nu ma intrebat nimic
am 27 de ani
cat despre discutia cu doctorul ce discutie ca ma vede 1 minut ma intreaba daca sunt bine dupa care ma trimete acasa

#115
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
vyctoras, esti liber sa faci ce vrei, poti pleca de cate ori vrei de acasa, te poti intoarce cand vrei?

#116
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
pot numai ca in privinta spitalului la cea mai mica greseala spune ca cere ambulanta. cred ca e un fel de a ma poseda

#117
lorelei20

lorelei20

    matza rasfatata

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,395
  • Înscris: 23.03.2011

View Postvyctoras1985, on 09 iulie 2013 - 21:49, said:

pot numai ca in privinta spitalului la cea mai mica greseala spune ca cere ambulanta. cred ca e un fel de a ma poseda

ce inseamna greseala?

#118
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Uite ce se poate intampla cand nu iti iei tratamentul:

Quote

O explozie a avut loc, luni dimineață, într-o sală de curs a Facultății de Telecomunicații din cadrul Universității Tehnică "Gheorghe Asachi", în timpul examenului de licență, după ce un bărbat a intrat în sediu cu un dispozitiv exploziv, pe care le-a detonat, fără a exista victime, ministrul Mihnea Costoiu declarând că bărbatul respectiv a anunțat că a lăsat și alte bagaje cu explozibil în clădire.


"Acest bărbat a fost internat de nouă ori la noi, între 2006 și 2013, fiind diagnosticat cu schizofrenie paranoidă. Este una dintre cele mai grave boli psihice. Se poate ajunge la sinucidere sau crimă, în condițiile în care pacientul întrerupe tratamentul. Există riscuri majore în acest caz. Doar el decide dacă ia sau nu medicația”, a afirmat Lucian Burlea.
http://www.mediafax....ladire-11107935

Victor, tu poti sa ne tot zici ca nu esti tu de vina ca asa zic toti. Persoane cu tulburari psihice, detinuti etc. Niciodata nu sunt ei de vina.
Cand au internat-o pe bunica-mea la zam (unde se vorbeste cu un topic mai jos) zicea tuturor ca nu stie de ce e acolo, ca nu a facut nimic si ca vrem sa scapam de ea. Dar pana la momentul respectiv a incercat de 2 ori sa se sinucida, era sa dea foc la casa si multe altele. Confunda persoanele si se credea in urma cu 50 de ani.

Ia zi-ne sincer ce s-a intamplat de fapt de ai ajuns la psihiatrie ? Da sincer ...
Prima data ai zis ca e din cauza la o vecina, pe urma ca taica-tu te considera agresiv, in alte randuri ai zis ca ai fost internat pentru ca vroiau sa scape de tine. Dar e normal (cred) sa nu-ti dai seama ce se intampla; pana la urma si buna-mea credea ca totul e real, ca ea are dreptate si ca lumea ei e cea in regula si noi suntem cei nebuni ...

Ti s-au oferit solutii, de ce inca stai pe aici si te plangi ?
Mergi la medic in alt oras daca crezi ca asta iti face doar rau.
Sau fa-i o plangere: http://old.cmr.ro/content/view/263/47/
Daca nu ai incredere nici in colegiul medicilor de pe raza judetului tau ia legatura direct la bucuresti: http://old.cmr.ro/co...id,1/Itemid,31/
Daca nu e de ajuns uite si asociatia pacientilor: http://www.protectia...&pf=1&Itemid=23

#119
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
greseala inseamna si sa iau niste haine si mai nepotrivite un pic pentru strada. sau am mers pe strada fara tricou ca era foarte cald si a inceput sa tipe ca sunt de spital, ca acolo o sa ma duca si acolo o sa ma lase. face tot felul de faze din astea din te miri ce. exagereaza

View PostCorupt, on 09 iulie 2013 - 23:35, said:

Uite ce se poate intampla cand nu iti iei tratamentul:


http://www.mediafax....ladire-11107935

Victor, tu poti sa ne tot zici ca nu esti tu de vina ca asa zic toti. Persoane cu tulburari psihice, detinuti etc. Niciodata nu sunt ei de vina.
Cand au internat-o pe bunica-mea la zam (unde se vorbeste cu un topic mai jos) zicea tuturor ca nu stie de ce e acolo, ca nu a facut nimic si ca vrem sa scapam de ea. Dar pana la momentul respectiv a incercat de 2 ori sa se sinucida, era sa dea foc la casa si multe altele. Confunda persoanele si se credea in urma cu 50 de ani.

Ia zi-ne sincer ce s-a intamplat de fapt de ai ajuns la psihiatrie ? Da sincer ...
Prima data ai zis ca e din cauza la o vecina, pe urma ca taica-tu te considera agresiv, in alte randuri ai zis ca ai fost internat pentru ca vroiau sa scape de tine. Dar e normal (cred) sa nu-ti dai seama ce se intampla; pana la urma si buna-mea credea ca totul e real, ca ea are dreptate si ca lumea ei e cea in regula si noi suntem cei nebuni ...

Ti s-au oferit solutii, de ce inca stai pe aici si te plangi ?
Mergi la medic in alt oras daca crezi ca asta iti face doar rau.
Sau fa-i o plangere: http://old.cmr.ro/content/view/263/47/
Daca nu ai incredere nici in colegiul medicilor de pe raza judetului tau ia legatura direct la bucuresti: http://old.cmr.ro/co...id,1/Itemid,31/
Daca nu e de ajuns uite si asociatia pacientilor: http://www.protectia...&pf=1&Itemid=23

sincer consider ca orice individ cand se naste se naste cu un creier. trebuie sa fi patit el ceva prin copilarie sa ajunga unde a ajuns. in cele mai multe cazuri sunt abuzuri emotionale. e valabil chiar si pentru detinuti din punctul meu de vedere.

#120
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postvyctoras1985, on 09 iulie 2013 - 21:49, said:

pot numai ca in privinta spitalului la cea mai mica greseala spune ca cere ambulanta. cred ca e un fel de a ma poseda


vyctoras, daca nu ai probleme atunci cand lipsesti de acasa si daca te poti intoarce cand vrei, de ce te mai plangi ca urmeaza o noua vizita la psihiatrul care crezi ca e incompetent?
De ce nu te duci sa consulti si alt medic?
Vad ca mata e singura de aici care iti cunoaste mai bine situatia, de ce nu te tii de capul ei ca sa ajungi la medicul din Bucuresti pe care il stie ea? (mata, asta e, te-ai bagat in hora, trebuie sa joci, ajuta-l pe vyctoras! :) )

Rudele stiu de situatia ta? Ele ce zic?

#121
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostEnigel, on 10 iulie 2013 - 07:43, said:



vyctoras, daca nu ai probleme atunci cand lipsesti de acasa si daca te poti intoarce cand vrei, de ce te mai plangi ca urmeaza o noua vizita la psihiatrul care crezi ca e incompetent?
De ce nu te duci sa consulti si alt medic?
Vad ca mata e singura de aici care iti cunoaste mai bine situatia, de ce nu te tii de capul ei ca sa ajungi la medicul din Bucuresti pe care il stie ea? (mata, asta e, te-ai bagat in hora, trebuie sa joci, ajuta-l pe vyctoras! Posted Image )

Rudele stiu de situatia ta? Ele ce zic?

pentru ca primesc niste medicamnte puternice pentru o boala de care nu sufar. aceste medicamente cum zicea si mata2 sunt niste droguri de fapt foarte puternice care te pot si afecta foarte grav de aia cred ca e mai bine asa.
rudele ce sa zica , sunt de partea lu' taicameo ii dau inainte cu neascultator, educatie si alte alea

deocamdata ieri nu m-am dus la medic si nici azi nu cred ca o voi face. cred ca se va rezolva cu nedusul la medic , deci am nevoie de multe sfaturi cu privire la sevrajul sever de dupa : ce as putea lua sa nu am asa ceva , indicatii etc. am inceput sa iau ceai de tei si consum ceva seminte

#122
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 10.01.2012
ce uleiuri folosesti la gatit ? Astea cu omega 6 vor amplifica vizibil orice reactie impotriva cuiva care te-ar agresa in vreun fel sau altul. Iar cand renunti la medicamente ai tendinta sa devii irascibil.
Cumpara niste vitamina E (doze marite, in medie 200 UI /zi), ulei de peste, dar cauta si surse vegetale. Nu stiu cati bani ai, dar as cauta niste produse de calitate, vitamine din surse naturale, nu chimicale sintetice din farmacii.
Daca (totusi) mai prajesti ceva, foloseste ulei de palmier nehidrogenat, sau in cel mai rau caz din turte de masline.

E bine sa tii hormonii de stres la un nivel cat mai scazut, deci evita carbohidratii (zaharul chiar il elimini). daca totusi mananci mai multi, o faci dupa efort. Este recomandat sa ai la indemana
un adaptogen cum este Rhodiola. 3 cps /luna (nu toate deodata) pot fi de mare ajutor cand esti intr-un moment critic.
Daca niste teste pentru boala celiaca (sau alta forma de intoleranta latenta), Giardia sau Toxoplasma ar iesi pozitivi,
poti sa il dai in judecata pe doctorul omnipotent si omniscient.

Edited by NelsonMandela, 10 July 2013 - 09:34.


#123
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
am avut un timp niste crampe musculare ... intra la celiaca si celelalte?
in rest deci fara ulei obisnuit de prajit cartofi
cu vitamina e nu am de unde sa fac rost ca sunt intr-un sat nu e decat o farmacie.... pot lua vitamax sau produse de gen?
ma dau pe mancare cruda fara ulei asta pot face sa renunt la ulei
despre zahar cand fac ceai de tei pe care il iau obisnuesc sa pun zahar.e bine sau sa renunt la zahar?
nu stiu ce e ala adaptogen
deci mai ies cateodata pe afara si mai fumez .... stau pe o banca ...la o tigara ....si incerc sa imi gasesc calmul....aseara am stat dupa 12 noaptea pe o banca sa ma bucur un pic de aerul racoros de afara. e bine?

#124
Alecto

Alecto

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 31.10.2007

View Postvyctoras1985, on 09 iulie 2013 - 16:59, said:

da dar nu prea pot face nimic

Nu cred ca nu pot face chiar nimic. Ce ii impiedica sa mearga cu tine la un consult la un alt medic din alt oras (macar ca si insotitor sa nu mergi singur)

#125
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
invoca lipsa banilor dar cred ca si dezinteresul

#126
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View Postvyctoras1985, on 10 iulie 2013 - 08:34, said:

pentru ca primesc niste medicamnte puternice pentru o boala de care nu sufar. aceste medicamente cum zicea si mata2 sunt niste droguri de fapt foarte puternice care te pot si afecta foarte grav de aia cred ca e mai bine asa.
rudele ce sa zica , sunt de partea lu' taicameo ii dau inainte cu neascultator, educatie si alte alea

deocamdata ieri nu m-am dus la medic si nici azi nu cred ca o voi face. cred ca se va rezolva cu nedusul la medic , deci am nevoie de multe sfaturi cu privire la sevrajul sever de dupa : ce as putea lua sa nu am asa ceva , indicatii etc. am inceput sa iau ceai de tei si consum ceva seminte



Vyctoras, nimeni de aici nu iti poate spune ce trebuie sa faci in legatura cu tratamentul tau. Nimeni!! :)
Eu o tin una si buna cu Mata. Ea ti-a sugerat sa intrerupi tratamentul, ea ti-a sugerat ca medicul tau nu se pricepe, ea ar trebui sa te ajute sa mergi la alt medic. Asa ar proceda un adult responsabil.
Daca nu o face si doar te-a agitat de pomana, ar trebui banata, serios, mi se pare oribil sa se fi retras chiar acum...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate