Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Presedintele de asociatie a furat in jur de 20.000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Sal!
Presedintele de asociatie a furat din bani.
Bani ce trebuiau sa mearga la termoficare.
Problema este ca se lauda ca are relatii si nu o sa pateasca nimic.
Ce trebuie facut?
Anuntat presa si apoi cautat un procuror sau invers?
Cum facem sa gasim unu care nu ia mita si nu poate fi influentat de ordine de mai sus (ca nu stim pana unde merg relatiile presedintelui de asociatie)?
Am prefera ca un procuror sa se ocupe de situatie, pentru a scapa de plata unui avocat (procurorul fiind bugetar, platit de stat).
Raspunde presedintele de asociatie cu averea proprie?
Multumesc!

Edited by Sorin84k, 12 September 2012 - 13:03.


#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,653
  • Înscris: 30.07.2003
Eu cred ca are si acte pe banii aia, tot felul de servicii (inexistente). Altfel e hot prost.
Plagerile se fac la politie. Si primaria are un serviciu de control.

Edited by neagu_laurentiu, 12 September 2012 - 13:10.


#3
buburuzoiboss

buburuzoiboss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 20.03.2012
La primarie,din cate stiu,exista un departament unde poti reclama orice neregula de la asociatia de prorpietari.Apoi,il reclami la politie.Faza ca are el relatii sa-i spui sa le tina ptr el si te duci frumos sa il reclami,sau sa-l reclamati daca sunteti mai multi.Trebuie sa dovediti lipsa banilor,chitantele care le aveti in urma platilor,etc.Fara acte,doar pe vorbe,nici sa nu te gandesti.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,065
  • Înscris: 10.09.2005
Stiu si eu un caz asemanator la un bloc de vizavi de mine. Administratora fura bani la greu, pacaleste batranele, de exemplu cand se duce o batrana sa plateasca intretinerea si ii zice: " mamaie nu am chitante, plateste si iti dau eu chitanta maine". Si mai vede chitanta din parti si ramane cu intretinerea neplatita. Nemernica asta si-a facut vila din banii furati din administratie si nimeni nu ii poate face nimic. Are pile puternice in politie, odata s-a luat la cearta cu cineva afara, il injura ca la usa cortului ( este si o mahalagioaica imputita ) a chemat ala politia sa o reclame si tot pe el l-au luat si ea striga in urma lui ca politia e a ei ca are pile ca etc. Asta e traim intr-o tara de mafioti, pana nu punem mana pe furci si topoare nu rezolvam nimic in tara asta.

#5
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

 Sorin84k, on 12 septembrie 2012 - 13:03, said:

Am prefera ca un procuror sa se ocupe de situatie, pentru a scapa de plata unui avocat (procurorul fiind bugetar, platit de stat).
Pai daca nenea ala e usl ist o sa acuze procuratura ca e "abuzat" politic si ca in spatele acestor actiuni de teroare e basescu.
E la moda acum sa faci infractiuni sub protectia anti-basismului, apoi la fel ca ceilalati infractori (vezi votantii multiplu) dai vina pe basescu
Chiar ma mir ca nu e basescu in spatele asociatiei de locatari...

#6
lucianpetre

lucianpetre

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.07.2009
Daca a furat si stii asta sigur.
Pasii sunt urmatorii:
1) Reclamatie la Primaria de care apartineti, in atentia serviciului de indrumare si control al Asociatiilor de Proprietari, reclamatia sa fie facuta in nume propriu sau in numele mai multor proprietari, trebuiesc date datele de contact
2) Reclamatie la Politia economica a zonei de care apartineti, la fel ca mai sus, date de contact si chestii reale.
Daca are facturi sa se verifice facturile respective la firmele care le-au emis. Daca sunt prestari de servicii pe facturi acestea trebuiesc sa aiba in spate contracte incheiate.
Daca exista contracte incheiate trebuie sa fie aprobate in sedintele de Comitet Executiv si acestea trebuiesc consemnate in Registrul de sedinta al Comitetului, sedinte ce trebuiesc sa aiba loc lunar. Aceste sedinte se convoaca de catre Presedinte. IMPORTANT DOCUMENTELE AU SEMNATURI PE ELE, se poate face expertiza grafologica.
Daca sunt reparatii mari de peste 2000 de lei la fel, contracte si restul. Reparatiile urgente se fac la sesizarea scrisa a unui proprietar, asta inseamna un robinet , teva sparta, geam spart, clanta, etc, astea sunt sume de 50-1000 lei.

Orice cheluiala angajata din banii Asociatiei fara a fi urgenta gen ultimul exemplu trebuie consemnata inainte in reg de sedinte al Comitetului Executiv.
3) Aceeasi reclamatie catre Politia Economica  cu alt destinatar catre Parchet , catre Politia de care apartineti.
Nu aveti nevoie de avocat doar de timp ca sa intocmiti reclamatiile.


PRESEDINTELE POATE FI SCHIMBAT ORICAND DE ADUNAREA GENERALA, LA FEL SI COMITETUL EXECUTIV AL ASOCIATIEI, ADMINISTRATORUL ESTE ANGAJATUL ASOCIATIEI, NU EL DISPUNE CUM SE FOLOSESC BANII, PRESEDINTELE FACE ASTA SI ESTE DIRECT RASPUNZATOR EL ESTE REPREZENTANTUL LEGAL AL ASOCIATIEI.

si dupa ce-i schimbati puteti sa depuneti impotriva lor aceste reclamatii. unele fapte se prescriu dupa 3 ani, la dvs cred ca nu este cazul.

Parchetul poate dispune trimiterea in judecata.
P.S. Plangerile catre Parchet, Politia Economica, Politia de care apartineti trebuiesc sa fie cu incadrare in PENAL, cu alte cuvinte plangere penala, nu reclamatie.

Am si eu un presedinte de asta, e un pic mai destept "' crede el "',  dar il fac rau de tot la DGIPI si la alte structuri ca-i politist si e tare in piept si ""gura"", o sa ajunga somer si fara nicio meserie, sa zica mersi daca scapa doar cu atata, s-ar putea sa poarte fustita vreo 2 ani.

Sper sa va ajute aceste informatii

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate