Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Apometru stricat, consum prea mar...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 

DVD Divx Player Hyundai

- - - - -
  • Please log in to reply
302 replies to this topic

#37
nirlof

nirlof

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 10.12.2005
Am un DVD player "Hyundai HU-D 2040" care nu stie sa citeasca decat DVD, si am auzit ca se poate up-grada, pentru a citi si filme de pe CD-R (.avi, etc. ). Am fost pe site-ul de la Hyundai dar nu am gasit nimic despre acest model. Ma poate ajuta cineva ?

#38
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Daca citeste numai DVD, nu va putea citi si Divx-uri. Pentru alea trebuie sa iti iei un alt player. Sfat: daca ai de gand sa iti iei tot Hyundai, fa un search serios pe aria asta.

enjoy,
Mtz

#39
starsoft

starsoft

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.03.2004
hyunday DVD cu DivX  :nonobad:  :nonobad:  :nonobad:

Edited by Mtz, 11 December 2005 - 23:16.


#40
andriipopa75

andriipopa75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 14.08.2003
imi pare rau sa-l contrazic pe Mtz, dar o fac dupa 8 luni, omul nu-i mafalda

hyundai dvd-010b se importa in continuare, este in martie 2006 in oferta metro; firmware actualizat :
VERSION 05.00.05.09
SUB-VER 08.04.00.02
8032 05.00.05.09
SERVO 23.08.00.00
RISC 05.00.06.00
DSP 08.10.00.23
REGION CODE 0;
are si iesire vga, de tip y/c;
in schimb, in continuare subtitrarea este alba, fara diacritice si fara outline;

Acest divx, cu chipset MTK, este full de iesiri (optica, coaxiala, 5.1 analog, stereo composite, euroscart, si y/c) .
Mai are si un d/a converter la 24bit/192khz, care este peste media de la aceata categorie de preturi;
O alta raritate, deocamdata, merg orice dvd-uri cu mp3, si stie nume lungi de fisiere;
Pe parte video, a citit tot, cu exceptia discului 1 de la un film, care cred ca avea eroare de codare; Din ~400 film divx, l-am testat cu cele care nu le vedea un seg su ess vibrato si pe care nu le vede sau nu le reda corect un panasonic s295. Le reda pe toate, dar la un film se intrerupe sonorul si merge incet, iar daca derulez putin merge ok imaginea si sub, dar fara sonor. La un alt film merge in reluare, dar nu aveam acces la pc sa vad ce codeci aveau. Oricum, este peste panasonic si m-a surprins placut, chiar daca nu reda impecabil absolut orice.
Subtitrari reda orice, cu conditia sa poarte acelasi nume cu fisierul video, dar, repet, fara diacritice.
Din pacate manualul in romana e foarte "subtire" si nu exista in el nici o specificatie tehnica....

In concluzie imi pare rau de verdictul dur al lui Mtz, cred ca subtitrarea nu e vitala intr-un player, cat timp exista cineva sa te ajute cu un firmware.


si atasez si niste poze

P.S.
daca cineva recunoaste interfata, precizati va rog , incerc sa identific ce produse sunt identice soft/hard cu aceast dvd, fiind penurie de firmware pt el.
va multumesc

Attached Files



#41
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Si in astea 8 luni am mai vazut o chestie "a la Hyundai":
un player modelul 010B, dar... fara DivX. Adica exista pe piata acelasi model, dar unul stie DivX si altul nu. L-am desfacut si m-am uitat in el: chipset Sunplus din acela care nu stie DivX.

Ai o gresala de exprimare: "se importa in continuare". Nu "se importa in continuare" ci se importa din nou.
90% din ce ai zis tu le stie orice player.
Daca ai fi cumparat modelul de acum 8 luni te-ai fi alaturat si tu celor care si-au luat o mare teapa, pentru ca a fost una dintre cele mai mari tepe impreuna cu modelul K-309 care pur si simplu se oprea cand te uitai la film.
Din poza care ai pus-o tu despre versiunea de firmware se vede clar ca are un firmware nou. Din acele date, nu mai exista nici un player asemanator. Poate cu aceasta ocazie au rezolvat si problemele de la seriile precedente.

enjoy,
Mtz

Edited by Mtz, 04 March 2006 - 11:56.


#42
ccd

ccd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.03.2006
Am cumpărat si eu acum câteva zile un DVD Hyundai (identic cu cel prezentat de andriipopa75), merge bine, nu mi-a făcut probleme cu recunoașterea DVD sau CD, și nici cu subtitrările. Are totuși o mică mare problema care a fost subliniată și de Mtz și de andriipopa75 și anume subtitrarea este alba, mică (greu lizibila mai ales pe fond alb și de la distanță și este plasată undeva mai sus și nu în partea inferioară a ecranului) și fără outline. Se poate face ceva pentru a remedia această problemă, și dacă da, cum?

#43
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002

 andriipopa75, on Mar 4 2006, 10:25, said:

are si iesire vga, de tip y/c;
Nu are iesire VGA desi in meniul playerului se gaseste optiune de asa ceva. (bug de firmware: nu trebuia sa apara in meniu asa ceva - VGA-)

Quote

in schimb, in continuare subtitrarea este alba, fara diacritice si fara outline;
Si in afara de aceste neajunsuri, dupa ce este afisata ultima linie din subtitrare filmul este redat sacadat, fiind imposibil de urmarit in acel punct. In aceste conditii, la partea de subtitrare ii dau nota 4 din 10. Are doar avantajul ca citeste si subtitrari cu extensia eronata.

Quote

Mai are si un d/a converter la 24bit/192khz,
Asta o au toate playerele DivX de pe piata.

Quote

O alta raritate, deocamdata, merg orice dvd-uri cu mp3, si stie nume lungi de fisiere;
Nu stiu ce ti se pare raritate cu asta, dar ma facusei curios cu "nume lungi de fisiere". Stie tot 14 asa cum stiu toate.

Quote

In concluzie imi pare rau de verdictul dur al lui Mtz, cred ca subtitrarea nu e vitala intr-un player, cat timp exista cineva sa te ajute cu un firmware.
Si ca sa continui cu alte observatii:
- iconul de "Loading" este total aiurea. Apare alternativ cu iconul de m4v. (bug in firmware).
- boxa stanga este inversata cu dreapta. Cand te uiti la TV pe scart, boxele sunt inversate intre ele. Se poate verifica din meniul audio, setand Downmix pe OFF si facand testul audio. (bug in asamblare)
- la inchiderea din telecomanda, playerul nu comuta pe TV automat. (bug in firmware).

enjoy,
Mtz

PS: nu asteptati firmware de la mine, pentru ca eu nu voi face firmware pentru Hyundai.

Edited by Mtz, 08 March 2006 - 20:11.


#44
claudiunet

claudiunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.08.2003
am dvd HYUNDAI HD-DVX-900 adus din italia si nu-mi vede subtitrarile
ma poate ajuta cineva

#45
san_alex69

san_alex69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 11.10.2004

 claudiunet, on Mar 26 2006, 13:44, said:

am dvd HYUNDAI HD-DVX-900 adus din italia si nu-mi vede subtitrarile
ma poate ajuta cineva
Banuiesc ca e vorba de subtitrari la divx-uri, nu? Ca cele de la dvd-uri...
Eu am un Daewoo care le vede doar pe unele. Nu am reusit inca sa identific pe ce criteriu le deosebeste. Am incercat dupa extensie (sub sau srt), dupa modul de contorizare (timp sau frame-uri) si cand credeam ca am reusit am gasit una pe care nu o vede. De asemenea nu trebuie sa mai fie alte randuri scrise alandala prin fisier.
Incearca si tu.

#46
mary_champ

mary_champ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 01.09.2005
Salut
Sunt posesorul unui DVD player Hyunday care recunoaste si div x si cam toate formatele le vede.
Dar nu vede subtitrarea in cazul in care pun un cd decat ffff rar
Stie cineva un upgrade la acest DVD player

#47
relu_br

relu_br

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 22.04.2006
Attached File  f_r__titlu.JPG   175.82K   259 downloadsSalut tuturor , revin si eu cu noi info :
Hyundai DVD-010B luat din Metro 21.04.2006 ( nu de mine, de iepurash :) ) are :

         VERSION               05.00.05.09
         SUB-VER               08.04.00.22
         8032                        05.00.05.09
         SERVO                   93.54.00.00
         RISC                       05.00.06.00
         DSP                        08.10.00.23
         REGION CODE             0
Si asa cum se pare ca se plang toti , nu vede sh , tz , cam mici fonturile si nu se vad pe fonduri deschise la culoare, ce se poate face? In rest pare ok ca aparat , a citit tot ce aveam pe langa calculator :) (orice format , unele se vad mai bine decat pe calculator - ' cred ') Aveti atasata o poza cu cipsetul , nu am rezistat si l-am desfacut .
Copiii sunt multumiti de el sa-si vizioneze filmele :)
Astept sugestii de la cei priceputi , multumesc

#48
verde

verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2006
ceva noutati in legatura cu Hyundai K-309? a gasit cineva firmware mai nou?

#49
Robert_x

Robert_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 20.05.2006
Pentru MTZ . Ti-am fi recunascatori daca ai face un firmware pentru un Hyundai k-309 , macar pentru fontul subtitrari ....te apreciez si iti doresc bafta . :coolspeak: Sau explicane si noua mura in gura cum se fac Firmware astea , suntem mai inapoiati  :P

Edited by Robert_x, 20 May 2006 - 19:55.


#50
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Dupa cum s-a mai spus, marea problema a lui K 309 este ca scoate aleator CD-ul in timp ce vizonezi filmul. Asa ca o subtitrare care se vede bine este inutila intr-un aparat care nu te lasa sa vezi un film intreg.

enjoy,
Mtz

#51
Robert_x

Robert_x

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 20.05.2006
Eu nu am probleme de genul asta , mai aveti si grija de DVD-URi bagati in DVD , mie imi merge perfect in afara faptului ca ma enerveaza Fontul sub . mersic mult

Edited by Mtz, 21 May 2006 - 19:56.


#52
verde

verde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 12.05.2006
nici al meu nu are problema asta cu scos-ul cd-ului din aparat
eu nu folosesc aparatul, e la mine la tara intr-un bar, dar nu mi s-a plans niciodata barmanul ca ar avea probleme, desi i-am dus mai multe cd-uri cu filme si mp3 si ar fi fost normal sa-mi zica daca avea probleme cu cd-urile
si-al meu e cumparat tot din Metro

#53
rsumy

rsumy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,318
  • Înscris: 24.10.2006
Salut,

Sunt nefericitul posesor al unui Hyundai DVD-K309.Am facut un update de firmware pt. ca avea probleme cu marimea subtitrarii. In rest citea tot!

Acum sub e mai mare dar necentrata, in schimb "motorasul" huruire urat de tot ( sa fie de vina ServoVer ?)  si nu mai citeste bine DivX (unele fara sunet, video sacadat, decalaj sunet-video(la aceleasi fisiere care inainte nu aveau aceasta problema),"patratele",etc., etc...)

Nu doresc un update de fw ci .BIN-ul original !!! Are cineva ? (poate lu_k-309 ???).

Cu MTKReMaker am scos:

Version 05.00.03.06
SUB-VER 00.00.00.01
8032 05.00.03.06
Servo 01.10.00.00
RISC 05.00.03.06
DSP 03.03.00.96
Region code
Firm ID 1389

Item Name  : NFO_ServoVer
Address    : 0x00F817-0x00F82B
CheckSum   : 0x0396
Comment    : 01.10.00.00

#54
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
eu am unul si este tot update. Din ce ai postat tu acolo singura deosebire ar fi la "servo". Dvd-ul cu pricina la care am facut eu update-ul avea cunoscuta problema de a scoate DVD-ul afara in timpul filmului si nicidecum ce povesteai tu acolo.Deci pot sa-ti spun sigur ca bin-ul asta nu genereaza probleme de genul celor ce le ai tu. Daca tu crezi ca te ajuta cu ceva da-mi de veste si o rezolvam.Oricum parerea mea este sa-l arunci. E o mare teapa cu K-309 si asta nu o spun numai eu o spune si MTZ .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate