Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 

Intrebare telescop

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
Scuzati postul, nu stiu daca trebuia postat aici sau nu.Recent am comandat un telescop: http://www.skywatche..._and_sky_50.htm

Vreau sa stiu daca merita,si daca pot vedea bine pe cer.Adica se poate urmari o stea?....sau nu stiu.Merita?:(

#2
g1g175

g1g175

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.03.2011
Posted Image

#3
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Ce sa vezi din stele?

#4
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 stefanutz13, on 08 ianuarie 2013 - 12:43, said:

Scuzati postul, nu stiu daca trebuia postat aici sau nu.Recent am comandat un telescop: http://www.skywatche..._and_sky_50.htm

Vreau sa stiu daca merita,si daca pot vedea bine pe cer.Adica se poate urmari o stea?....sau nu stiu.Merita?Posted Image
Depinde.e foarte relativa treaba.depinde ce stea vrei sa urmaresti.Depinde ce te astepti tu sa vezi.....Oricum nu te astepta la performante prea mari la 180 de ron.
In mod sigur, nu o sa descoeri vreo noua stea cu el.

#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,928
  • Înscris: 28.12.2006
Baietii de acolo sunt destul de amabili, te puteai consulta cu ei. Acum ca l-ai luat n-as zicea ca e un telescop rau, dar nici perfect Posted Image.
Spor la observatii.

Edited by crokodilu, 08 January 2013 - 13:38.


#6
g1g175

g1g175

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 27.03.2011
mai , nu stirpiti curiozitatea copilului din fasa, numa sa se uite la stele nu la StelaPosted Image

Edited by g1g175, 08 January 2013 - 13:37.


#7
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,928
  • Înscris: 28.12.2006
Merge si la Stela ca doar e land and sky.

#8
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012
Nu i-o starpim dar nu avem cum sa stim ce asteptari are el de la un telescop.
Eu am ramas dezamagit cand m-am uitat prima oara printr-un telescop.Ma gandeam ca o sa vad altceva decat am vazut.
Daca nu esti pasionat de asa ceva, sincer nu e mare lucru de vazut.

Edited by andu2012, 08 January 2013 - 13:42.


#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Daca stai la ultimul etaj o sa ramai uimit cate lucruri poti sa urmaresti cu un binoclu, un telescop este mai bun ca nu se mai misca imaginea, e interesant mai ales seara cand se aprind luminile prin case si nu toti trag draperiile, nici nu iti mai trebuie ProTv, Antena3 sau Superone si e free Posted Image

#10
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Eu am un telescop terestru de la Lidl, 130 RON. M-am documentat un pic si unul din factorii importanti la telescop e diametrul lentilei (sau a oglinzii de reflexie)
La 50 mm e la minim pentru un telescop, asta al meu are 60mm . Puterea de marire e un alt factor dar aici sunt mari probleme pentru ca la zoom mare apar aberatii cromatice si se vad si imperfectiunile sistemului (faci focus mai greu). Deci daca vrei marire la 100x iti trebuie un telescop perfomant, cu diametru mare si lentile de foarte buna calitate
O sa poti vedea destul de bine Luna si craterele de pe ea. Poate Jupiter si lunile lui (la mine la 60x Jupiter apare ca un punct mai stralucitor, iar lunile lui ca niste mici puncte).
Poate la Saturn inelele, dar cred ca or sa se vada ca un singur inel cu un punct in mijloc
Uite si un calendar util http://www.astronomy...sky-events.html
E bine ca telescopul tau e si terestru, de obicei astea astronomice iti dau imaginea intoarsa, pentru astronomie nu e o problema
Ideal pentru observatii e sa mergi undeva la munte unde nu e poluare (nici luminoasa nici cu gaze).. Valea Prahovei nu e buna.

#11
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006

 stefanutz13, on 08 ianuarie 2013 - 12:43, said:

Scuzati postul, nu stiu daca trebuia postat aici sau nu.Recent am comandat un telescop: http://www.skywatche..._and_sky_50.htm

Vreau sa stiu daca merita,si daca pot vedea bine pe cer.Adica se poate urmari o stea?....sau nu stiu.Merita?Posted Image

Cum adica, tu intai il cumperi si pe urma intrebi daca este bun?
Nu prea ai ce vedea cu el (eventual Luna si vecinele care se dezbraca...)
Eu am avut un Celestron 90/1000 mm si am reusit sa vad cu el:
- Luna, in toata spledoarea ei (cratere, munti si mari)
- Jupiter cu doua brâuri si 4 planete
- Saturn (din greseala Posted Image  ) cu inelele
- Marte
- Venus
- 2 nebuloase micute

Toate, in afara de Luna, au fost vazute la dimensiuni foarte mici. N-am reusit sa vad martieni, oricat m-am straduit.
In general, lumea se asteapta sa vada niste minuni astronomice printr-un telescop, de genul pozelor postate de NASA. Insa, asa cum spunea cineva mai sus, dezamagirea poate fi foarte mare iar pentru un telescop acceptabil trebuie sa scoti din buzunar cel putin 1200 - 1500 lei.

#12
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
L-am primit mai devreme pe la ora 14....fiind innorat afara nu prea am ce sa vad....dar vreau sa stiu....pot vedea luna cu el?....sau stele:)?

#13
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Bineinteles ca poti vedea Luna si stelele, insa le vei vedea asa cum le vezi cu ochiul liber (Luna un pic mai mare). Te vei plictisi repede de el, in maxim 10 zile o sa-l uiti intr-un colt al camerei.

#14
stefanutz13

stefanutz13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 04.12.2011
pe bune?Posted Image(((((((((((....fara misto frateeeeeeee

P.S nu le pot examina in amanunt?:(

Edited by stefanutz13, 08 January 2013 - 16:27.


#15
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Nu, imi pare rau...

#16
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Scuzati-ma ca ma bag in seama  dar vad ca ati dat-o in voyeurisme. Pana la urma telescopul asta foloseste si la astro-foto sau  nu. Ce faci te uiti cu obiectivul prin el ... care e smecheria?
A  am vz acum ca tanarul era dezorientat unde a postat... dar las asa acum

Edited by nenis, 08 January 2013 - 18:14.


#17
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,275
  • Înscris: 14.11.2006
Cred ca esti in stare de ebrietate, dar te iert (si eu am fost, de mai multe ori...Posted Image )

Cu telescopul pe care l-a achizitionat poate face doar doua lucruri:
1. sa priveasca Luna, in toata splendoarea ei minuscula
2. sa se uite la vecine

#18
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,928
  • Înscris: 28.12.2006
Ce oameni rai...
Celestron e o firma ok, ma indoiesc ca face junghiuri, chiar si la pret mic. Totusi, cu ocularul de 20mm se pot face observatii terestre, observatii la obiecte mai intinse (nebuloare, galaxii). Cu cel de 4mm poti incerca Luna, Jupiter ca e fix deasupra la orele serii, Saturn cand apare, Venus, Marte (mai greu).
Chiar daca are obiectiv de 50mm, cel putin planetele sunt suficient de luminoase ca sa vezi ok. Instaleaza Stellarium si vezi ce obiecte sunt pe cerul tau, indreata telescopul spre ele si .. enjoy.
Mai e si chestia de asteptari, nici chiar hubble nu iti arata (vizual) imagini asa cum vezi la discovery, alea sunt imagini luate cu camere foto.
Cel mai bine desfa pachetul, monteaza-l, pune-i ocularul si distreaza-te. DAR AI GRIJA SA NU TE UITI IN SOARE CA TE PRAJESTI, in rest il poti folosi la orice fel de observatii, pe timp de zi sau noapte.

Daca vreti neaparat sa criticati puteti gasi bube la orice telescop. Aici probabil trepiedul o sa fie veriga slaba, pare unul din aluminiu subtire, e posibil sa tremure. Dar daca este pasiune or sa vina si scule mai bune.
Spor.

PS: nenis, cam cu orice telescop se poate face astrofoto, asa cum se pot face si observatii vizuale. Pt. astrofoto sunt mai multe tehnici de "legare" a camerei la el, fie ca e P&S sau (D)SLR.

Edited by crokodilu, 08 January 2013 - 18:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate