Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

ridicare masini tipic romanesc

- - - - -
  • Please log in to reply
140 replies to this topic

#55
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
aha, bine mai plicea. cu ce circuli? cu bicicleta? ce te faci daca o lasi legata intr-un loc amenajat si pleci la munca. Cat esti tu la munca, vine dorel si pune pe stalp un semn cum ca parcarea bicicletelor e interzisa. Dupa 1 ora ( asta e, ghinion, daca nu te-ai uitat pe geam dupa bicicleta...) vine gaboru' , care e in cardasie, si iti ia bicicleta. dupa care, raportat la pretul masinilor, iti cere 50-70 ca sa ti-o dea inapoi? dar, nu, ca poza e poza...aia tot 100 ron costa, deci iti cere 150 ron ca sa iti iei bicla inapoi. e ok?

Edited by xtremdriving, 29 May 2013 - 08:59.


#56
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

View Postxtremdriving, on 29 mai 2013 - 08:36, said:



bai plicea care merge cu bicicleta. pe unde calci tu in asfalt ca sa nu iti tocesti sandalele si sa nu iti intre pamant sub unghii s-a asfaltat si din banii mei, cel care plateste benzina. din taxele de la benzina statul ia 10 miliarde de euro pe an + rovigneta.


     Eu nu sunt invidios pe tine ca ai masina cum esti tu invidios pe mine ca am bicicleta.
   Nu am nimic cu cei care au masina. Sa fie sanatosi. Eu am ce am cu cei care nu respecta regulile.
    Daca te trezesti de dimineata in Bucuresti in anumite zone trebuie sa circuli pe carosabil. E parcarea interzisa si toti taranii au parcat pe trotuar. Adica numai ei au platit taxe si impozite, si noi ceilalti nu !?

#57
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
sorry, dar legea spune ca atata timp cat lasi loc pt pietoni, poti parca pe trotuar, daca nu e interzis...
aici se discuta de hotie. azi pui semnul, maine ridici masina.

Edited by xtremdriving, 29 May 2013 - 09:04.


#58
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Pai ar fi o diferenta, tu iti legi bicicleta cu un lant, iar daca ei nu stiu combinatia sau nu au cheia vor trebui sa rupa lantul. Deci distrugere a unui bun propriu. Ar fi ceva sa-ti legi masina cu un lant(rezistent) de vreun stalpPosted Image , insa la ce dorei avem la noi in tara... te trezesti cu masina zgariata in cel mai bun caz.

#59
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

View Postxtremdriving, on 29 mai 2013 - 08:58, said:

sorry, dar legea spune ca atata timp cat lasi loc pt pietoni, poti parca pe trotuar, daca nu e interzis...
aici se discuta de hotie. azi pui semnul, maine ridici masina.

      Unde ai citit tu legea aia care prevede ca ai voie sa parchezi pe trotuar ?

#60
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
lol. cand o sa iti iei permisul o sa afli ca ai voie sa parchezi ATATA TIMP CAT LASI LOC DE TRECERE PIETONILOR si nu e interzis prin semne. ai cautat pana acum si nu ai gasit legea, este? parchezi cel putin jumatate de masina pe trotuar.

Edited by xtremdriving, 29 May 2013 - 10:30.


#61
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

View Postalin62, on 28 mai 2013 - 22:54, said:

Amenzi de toata jena?? Americanule in caz ca nu stiai profesorii la noi sunt platiti cu 12 mil pe luna nu 12 mii de euro asa ca mai ganditi si voi mai mult de 2 sec inainte sa postati ceva. Daca amenzile sunt de toata jena salariile sunt de bataie de joc. Reguli respecti cand ti se si ofera conditii ca in tarile civilizate. Nu ia nimeni apararea alora care parcheaza pe linia de tramvai, dar sao parchezi pe marginea drumului si sa ti o ridice ca de ce nu ai parcat o in parcarea imaginara asta deja e idiotenie si hotie pe fata.

Prietene! Daca ai salariul de 12 milioane n-ai masina!!! Mergi cu tramvaiul si cu trenul.

#62
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Deci tu nu ai masina si esti frustrat.

Quote

Art. 142. – Se interzice oprirea voluntară a vehiculelor:
a) în zona de acţiune a indicatorului „Oprirea interzisă”;
B) pe trecerile la nivel cu calea ferată curentă şi la o distanţă mai mică de 50 m înainte şi după acestea;
c) pe poduri, pe şi sub pasaje denivelate, precum şi pe viaducte;
d) în curbe şi în alte locuri cu vizibilitate redusă sub 50 m;
e) pe trecerile pentru pietoni ori la mai puţin de 25 m înainte şi înainte de acestea;
f) în intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie în sens giratoriu, precum şi în zona de preselecţie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanţă mai mică de 25 m de colţul intersecţiei;
g) în staţiile mijloacelor de transport public de persoane, precum şi la mai puţin de 25 m înainte şi după acestea;
h) în dreptul altui vehicul oprit pe partea carosabilă, dacă prin aceasta se stânjeneşte circulaţia a două vehicule venind din sensuri opuse, precum şi în dreptul marcajului continuu, în cazul în care conducătorii celorlalte vehicule care circulă în acelaşi sens ar fi obligaţi, din această cauză, să treacă peste acest marcaj;
i) în locul în care se împiedică vizibilitatea asupra unui indicator sau semnal luminos;
j) pe sectoarele de drum unde sunt instalate indicatoarele cu semnificaţia „Drum îngustat”, „Prioritate pentru circulaţia din sens invers” sau „Prioritate faţă de circulaţia din sens invers”;
k) pe pistele obligatorii pentru pietoni şi/sau biciclişti ori pe benzile rezervate unor anumite categorii de vehicule, semnalizate ca atare;
l) pe platforma căii ferate industriale sau de tramvai ori la mai puţin de 50 m de acestea, dacă circulaţia vehiculelor pe şine ar putea fi stânjenită sau împiedicată;
m) pe partea carosabilă a autostrăzilor, a drumurilor expres şi a celor naţionale europene (E);
n) pe trotuar, dacă nu se asigură spaţiu de cel puţin 1 m pentru circulaţia pietonilor;
o) pe pistele pentru biciclete;
p) în locurile unde este interzisă depăşirea.
Deci daca lasi 1m de la zid la masina si nu calaresti pista de bibilisti si in zona nu exista indicator pentru oprire/stationare interzisa garcea poate sa te pupe sub coada. Legal nu are ce sa-ti faca si punct.

#63
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
si daca e mai putin de 1 m cu cativa cm se accepta. nu sta nimeni sa masoare, dar da, cam 1 cat sa treaca 2 pietoni.

#64
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

View PostDarkAngelBv, on 29 mai 2013 - 11:03, said:

Deci tu nu ai masina si esti frustrat.
Stai tu linistit. Am masina si bani s-o intretin si sa platesc amenzile in caz ca le iau. Posted Image

Edited by alexandru_1988, 29 May 2013 - 11:14.


#65
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

View Postalexandru_1988, on 29 mai 2013 - 10:55, said:

Prietene! Daca ai salariul de 12 milioane n-ai masina!!! Mergi cu tramvaiul si cu trenul.
Poate profesoru cu 12 mil are si el un Logan mai vechi cumparat sh cu care se mai plimba in week end. este cumva interzis?
De ce sa se plimbe doar cocalarul cefos analfabet cu masina, sa se mai plimbe si profesorul din cand in cand,

View Postalexandru_1988, on 29 mai 2013 - 11:13, said:

Stai tu linistit. Am masina si bani s-o intretin si sa platesc amenzile in caz ca le iau. Posted Image
De fapt aici vroiai sa ajungi, sa ne arati ca ai tu fara numar....
Era vorba de o lege sa dea amenzile in functie de venituri. La un om sarac e de ajuns si o amenda mica, dar cocalarii cefosi care nu stiu sa citeasca dar conduc S uri si septare nu or sa simta amenda, asa sa le dea lor amenzi mult mai mari. Ar fi chiar buna legea asta.
Asa ca si in cazul astora ca tine cu bani sa simtiti amenzile sa nu va mai plangeti ca sunt prea mici.

Edited by alin62, 29 May 2013 - 12:38.


#66
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006

View Postalin62, on 29 mai 2013 - 12:37, said:

Poate profesoru cu 12 mil are si el un Logan mai vechi cumparat sh cu care se mai plimba in week end. este cumva interzis?
De ce sa se plimbe doar cocalarul cefos analfabet cu masina, sa se mai plimbe si profesorul din cand in cand,


De fapt aici vroiai sa ajungi, sa ne arati ca ai tu fara numar....
Era vorba de o lege sa dea amenzile in functie de venituri. La un om sarac e de ajuns si o amenda mica, dar cocalarii cefosi care nu stiu sa citeasca dar conduc S uri si septare nu or sa simta amenda, asa sa le dea lor amenzi mult mai mari. Ar fi chiar buna legea asta.
Asa ca si in cazul astora ca tine cu bani sa simtiti amenzile sa nu va mai plangeti ca sunt prea mici.
Era vorba sa dea amenzi in functie de veniturile DECLARATE. Ai impresia ca vreunul din acei cocalari cefosi de care vorbesti plateste taxe la stat si declara veniturile?

#67
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,459
  • Înscris: 26.02.2012

View PostDarkAngelBv, on 29 mai 2013 - 13:23, said:

Era vorba sa dea amenzi in functie de veniturile DECLARATE. Ai impresia ca vreunul din acei cocalari cefosi de care vorbesti plateste taxe la stat si declara veniturile?
Sigur NU. Inseamna ca va fi o lege care va functiona pe jumate. Ca tot veni vorba, cand un politist o sa opreasca un cefos cu un S classe si vede ca are un venit declarat de 1000 ron pe luna, sa zic, ar trebui sa se autosesizeze si sa faca o investigatie. Sigur cand se va duce la locuinta cefosului va gasi o vila cu sclipici pe ea si cu un cocos pe acoperis, atunci ar trebui sa si puna intrebari, de unde, cum. sa si justifice averile. Daca nu au cum, la caruta

Edited by alin62, 29 May 2013 - 15:54.


#68
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postalin62, on 29 mai 2013 - 15:53, said:

Ca tot veni vorba, cand un politist o sa opreasca un cefos cu un S classe si vede ca are un venit declarat de 1000 ron pe luna, sa zic, ar trebui sa se autosesizeze si sa faca o investigatie.
dap. mai ales daca ii plaseaza 50 euro sigur o sa investigheze. te crezi pe o planeta paralela unde lumea isi face treaba?

#69
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Uiti un aspect: Tara in care traim.

O sa ne fie bine atunci cand o sa fim solidari unii cu ceilalti, cand nu o sa mai lasam bacsis la chelner ca sa ne aduca mancare buna, cand nu o sa mai dam bani la cersetori, cand nu o sa mai existe invidie si tendinta de "sa-i moara capra vecinului", cand nu o sa mai cotizam la biserica ca niste fraieri in speranta ca ne ajuta barbosu`. Dar pana atunci mai avem ani de trait, poate nici nu mai prindem acele vremuri.

#70
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006
la noi lumea e inca foarte invidioasa,tot aici pe forum citeam, un alt membru era practic hulit/injosit pentru ca isi cerea drepturile intr-un service auto, omu cerea inlocuirea unei piese pe cand service-ul auto voia doar reparatia acelei piese, in fine nu stiu care si cum avea dreptate, dar faptul ca 80% din oameni ii spuneau omului ca ce..ti-a trebuit masina noua,acuma suge-o ! cam asta era replica,  m-a lasat rece, sa-mi bag XXX in voi si mamele care v-au facut !!

daca noi nu suntem in stare sa ne cerem drepturile,ba mai mult ne bucuram cand pe vecinu il tepuieste asigurarea/service-ul/ garcea si tot asa ,mai bine ramanem la noi in mocirla si facem canibalism !

#71
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
https://maps.google....237.66,,0,15.72

Care era logica sa ridice masinile de pe partea stanga si de pe dreapta in cazul asta?
Nu erau marcajele de parcare pe jos in stanga pe vremea aia. In dreapta existau marcaje unde este acum semnul de interzis. Marcajele erau, semnul l-au pus si s-au pus baietii pe ridicat masini.

Mergeam in parcul ala aproape zilnic si la un moment dat nenea gardian ce pazea pe acolo mi-a zis sa mut masina ca vin aia cu ridicarile. Abia ce am mutat-o pe stanga in capat, aproape blocand aleia ca au venit aia cu ridicarile.

Daca nici aia nu era japca, pai atunci ce pixu lu` hector mai e?

#72
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
Cand mi-au ridicat masina m-au lasat sa intru in ea pentru a lua actele - nu ma obosisem sa le mai iau cu mine, n-au facut fite, deci comportamentul distrusilor aia e cam tampit. Ma rog, eu n-aveam ce sa comentez, parcasem foarte aproape de intersectie/trecere de pietonti pentru ca dezapezeau fix in zona aia si n-am avut unde in alta parte, insa mi-am asumat, vina mi-a apartinut in totalitate si n-am marait. Si pe mine m-au uscat de 800 RON :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate