Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

ridicare masini tipic romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#91
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
asa face si voiculescu. daca oamenii nu iti dau bani de reclama de bunavoie, ii ia cu forta ( amenintari si santaj). asa si astia: nu imi dati bani de buna voie? nu e problema, pun un semn de interzis si pana iti dai seama te-am lasat fara masina, si evident bani. si unii ii mai si tin partea varanului. s-a dus dracului si tara asta.

#92
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008
Nu vedeti ca are nr. de Senat...asa ca va rog frumos, putin respect. :D

#93
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,710
  • Înscris: 15.06.2007

View Postf300, on 02 iunie 2013 - 08:24, said:

Masinile sint ridicate pentru ca ai blocat un garaj sau incurci grav circulatia. Ca la noi e abuzata chestia si sint luate masini care parcheaza in locuri unde se parcheaza de ani de zile e cu totul altceva.

Luatul numerelor (ca si caracatitele) nu ar trebui sa se intersecteze cu ridicatul, daca ai pus masina intr-un loc unde incurca la ce bun ca te forteaza sa stai acolo in plus?

Caracatitele se pun in general la cei pe care e greu sa ii prinzi altfel: straini, etc. Altminteri in orice stat normal exista destule pirghii sa iei o amenda neplatita pe o masina cu numar de inregistrare ok, inregistrata pe numele unui cetatean existent, cu buletin, etc. Chiar daca incasezi amenda tirziu cu penalizari astea sint de obicei mult mai mari decit orice dobinda si statul tot iese in cistig.

Doar ca in Romania nu exista nici o urma de normalitate sau tentativa de a rezolva decent si strategic problemele. Cutare de la consiliul local face contract cu firma de ridicari a varului si pac incep sa curga banii. Ce amenzi, ce stress sa te chinui sa-i urmaresti cu fiscul pe aia amendati, ce vrajeli. Banul imediat ca omul vrea masina si viata merge mai departe.
Pai in grecia, ce am vazut eu ca umba politistul cu cate un dorel cu surubelnita in mana, si dadea jos numerele unor masini parcate frumos paralel cu bordura, dar pe trotuar..   Si daca blochezi o poarta, se poate muta masina la cea mai apropriata parcare libera, unde poate sa-i puna cacat d'ala galben pe roata sau sa ii ia numerele, etc, amenda se poate da si fara sa semnezi PV, cum este in cazul camerelor video.  Dar de ce sa fii uman.. cand poti sa o duci la mama dracului, in afara orasului?  
Poate i se nazare unuia sa parcheze asa la trolling, o rabla vechie , si sa puna o bomba in ea.. sa o detoneze cand o ridica doreii..

#94
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 14.04.2007

View Posttfmercedez, on 02 iunie 2013 - 16:23, said:

Poate i se nazare unuia sa parcheze asa la trolling, o rabla vechie , si sa puna o bomba in ea.. sa o detoneze cand o ridica doreii.

O idee ar fi sa umpli rabla cu borduri, bolovani etc, sa se adune 2-3 tone, sa la rupi alora macaraua :))

#95
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Postgeutz, on 02 iunie 2013 - 19:36, said:

O idee ar fi sa umpli rabla cu borduri, bolovani etc, sa se adune 2-3 tone, sa la rupi alora macaraua Posted Image)

Nu le rupi asa usor macaraua...ridica ei si SUV-uri de 2+ tone...

Edited by aka_razvan, 02 June 2013 - 19:37.


#96
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Nu stiu cat de adevarat era, dar circula zvonul ca bulgarii nu ridica(u) SUV-uri (in statiuni se ridica si la ei masini, la greu), pt ca-s prea grele.   :lol:

#97
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E foarte posibil.

Era unul cu un tank prin UK, ma intreb daca poti sa faci rost de ceva similar de pe la rusi, eventual sa-i pui numere bulgaresti :-)

#98
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011
Asta e ciudat rău, eu în Austria la Vienna puteam să mă duc la mașină, chiar trebuia, pentru a-mi lua actele. Dar în România e mârlănie.
Oricum, și la Viena locul ălora cu ridicările e într-un loc "cu buruieni" unde tre să mergi prin noroaie ca să ajungi.

Pentru că și la ei, ca la noi, birocrații se cacă în capul cetățenilor.

#99
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Oricum, scoru' la ei (bulgari) e decent, 42 leva / 20 €, si n-am vazut japca de la noi.  Plus ca stau mai bine, parca, si cu locurile de parcare.

Edited by Barboso, 02 June 2013 - 19:45.


#100
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View PostBarboso, on 02 iunie 2013 - 19:39, said:

Nu stiu cat de adevarat era, dar circula zvonul ca bulgarii nu ridica(u) SUV-uri (in statiuni se ridica si la ei masini, la greu), pt ca-s prea grele.   Posted Image

le ridica noaptea cand le fura ? :P

#101
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,271
  • Înscris: 24.01.2008
Ai pus si tu botu' la vrajeala presei ?
Nu spun ca nu se fura si la ei masini, dar mie mi s-a spart si chiar furat masina in tara.  Masina chiar mai ieftina / veche / obosita decat cele pe care le-am avut ulterior, si care nu mi-au fost sparte / furate in Bulgaria.

#102
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,844
  • Înscris: 30.01.2006

View Postalexandru_1988, on 28 mai 2013 - 21:52, said:

Invatati sa fiti educati si pe urma sa comentati. Nu tot veniti cu chestii de genu: "Asa e in Romania". Pe langa faptul ca amenzile la noi sunt de toata jena, va mai si plangeti ca niste copii mici cand gresiti. Nu e vorba ca din cauza unora ca mine sufera restul, ci din cauza unora care nu respecta regulile sufera restul. Daca nu ar fi o ordine, fiecare si-ar parca masina unde ar vrea, cum se intampla des in Bucuresti: iti parchezi masina pe linia de tramvai fara nicio jena, ca, deh, e la mine acasa, iar acasa e ca in cocina.

Bai tristule, tu nu vezi ca omu zice ca a crezut ca aia puneau semne de parcare, deci nu era langa semn cand il montau aia. Si la noi sunt Amenzile de toata jena? Tu stii cata amenda am luat eu ca am parcat in Stutgart in loc interzis, unde nu blocam traficul? eram pe straduta? 5 Euro mai amenda de toata jena. Si la aia salariu mediu e cat? 200 Euro? 300? Sau e din 4 cifre. Nici nu cred ca e voie sa puna semnul acum si dupa 5 minute sa ridice tot ce este in parcare. Si cred ca nu e voie deloc sa ridice o masina care e parcata ilegal dar nu incurca pe nimeni. Maica ce oameni dusi. Si sa nu-mi sari in cap, ca eu nu am parcat neregulamentar niciodata in ultimii 7-8 ani, cu exceptia fazei din stutgart unde nici nu era semn de fapt, scria ceva pe o plancarda in germana. Probabil era parcare pentru locatari, sau habar nu am, oricum, pentru 5 Euro nu mi-am batut capul. Mi-a explicat cineva in engleza ca am parcat aiurea si am luat amenda. M-a umflat si rasul.

#103
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,602
  • Înscris: 11.06.2010
Normal ca ridica masinile deampulea. Au cu cine, oi sunt destule, se vede si pe topicul asta.

#104
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
S-a intamplat ceva cu legislatia privind hingherii de masini in sectorul 6? Erau si ieri si azi, cate 5,6 masini de hingheri una dupa alta, la vanat! Pana acum, nu prea i-am mai vazut!
Astia nu trebuie sa fie insotiti de analfabetii aia de la Politia Locala?
Am claxonat pe unii azi, pe Iuliu Maniu, unde au blocat banda 1 sa ridice o masina, parcata in rand cu altele, in dreptul stalpului cu oprirea interzisa! Nu incurca absolut deloc traficul (pietoni sau masini) in apropierea trecerii de pietoni de la veteranilor, dinspre lujerului! Comportamentul lor ... exact ca al unor hoti: coboara repede din masina, alearga pe langa ea sa puna ata aia, in timp ce altul face poze!!
Inteleg sa ridice masini care incurca circulatia, parcate prin intersectii, pe banda 1 etc., dar nenorocitii nu se limiteaza la astea!!
Muistul ala de primar le da apa la moara!
Mie nu mi-a fost ridicata masina niciodata, pt. ca incerc sa parchez acolo unde ok, dar comportamentul hingherilor de masini si tolerarea lor de catre Primarie, ma face sa imi doresc sa moara cu totii in chinuri!!!

#105
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Si la mine in oras au existat astfel de muisti.
Singurul om din primarie care s-a luptat cu ei a avut viata grea:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/12q0SPtxOu0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dunmJ8mTZHc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-2kGLc_utlY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Si-a luat amenda de fiecare data cand a oprit o ridicare ilegala, dar nu s-a lasat pana respectiva firma nu a plecat din oras.

Poate daca si la voi ar fi cineva, sau un grup de oameni decisi sa-i arunce pe infectii astia din oras lucrurile ar sta altfel.

#106
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003
Da, cred ca pana la urma tine doar de oameni, oamenii de rand, care ar trebui sa-i puna pe fuga pe nenorociti. Ca primaria ii acopera!

Vai de capul lor, politistilor din primul clip!!!

Edited by TIC, 25 July 2013 - 16:00.


#107
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,922
  • Înscris: 25.04.2006
In Franta se ridica masinile la fel ca si la noi, doar ca acolo lumea stie ca nu e de gluma si normal nu parcheaza nimeni aiurea. Eu am parcat romaneste pe troutuar blocand jumatate de banda de biciclisti pe carosabil, si normal mi-au ridicat masina (numere de Franta ca era rental). Apropo, ridacatul masinii in Nisa e mai ieftin decat in Bucuresti... deh, capitala europeana. Posted Image Apropo, amenda pentru parcare daca nu ti-o ridica e 35E in Nisa, iar la aia cu 35E nu reusesti sa mananci 2 persoane la restaurant.
@test_driver Hai ca nici la nemti nu sunt amenzile "gratis" 5e cum zici. Am luat amenda in Koln pt ca mi-a expirat timpul de parcare 60E, norocul meu e ca abia expirase de mai putin de 5 minute si si-a facut parcagiul mila ca m-a vazut turist cu DSLR-ul de gat fara o boaba de germana in vocabular si a aruncat PV-ul. :)

#108
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,411
  • Înscris: 30.10.2003
15 euro in Munchen pentru parcare. Nu era central, dar totusi nu mi s-a parut o avere.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate