Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

iTab 971

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#109
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

View PostLylo Jett, on 31 ianuarie 2013 - 21:09, said:

Am si eu o intrebare.
de ce ati ales 971 in loc de 1011? Sunteti multumiti de alegerea facuta? Simtiti ca pierdeti cand vine vorba de calitatea imaginii in raport de rezolutie?

Observ ca esti din Bucuresti, deci poti relativ usor sa mergi la sediul firmei sa le vezi/testezi pe amandoua. Eu am ales 971 pt ca am vrut 4:3. 1011 are rezolutie superioara, nu e o diferenta semnificativa, dar este. In plus are senzor de lumina, ceea ce 971 nu are. In schimb 971 are spatele metalic si o baterie usor mai mare. Asa ca....depinde de tine pana la urma. Nu dai gres, indiferent ce alegi.

Edited by prisonbreak, 31 January 2013 - 21:44.


#110
geostelistu

geostelistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 14.01.2009

View PostLylo Jett said:

Am si eu o intrebare.

Cum vi se pare rezolutia ecranului din punct de vedere al calitatii imaginii?

Eu ma chinui sa aleg intre 971 Dual Core si 1011 Dual Core si ce ma tine pe loc este rezolutia. As vrea  un 971, deoarece am inteles ca formatul 4:3 este mai bun pentru afisarea paginilor de net, navigarea pe internet fiind prioritatea pentru mine, nu filme sau jocuri.

Adica, de ce ati ales 971 in loc de 1011? Sunteti multumiti de alegerea facuta? Simtiti ca pierdeti cand vine vorba de calitatea imaginii in raport de rezolutie?

Astea sunt intrebarile pe care mi le-as pune ca posesor al unui 971. Daca imi puteti raspunde mi-ati face o mare favoare.

Multam.

Prima dată când am mers să văd 971 dual core ( pe care am și cumpărat-o ulterior ), tableta din showroom-ul magazinului unde am mers să o testez avea probleme la încărcător și baiatul de acolo mi-a dat una 1011. Diferențe există, dar nu atât de mari. Așa cum a zis și prisonbreak, diferentele importante sunt altele decât display-ul...are carcasa din plastic ( alb ), ecran de 10.1 alt format ( părerea mea ca puțin mai incomod ) și altele. Cel mai bine e să le ții pe amândoua în mână să vezi ce și cum :)
P.S. îmi place cum se vede în browser tableta asta :)

#111
ejohnnydotnet

ejohnnydotnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 17.05.2010
Tableta se vede cu adevarat bine iar legat de baterie nu am intalnit pana acum nici o problema. Dupa 3 luni de utilizare si testat aplicatii, tableta se misca la fel de bine.
DIn ceea ce am vazut pana acum, este foarte important sa stii sa folosesti bine de tot android-ul. Daca nu ai mai lucrat cu asa ceva si nu stii sa iti optimizezi aplicatiile bine, ar putea avea si 16 GB RAM si CPU i7, ca tot nasol o sa se miste.

#112
Radel

Radel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 28.07.2007
E o tableta foarte buna, se misca bine, ecranul e foarte sensibil raspunde prompt la comenzi. Am butonat un ipad si nu e nicio diferenta. Acum are si niste minusuri.
Partea de wifi e cu probleme. In sensul ca nu receptioneaza bine semnalul de la routerul wireless, se deconecteaza cand vreau sa intru pe internet. Imi gaseste ca semnalul e bun (cand intru in setari) iar cand vreau sa intru pe google se deconecteaza. Am trei laptopuri si toate au semnalul stabil; unul chiar in anumite zone ale casei are semnal POOR si tot nu se deconecteaza. Aici mai trebuie umblat sau are tableta mea probleme sau nu fac eu ce trebuie.
Cu stickul de la RDS merge perfect. Nu se deconecteaza, are viteza buna, l-a recunoscut imediat. Cam atat am de spus dupa o ora de butonat.
Mai revin cu detalii.

#113
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Nu stiu ce ipad ai butonat tu, dar sa afirmi ca nu e nici o diferenta mi se pare o exagerare. Si spun asta ca posesor de itab 971 dual core.

#114
Radel

Radel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 28.07.2007

View Postprisonbreak, on 05 martie 2013 - 20:47, said:

Nu stiu ce ipad ai butonat tu, dar sa afirmi ca nu e nici o diferenta mi se pare o exagerare. Si spun asta ca posesor de itab 971 dual core.
Am butonat ipad2 16gb, rezolutie 1024x768. Nu vorbesc de softuri aici sau de widgeturi sau chestii d-astea. Vorbesc despre senzatia la atingere a ecranului si raspunsul la comenzi.
Doar am umblat cateva ore pe ea. Nu am invatat-o pe de rost. Poate ca am exagerat, sa zicem, ca nu e nicio diferenta. Dar diferentele sunt nesemnificative. Iar ca pret diferenta e de 800 lei intre ele. Asta da diferenta.

Si ca alte detalii. Am observat ca are 3 pixeli aprinsi pe alb. Sper s-o rezolv pe garantie.

#115
Radel

Radel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 28.07.2007
Referitor la cei trei pixeli aprinsi pe alb. Cica nu sunt pixeli, e praf. Praf care lumineaza, pe naiba. Sincer ma indoiesc foarte tare ca e praf. E pixel aprins pe alb. Dar cred ca e doar unul. Daca se va mari ma duc inapoi. In rest toate bune. Pe partea de wifi trebuie sa aveti semnal bun pe router si sa fie configurat bine.
La filme, ruleaza bine mkv, avi, dar nu am reusit sa configurez diacriticele sa imi apara cum trebuie. Faza tare este ca timp de 20 secunde si ceva ruleaza bine, diacriticele vazandu-se cum trebuie, dar apoi incep sa se vada simbolurile alea ciudate. Sa vad sa trec subtitrarea pe UTF 8.
Ca sa inchei, e o tableta buna, pretul e ok pentru ce ofera.

#116
Kriss

Kriss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 07.07.2005
Am impresia ca esti panicos din fire.
Si eu am 971DC cu un fir de praf in ecran, da am pus mina pe lupa, mi-am dat seama cit de babalau sunt si ca era sa ma fac de ... Posted Image.
Pixelii sunt patrati, o impuritate este neregulata, 3 pixeli sunt ditai L-ul pe ecran sau cit o virgula de text, ma indoiesc ca daca pui mina pe lupa nu vezi ce ai acolo.
In alta ordine de idei, un ecran cu trei pixeli (9subpixeli) defecti NU iese din fabrica, se duce direct la topit nu pe linia de montaj, mai ales la ips-uri LG pe care le avem in tableta.
Pentru diacritice pune MX Player din market, are decodor hardware si diacritice recunoaste default fara sa apesi nici un buton.
De abea astept sa iau salariul sa le mai fac o vizita ca am vazut niscaiva jucarele pe "blustutz" interesante, parca as face upgrade la boxa sa trec la stereo Posted Image

#117
Radel

Radel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 28.07.2007

View PostKriss, on 07 martie 2013 - 22:08, said:

Am impresia ca esti panicos din fire.
Si eu am 971DC cu un fir de praf in ecran, da am pus mina pe lupa, mi-am dat seama cit de babalau sunt si ca era sa ma fac de ... [ http://1.1.1.1/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/ewpu.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ].
Pixelii sunt patrati, o impuritate este neregulata, 3 pixeli sunt ditai L-ul pe ecran sau cit o virgula de text, ma indoiesc ca daca pui mina pe lupa nu vezi ce ai acolo.
In alta ordine de idei, un ecran cu trei pixeli (9subpixeli) defecti NU iese din fabrica, se duce direct la topit nu pe linia de montaj, mai ales la ips-uri LG pe care le avem in tableta.
Pentru diacritice pune MX Player din market, are decodor hardware si diacritice recunoaste default fara sa apesi nici un buton.
De abea astept sa iau salariul sa le mai fac o vizita ca am vazut niscaiva jucarele pe "blustutz" interesante, parca as face upgrade la boxa sa trec la stereo [ http://1.1.1.2/bmi/forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/w00t.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu sunt panicos, dar nu am castigat-o la tombola. Am platit pentru ea. Si este ca senzatia de nisip in ochi. Adica ma jeneaza tot timpul. Si ca dimensiune. Da e cam cat o virgula. Si e aprins. Poate daca e ciob de sticla ar putea reflecta de asa maniera. Ca forma e patrata. Inclin sa cred ca unii subpixeli sunt aprinsi pe alb iar altii sunt stinsi. Daca as putea face o poza o pun.
Partea de wireless insa e varza. Ori routerul meu e varza. Dar routerul merge bine cu ipadul. Sunt despartit de router printr-un zid de caramida si am semnal la jumatate (cam 5 metri). Daca semnalul e slab, se deconecteaza. Si se reconecteaza. Cred ca nu au fost prea inspirati cu capacul de aluminiu.

Edited by Radel, 08 March 2013 - 08:40.


#118
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,037
  • Înscris: 15.04.2011
Eu pe nici un dispozitiv, ca e laptop, tableta sau telefon nu m-am omorat sa ma uit daca are pixeli morti.

#119
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
salut , oare itab 971 single core are cineva ? se mai merita la 640 cat e acum ?

#120
KapitaK

KapitaK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,654
  • Înscris: 03.03.2010
Nu merita... si nu e vorba numai de procesor, nu are hdmi, bluetooth, etc  ...memorie interna doar 8GB :(

#121
JonConstantine

JonConstantine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.11.2012
971 DC are 2 microUSB-uri?

#122
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Da.

#123
MarianS2012

MarianS2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.11.2012

View PostJonConstantine, on 11 martie 2013 - 20:14, said:

971 DC are 2 microUSB-uri?

Da, are 2 x micro USB , unul pentru conectarea la PC-transfer de date si unul OTG/Host pentru conectarea de periferice gen: USB stick 3G, tastatura, HDD extern, etc...

#124
JonConstantine

JonConstantine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.11.2012
@prisonbreak si @Marian

multumesc Posted Image

#125
MarianS2012

MarianS2012

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.11.2012

View Postbotelucian, on 11 martie 2013 - 17:43, said:

salut , oare itab 971 single core are cineva ? se mai merita la 640 cat e acum ?

Depinde pentru ce o iei. Daca nu exista buget mai mare si o iei pentru citit carti, internet, vizionat filme nepretentioase pe ea, atunci poate da, se merita pentru ecranul IPS, cat despre memoria de stocare asta se poate mari cu un microSD card.Pentru +300-400 lei iti iei una cu de toate pe ea ( dual core, IPS, memorie mai mare, BT, HDMI).

#126
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 23.03.2007
ar fi mai valabila 802 dualcore ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate