Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

reziliere contract

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
caesarB

caesarB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 19.10.2007
Am facut un contract cu o sala de fitness pe o perioada de 12 luni. Am mers la sala 3 luni apoi nu mi-a mai permis timpul.
In contract scrie ca sunt obligat la plata a jumatate din abonamentul lunar daca nu vin la sala. Mie mi se pare putin cam abuziv acest lucru. Cum sa platesc pentru ceva ce nu folosesc?
Exista vreo posibilitate a rezilierii contractului luand in considerare ca prenumele meu inscris pe contract e gresit cu o litera, si ca nr strazii e de asemenea lipsa cu 2 litere ?

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.713
  • Înscris: 17.12.2009
Legal, nu.

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.525
  • Înscris: 06.01.2012
Si mie mi se pare un abuz sa te puna sa platesti ceva ce nu folosesti . Legal , insa , nu ai ce face pentru ca ai citit si ai semnat .

#4
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.553
  • Înscris: 25.03.2006

Quote

Cum sa platesc pentru ceva ce nu folosesc?

Deoarece acel ceva este rezervat pentru tine.

#5
caesarB

caesarB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 19.10.2007

 TLGsoft, on 18th July 2012, 21:50, said:

Deoarece acel ceva este rezervat pentru tine.

Adevarat ce spui tu, dar din momentul in care spun ca nu mai am nevoie de serviciilor lor din varii motive sunt obligat sa platesc acea rezervare?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.717
  • Înscris: 08.10.2015
In contract ar trebui sa ai clauze care sa reglementeze rezilierea lui. Daca nu ai, trimite-le o notificare prin care le spui ca nu mai doresti acel abonament dar tot va trebui sa mai platesti pana la incetare.

Editat de MembruAnonim, 18 iulie 2012 - 22:17.


#7
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Daca inchiriezi o camera la hotel, dar in noaptea aia te imbeti si dormi intr-un santz, presupun ca o sa vrei banii de cazare inapoi plus daune din pricina ca ai dormit prost peste noapte.
    Eu cred ca ai avut noroc sa obtii un asa chilipir incat sa platesti jumatate in caz ca nu te prezinti. Daca eu as avea o sala de sport, ar trebui sa platesti extra in caz ca nu te prezinti. Eu inchiriez spatiul, cumpar aparate suficiente pentru numarul de clienti abonati, platesc antrenori, platesc personal pentru curatenie, platesc lumina si incalzire spatiu, etc.
Nu imi permit sa fac abonamente mai multe decat capacitatea optima a salii.
Daca jumatate din clienti promit ca vin si nu se intampla, pierd bani din pricina lor.
Vorbind foarte serios, daca iti faci abonament tv, dar refuzi sa te uiti la tv o saptamana, te duci sa-ti dea aia banii inapoi ?
   Sau, iti faci abonament la Metrou, dar iei autobuzul in loc.
Ceri sa ti se returneze banii ?

#8
rivanol

rivanol

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 281
  • Înscris: 21.06.2007

 caesarB, on 18th July 2012, 21:02, said:


Este cumva la Pure in afi ? Si ei au genul asta de contract.
Daca da, stiu cum poti scapa.

Editat de rivanol, 18 iulie 2012 - 23:24.


#9
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.162
  • Înscris: 27.02.2012

 caesarB, on 18th July 2012, 22:02, said:

Am facut un contract cu o sala de fitness pe o perioada de 12 luni. Am mers la sala 3 luni apoi nu mi-a mai permis timpul.
In contract scrie ca sunt obligat la plata a jumatate din abonamentul lunar daca nu vin la sala. Mie mi se pare putin cam abuziv acest lucru. Cum sa platesc pentru ceva ce nu folosesc?
Exista vreo posibilitate a rezilierii contractului luand in considerare ca prenumele meu inscris pe contract e gresit cu o litera, si ca nr strazii e de asemenea lipsa cu 2 litere ?

daca in contract sunt greseli in nume, adrese si alte date de identificare contractul se poate socoti nul.

#10
caesarB

caesarB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 115
  • Înscris: 19.10.2007
Da e gresit prenumele cu 2 litere si strada lipsa cu 2 litere

@rivanol   sala de care vorbesc este in Belgia, unde si locuiesc

#11
stecri

stecri

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 09.01.2012

 rivanol, on 18 iulie 2012 - 23:23, said:

Este cumva la Pure in afi ? Si ei au genul asta de contract.
Daca da, stiu cum poti scapa.

cum poti scapa? :D help please.

@rivanol

#12
aeae

aeae

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 25.06.2009
incearca sa gasesti pe cineva interesat sa se duca in locul tau la fitnes....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate