Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Interviu viza turist SUA

medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei
 Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...
 Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici
 

Vreau la tara (sat)

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#109
simf

simf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.12.2005

View PostPUERTAS, on 30th May 2012, 19:33, said:

Multumesc mult Simf, ce anume e cu galatiul??????
Inca astept opinii de la cei ce sunt sau vor fi in situatia mea.

Galatiul e o zona saraca si ma tem ca va fi cam greu sa iti intretii familia, chiar daca vei lucra efectiv in oras, uneori si 12 ore pe zi. Alegand o zona mai bogata - Prahova, Arges, Sibiu, Brasov - ai avea mai multe sanse. Insa conteaza foarte mult si sa ai familia extinsa aproape.

#110
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008
Deci continuam cvu dezvoltarea idei:
-casa pe structura de lemn P+M parter cu sufragerie + bucatarie stil american-40m2, dormitor-12m2, baie mica de serviciu-3m2, camera tehnica si camara pt sculele mele -6m2, hol cu scara 10m2 total 71m2, mansarda cu dormitor de 15m2 si dormitor de 15m2, baia principala 6m2 si holul cu scara de 10m2 total 46m2 total p+m117m2
-terenul de 2000 de metri impartit de urmatoarea forma-:
        -pt casa 250 m2 , gradina de 500 m2 cu legume si cartofi, verdeata ;
        -pt animale 100 m2 pt 50-(100) gaini de oua, 50m2 pt doi porcusori, poate niste iepuri pt ficamea
        -50m2 pt acareturi diverse( tampenii, cine stie?????, ce-o iesi)
        -1000 m2 poate pun porumb pt animale, niste pomi fructiferi -alte opinii????( 200m2 floarea soarelui + presa la rece)
irigarea gradinii cu sistem cu picurare si depozit de apa de 1000l exterior de acumulare apa de ploaie( optiuni?)

#111
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View PostPUERTAS, on 1st June 2012, 08:36, said:

-pt animale 100 m2 pt 50-(100) gaini de oua, 50m2 pt doi porcusori, poate niste iepuri pt ficamea

        -1000 m2 poate pun porumb pt animale, niste pomi fructiferi -alte opinii????( 200m2 floarea soarelui + presa la rece)

800 mp cu porumb: 400Kg?
200 mp floarea soarelui: 500Kg?

in afara consumului propriu (casa+animale), iti ramane si o mare parte pentru vanzare!

#112
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postsimf, on 30th May 2012, 16:09, said:

2 ani jumate; langa Pitesti - 10 km;  casa cumparata de-a gata, ce-i drept, cu gresie, faianta, baie, bucatarie, apa din fantana proprie si fosa personela. fara gaze, cu butelie; fara apa curenta, canalizare. primul vecin - la 400 m. nascuti/crescuti in oras, pe betoane. unde singura cultura cunoscuta era cea de gard viu, ne-am mutat intr-o liziera de padure; doua fiice adolescente; lucram in oras amandoi in continuare si nu cred ca in viitorii 10 ani vom lucra in alta parte. primele doua ierni n-am ajuns cu masina in curte, ne-a inghetat apa, ne-a picat pompa de la hidrofor, am ramas fara curent si 12 ore. initial puneam ceasul sa sune sa nu uitam sa hranim gainile, in asta primavara am aflat ca pomii se sapa si se varuiesc si din alte motive decat pur estetice, vara trecuta am constatat ca rosiile se maneaza cand le uzi cu apersorul, dar invatam din mers si din greseli. si zau de regret mutarea la sat.
Ok. Vad ca ai priceput cu ce se mananca.
Mai este viata la tara, lapte si miere?

View PostPUERTAS, on 1st June 2012, 08:36, said:

Deci continuam cvu dezvoltarea idei:
-casa pe structura de lemn P+M parter cu sufragerie + bucatarie stil american-40m2, dormitor-12m2, baie mica de serviciu-3m2, camera tehnica si camara pt sculele mele -6m2, hol cu scara 10m2 total 71m2, mansarda cu dormitor de 15m2 si dormitor de 15m2, baia principala 6m2 si holul cu scara de 10m2 total 46m2 total p+m117m2
-terenul de 2000 de metri impartit de urmatoarea forma-:
        -pt casa 250 m2 , gradina de 500 m2 cu legume si cartofi, verdeata ;
        -pt animale 100 m2 pt 50-(100) gaini de oua, 50m2 pt doi porcusori, poate niste iepuri pt ficamea
        -50m2 pt acareturi diverse( tampenii, cine stie?????, ce-o iesi)
        -1000 m2 poate pun porumb pt animale, niste pomi fructiferi -alte opinii????( 200m2 floarea soarelui + presa la rece)
irigarea gradinii cu sistem cu picurare si depozit de apa de 1000l exterior de acumulare apa de ploaie( optiuni?)

Taticule, sa ai noroc!
Ai uitat de caine si matza.  :rolleyes:
(fara matza, esti halit la tara)

#113
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostCarambool, on 1st June 2012, 09:03, said:

Ok. Vad ca ai priceput cu ce se mananca.
Mai este viata la tara, lapte si miere?
este... dacă lucrezi la oraș. Măcar 1 salar. Dacă vrei concedii... trebe toți 3. Sau cîte guri sunt.

#114
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postsudest_om, on 27th May 2012, 10:43, said:

Nu inteleg un lucru...;tu vrei sa spui ca-i rau sa cultivi legume si sa cresti animale in gospodaria de la tara (evident, in conditii igienice)?
Atunci eu sunt mai taran ca taranii bastinasi, pt. ca am legume (de toate), afara sau in solar, gaini, curci, gaste, capre, caini, motan.E drept si ca spatiul imi permite (7400mp).Am si o gramada de anexe construite.
Dar am si locul meu de relaxare, cu gratar si urmeaza Nun iaz.Am si multa vegetatie ornamentala (liliac, soc, nalbe...)
Despre muzica data tare...te aprob 100%.Am si eu o vecina care pana acu' suferea de lipsa si ma innebunea cu manele de jale, acum si-a gasit si baga de-alea de fericire.Ma trezesc uneori fredonand in gand...desi urasc genul... :lol:
App. de educatie.Ma intreaba fiica-mea cea mica, ce-i face cocosul gainii, cand se urca pe ea.I-am spus ca "o iubeste".
Evident ca stia raspunsul si mi-a spus: " Ba nu tati, o f...te ca sa faca oua...ca asa mi-a spus "X" prietena".
Ma cam ia cu tremurat cand ma gandesc la viitor.
Fiecare este liber sa faca ce doreste la tara; sa creasca si struti, din pct meu de vedere. Insa, daca 10 vecini cresc cate un pekinez in curte iar tu, intr-o 1000 de mp, cresti 3 porci si o capra, pot sa zic ca esti nesimtit. Or, eu nu dau 50.000 pe teren, 100.000 pe casa, ca tu sa cresti porci si capre! Despre asta zic. Du-te tata la tara, unde se face asa ceva. Nu veni la 10 km de Bucuresti-in cazul meu- si fa ce ti-ai dorit toata viata, adica sa stai la curul vacii. In opinia mea, asta inseamna ca nu ai reusit sa-ti depasesti conditia si ca ala iti este locul (la coada vacii), iar faptul ca ai reusit sa ai ceva bani sau ai facut si altcela in viata, nu a fost decat o conjunctura fericita sau nefericita, dupa caz.

View Postsarac.lipit, on 1st June 2012, 09:07, said:

este... dacă lucrezi la oraș. Măcar 1 salar. Dacă vrei concedii... trebe toți 3. Sau cîte guri sunt.
Fara sursa (resursa) externa, sunt minime sanse de supravietuire.

#115
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,243
  • Înscris: 01.12.2007
Muta-te in cartier rezidential, tata!

#116
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postscrisit, on 1st June 2012, 09:21, said:

Muta-te in cartier rezidential, tata!
Ori, tu nu pricepi ca in cartiere "rezidentiale" se cresc capre?

#117
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostCarambool, on 1st June 2012, 09:26, said:

Ori, tu nu pricepi ca in cartiere "rezidentiale" se cresc capre?


Caprele erau acolo inaintea rezidentilor ;). Rezidentii sunt intrusii, nu caprele. Deci ei trebuie sa se adapteze.
Acuma, unii vor sa se mute aeroportul ca e prea apropae de casa lor. Pai ei nu au stiut asta cand au cumparat/construit? Ori au pus botul la agentii imobiliari care i-au imbrobodit?
Daca au fost fraieri si auluat teren agricol la pret de teren constructii ultracentral, sa fie sanatosi :)

#118
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postrand, on 1st June 2012, 10:04, said:

Caprele erau acolo inaintea rezidentilor ;). Rezidentii sunt intrusii, nu caprele. Deci ei trebuie sa se adapteze.
Acuma, unii vor sa se mute aeroportul ca e prea apropae de casa lor. Pai ei nu au stiut asta cand au cumparat/construit? Ori au pus botul la agentii imobiliari care i-au imbrobodit?
Daca au fost fraieri si auluat teren agricol la pret de teren constructii ultracentral, sa fie sanatosi :)
ei, pe naiba!
si inaintea caprelor erau cerbii si inaintea cerbilor, mistretii+ vulturii.
aaa, am uitat de tyrannosaurus.

#119
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostCarambool, on 1st June 2012, 09:19, said:

Fiecare este liber sa faca ce doreste la tara; sa creasca si struti, din pct meu de vedere. Insa, daca 10 vecini cresc cate un pekinez in curte iar tu, intr-o 1000 de mp, cresti 3 porci si o capra, pot sa zic ca esti nesimtit. Or, eu nu dau 50.000 pe teren, 100.000 pe casa, ca tu sa cresti porci si capre! Despre asta zic. Du-te tata la tara, unde se face asa ceva. Nu veni la 10 km de Bucuresti-in cazul meu- si fa ce ti-ai dorit toata viata, adica sa stai la curul vacii. In opinia mea, asta inseamna ca nu ai reusit sa-ti depasesti conditia si ca ala iti este locul (la coada vacii), iar faptul ca ai reusit sa ai ceva bani sau ai facut si altcela in viata, nu a fost decat o conjunctura fericita sau nefericita, dupa caz.
omul a zis clar-vreau la tara(sat)

#120
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostCarambool, on 1st June 2012, 15:31, said:

ei, pe naiba!
si inaintea caprelor erau cerbii si inaintea cerbilor, mistretii+ vulturii.
aaa, am uitat de tyrannosaurus.
Si daca mi's neam de Becali, ma mut langa tine, sa-mi fac casa cu n+1 etaje(unde n este numarul de nivele de la vila ta) ar trebui sa am pretentia ca tu sa-ti darami "cocioaba"?
Daca te-ai mutat intre crescatorii de porci si capre, te adaptezi, nu ii expulzezi.
Cei de langa Baneasa vor sa mute aeroprotul :).
Langa Cluj la 10 km, in Floresti,  s-au construit blocuri de locuinte si case langa ferma avicola. Acuma, se plang de faptul ca miroase in zona a gainat si cer autoritatilor s ainchida ferma avicola. Da ei nu au stiut cand au construit/cumparat ca asa va fi?

Edited by rand, 01 June 2012 - 14:52.


#121
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postrand, on 1st June 2012, 15:49, said:

Si daca mi's neam de Becali, ma mut langa tine, sa-mi fac casa cu n+1 etaje(unde n este numarul de nivele de la vila ta) ar trebui sa am pretentia ca tu sa-ti darami "cocioaba"?
Daca te-ai mutat intre crescatorii de porci si capre, te adaptezi, nu ii expulzezi.
..taticu, citeste tu posturile mele anterioare si nu mai lua inainte ca scroafa-n papusoi.
apari tu, desteptul ariei acum, sa-mi tii prelegerea caprei!


poti intelege ca, strutii s-au mutat langa mine si nu invers; si au facut-o la 5 ani dupa ce m-am mutat eu?
ca, m-am mutat in camp (in zona "smechera") sa nu aud behait de capra?

#122
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostCarambool, on 1st June 2012, 15:55, said:

..taticu, citeste tu posturile mele anterioare si nu mai lua inainte ca scroafa-n papusoi.
apari tu, desteptul ariei acum, sa-mi tii prelegerea caprei!


poti intelege ca, strutii s-au mutat langa mine si nu invers; si au facut-o la 5 ani dupa ce m-am mutat eu?
ca, m-am mutat in camp (in zona "smechera") sa nu aud behait de capra?

Campul ala este in intravilanul unui... sat. Sau poate chiar extravilanul, era locul de pascut al caprelor. Sau gresesc? Ce te asteptai sa gasesti acolo, ca te vad suparat pentru ca auzi mugetul unei vaci...
Ce sa faci, e o diferenta fata de piața Herbert von Karajan, ca acolo poate auzeai Mahler.

#123
Carambool

Carambool

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,497
  • Înscris: 25.04.2012

View Postrand, on 1st June 2012, 15:58, said:

Campul ala este in intravilanul unui... sat. Sau poate chiar extravilanul, era locul de pascut al caprelor. Sau gresesc? Ce te asteptai sa gasesti acolo, ca te vad suparat pentru ca auzi mugetul unei vaci...
Ce sa faci, e o diferenta fata de piața Herbert von Karajan, ca acolo poate auzeai Mahler.
Este oras declarat.

Si asta de pe vremea impuscatului.

#124
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View PostCarambool, on 27th May 2012, 00:08, said:

....
-de vreo 6-7 ani mutat la tara- 24 de km de pct 0 al capitalei.
...

Amu hotareste-te odata ca ma confuzezi irevocabil. Esti la tara ori la oras? Ori la oras ca la tara? Ori la tara ca la oras?

Edited by rand, 01 June 2012 - 15:50.


#125
PUERTAS

PUERTAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 03.11.2008

View Postrand, on 1st June 2012, 15:50, said:

Amu hotareste-te odata ca ma confuzezi irevocabil. Esti la tara ori la oras? Ori la oras ca la tara? Ori la tara ca la oras?
:coolspeak: deci hac, doua la prefectura, doua la primarie, hac -daaaaaa? eu cu cine votez????Auzi matale nenea Iancule??

View Postpetre69, on 1st June 2012, 14:49, said:

omul a zis clar-vreau la tara(sat)
Poate nu scriu atat de limpede sa priceapa toti, si citesc printre randuri?? cine stie?? ca si adrian mai sus.


View PostCarambool, on 1st June 2012, 08:06, said:

Ok. Vad ca ai priceput cu ce se mananca.
Mai este viata la tara, lapte si miere?
Observa te rog ca nu regreta deloc ca sta la tara, nu ca ar umbla cainii cu colaci in coada pe acolo,poate si eu m-am saturat de occident, oras, asfalt, beton-si vreau sa umblu cu picioarele goale prin tarana patriei.


View Postsimf, on 1st June 2012, 07:34, said:

Galatiul e o zona saraca si ma tem ca va fi cam greu sa iti intretii familia, chiar daca vei lucra efectiv in oras, uneori si 12 ore pe zi. Alegand o zona mai bogata - Prahova, Arges, Sibiu, Brasov - ai avea mai multe sanse. Insa conteaza foarte mult si sa ai familia extinsa aproape.
nu stiu unde sa caut statistici, total- cand voi ajunge voi tatona piata sa vedem daca e receptiva la ceea ce stiu eu sa fac, evident am un amic care e in tema cu vopselurile-reprezentant, si , si mai vedem...


View PostCarrman, on 1st June 2012, 07:47, said:

800 mp cu porumb: 400Kg?
200 mp floarea soarelui: 500Kg?

in afara consumului propriu (casa+animale), iti ramane si o mare parte pentru vanzare!
nu inteleg vere nimic.

Edited by PUERTAS, 01 June 2012 - 16:46.


#126
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View PostPUERTAS, on 1st June 2012, 08:36, said:

Deci continuam cvu dezvoltarea idei:
-casa pe structura de lemn P+M parter cu sufragerie + bucatarie stil american-40m2, dormitor-12m2, baie mica de serviciu-3m2, camera tehnica si camara pt sculele mele -6m2, hol cu scara 10m2 total 71m2, mansarda cu dormitor de 15m2 si dormitor de 15m2, baia principala 6m2 si holul cu scara de 10m2 total 46m2 total p+m117m2
-terenul de 2000 de metri impartit de urmatoarea forma-:
        -pt casa 250 m2 , gradina de 500 m2 cu legume si cartofi, verdeata ;
        -pt animale 100 m2 pt 50-(100) gaini de oua, 50m2 pt doi porcusori, poate niste iepuri pt ficamea
        -50m2 pt acareturi diverse( tampenii, cine stie?????, ce-o iesi)
        -1000 m2 poate pun porumb pt animale, niste pomi fructiferi -alte opinii????( 200m2 floarea soarelui + presa la rece)
irigarea gradinii cu sistem cu picurare si depozit de apa de 1000l exterior de acumulare apa de ploaie( optiuni?)

Da, e ok, iar daca ai 3000 mp e si mai bine. Tine minte, cu cat mai mult cu atat mai bine.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate