Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...
 Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...

Reparatie interfon

Consum ridicat ulei honda 9 1.8 v...
 

Chiar avem nevoie de Dumnezeu.De ce?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
91 replies to this topic

#55
Neortodox

Neortodox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 11.10.2011

View Postjohnnickelby, on 24th January 2012, 23:07, said:

Mi-a placut prea mult postul tau si nu vreau sa te dezamagesc. Poate peste ani o sa-ti amintesti cat de cat ideea. Imi pare rau ca nu am sa pot afla ce vei gandi atunci.
Life is the ultimate time killer...sau invers? :rolleyes:

Guess we'll have to agree to disagree :peacefingers:

#56
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postjohnnickelby, on 24th January 2012, 22:07, said:

La tine care este problema aia excesiva?
Îmi pare rau sa te dezamagesc, dar eu consum totul cu moderatie.

#57
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View PostSophistiKat, on 24th January 2012, 23:11, said:

Îmi pare rau sa te dezamagesc, dar eu consum totul cu moderatie.
Asta inseamna ca inca nu ai gasit o explicatie?

#58
shaka12

shaka12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.04.2008
De ce si cum s-ar putea impaca stiinta cu religia? Nu sunt deloc opuse.
Stiinta e cand dai cu piciorul in lemn, te doare, notezi, verifici rezultatul de erori si il repeti macar de cateva ori sa vezi daca rezultatul ramane la fel.
Religia e ...speranta ca a avut dreptate preotul cu faptul ca lemnul e magic, nu are explicatie logica, iar fibrele de pe el sunt desenate cu sfarcuri de inger. Asa ca de ce sa aflu despre ce e vorba.

Nu au nicio legatura. Fizica exista indiferent daca tu crezi sau nu in ea.
Cam toate aplicatiile stiintifice practice, functioneaza 100% din cazurile in care nu e stricat ceva. Cum e internetul si tastatura care o folosesti cu atita ignoranta.

Roaga-te sa postezi ceva inteligent si ai sa vezi rezultatul. ;) Nu e chiar un sistem de pus baza in el, nu?

Edited by shaka12, 25 January 2012 - 02:05.


#59
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008
Este mai complicat decat crezi. Crede-ma pe cuvant.
Eu nu ma rog sa scriu posturi inteligente pentru ca sunt atatia care scriu prostii incat eu pot trece neobservat. :rolleyes:

#60
shaka12

shaka12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.04.2008
Hai ca te cred pe cuvant. Daca stii tu ca e mai complicat, na...am sa accept asta.

Religia, superstitiile, horoscopul, si obieceiurile ramase din perioada noastra barbara si plina de frica sunt pe moarte. De asta si atita dezbatere pe subiect in ultimii ani. Sunt ultimii 50 de ani ai religiilor, pana vor fi reduse la nivel de secte izolate. In niciun moment al istoriei nu a fost mai putin influenta vreo forma religioasa ca in perioada actuala.
Uite la religia greciei antice...a fost redusa la nivel de filme cu slow motion si batai. Exact acolo va ajunge tot sistemul iudeo crestin...la filme cu Jesus pe post de ninja cum se bate cu dracu si fariseii.

Pe vremuri religia insemna lege, acum se pierde in avalansa de cunoastere si educatie ce cuprinde tot globul....nu e lumea impotriva religiei, cat pur si simplu o lasa uitarii, ca niste basme dragute care ne-au mistificat copilaria. Cei cu frica schimbarii inca se agata de ea, cum au facut in general oamenii foarte religiosi, pt ca nu ei au descoperit matematica, nu fricosii au mers pe luna, si nu paranoicii cu frica de a-si lua destinul in mana au descoperit genomul uman.

Oricine nu vede cum gradual religia e din ce in ce mai firava, a stat cu capul in nisip. De asta pot posta randurile de mai sus fara sa ma arda sau injunghia careva.

Amin. May the last of a thousand gods rest in peace.

#61
moartelaprosti

moartelaprosti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 19.11.2011

View Postjohnnickelby, on 24th January 2012, 22:31, said:

De ce pare postul tau un latrat?

La prostii de genul asta nu raspund.
Nu te mai baga in seama cu mine.
Chiar trebuie sa iti amintesc cum imi faceai analize psihologice in posturi ?mai musca-n lapte mai ...

On topicul nu era pentru tine.

#62
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View Postshaka12, on 25th January 2012, 11:28, said:

nu e lumea impotriva religiei, cat pur si simplu o lasa uitarii, ca niste basme dragute care ne-au mistificat copilaria. Cei cu frica schimbarii inca se agata de ea,
Imi pare rau pentru cei care din toata copilaria nu retin decat asta.
Cred ca nu au avut o copilarie prea fericita, dar sigur nu din aceasta cauza.
Eu nu-mi amintesc de asa ceva.
La ce schimbare te referi? Ai idee cum vor decurge lucrurile, pentru ca m-ar interesa si pe mine?

View Postmoartelaprosti, on 25th January 2012, 18:07, said:

Chiar trebuie sa iti amintesc cum imi faceai analize psihologice in posturi ?mai musca-n lapte mai ...
Ce faci? Mai traiesti? :rolleyes:

View Postmoartelaprosti, on 25th January 2012, 18:07, said:

On topicul nu era pentru tine.
Apreciez.

#63
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View Postjohnnickelby, on 25th January 2012, 17:32, said:

Ai idee cum vor decurge lucrurile, pentru ca m-ar interesa si pe mine?
Da' tie ti se pare ca traim într-o societate ideala care nu are nevoie de ameliorari, refractarule?  :rolleyes:

Edited by SophistiKat, 25 January 2012 - 18:49.


#64
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View PostSophistiKat, on 25th January 2012, 18:48, said:

Da' tie ti se pare ca traim într-o societate ideala care nu are nevoie de ameliorari, refractarule? rolleyes.gif

Nimic nu sta pe loc, totul este in schimbare. Faptul ca sunteti atat de preocupati de schimbare este in regula atata timp cat nu schimbi de dragul de a schimba, sau daca nu iei in calcul toate consecintele posibile.
Ar trebui sa recunoasteti ca ideea schimbarii va preocupa mai ales datorita faptului ca voi insiva sunteti oarecum derutati si ametiti de perspectiva unei schimbari radicale de ale carei urmari se pare ca nu sunteti totusi atat de siguri.
Sunteti in postura cuiva care vrea cu tot dinadinsul sa faca un lucru dar trebuie sa-si faca curaj pentru asta.
Lumea se va schimba oricum, nu trebuie sa va agitati atata. Lumea este un organism complex care nu se supune individului. Una este ce vrei sa schimbi si altul este la final rezultatul.

#65
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
johnnickelby, sunt de acord cu tine cand spui ca omenirea are nevoie de o autoritate pentru a supravietui.
Dar de ce crezi ca aceasta autoritate trebuie construita pe ceva imaginar? Crezi ca omul nu isi poate construi propriile valori, pentru a defini o autoritate reala, care sa nu se mai risipeasca odata cu noile descoperiri stiintifice care au venit si vor veni inevitabil, aratand adevaratele haine cele noi ale imparatului?

#66
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View PostTOPCATBV, on 26th January 2012, 10:30, said:

johnnickelby, sunt de acord cu tine cand spui ca omenirea are nevoie de o autoritate pentru a supravietui.
Dar de ce crezi ca aceasta autoritate trebuie construita pe ceva imaginar? Crezi ca omul nu isi poate construi propriile valori, pentru a defini o autoritate reala, care sa nu se mai risipeasca odata cu noile descoperiri stiintifice care au venit si vor veni inevitabil, aratand adevaratele haine cele noi ale imparatului?

Noi vorbim de "om" folosind acest termen generic, dar uitam ca oamenii se deosebesc intre ei si trebuie sa folosesti pentru aceasta clasificare foarte multe criterii care arata de fapt cat de multe sunt aceste lucruri care ii deosebesc. Daca punem numai pe cele cateva principale cum sunt organizarea inca de tip tribal, state, regiuni, apoi nu mai vorbesc de convingeri religioase, si mai putem enumera dar ultimele si nu cele din urma sunt educatia si mentalitatea.
Sunt atatea lucruri care trebuiesc nivelate ca aproape mi se pare o misiune imposibila sau posibila intr-un viitor incert.
Bineinteles ca as vrea sa se intample asta, insa pretul care va trebui platit cred ca nu poate fi evaluat, sau cu alte cuvinte va fi imens.
Daca asta este posibil si se va intampla sper sa merite, dar nu sunt sigur.
In ceea ce priveste aceasta "autoritate  construita pe ceva imaginar" cred este singurul garant ca vom ajunge acolo.
Daca nici cu asta nu esti de acord...

#67
shaka12

shaka12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.04.2008

View Postjohnnickelby, on 25th January 2012, 19:14, said:

Ar trebui sa recunoasteti ca ideea schimbarii va preocupa mai ales datorita faptului ca voi insiva sunteti oarecum derutati si ametiti de perspectiva unei schimbari radicale de ale carei urmari se pare ca nu sunteti totusi atat de siguri.

:facepalm:

Asta era, defapt restul sunt derutati si ametiti. Cum de nu am observat pana acum. Iti multumim.

Stii zicala aia... "Why is everybody always wrong about everything except me?"


Ramai cu bine, ratiunea e departe de tine, iar cu cat mai repede ai sa realizezi asta, cu atit mai usor iti va fi.
Sa ai dreptate e usor, toti avem dreptate in continu, dar sa poti dezbate si observa ceva rational si sceptic e lucrul spre care trebuie sa tinzi. Sper sa ma insel totusi, iar logica ta sa fie foarte ok in realitate, si doar sa o transmiti tu prost in scris.

Hai sa ne plec din discutie fara sa las nimic totusi. O zi faina.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Bgaw9qe7DEE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shaka12, 26 January 2012 - 11:30.


#68
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 26th January 2012, 11:17, said:

In ceea ce priveste aceasta "autoritate  construita pe ceva imaginar" cred este singurul garant ca vom ajunge acolo.
Daca nici cu asta nu esti de acord...
Autoritatea religioasa a scazut pentru ca a scazut calitatea oamenilor ce fac parte din ea (azi ajung preoti cei care absolva niste cursuri, nu cei care au inclinatii altruiste si sociale) iar autoritatea fiintei imaginare a scazut din cauza stiintei.
Exista doua posibilitati: sa marim autoritatea fiintei imaginare sau pe cea a conducatorilor umani prin calitatile lor proprii. Prima varianta nu poate fi atinsa atata timp cat stiinta si tehnologia vor continua sa arate realitatea goala.

Edited by TOPCATBV, 26 January 2012 - 11:44.


#69
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View Postshaka12, on 26th January 2012, 11:30, said:

Stii zicala aia... "Why is everybody always wrong about everything except me?"
Ai putea sa-mi explici la cine te gandesti cand spui "everybody"?

View Postshaka12, on 26th January 2012, 11:30, said:

Ramai cu bine, ratiunea e departe de tine, iar cu cat mai repede ai sa realizezi asta, cu atit mai usor iti va fi.
Pari una din persoanele care considera ca daca cineva nu gandeste ca el "este departe de ratiune" fara sa-si faca nici o problema ca de fapt el nu prea intelege mesajul sau ca de fapt el este in aceasta situatie.
Ca sa fiu mai clar: ceea ce tu nu intelegi "este departe de ratiune". Te consideri deci un etalon in aceasta privinta.
Sancta simplicitas. :rolleyes:

View Postshaka12, on 26th January 2012, 11:30, said:

Hai sa ne plec din discutie fara sa las nimic totusi. O zi faina.
Multumesc.



View PostTOPCATBV, on 26th January 2012, 11:43, said:

Autoritatea religioasa a scazut pentru ca a scazut calitatea oamenilor ce fac parte din ea (azi ajung preoti cei care absolva niste cursuri, nu cei care au inclinatii altruiste si sociale) iar autoritatea fiintei imaginare a scazut din cauza stiintei.
Pai da. Asta este o problema.

View PostTOPCATBV, on 26th January 2012, 11:43, said:

Exista doua posibilitati: sa marim autoritatea fiintei imaginare sau pe cea a conducatorilor umani prin calitatile lor proprii.
Te referi la un Berlusconi, Sarkozy etc, ma apuca rasul, scuza-ma.
Prin ce metode s-ar putea ca cei ce ne conduc sa fie oameni de calitate?
Cunosti vreun alt fel de organizare in afara de regalitate, dictatura, democratie?
Tu nu crezi in fiinte imaginare ci in solutii imaginare. Am impresia ca sunt mai realist ca tine. :console:

#70
shaka12

shaka12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.04.2008
Nu e vorba de etalon.  Tocmai ai aratat din nou la ce ma refer. Nu e ca eu am dreptate si tot ce nu crede ce cred eu e idiot.
Rationament face referire la modul in care intelegi ceva, in care interpretezi ce zice un om, si momentan nu dovedesti asta. Faptul ca nu ai inteles ce inseamna sa fii rational, e macar un semn de ingrijoare, nu? :)

Edited by shaka12, 26 January 2012 - 11:58.


#71
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005

View Postjohnnickelby, on 26th January 2012, 11:54, said:

Pai da. Asta este o problema.
Asta e problema

View Postjohnnickelby, on 26th January 2012, 11:54, said:

Te referi la un Berlusconi, Sarkozy etc, ma apuca rasul, scuza-ma.
Prin ce metode s-ar putea ca cei ce ne conduc sa fie oameni de calitate?
Cunosti vreun alt fel de organizare in afara de regalitate, dictatura, democratie?
Tu nu crezi in fiinte imaginare ci in solutii imaginare. Am impresia ca sunt mai realist ca tine. :console:
Dar eu nu am dat solutia, am spus numai ca sunt de acord ca trebuie refacuta autoritatea si singura viabila si durabila este una construita pe baze reale.

#72
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View Postshaka12, on 26th January 2012, 11:57, said:

Nu e ca eu am dreptate si tot ce nu crede ce cred eu e idiot.
Asta a fost un mesaj subliminal?

View Postshaka12, on 26th January 2012, 11:57, said:

Faptul ca nu ai inteles ce inseamna sa fii rational, e macar un semn de ingrijoare, nu? :)
Nu. Cand vad ca atatia altii sunt in aceeasi situatie nu am motiv de ingrijorare.
A fi rational este lucru mare si putini reusesc. Eu macar incerc.
Incearca si tu. :rolleyes:

Edited by johnnickelby, 26 January 2012 - 12:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate